DONDERDAG 14 JANÜARIJ 51* Jaargang. i,ï, tiewoae advertentifn worden a to 'et. W 1 Gemeente-raad. to Goes, efómueiifttnöscöe Okrigtcn. 1804. .V. 4. Oe uitgave deler Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Pr|js per kwartaal f 1.35 fr. p. p. J' 1,90. I 1^4 'y. >tJ "*- regel geplaatst. tieboorte-, huwelijks- en doodbertgten van !-• regels f l,IO, behalve liet zegeDegt, De Inzending van advertentIGn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR, OP MAANDAG DEN 18 JANUAB1J 1864 DES NAMIDDAGS TEN 1 URE. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Vaststelling nieuw besluit tot heffing en verordening op de invordering der plaatselijke belasting op het gedisteleerd. Mededeeling van ingekomen stukken. De Nederlandsche natie is blind en slaaptzoo luidde het loffelijk getuigenis door wijlen het Nieuwe Dagblad van 's Graven- hage gegeven. Meenende geroepen te zijn, om de slapende blinde wakker te schudden, heeft dat Dagblad steeds den mond zoo wijd mogelijk opengezet en niet alleen de natie, maar de edelsten onder haar allerlei, ook de grofste, hatelijkheden naar het hoofd geslingerdwaardoor de hardst slapende wel ontwaken moest. Het Dagblad heeft uitgeschreeuwd, zonder zijn doel te bereiken maar daarom blijft de rust der arme blinde niet ongestoord. De schreeuwende stem, die het Dagblad beheerschte verheft zich uit het Dagblad van Zuid-Holland en begint de natie al aan stonds voor zich intenemen door haar dezelfde douceurs toete- voegen. Het is nu zelfs een doodelijke slaap geworden, waarin de natie verzonken ligt en er is groote kans dat zij zal blijven doorslapen tot geene redding meer mogelijk is. Hoe men, ge woon om met groote woorden te spelen en de meest overdrevene beelden te gebruikengemakkelijk er toe komt om onzin te leveren Wij meenden dat volgens ons taalgebruik doodelijk be- teekende wat bepaald met den dood eindigt. En toch wil de dikke Zuid-Hollander (wij hebben daarbij het oog op de onbe hagelijk dikke letters die aan het hoofd van het blad prijken) niet ophouden, de doodelijk slapende wakker te schudden. 'tZal wel eene wanhopende poging zijn, zouden wij zeggen, indien niet de geschiedenis van zekere mensehen leerde, dat men politiek sterven en herleven kan naar willekeurzij het ook telkens in eene andere gedaante. Maar of de natie gediend zal zijn met die rust verstorende pogingen? Tot hiertoe heeft zij er zich weinig aan gestoord en indien dit als bewijs gelden mag dat zij er niet mede gediend isdan is het vrij onbeleefd om zich als rustverstoorder optedringen. Wij weten nu echter, wat dat nieuwe of oude Dagblad voornemens is te doen. Het zal getrouw zijn aan zijnen pligtzoo zegt het; wij kunnen dus niet anders wenschen dan dat het allereerst tot pligt besef worde gebragtdau alleen zal het eene pligt kunnen ver vullen. Indien het waar is dat onze natie slaapt, dan zal geen schudden op zulke wijze haar doen ontwaken. Zij zal er veel meer wrevelig door worden, dat men haar komt storen. Men wekke dan liever hare levensgeesten op door de toediening van hetgeen waarlijk geestrijk is en zij zal niet alleen wakker worden maar blijven waken. Dat middel komt ons voor meer rationeel te zijn en eene betere uitkomst te belooven dan al dat schudden. De Tweede kamer heeft dezen middag geenc zitting kunnen houden wegens het ongenoegzame aantal leden. Onder de ingeko men stukken zijn wets-ontwerpen op de personele belasting, het handelsverdrag met Italië, de wijziging der gemeente-wet in ver band met de heffing der plaatselijke belastingen, voorts de crediet wet voor buitenlandsche zaken en een wets-ontwerp regelende het onderwijs in de Indische landtaal en volkenkunde. Voor eenige dagen werd in sommige dagbladen verzekert, dat de heer de Bieberstein zijn ontslag nemen zoude, als lid van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal. Men beweerde daarbij, dat i zulks geschieden zou om aan de kiezers in Limburg gelegen heid te geven om den afgetreden minister van buitenlandsche zaken den heer van der Maesen de Sombreff, als lid der kamér te kiezen. Het blijkt thans, dat een en ander een bloot verzinsel is geweest, door zekere partij uitgestrooid. De Haagsche Courant verzekert, dat het berigt ten stelligste kan worden tegengesproken. De Kamper Courant verhaaltdat de heer Stieltjes zich als kandidaat zal stellen voor het lidmaatschap der Tweede kamer, bij de verkiezing, die eerlang te Almelo moet plaats hebben. Het Dagblad van Z.-H. zegt van goede zijde vernomen te hebben, dat de heer Gericke van Herwijnen bedankt heeft voor het aanbod om zich met de portefeuille van binnenlandsche zaken te belasten. De Staats-courant heeft medegedeeld den tekst van de over eenkomst, tusschen Nederland en Belgie gesloten, betreffende het loodswezen op de Schelde. Bij koninklijk besluit van den 29 December 1863 n°. 84, is op daartoe gedaan verzoek, vrijdom van briefport toegestaan, voor de korrespondentie welke wegens de aangelegenheden der tentoonstelling en wedstrijd van brandspuiten bratidblusch- en reddingstoestellen, die in de maand Julij a. s. van wege het te Middelburg gevestigde departement der Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid in die gemeente zal gehouden worden tusschen het bestuur van dat departement ten eenre en de provinciale besturen de gemeente-besturende kamers van koophandel en fabrieken en de verschillende inrigtingen van nijverheid, ter andere zijde. Den II dezer stond alhier te regt voor de arrondissements- regtbank P. B., uit Wemeldinge, ter zake: dat hij in Maart des vorigen jaars onder bedriegelijke voorgevens heeft doen afgeven, een aantal gouden en zilveren voorwerpenom die te verloten en daarvan later den prijs te betalen of de niet verloote voor werpen terug te geven; dat hij die verloting zoude hebben ge houden, doch zonder de niet verloote terug te geven of de 1 waarde te betalenalsmede dat hij na de verlooting de ge vallen prijzen niet naar behooren aan de regthebbenden zoude hebben uitgeleverd, maar op eene bedrieglijke wijze terug gehouden. De beklaagde was afwezig, het Openbaar Ministerie vorderde deszelfs veroordeeling als schuldig aan bedriegelijke opligting tot eene gevangenisstraf van twee jaren en twee geldboeten ieder van 25,de regtbank zal morgen uitspraak doen. Men schrijft ons uit Heinkenszand van gisteren, dat in dien namiddag omstreeks 112 ure de opziener der jagt N. Huizer op den weg, genaamd Klarespad het ongeluk had te struikelen met het noodlottig gevolg dat hierdoor zijn pistool, dat hij op zijde droeg, is afgegaan;de kogel schijnt eerst op den grond te zijn gekomen en opgesprongen door zijn been van achter 'te zijn gegaan en naar boven uitgekomen bij de knieschijf; de ge- toffene is onmiddellijk gevallen en naar het huis van E. Verdonk gebragt, alwaar hij heelkundige hulp heeft ontvangen, later is hij naar zijne woning getransporteerd. Z. M. heeft herbenoemd tot kantonregter te Middelburg jhr. mr. L. JV. A. Schuurbecque Boeije.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1