1864. No. 13. MAANDAG ld FEBRUARI J. 51' Jaargang. $timeiifaiiÖscf)e lengten. Een Tiend-Congres. mm De uitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal lt35, fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlën worden a 30 ©t'. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-8 regels f I.20behalve het zegflregt, Cf AV0 ijk' «X 'j. - vt Oe inzending van advertentlEn knn geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgaveA ->IV -* De llotterdamsche gemeente-raad heeft het voorstel vah sorn- mige leden, om de belasting op de brandstoffen dit jaar nog af- tesehaffen, in behandeling genomen. Na langdurige discussie is het voorstel met 18 tegen 17 stemmen verworpen en daarentegen met het zelfde stemmengetal aaugenomen een voorstel, waarbij een raadsbesluit werd gevraagd om te bepalen, dat die belas ting in 1865 zal worden afgeschaft, doch dat het tijdstip der af schaffing bij de behandeling der gemeente-begrooting zal worden bepaald. (Overgenomen uit de Landbouw Courant De redactie van de Landbouw Courant heeft gemeend onder de aandacht van het publiek te moeten brengen „De tienden, besproken in de Eerste kamer." 2ij deed dit, in haar n". 2, van 14 Januarij d. j. door overname uit het Bijblad der Staats-Courant van hetgeen te dier zake in de zittingen der Eerste kamer van den 28 29 Dee inber des vorigen jaars, door den heer Sasse van IJsselt en mij besproken en door Z. Exc. den Minister van Justitie daarop geantwoord is. Uit dat antwoord is bij de redactie de vrees ontstaan, dat de regeling der tienden vooreerst is uitgesteld ad Calendas Graecus en dat hare oplossing nog lang tot de pia vota zal behooren. Bij de zooveel omvattende werkzaamheden, als waartoe het departement van Justitie geroepen is, zou het mogelijk kunnen zijndat deze den minister verhinderden den tijd uit te winnen een middel te vinden om tot die afschaffing (der tienden) te geraken, en dat te meer, dewijl de minister er bezwaren in ziet, met hoop op goeden uitslag aan de Vertegenwoordiging te onderwerpenmeer dan een onderwerp door voorstanders van de opheffing der tienden aan de regering voorgesteld, evenmin dat door den heer Sasse van IJsselt of dat door mij aan de aandacht van Z. Exc. aanbevolen. Onder dien verklaarden stand van zaken zou ikmet de Redactie der Landbouw-Courant bijna wanhopen aaneen nieuw voorstel van wet tot oprui ming der tienden, wanneer de minister niet zoo bepaald cr bij gezegd had: „dat Ilij een voorstander van de afschaffing der tienden is" en daarbij den wensch heeft geuit„dat de bezwaren voor oplossing vatbaar zullen zijn." Bij den minister is de oplossing der bezwaren evenwel nog slechts een wensch, waarvan de verwezenlijking dus nog in het onbepaalde ligt^'en daardoor vervalt men op nieuw in de onzekerheid nopens den tijd waarin Z. Exc. tot een denkbeeld zal geraken, leidende tot de overtuiging bij Z. Exc., dat er een ontwerp van wet op gebouwd zal kunnen worden om, met uitzigt op welslagen, aan de Vertegenwoordiging te worden voorgedragen, Mij dunkt dat het daarom noodig is, andermaal den minister ter zake behulpzaam te zijn, en te trachten dat een ontwerp worde daargesteld, niet de gedachte van ccn enkel individu bevattende, maar eer de vrucht van een gemeenschappelijkeu arbeid van onderscheidene belanghebbenden uit de verschillende provinciën des rijks. Door zamenwerkiug vau onder scheidene belangstellenden zouden uit het veeltal, meestal in druk uitge geven, ontwerpen, proeven en adviezen voor de afschaffing der tienden tegen billijke sehadcloostellingwel een of meer ontwerpen kunnen afgeleid worden waardoor de oplossing van het moeijelijke vraagstuk zou te vinden zijn en wanneer die Verceniging van welwillende belangstellenden uit de verschillende provinciën gekozen werden, zon men daardoor tot de kennis geraken van al de soorten van geheven wordende tienden met den aankleve van dienbenevens van de verschillende lasten, welke op de heffing der tienden, onder velerlei benamingen, a. a. s., drukken en daardoor worden voorkomen de veelvuldige aanmerkingen waardoor de opgevolgde voorstéllen van den heer Sloot tot Oldhuis cn laatstelijk van de regering zijn afgewezen geworden. Tot verwezenlijking van dit denkbeeld is het mij voorgekomen, dat een Congres, uitsluitend voor de behandeling van dit onderwerp, in het leven diende geroepen te worden door deskundige, tevens praktische voorstanders. Welligt zou zoodanige Verceuiging het geleidelijkst tot stand te brengen zijn, wanneer het Bestuur van het in dit jaar te houden Landbouw-Congres te Haarlem deze aangelegenheid zich wilde aantrekken en het onder de punten van beschrijving zijner werkzaamheden opnemen in dier voegedat door het Landbouw-Congres te Haarlem dit of een meer doelmatig geacht idee in beoordeeling werd genomen. Mogt het hier door mij geopperde denkbeeld daar genoegzamenbij val vinden, het zou dan kunnen besluiten, om uit elke land bouwende provincie een of twee leden, met even zooveel plaatsvervangers, te benoemen, deze uitnoodigen om die taak te aanvaarden, en zich op een daartoe voor te stellen tijd en plaats te vereenigen ter bespreking en verdeeling van den arbeid leidende tot vaststelling der hoofdpunten cu daarop rustend schema van een of meer bepaalde ontwerpen, dewelke dan in het volgend jaar de onderwerpen zouden uitmaken ter behandeling in het daartoe te houden Tiend-Congres en waartoe de uitnoodigingen aan het publiek van die voorloopige Vereeniging zouden kunnen uitgaan, als voorloopig geconstitueerd Bestuur van dat Tiend-Congres, dat bijeengekomen Door de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland is gexamineerd en bevorderd tot platte lands heelmeester de lieer H. K. Snoep van Wolfaarlsdijk. Wij lezen in andere dagbladen het volgende omtrent de ka naal- en spoorweg werken in ons eiland: De werkzaamheden aan het kanaal door Zuid-Beveland werden tot nu toe uitgevoerd door ambtenaren van den waterstaat, onder toezigt van den hoofdin genieur van den waterstaat, in Zeeland cn den ingenieur te Goes. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat het op- pertoczigt in het vervolg zal uitgeoefend werden door de amb tenaren van de staatsspoorwegenwaarschijnlijk zal, volgens bij ons ontvangen berigten onder deze ambtenaren, de ingenieur van den waterstaat Bhcktnann werkzaam worden gesteld bij het ka naal. Dc ingenieurs van de staatsspoorwegen, Kool en Simon zijn alzoo met de hoofdleiding der werkzaamheden belast. De ingenieur van den waterstaat Blickmann is ontheven van de be trekking van ingenieur van het arrondissement Goes en in zijne plaats is benoemd de aspirant ingenieur van Ittersum thans te Utrecht. De Stoomboot stad Vlissingen N». 1, Zaturdag van Neuzen naar Vlissingen ter hoogte van Borssele gekomen zijnde, ontwaarde de gezagvoerder C. S. Mommaas een klein vaartuig van waar een noodsein werd gegeven; ondanks het stormweder, de hooge zee bij sterken vloed en den naderenden avond besloot hij te hulp te komen, liet de stoomboot bijdraaijen en aanhouden op het vaartuig hetwelk de zeilen verloren had. De opvarenden, visschers van Philippine, verkeerden in gevaar. Men slaagde er evenwel in het te bereiken en een tros aan boord te werpen. Ekipage en passagiers hadden alzoo het genoegen het vaartuig met de 6 opvarenden behouden te Vlissingen te brengen, waar deze doornat zijnde op de boot werden verzorgd. MiddelbCour.) Te Yzendijke was de vraag gerezen of de toren van de kerk aan deze of aan de gemeente behoorde. Men heeft daaromtrent een regtsknndig advies ingewonnen bij den heer mr. Borsius te Middelburg. Het door dezen ingesteld onderzoek heeft tot de conclusie geleiddat de toren het eigendom is van de kerk. Tot hiertoe was de toren in gebruik bij de gemeente, die ter vergoeding daarvan, voor het onderhoud zorgde. Onder de beschikkingen door den gouverneur generaal van Nederlandsch-Iudic genomen en met de laatste mail hier bekend gemaakt, komt ook voor die van den heer mr. M. W. de Scheltema tot president van den raad van justitie te Samarang. In de Middelburgse/ie Courant van Zaturdag lezen wijmen meldt ons uit s'Hage, dat de wijze van beheer der posterijen door den hoofddirecteur 1 ols de goedkeuring der regering niet schijnt wegtedragen, zoodat er sprake van moet wezen, zijne functien aan eer. ander toetevertrouwen, van wien men meer vi- gilantie verwacht. De naam van den opvolger wordt echter nog niet genoemd. Zonder iets te kort te doen aan het persoonlijk karakter van den heer Pols zal dit berigt voorzeker geen leed wezen verwekken, in die verschillende streken van ons land, waar men met regt over de slechte invigting der postdienst klaagt. De hoofdcommissie voor de oprigting van een gedenkteeken ter eere van den hertog van Saksen IVeymar heeft bekend ge maakt dat zij over 20,000 beschikken kan. Zij wenscht een eenvoudig gedenkteeken, geen standbeeld, opterigten te 'sGraven- hage, op een der pleinen of in de nabijheid van het Voorhout op den Vijverberg.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1