1864. i\'°. 18. PGilDERMG11FEBRUAHIJ. 51** JiutrgHHg. ïHiuitscfijü bestuur omi JJoe-s. rfómneiUünÖscQe 3Jerii)tcn. liOKSMHK I'll! KIM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal J' 1,35 fr. p. p. f 1,90. w «ewone advrrteutlfu warden o IR e%, de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en dopdber'gtc^ 1-6 regels fl.RO, behalve liet «egel ragt. t V.i De inzending van advertcnliën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Futolicatie BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen de ingeschrevenen voor de Nationale Militie van den jare 1863, voor de ligting van 1864, voor de tweede maal, dat de LOTING der personen die aan de ligting van dit jaar moeten deelnemen, is bepaald op ZATURDAG den 20 FEBRUAllIJ 1864, des morgens ten 11 ure, te Goes, in de groote geregtzaal op het Raadhuis. En worden diegenendie redenen van vrijstelling hebben opgeroepen, om op Vrijdag den 12 te voren, des morgens ten 10 ure, te verschijnen ter secretarie der gemeente, tot opmaking van de getuigschriften voor de vrijstelling wegens Wederdienst of als eenige wettige zoon gevorderd terwijl de lotelingen of derzelver ouders verpligt zijn te gelijker tijd de bewijzen van broederdienst bij den burgemeester over te leggen. Gedaan te Goes, den 10 Februarij 1864. Burgemeester en wethouders voornoemd M. 1'. BLAAUBEEN, De Secretaris, II. C. PILAAR. De oppositie bluftdat zij de edelmoedigheid heeft om niet dagelijks de lange lijst uitterollen van de aaugezoehten en van de weigerachtigen, voor de portefeuille van buitenlandsche zaken. Van edelmoedigheid eenc deugd, die onze tegenwoordige oppo sitie zelfs niet bij name kentkan hier geene sprake wezen des te meer van onmagt (een woord waarvan de oppositie-pers j veel schijnt te houden) om eenige namen te noemen. De geschie- denis der laatste twee jaren heeft getoond, dat zij, als zij namen weet, die ook gaarne openbaar maakt. En in dit geval zou zij verpligt zijn namen te noemen indien zij ten minste wildat er eenig gewigt aan hare verzekering worde gehecht. Er komt hier noch kieschheidnoch edelmoedigheid te pas in den zin waarin de oppositie dat bedoelt. Maar het zou van edelen moed getuigen, als zij er voor uitkwam, dat zij zonder namen te weten, slechts poeht op hare alwetenschapen zich doorgaans van grootspraak bedient om hare vijandige bedoelingen te bereiken. De oppositie, die het bij de mannen in den lande niet gedaan kan krijgen om het ministerie verdacht te maken heeft zich nu tot de jeugd gewend en een verbond gesloten met de lieve straat jongens. Wij lezen toch, dat de jeugd reeds spot met den toe- j stand van het bewinddat de volksrijmelaars het zeldzame feit langs de straten bezingen en de onnoozelste knaap zal eerlang aan de oppositie regt laten wedervaren. (Zie D. v. Z.-H. n°. 34.) De laatste voorspelling gelooven wij zeker dat vervuld zal worden, wanneer de onnoozele knapen zullen gehoord en begrepen hebben, dat die groote menschen die „de oppositie" heeten niets anders willen dan hun zin hebbenzoo als de lieve onnoozele dat dagelijks in de kinderkamer zien en hooren, dan zullen ze zeker zeggen, dat het al heel leelijk is om die groote menschen hun zin niet te geven. Maarwist ge wel Nederlandersdat uwe jeugd reeds op zulk een standpunt van ontwikkeling stond, dat zij, den toestand van het ministerie volkomeu begrijpt Of zouden het alleen Haagsche kleinen zijn Een van beiden moet dan waar zijnde Haagsche jeugd is volkomen op de hoogte van de politiek en rijp om de teugels van het landsbestuur in handen te nemen, of zij wordt door de oppositie bewerkt om te spotten met hetgeen zij nog niet begrijpt. Waarlijk het is eene edele zaak, die steun zoekt bij de onnoozele jeugd en bij de straatzangers. Nadat wij de bezwaren door den storm en de belemmeringen door het ijs veroorzaakt, ontworsteld zijn, wordt nu weder door den sneeuw de geregelde aankomst der brievenpost verhinderd. Gisteren kwam die eerst zeer laat in den avond aan en nu zijn wij reeds lang overliet gewone uur en het is nog altijd: „Zuster Anna! ziet gij nog niets komen." Waarlijk het mag ons niet euvel geduid worden, als wij met zeker ongeduld uitzien naar den tijd, waarop wij niet langer over dergelijke bezwaren zullen behoeven te zuchten. Zeker zullen wij ons verheugen als de wegen onbelemmerd kunnen gepasseerd worden, maar liever nog zagen wij de ure naderen waarin de hoop op sneller communi catie-middelen verwezenlijkt wordt. In den laatsten tijd kwam ook bij normalen toestand, de post reeds later aan, als of men het er op gezet had, om ons nog driftiger te doen verlangen. En onze provincie heeft zooveel meer behoefte dan andere, dat alle middelen van gemeenschap gemakkelijk worden gemaakt, om ons niet meer tc isoleren dan de natuur reeds gedaan heeft. Dagen als deze leggen ons daarom de bede in den mond: mogt iets van den algemeenen vooruitgang ook in onze commnni- Catie-raiddelen met het overige Nederland zigtbaar worden. Bij beschikking van 8 Febr. heeft de minister van binnenlandsohe zaken den ingenieur BlecJmann met lo. Maart e. k. eervol ontheven van de arrondis3ementsdienst te Goes en met die dienst belast den aspirant-ingenieur van den waterstaat A. M. K. ff', haron van IUersum. De Middelb. Cour. zegt vernomen te hebben, dat de werken van het kanaal door Zuid-Beveland in plaats van onder den wa terstaat eerlang door het personeel der staats-9poorwegen zulten worden uitgevoerd. Gelijk wij reeds vroeger uit goede bron. vernamenis het berigt, betrekkelijk den schat bij eenen armen blinde te Krabhen- dijke, na diens overlijden gevonden, voorkomende in de Nieuwe Rotterdamsche Courant en docr andere bladen overgenomen, zoo niet geheel verzonnendan toch veel overdreven, -r- Nn het Handelsblad daarop terug komt kunnen wij mededeelen, dat het in waarheid gebleken is, dat bij dien vroeger bedeelde voor eene waarde van tusschen de/ 30 a 40 maar niet 1000 gevonden is. Meermalen zien wij berigten uit onze omstreken in andere bladen opgenomen waarover onze correspondenten zwijgen, maar die dan ook meestal blijken op losse gezegden te steunen. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft Johannes Laurus Kauwenbergstoelenmatter, en Nicolaas Geluk, arbeider, beide hier woonachtigen gedetineerd in het huis van burgerlijke en mi litaire verzekering alhier, schuldig verklaard aan diefstallenge pleegd des nachts door meer dan een persoon, op de aanhoqrig- hcid van bewoonde huizenen hen veroordeeld, den eersten, na reeds te voren tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren te zijn ver oordeeld, tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren en de tweede tot eene korrektionele gevangenisstraf van 2 jaren, alsmede solidair in de kosten der procedure. Z. M. heeft den notaris J. M. Bouvin te Oosterland, vergund zijne standplaats overtebrengen naar Zierikzee en bepaalddat de opengevallen standplaats te Oosterland yoo.rloopig onvervuld zal blijven. Naar men verneemt, zijn bij den minister van binnenlandsche zaken geene bezwaren gerezen betrekkelijk het besluit van inge landen van den calamiteusen Koudenpolder tot vrij verklaring van dien polder met het jaar 1864, uitgezonderd eenige beden kingen van adrainistratieven aard. De gemeente-raad te Middelburg heeft besloten qau de-

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1