1804. IN». 14. DONDEEDAG18 FEBBÜAiüJ. if Jaargang. ï^cstf $t 1 yiaatscfijÊ bestuur mm $oe.s. tóiieftfoiiftsctje Iciiijtcn. V V Iv 33oliond.mals.ing. V GOKSSCHK CIII RWT. Oe uitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag ca Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,95 fr. p. p. f 1,90. Gewo,,e advertentiCn worden -gé, geplaatst. k^.^WwÊi'r, a 20 et. de J? 5 ,A Geboorte-, huwelijks- en doodberigtcu van 1-6 regels /'1,20, behalve liet zegelregt, De inzending van adverteiitiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. l BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen, naar aanleiding van art. 17 van het Brand-Reglement in deze gemeente, te weten: Dat het in den avond van Vrijdag den 19 dezer, bij gelegen heid van 'sKonings jaardag, geoorloofd is- VOETZOEKERS VUURPIJLEN en andere vuurwerken aftesteken, doeli uitsluitend op de Groote marktde Vlasmarktde Beestenmarkt en de Groote kaai; en dat het verboden blijft dit elders te doenzoo mede het schieten met KANONNÉTJES, SNAPHANEN, PISTOLEN, DONDERBUSSEN en ander GEWEER, op straffe, bij voormeld reglement bedreigd. Gedaan te Goes, den IS Eebrnarij 1864. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. De Tweede kamer der staten-generaal heeft Dingsdag hare werkzaamheden hervat. De geloofsbrieven der nieuw benoemde leden zijn ingekomen en na onderzoek van dezen, is terstond besloten tot de toelating van de hèeren van der Linden en Lim burg Brouwer. Tegen de wettigheid der verkiezing van den heer van den Heuvel zijn onderscheidene adressen ingekomen, waar- ouder er een voorkomt, waarin geklaagd wordt over eene on geoorloofde pressie, in liet belang der verkiezing van genoemden heer, uitgeoefend. De twee leden uit Overijssel hebben terstond, na aflegging van den eed, zitting genomen. Bij de kamer zijn ingekomen: een wets-ontwerp tot bekrach tiging der overeenkomst omtrent den verkoop den goedeicn van St. Agatha; een verslag omtrent de rekening van het fonds der stichtingen; en afschrift eéner overeenkomst met het groother togdom Hessen omtrent het toelaten van consulaire agenten in de overzeesche bezittingen. De afdeelingen zijn vernieuwd, de voorzitters en ondervoorzitters gekozen en de commissie voor de verzoekschriften benoemd. blijspel met zang in twee bedrijven, naar het fransch, daarna: de twee vlakken of het dorp in opschuddingin een bedrijf. Gelijk op vroegere voorstellingen van dit tooneelgezelschap de aandacht gevestigd werd, zoo geschiedt dit ook thans, met de verzekering, dat zij, die aan de uitnoodiging om derwaarts te komen, gevolg geven, hunne tegenwoordigheid bij bovengenoemde opvoering gewis zich niet zullen beklagen." Men meldt uit Rilland, dat de kinderziekte aldaar heeft op gehouden maar dat die thans ook in Bath is uitgebroken. Het sehoone en rijke museum Boijmans te Rotterdam, is Maan dag nacht door brand vernield. l)e meeste schilderstukken zijn verloren gegaan en van de kostbare verzameling porcelein is niets gered kunnen worden. De stad verliest een barer schoonste gedenkteekenen van vroegeren tijd, want het gemeenelauds-huis van Sohielarid was zoowel door zijn fraaije bouwtrant als door zijne oudheid merkwaardig en maakte een sieraad uit van de stad. Men verzekert, dat bet museum voor 36,000 verzekerd was, maar ook al ware elke schade gedekt, dan zou nog het verlies te betreuren zijn, om de herinneringen aan het gebouw verbonden en om het verloren gaan van stukken van oude meesters, ilic niet te herkrijgen zijn. Latere berigten omtrent den brand deelen nog mede, dat de aanleiding geheel onbekend is. Ten twaalf ure des nachts had de bewaarder van bet gebouw, die het benedengedeelte bewoonde zijne gewone ronde nog gedaan en alles in orde bevonden, waarna hij zich met zijn gezin ter rust had begeven terwijl bij gewekt werd, toen de vlammen reeds boven het gebouw uitsloegen. Men onderstelt dat bet roet in eene der schoorsteenen is aangegaan en dat de brand zieli daardoor aan liet gebouw heeft medegedeeld. Naar men verneemt zijn ongeveer 170 van de 500 schilderijen gered waaronder nog al van de kostbaarste stukken. Van de teekeningen zijn slechts 8 ii 10 portefeuilles in veiligheid kunnen gebragt worden. De eenige eolleelie van pleisterbeelden der teeken- akndemie is geheel verloren gegaan met uitzondering van één beeld De Slavin eeist onlangs in bezit der akarlemie gekomen. Voorts verzekert men, dat de collectie van het museum Boijmans geassureerd was voor 200,000, die der akademie voor 100,000 en het gebouw voor 60,000, alles bij te Rotterdam gevestigde assurantie-maatschappijen. Bij het opniiinen van het puin heeft men nog een drietal portefeuilles met teekeningen ,en eenige schilderijen gevonden, en de opruiming geschiedt met de grootst mogelijke voorzigtigheid. Naar wij vernemen is de Ingenieur van den Waterstaat Th. Bleckman, dezer dagen ontheven van de betrekking van ingenieur in het arrondissement Goesals thans tot het personeel dei- staat s-spoorwegen behoorende, door den minister van binu. zaken belast met de leiding der werkzaamheden aan liet kanaal door Zuid-Bevcland. i Naar men verneemt, bestaat bij de regering het plan tot wij ziging der organisatie van het korps van den waterstaat, bij kon. besluit van S Febr. 1849 Staatsblad n°. 6) vastgesteld. Bij het overleg der nieuwe regeling zou het hoofdpunt zijn, de rijks en provinciale dienst in zoover te scheiden, dat de ambtenaren van 'srijks waterstaat zich ten aanzien der provinciale werken tot liet van gouvernementswege te houden toezigt bepale. In de StaaU-Courant no 42komt de oproeping voor tot een vergelijkend examen van jongelieden, die als machinist-leer ling der 2c klasse wenschen aangenomen te worden. Er kunnen 6 jongelieden als zoodanig worden geplaatst. Men schrijft uit Kruiningen „Op aanstaanden Woensdag, den 24 dezer zal-, des .avonds te 7 uren, in liet gemeentehuis alhier, door het liefhebberij-tdóneel worden opgevoerd: de twee spinners oj de onverwachte erfenis, Wij lezen in de JTaagsche Courant: „Dat van daden en gebeurtenissen, die getuigen van wezenlijke inenschlievendheid en zelfopoffering, ten gevolge der kicschlieid van den betrokken persoon, weinig of geen gewag wordt gemaakt, blijkt uit het, volgende, ons nu eerst toevallig ter kennis geko men feit In den namiddag van den 4 Januarij 11., terwijl men te Oud- dorp, op het eiland Overflakkee, bezig was met liet sloopen van een gestrand schip, kwam aldaar eene boot aan, waarin zich be vonden zeven schipbreukelingen. Bij aankomst op het strand van die boot, haastte zich dé bur gemeester van Onddorpom te onderzoeken wie zich daarin bevonden en of hij ook aan dezen hulp kon verschaffen. Het bleek hem dan ook, dat zulks hoog noodig was, aangezien alle zeven, tengevolge van de toen heerschende strenge koude bijna bevroren waren, zoodat zij zich niet in staat bevonden om cel/ de boot te verlaten. Men moest hen daarom helpen. De burgemeester gaf daartoe dan ook liet voorbeelddoor zélf een der ongelukkigen op te tillen en met ongeloofelijke krachtsinspanning een half uur ver over liet duin te dragen naar een daarachter staand gebouwtje of hutwelk voorbeeld terstond door do overige aanwezige man schappen werd gevolgd. Aldaar gekomen, wilde men lien van de ijzer-hard geworden kleederen ontdoendoch het bleekdat

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1