eliiitmfoiii). $emcm]öe 35critj(cn. Heden heeft de aanbesteding plaats gehad van het maken van den onderbouw der twee bruggen over het kanaal door Zuid- Beveland. Het eerste perceel is afgemijnd door D. Tool, te Wognum, voor 71,500 en het tweede door O. Hoogendoorn Pz. te Har- dinxveld voor 86,000. Benoemd tot landmeter van de eerste klasse bij het kadaster de heer J. J. B. Wieckingthans landmeter van de 2e klasse. Bij koninklijk besluit is een pensioen verleend van 875 aan den heer J. ff'essels, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Ovezande. De commissie voor de internationale tentoonstelling en wedstrijd van brandspuiten welke in Julij e. k. te Middelburg zal ge houden worden, heeft dezer dagen eenige gemeente besturen uitgenoo- digd deskundigen te benoemen voor de commissie ter beoordee ling van het ingezondene. Het gemeente bestuur van Amsterdam heeft daartoe den heer J. Verheij, directeur der publieke werken aldaar, afgevaardigd. MiddelbCour.) Men schrijft uit Middelburgdat de heer G. J. Sprenger na veertig jarige dienst, zijn ontslag aan Z. M. heeft verzocht als kommandant. der stedelijke schutterij welke betrekking hij sedert 1831 vervulde, met den rang van luitenant-kolonel. De officieren der schutterij wenden pogingen aan bij den komman dant om op dit verzoek hem te doen terugkomen. Op verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hontenisse c. a. aan den heer M. J. Sistermans. Naar men verueemt zal er eerlang eene stoombootdienst uit Zeeland naar Bergen-op-Zoom worden ingerigt, in verband met den onlangs geopenden spoorweg. Volgens de Midd. Ct. is de stoombootdienst tusschen Rotter dam en Moerdijk Dingsdag morgen hervat, zoodat de vaart als geopend kan worden beschouwd. l)e stoomboot, die gisteren morgen van Middelburg is afgevaren, is des middags ten 2 uren 20 minuten te Rotterdam aangekomen en heeft weinig ijs ontmoet. Heden namiddag bragt de stoombootwagen onze eerste pakken uit Holland. Bij het afdrukken van dit nonimer uias de Hollandsche post nog niet aan. Dr.F. W. C. Krecke te Utrecht heeft dezer- dagen een aanvang gemaakt, met de alles behalve gemakkelijke maar zeer, gewigtige taak om, ten gevolge van door hem op het Meteoro-- logisch Instituut te maken berekeningenwaarschuwingen naar; ouze havens te zenden, indien er gevaar van storm bestaat. De. stormsignalen van den Engelschen admiraal Fitzroy zullen te Vlis- singen, Helvoetsluis en Nieuwe Diep in toepassing worden gebragt. Er is thans weder concessie gevraagd voor den aanleg van een Nederlaudseh Hollandsch Erieschen spoorweg die zich aan den staats spoorweg zal aansluiten. In Groningerland gaat de ont eigening van grouden voor den aanleg van eenen spoorweg naar wensch voort. Het sch jnt wel dat overal elders de stoom de plannen drijft, die tot verbetering der communicatie middelen beraamd worden, behalve in Zeeland, waar meer dan in eenige provincie behoefte daaraan bestaat, maar waar de voorbereidende werkzaamheden veel trager dan elders voortgaan. Het Handelsblad deelt mede, dat de bekende reiziger, de heer J. Benjamin, zich te Amsterdam bevindt. Deze heer heeft eene acht jarige reis gedaan door Azië en Afrika en een lateren togt door dfe Vereenigde Staten in Californië, waaraan hij drie jaren heeft besteed. Zij werden hoofdzakelijk ondernomen met het doel om berigten te verzamelen ten opzigte van de ook in die oordeu alom verspreide Israëlietenten einde op die wijze eenmaal in het bezit te geraken van eene volledige geschiedenis van het Jo dendom. Om aan zijne geschriften nog meer volledigheid te geven, en de kennis van bedoeld onderwerp en der volkenkunde in het al gemeen uit te breiden heeft hij het voornemen opgevateene nieuwe reis te ondernemen door Arabiëzoodra hij door de op brengt zijner geschriften zich daartoe in staat zal gesteld zien. In eene particuliere correspondentie wordt gezegd, dat de Pool- sche opstand zoo goed als onderdrukt isdat eenige kleine ben- -lien zich'nog met groote moeite staande houden en dat alleen Garibaldi's plannen dien nog eenigen tijd slepende doet blijven. De Weeuer Pres.se zegt daarentegen, dat men aan het van Rus sische zijde verspreid gerucht, dat de opstand geheel gedempt zoude zijn, geen geloof moet slaan. Zooveel is zeker, dat de Russen nog altijd strenge maatregelen nemen, want de generaal Berg heeft nog onlangs bepaald, dat elke opstandeling, die met de wapens in de hand gevangen genomen wordtterstond moet gefusilleerd worden. Voor Polen zou het zeker te wenschën zijn, dat er een einde kwam aan den krijg die land en volk verwoest en hoe langer zy duurt des te langer zijn invloed zal doen gelden. Maar in dien de Poolsche opstand geen ander einde heeftdan dat de Polen zich weder aan de willekeur van Rusland moeten onder werpen, dan heeft schier geheel Europa zich te schamen, dat het eene zaak als regtvaardig heeft erkend en de meeste ingenomen heid daar mede in woorden heeft betuigdmaar alleen om haar door de grootste onregtvaardigheid te laten verdringen. Het laat zich begrijpen, dat geene mogendheid lust of vrijmoedigheid bezat, om den algemeenen vrede, door krachtige hulp aan de Polen te verleenen te verstorenmaar het laat zich ook niet ontkennen, dat de bijval die in den aanvang, van alle kanten, aan de Polen geschonken werd, hen ernstig aanmoedigde om te volharden. En indien het behoud van den vrede, door Polen's onderdrukking, tot hiertoe verkregen is, dan zal de klagt der verdrukten een vreesselijk protest zijn tegen den juichtoon der zoo vredelievende mogendheden. De Pruissische zaken zijn tot een uiterste gekomendat sedert lang werd verwacht. De minister-president von Bismarck heeft Maandag de zitting der kamer gesloten met eene rede, die het doorslaand bewijs geeltdat de regering zich met de ver tegenwoordigers niet wil verstaanschoon zij ook hoog opgeeft van de daartoe door haar aangewende pogingen. Die rede is een doorgaand verwijt aan de afgevaardigden, over alles wat door dezen gezegd en gesproken is, en eindigt met de verklaring, dat nu elke hoop op verzoening moet worden opgegeven; Men ver wacht nu dat eene nieuwe kieswet door den koning zal worden geoctroijeerd en dat het kabinet langs dien weg zich eene para sitische kamer zal trachten interigten. Het is echter na alles wat de laatste maanden geleerd hebben niet te denken, dat de woor den van den minister bewaarheid zullen wordende regering blijft bij de overtuiging, dat zij in de vaderlandlievende gezind heid des lands voldoende en toenemende ondersteuning zal vinden. De Sleeswijk-Holsteinsche deputatie is naar Munchen ge reisd om den koning van Beijeren aantesporen, dat hij voort ga, de zaak der hertogdommen te beschermen en dezen van De nemarken los te maken. Men blijft het er voor houden, dat de Russische en Oosten- rijksche troepen in S'eeswijk zullen binnen trekken, en alzoo feitelijk bewijzen, dat zij met de kleinere Duitsche Staten geene ge mee lie zaak maken. Belgie heeft nog geen ministerie. De koning heeft met den heer Faider onderhandeld, om een onzijdig kabinet zamen te .stellen, maar ook dit heeft tot geene gewenschte uitkomst geleid. De klerikalen beklagen zich, dat de vorming van zulk een kabinet tegen gewerkt wordt, door de tegenwoordige ministers en hunnen 1 aanhang. Zij vergeten echter, dat de tijden waarin wij leven, zich niet meer vereenigen met die onzijdige staatkunde en dat -de uiterste zich te stellig uitgedrukt hebben, om tusschen beiden door te zeilen en allen te voldoen. Ook in Belgie is dat het geval. De geschiedenis van elke verkiezing in den laatsten tijd heeft bewezen, dat de Belgische natie ook partij gekozen heef!, en daarvan zijn de klerikalen zoo zeer overtuigd, dat zij de leiding van het bestuur niet durven opnemen. Indien zij het feit slechts erkenden, er ware iets gewonnen, maar zij willen het een niet en durven het andere niet wagen, en het gevolg van alles is, het land dat wordt opgeofferd aan partij belang. In Frankrijk is de wetgevende kamer nog niet gereed met haar adres van antwoord. Men verzekertdat de keizer zeer ingenomen is geweest met, de redevoering van den heer Jules Simonden zeer liberalen afgevaardigde en tegenstander der regering, over de vrijheid van drukpers. Zelfs zou Z. M. dien heer door een hooggeplaatst persoon de verzekering van zijne ingenomenheid hebben doen geven. Voorts beweert men, dat de loop der debatten over dit onderwerp, het ernstig nadenken van den keizer heeft opgewekt en dat er aan gedacht wordtom eenige meerdere vrijheid te verleenen. De voorloopige goedkeu ring der te plaatsen stukken zou opgeheven worden en de dag bladen alzoo van eene groote belemmering worden bevrijd. Tot het hoogst belangrijk residentie nieuws, onder de telegraaf berigten in het Nieuwe-Oude-Blad opgenomen, behoort ook de voor het Vaderland heugelijke gebeurtenis, dat Prinses Marie de tentoonstelling der voorwerpen van de loterij ten behoeve der ldioten-inrigting heeft bezocht. Het Nieuwe-Oude-Blad heeft geweigerd een stuk optenemen dat door een vriend van vooruitgang was ingezonden. Het blad begint consequent te worden. Maandag 11. werd te Antwerpen het vette vee gewogen, dat in het con cours door de stad geopend zoude mededingen. Het zwaarste beest woog 1310 en het ligste 700 kilo's De correctionele regtbank te Antwerpen heeft dezer dagen twee personen tot ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij anderen gebeten hadden. Te Nijmegen is een guwelijke moord gepleegd. Een gewezen koopvaardij kapitein met zijne vrouw hier wonende, hadden ten gevolge van duurzame oneenigbeid besloten hun huwelijk te laten ontbinden. Beiden zouden eerstdaags eene afzonderlijke woning betrekken. Zondag morgen vond de meid, die buitenshuis sliep de voordeur open en boven komende zag zij hare meesteres op

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2