18414. FPi 10. DONDERDAG 4 SiftuenfóHöscfjfë 3krigtm. Itti(eiifanï). De uitgave dezer Courant geschiedt Staan, ddg en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,95fr. p. p. ƒ1,00. Gewone advertentlta Worden a fO et. Dé regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten Vaa 1-0 regels f 1.1Ó, Mille ii«i ztjelré^t, De inzending tan advertciitlën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. i Het is nu al vele maanden geledendat de heer Groen de étréigeude woorden sprakdat het volk zijne verontwaardiging lucht zoude geven over de verkeerde leiding der buitenlandsche zaken, dat men buiten de kamer daarvan kooren zou, als in de kamer daarover werd gezwegen. Sedert is de minister, tegen wien de heer Groen in het harnas was, afgetreden; en wij meenen dat dan ook het oogenblik gekomen is om te constateren, dat de profecij van den geachten afgevaardigden beeft gefaald. De stemmendie buiten de kamer zijn opgegaan, over het beruchte schrijven aan Rusland, hebben zich bepaald tot die van den lieer Groen en die van het Nederlanderaehtige dagblad, dat door dien heer en zijne geestverwanten wordt geinspireerd. Overigens heeft men niets vernomen. En zoo al de vriendelijke en humane oppo sitie mannén er in geslaagd zijn om den minister te verwijderen, het welgezinde deel der natie heeft daaraan geene goedkeuring gehecht cn blijft protesteren tegen de aantijgingen en profetische verzekeringen van den heer Groen. Wij zijn weinig ingenomen met de theorie van zekere ménschen, om altijd oude koeijen uit de sloot te halen, maar wij meénen het niet ondienstig, om die oude profeqij nog eens óp te halen en op hare niet-vervulling te wijzen, 't Kon ligt zijn dat nieuwe voorspellingen onrust baarden. De geschiedenis is dan daar om rust te geven en de feilbaarheid van zulke proleten te staven. Bij de verkiezing van een lid vöor de Tweede kamer der Staten Generaal in het kiesdistrict, Tilburg, zijn uitgebragt 1946 stemmen, waarvan 1088 op (Ten lieer mr. C. C. A. Deens en 858 op den lieer mr. 1). Mulder; zoodat de eerste, aftredend lid, gekozen is. De minister van Koloniën heeft, overeenkomstig de toezegging, door hem gegeven in dé zitting der Tweede kamer van den 11 Jan., de stukken overgelegd, betreffende den uitslag van het laatst gehouden onderzoek, ten aanzien der particuliere tabaksteelt in de residentie Rembang. In Jé laatste clagen zijn dé voorbereidende werkzaamheden voor dèn spoorweg weder eenigzins gevord'ê'rd. De commissie tot onteigening der gronden heeft li'are onderhandelingen voortgezet mét' eigenaars van pefceelen rondom dé stad, waarvan sommige hunne peróeelen hebben afgestaan voor 2000 a 2200 per bunder. Een perceel, minder d'an een bunder groot, is verkocht voor 5000 uit aanmerking Van de ligging en de kwaliteit. Dé' Werkzaamheden aan den' spoorweg zullen binnen weinige dagén aanvangen, naar méïï verzekert. Het is ten minste zeker, dat Onderscheidene bêambt'eii. bij dien arbeid geplaatst, zich reeds van woniii'g hebben vooi'zién' of ijverig daarnaar zoeken. kadaster naar Noord-Hollandresidentie Haarlemverplaatst den heer li. A. van Tonderenthans in Zeeland, en naar ons gewest overgeplaatst als zoodanig den heer W. A. de jongh thans in Overijssel. Dezer dagen kwam te Ylissingen terug een zestienjarig jonge ling F. J. B. Launsbach als jongen gevaren hebbende op éénè Hahnoverselie brik. Hij was de eenige van de geheele bemaiiiiihg die dén 14 November 1863 behouden te Libau, in Rusland, aam- gekomen is, na 2 dagen en 2 nachten op het wrak rondgezworveh te hebben. - i5-'; Uit Tholen wordt gemeld, dat Zaturdag die gemeente voor Kèt eerst met gas is verlicht en dat de genomene proef boven ver wachting is geslaagd. Den 30 Januavij is door de brigade maréchaussee te IJzendijke gearresteerd en gevankelijk naar het huis van arrest te Middel burg overgebragt, zèkère R. Kraibelcsoud 21 jaren, arbéidstër, wonende te Hoofdplaatwegens het toebrengen van slagen aan haren stiefvader en hare wettige moederten gevolge waarvan zij wonden bekwaitfèn. Betrekkelijk den onlangs te Nijmegen gepleegden moord, ver neemt men nader nog, dat de dadev zijn misdrijf bekend hoeft, ■pen men hem bij het lijk van zijne vrouw wilde brengen. De enkele gedachte daaraan joeg hem zulk een schrik aan, dat hij terstond de waarheid beleed. Ondanks alle verzekeringen van het tegendeel blijkt tpch, dat de Poolsche opstand verre van onderdrukt is. De magt der op standelingen moge gefnuikt zijn, maar hun geestkracht blijft on- verflaauwd. Zoolang beide partijen van elkander het initiatief tot den vrede blijven wachten en geen van beiden een stap voor waarts wil, zal langs dien weg de bevrediging der strijdende partijen onmogelijk wezen. Voegen wij daarbij dat de Russen wel zeker niet zonder wreedheid te werk gaan, maar dat elke krachtige handeling als eene wreedheid wordt uitgekreten en dat, omgekeerd', elke poging tot zelfverdediging door de opstande lingen, door de omstandigheden noodzakelijk geworden, als eene oproerige daad wordt aangemerkt. De verbittering wordt gevoed aan beide zijden en zal de Russische magt ook den op stand en gros kunnen onderdrukken, vooreerst zullen niet alle opstandelingen tot onderwerping worden gebragt. En men ver- gete niet, dat ook bij de meest spoedige bevrediging, de oorzaak en aanleiding van den opstand niet zullen weggenomen wezeji de vonken zullen onder den asch begraven worden, tot dat een nieuwe storm ze ontdekt en andermaal tot een vuur aanblaast, dat eenmaal verteerend moet worden. Het klerikale kabinet, waarvan wij in ons vorig nommer spra- De sïóomboot Stad Vlissinffen, die Woensdag ten 8uur ken, dat in België benoemd zoude zijn, is reeds Weder teniet, in Rotterd'arii vertrok, is reeds ten B'a uur te Vlissingen aan- De partij begrijpt, dat de Antwérpsehe afgevaardigden nu met de liberalen zullen medestemmen, indien aan hunne grieven niet wordt te gemoet gekomen, en van dit laatste kan bij het nieuwe ministerie ook geene sprake zijn. Volgens sommigen zou de ko ning nu aan de tegenwoordige ministers geschreven en hun uit- genoodigd hebben, om hunne portefeuilles te behouden, maar er is weinig kans, dat deze poging een gewènscht resultaat op leveren zal. Volgens anderen zou de koning geraadpleegd heb ben met den heer Belahayeoud lid der kamer. De slotsom is, dat de crisis voortduurt, en dat dagelijks meer blijkt, hóe laakbaar eene oppositie is, die wel anderen verdrijven wil, maar geene handen aan het werk durft slaan om dat van anderen te verbeteren. van gélfotóén. Er was nog veel ijs in de Noord, zoodat de boot éérst ten half elf te Dordrecht kwam, maar overigens werd de vaart niét van belang bemoeijelijkt. De stóóiiiboot Stad Goes is dezen morgen ook weder gevaren eii wij hopen, dat de vaart nu geregeld zal kunnen voortgaan. De' hoofd-ingenieur van den waterstaat in de provincie Zeeland, jlir. Örtt, is dezer dagen naar de residentie ontboden en men d'énkt, dat dit in verband staat met het overlijden van denin- gëiiieui' van der Kun aldaar. Z. M. heeft ah controleür der directe belastingen en het

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1