liutenfanï). ijemengfoe lengten. deze aan de ligehamen der ongelukkigen waren vastgevroren zoodat men ze letterlijk moest loszageu. Nadat de schipbreukelingen door muidel van laauw water waren ontdooid waarbij bleek, dat van een paar hunner de toonen, vingers en ooren waren bevroren konden zij eerst mededeelen, dat hun schip, de Deensche schoener Dronning Marie, kapitein Th. Offerman, komende met eene lading gerst van Malraoë, in Zweden, en bestemd naar Schiedam, op de hoogte van den Hoek van Holland was gezonken; dat zij in de boot waren gegaan, om daarmede, door roeijen, het land te bereiken, waarin zij echter alras werden verhinderd, doordien het water aan de roeispanen bevroor, en zij zelve door de koude bevangen werdendat zij daarop met den stroom zijn afgedreven en te Ouddorp op het strand licht ontwarende, hunne laatste krachten inspanden, om door middel van prikken met eene roeispaan, de boot daarheen te wenden. Die zeven schipbreukelingen die zelf erkenden dat zij naast üod h.un leven te danken hadden aan de menschlievende hulp van den wakkeren burgemeester, zijn daarop van drooge klee deren voorzien, dien nacht geherbergd en gevoed, en den vol genden dag overgebragt naar Brielle ten einde zich aldaar te vervoegen bij den consulairen agent van Denemarkenden heer Mes, die voor hunnen verderen overtogt schijnt te hebben gezorgd. Een en ander is geschied door of op kosten van genoemden burgemeester die, bewogen met het lot der ongelukkige vreem delingen, hen niet aan zich zelf wilde overlaten, maar zich moeite en ko3ten getroostte, om hen zooveel mogelijk in hun verlaten toestand te helpen. Naar ons oordeel, moeten dergelijke menschlievende daden ter kennis van het publiek worden gebragt, waartoe wij dan ook gaarne onze medewerking verleenen." Eene Duitsche vrouw, naar het schijnt te 's Hage wonende heeft'verzocht haar pluksel en linnen te doen toekomen voor de' gewonden Duitschers in Sleeswijk Holstein. Het is te hopen dat iemand zich ook het lot zal aantrekken der Deensche ge wonden, die moorddadig overvallen en aangerand zijn door eene overmagt waartegen de dapperste tegenstand niet baten kon. Het Journal d' agriculture pratique deelt de volgende bijzon heden mede omtrent eene eenvoudige wijze van suiker bereiding uit de beetwortel, die op de hoeve zelve door de landbouwers geschieden kan. Een chemicus de heer L iir en een mechanicus de heer Moufflet hebben bewezendat de suiker bereiding op de eenvoudigste wijze geschieden kan. Een ketel om de beetwortels in;te koken, eene pers, een ketel om het nat te doen uitdampen, eene andere om de syroop te zuiveren, maken de voornaamste werktuigen uit, die slechts 6 a 7000 frs. kosten en 1 waarmede men in 12 uren a 6000 kilo's beetwortel verwerken kan. Wanneer de beet wortel gesneden iswordt deze met een bijzonder zuiverings middel bevochtigd en in de ketel geworpen. De zuivering geschiedt lö hetzelfde tijdperk waarin het koken plaats heeft. Men perst de sap nit in de uitdampingsketel én als de syroop eene zekere lijvigheid heeft, brengt men die in de zuiveringsketel over, ver- volgeus wordt zij nog eens in de ketel tot uitdamping gedaan en gekookt, waarna men niet anders meer te doen heeft dan de de ayroop te laten cristalliseren en dus te wachten. Het journal voegt er bij dat de ruwe suiker op die wijze verkregen 'slechts 37 ct. per kilo kost, waarvan men nog moet aftrekken de pu'lpe en de meiassen waardoor de prijs komt op 34 ct.terivijl elders de suiker bij de beste bewerking 55 et. kost. Het blad deelt vervolgens mededat terwijl in andere fabrieken slechts 5 a 6 suiker verkregen wordt, deze hoeveel-;, heid volgens de bewerking van Lair 7 a S bedraagt. Men is voornemens eene openbare proeve van deze bewerking te doen te Creteil (Seine) nabij Maisons-Altfort. Heden 18Febr. wordt daarmede aangevangen en zij zulten voortduren tot het einde der maand. Eindelijk zegt het journal nog, dat de pul.pe, aldus zonder bijvoeging van eenig zuur verkregenuit den aard der zaak een gezond en vetmakend voedsel moet zijn voor het vee. De, president Lincoln heeft last gegeven tot eene nieuwe ligting van -2(10,000 man. De Hoot dér noordelijken maakt zich gereed tot een aanval op Mobile,. .De kosten voor de armee, voor het jaar eindigende met Junij 1865, zijn geraamd op 529 millioen. Het comité voor het budget houdt zich onledig met het on derzoek van een ontwerp tot verhooging der invoerregten op voor.werpen van huiselijke weeldeten einde langs dien weg de inkomsten tot op 350 millioen 'sjaars te brengen. Men schrijft uit Hamburg, dat in den nacht van Maandag op üingsdag, het eerste regiment der Deensche troepen bij Duppel een aanval heeft gerigt op twee Pruissische batterijen en dat be doeld regiment daarbij schier geheel in de pan is gehakt. Wan neer Slee'swijk geheel ontruimd zal zijn, zullen de Pruissen het noordelijke en de Oostenrijkschen het zuidelijk gedeelte bezetten. In sommige kringen van Duitschland verzekert mendat de Pruissische regeriug met die van Oostenrijk overeengekomen is, om zich niet te bepalen tot het bezetten van Sleeswijk-Holstein, maar dat zij ook het noordelijke deel van het Deensche vaste land willen bezetten, indien ten minste het Deensche kabinet uitbreiding geeft aan den oorlog, door het blokkeren der Duit sche havens. De keizer van Oostenrijk heeft aan zijnen rijksraad ver klaard, dat hij niets verzuimd heeft wat strekken kan tot behoud van den vrede. Men zal deze pogingen waarschijnlijk moeten zien in de bloedige gevechten, die hij door zijne troepen tegen de Denen heeft laten houden. Voorts zeide de keizer, dat vreugde hem bezielt over de aanvankelijke zegen van zijne wapenen. Het is dus de vraag, of de keizer niet blijde is, dat zijne vredelie vende pogingen zijn mislukt, waardoor hem de vreugde is bereid gewordendat de Denen na eerst eenen dubbelen vijand bevoch ten en zich dapper gekweten te hebben, om menschen levens te sparen, hunne plaats aan de Oostenrijksche troepen zonder verderen tegenstand hebben ingeruimd. Eindelijk verzekert de keizer, dat hij vertrouwt op ccne gelukkige toekomst en dat de vrede der wereld niet gestoord zal worden. Eene verzekering, die even zeker is als die omtrent de vredelievende pogingen en waarop Europa bij nadere kennismaking met de Oostenrijksche staatkunde, wel niet véél zal vertrouwen. Men leest in een schrijven uit Denemarken aan een Engolsch bladde handelingen van den opperbevelhebber van het Pruissische leger toonen duidelijk genoeg, dat het eigenlijk te doen is om Sleeswijk op den duur te behouden. Vooral kan incn dit afleiden uit het besluit om alle de verdedigings werken van het Danne- wirke te vernietigen. Daaruit toch kan men zien dat deze voor het vervolg niet meer noodig worden geacht, voor de verdediging des lands len noorden van de Eidervermits de beide oevers, naar men vermoedt later aan Duitschland zullen behooren. Uit Kopenhage wordt berigt dat het Deensche gouvernement niet zal toestemmen in een wapenstilstand, waarbij als voorwaarde gesteld wordt de ontruiming van het vasteland van Sleeswijk. Uit Altona wordt geschreven dat prins Frederik Karei eene deputatie van inwoners uit Flensburg ontvangen heeft. De generaal Bevertera rigtte tot hem eene toespraakwaarin hij zeide dat men alle wensohen van de Sleeswijk-Holsteiners zou bevredigenmaar het beginselde persoonlijke vereeniging met Denemarken,- kon niet worden opgegeven. Volgens berigten, waarop men echter niet onbepaald ver trouwen kan stellen, zou Garibaldi in stilte het eiland Caprera verlaten hebben en is Italië op nieuw ten prooi aan eene hevige agitatie, waarvan men zich donkere verwachtingen maakt, indien soms de oorlog in het Noorden lang mogt duren. Men zegt, dat het Italiaansohe gouvernement in groote finan- tiele moeijelijkheden verkeert en daardoor zullen misschien de gebeurtenissen der toekomst wel beheerseht worden. Er is bevel gegeven tot ontruiming binnen drie dagen van de woningen van sommige geestelijken en van de Heiligekruis- kerk te Warschau, welke gebouwen tot staatsgevangenissen zullen worden ingerigt. De geestelijkheid heeft verklaard slechts voor geweld te wijken. De woningen in de aan de citadel grenzende straten zullen ten behoeve der aan te leggen bastions worden gesloopt. De raadkamer van het parijssche hof heeft de zaak van Mazzini en de 4 andere Italianen, beschuldigd van een aanslag te hebben beraamd tegen het leven van den keizer, naar het hof van assises verwezen. De openbare behandeling der zaak zal waarschijnlijk plaats hebben op 25 Febr. e. k. Nog altijd duurt de ministeriele crisis in Belgie voort. Alle pogingen van koning Leopold om zijn kabinet te bewegen, dat het zal aanblijven, stuiten af op den onwil der tegenwoordige ministers, wier verzet daartegen intusschen zeer natuurlijk is. De klerikalen zouden de regeringsteugels wel in handen willen ne.nen indien de koning in hunne voorwaarden wilde treden. Dit is echter zeer onwaarschijnlijk en er is alzoo nog geen einde te zien aan den toestand, waarin de oppositie partij het land heeft gebragt. De koning zou ook daarom een einde aan dien toestand wensehen te zien, omdat hij vreest voor verwikkelingen ten gevolge van den oorlog in het Noorden. Indien werkelijk daardoor moeijelijkheden ontstonden, het zou bij zoovele bewij zen, eene nieuwe proeve zijn van het verderfelijke eener afbre kende oppositie, die als zij het gebouw in een deed storten, geen moed heeft om een nieuw te zetten, tenzij naar de eischen van hare eigene bekrompenheid. In het hotel de Paris te Calais heeft een vreemdeling, waar schijnlijk een Engelsehman zich door een pistoolschot van liet leven beroofd. Hij had zijne papieren verbrand en de merktee- kenen van zijn linnengoed uitgedaanzoodat men zijn persoon

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2