35iniienfanÖ6cöe lengten. 33uitenfanft. fjemengöe lengten. maanden verwijderen zou, zoo het niet was omdat er verkoeling bestond tusschen ons hof en dat van Zweden. Thans gaat de Pruissische gezant voor eenige maanden naar Pruissen en het schijnt geene verwondering te baren, er wordt alleen gezegd: gedurende zijne afwezigheid zal zijn hotel op nieuw worden gestoffeerd. De op 24 Dec. 11. plaats gehad hebbende besteding van het maken van de aardenbaan, de kunstwerken en den onderbouw van de brug over het kanaal door dit eiland, met bijkomende werken en verschillende gebouwen, benevens de levering van bal last en eenige verdere werken voor een gedeelte van den spoor weg WoensdrechtGoes, is dezer dagen goedgekeurd. Met zekerheid wordt tevens medegedeeld, dat de bedijking van het schor van Valkenisse is aangenomen door den heer B. A. Bronkers te Middelburgmet welk werk in de maand Maart a. s. een aanvang zal genomen worden. Men schrijft ons uit Hansweerd, dat de ingenieur H. E. de Bruijn, thans bij de kanaalwerken gedetacheerd, met 1 Maart a. s. naar Maastricht wordt verplaatst en vervangen door den heer baron van Itferstmithans te Utrecht. De leverantie van palen voor de polders Oud- en Jong-Breskens, is 22 dezer aangenomen door dhr. J. van der Made Bz. kZoon, te Klundert, voor 13766,40, Uit Dordrecht schrijft men van 22 January, dat het ijs daar nog te voet werd gepasseerd. De A'. Bottei damsche Courant schrijft heden: op de rivier voor deze stad vertoonde zich heden morgen (24 Jan.) geen drijfijs en men kan dus de vaart naar zee als geheel heropend beschouwen. Van den Kinderdijk schrijft men het ijs in de Noord is in beweging geweest; en zit in de Lek nog aanhoudend vast of schoon de passage aan het Krimpenscheveer niet meer te voet kan geschieden. De examina tot het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en huisonderwijs zullen dit jaar gehouden worden op 30 Maart en volgende dagen. In het kiesdistrict Eindhoven is bij de herstemming voor een lid van de Tweede kamer der Staten Generaal, de heer mr. P. van den- Heuvel met 904 stemmen gekozen. Bij de eerste stem ming had deze minder stemmen verkregen dan zijn mede kandidaat! Te Tilburg moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren B. Mtdder en Beens. In het district Almelo zijn tot kandidaten gesteld de heeren van der Linden, aftredend lid, en van Limburg Brouwer. De Pransche kamer heeft weder een amendement verworpen, dat strekken moest, om de wet op de algemeene veiligheid in te trekken. De liberale minderheid meende, dat deze inbreuk maakte op de individuele vrijheid. Slechts 35 stemmen verklaarden zich voor het amendement dat met 203 stemmen werd verworpen. De Decnsehe minister Monrad heeft in eene vergadering van den Landdag verklaard, dat het gouvernement niet zal dulden dat een enkel Duitseli soldaat over den Eider trekke. In Sleeswijk en Holstein duurt de opgewondenheid tegen De nemarken voort en de-leden der deputatie, die naar Altona ge zonden is, werden aldaar met muziek en toejuiching ontvangen. Het bezetten der hertogdommen door vreemde troepen heeft eene ernstige beweging ten voordeele van Denemarken door geheel Zweden uitgelokt. Daar te lande doet men koliekten, redigeert men adressen en maakt men allerlei voorbereidselen voor den oorlog. De kleinere staten van Duitschland houden vol op den inge slagen weg. Hunne parlementen nemen hevige besluiten tot hand having van de aangenomen rigting en men zou zeggen als men van die besluiten leest, dat ook de kleinste staat eene Europesche magt was, die over den vrede van het geheelc werelddeel kon beslissen. De Times heeft verzekerd, dat Denemarken het ultimatum van Oostenrijk en Pruissen niet onbepaald afgewezen, maar eenen lan- geren tijd van beraad gevorderd heeft. Op deze omstandigheid wordt de hoop gegrond, dat er nog aan minnelijke schikking kan worden gedacht. De heer Barneseen Engelsch katoenspinner heeft sedert lang proeven genomen om ook in West-Indie katoen te planten. De eerste proefnemingen zijn zoo goed uitgevallen, dat uien op .groote schaal daarmede voort wil gaan. Op het eiland Jamaica is eene groote oppervlakte, bijzonder voor de katoenteélt geschikt, die deels uit nog onbebouwde gronden bestaat en deels vroeger set suikerriet beplant was. Deze gronden zijn door den heer Barnes aangekocht en in December 1862 is men met den aanplant begonnen. Alle vrees voor mislukking is geweken en de negers hebben zich zelfs tot vrijen arbeid laten vinden. Men zal partij trekken van de reeds verkregen ondervinding en belooft zich daarvan aanzienlijke voordeelen. Het huis der afgevaardigden te Washington heeft besloten te verklaren, dat ieder voorstel tot onderhandeling met de op roerlingen zonder aarzelen verworpen behoort te worden. Overal openbaart zich een geest van tegenstanddie daar niet kan worden onderdrukt. Zeker kan deze tot een spoedig einde leiden, wan neer de krachten der Zuidelijken uitgeput mogten raken; maar kunnen deze den strijd nog volhouden, dan wordt van de eene en andere zijde de voortduring van den treurigen toestand in de hand gewerkt. Men zegt, dat de monarchale regeringsvorm meerdere aanhan gers begint te tellen in de vereenigde staten en dat het daarom zeer waarschijnlijk is, dat de nieuwe keizer van Mexico als zoo danig zal worden erkend. De ministeriele crisis in Belgie duurt steeds voort, dank zij de woelingen der klerikale partij, die weigerachtig blijft om een ministerie te vormen, omdat zij overtuigd is, dat de natie dit niet wil. Ook daar te lande geeft de behoudende partij zieh uit, niet alleen voor het eenig middel om het vaderland te red den, maar ook voor de uitdrukking van den volksgeest. Indien dit laatste kon gezegd worden waarheid te zijndan kon die partij gerust overgaan tot de ontbinding der kamer, en van den volksgeest verwachten, dat deze eene behoudende meerderheid in de kamer zou doen optreden. Maar zij durft tot dien maatregel niet overgaan en zegt dat. haar tijd nog niet gekomen is, om re gelmatig door het volk aan het bewind geroepen te worden. Hoe is dit te rijmen met de stelling, dat de meerderheid des volks de oppositie steunt en hare rigting wil? Voorwaar een treurig' bewijs, dat de a orsteling tegen den tijdgeest een verderf is voor het land, en dat de partij, die de meeste beweging maakt, als het op handelen aankomt niet durft, niet kan. De kamer van afgevaardigden te Berlijn heeft met 275 tegen 51 stemmen, het regeringsvoorstel tot het sluiten cener lee- rung, verworpen. Volgens sommigen wordendoor de regering, in het buitenland pogingen aangewend, om bij zekere mogelijkheden, eene leening te kunnen sluiten van veel grooter bedrag dan aan de kamer wgs aangevraagd. i i i Op een bal dezer dagen op de Tuilevien gehouden, verloor de. piinses von Metfernich eene parure ter waarde van 40000 fr., die nog niet teruggevonden is. De keizerin van Oostenrijk heeft 4000 paar wollen handschoenen en sokken present gegeven aan de troepen die naar Sleeswijk marcheren, 't Is nog onzeker of dat is om ze stil en ongemerkt te doen binnensluipen of om te verwarmen als ze in de koude werkeloos moeten blijven. Te Botterdam zijn de opcenten op het gedistilleerd van 90 tot op 60 percent verminderd in verband met de rijkswet op de aecijnsen. Bij de koude, die in de vorige week ook te Londen heeft geheerscht, zijn 877 personen meer dan gewoonlijk in ééne week, gestorven. Onder dat getal waren er twaalf, die bijna honderd jaren telden. Te Berlijn hebben een kapitein der genie met zijne vrouw en zestienjarige dochter, zich door kolendamp van het leven beroofd. De ouders zochten den tegenspoed die hen drukte te ontvlieden en wilden hunne dochter niet hulpeloos achterlaten. Een heer te 's Hertogenbosch kreeg in de vorige week des avonds een bezoek van twee onbekende heeren, en ont ving bij zijn binnenkomen in de zijkamer een fiks pak slaag van zijne bezoekers, terwijl hij er met moeite in slaagde om ze de deur uittewerpen. Bij gelegenheid der laatste ijsvermaken heeft een baanveger te Leeuwarden gedachtenis gevierd van het ver vullen dezer edele betrekking, gedurende vijf en twintig jaren. Onlangs verhaalde men dat reizigers op den Noorder spoorweg in Frankrijk, onder de banken van een rijtuig der eerste klasse, twee personen in blaauwe kielen hadden ontdekt, die zich niet hekend hadden willen maken. Thans verneemt men, dat het twee jongens waren van 13 en 14 jaren, die uit eene kostschool waren gevlugt en op deze wijze naar Parijs zochten te komen. Op een gemaskerd bal zweefde eene schoone gedurig rondom een spahidie door zijne houding hare aandacht bijzonder ge trokken had. De schijnbare onverschilligheid waarmede hij haar behandelde, vuurde den hartstogt aan en bewoog haar eindelijk, om, meeneude dat de spahi geen fransch verstond, hem te vragen wilt gij eene plaats in mijn hart Tot hare verbazing ontving zij ten antwoord: ik ben gewoon aan de woestijn en ik ben niet gaarne onder de menigte-— Een grijsaard te Antwerpen zou in de vorige week in het huwelijk treden met een arm meisje. Weinige oogenblikken te voren kwamen vier personen met een rijtuig voor de deur, rolden den grijzen in lakens, voerden hem in zijn rijtuig weg, en het is tot hiertoe niet gelukt te ontdekken wat er van den weggevoerden is geworden. In de twee laatste jaren zijn alleen uit Ierland 20,0000 mensehen naar Noord- Amerika verhuist en meest allen bij het Bondsleger ingelijfd.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2