$M(mfanö. houdt men eene ongerijmdheid vol. Zoo blind is de oppositie dat zij ook bij zulke redeneringen niet bemerkt, dat zij zich bespottelijk maakt. De aanneming van de begrooting voor Koloniënwaarvan de verdediging den minister op nieuw in zijn helder doorzigt en juiste opvatting der zaken heeft doen kennen, en dat met eene zoo groote meerderheid heeft plaats gehad, is een belangrijk feit, dat men hooger stellen mag, dan als bewijs eener gewapende neu traliteit. Indien de meerderheid der kamerleden werkelijk geen vertrouwen stelt in het regeringsbeleid van den minister, dan heeft zij zeer inconsequent gehandeld met zijne begrooting aantenemen. Het is eene verguizing dier meerderheid, als men zegt, dat zij 'slands belang opoffert door eene afwachtende hou ding aantenemen. Wil men volstrekt niet geloovendat .die meerderheid den minister wilde steunen, dan is de zachtste uit legging, dat zij voor stemde omdat zij niets beter in de plaats wist te geven. Maar hoe men de zaak keert of wendt, het is niet te ontkennen dat de beide kamers het ministerie door een en ander versterkten. De tijd zal leeren wat daarvan de vrucht zal zijn en geene oppositie zal de ontwikkeling dier vrucht kun nen belemmeren. De Tweede kamer is tegen 14. dezer bijeengeroepen ter behan deling van de crediet-wetvoor het departement, van bniten- landsche zaken. Voor het lidmaatschap der Tweede kamer zullen eerlang twee stemmingen moeten plaats hebben. De heer Beens in N.-Braband, als kantonregter herbenoemd en v. d. Linden in Almelo gekozen, maar tot rijks-advocaat aangesteld, zullen zich aan eene herkiezing moeten onderwerpen. Daarenboven zegt de Haagsche Courant dat de heer van Logchem om redenen van gezondheid zijn ontslag zal nemen. Het ontwerp van wet op de personele belasting, dezer dagen op nieuw bij de tweede kamer ingezonden verschilt in vele opzigten van datgene, wat in de vorige zitting werd ingediend. Aan vele bezwaren is tegemoet gekomen, onder anderen aan het hoofdbezwaarhet loslaten van de twee grondslagen der dienstboden en paarden. De gemeenten zullen in staat gesteld worden om op andere wijze accijnsen op eerste levensbehoeften afteschaffen. Het rijk zal de 20 opcenten laten varen en. aan de gemeenten toestaan 50 opcenten op het personeel te beffen. ,Het verlies voor het rijk zou door verhooging van andere grondslagen worden vergoed. (Haagsche Courant De betrekking van rijks-advokaatvroeger door den heer Vaher van Riemsdijk vervuld, is thans opgedragen aan de heeren de Tinto en van der Linden. lie Staatscourant deelt het volgende voorloopig verslag mede van den oogst in deze provincie. „De inoogsting der tarwe had dit jaar onder zeer gunstige omstandig heden plaats. Deze vrucht is zeer goed gegroeid. De hoedanigheid is uit muntend, terwijl men zich in eene ruime opbrengst verheugen mag. „De rogge heeft eene ruim middelmatige opbrengst gegeven, terwijl de hoedanigheid mede bevredigend is. Het stroo is lang, doch niet bijzonder zwaai-. „De oogst der gerst is, èn wat hoeveelheid èn wat hoedanigheid betreft, gunstig te noemen. Op enkele plaatsen werd legering waargenomen, door dien het stroo wel laag doch niet zeer stevig was. „De haver heeft dit jaar wederom een uitmuntend gewas opgeleverd. De opbrengst is zeer ruim en de hoedanigheid laat niets te wenschen. „De paardenhoonen hebben vrij wel aan de verwachting voldaan. Bij een tamelijk ruime opbrengst kan men zich in eene goede hoedanigheid verheugen. „De bruine en witte boonen hoewel in het voorjaar door de koude geleden hebbende, zijn door het gunstige zomerweder goed geslaagd. Kwa liteit en kwantiteit kunnen bevredigend genoemd worden. „De erwten hebben zeer goede resultaten opgeleverd. De hoedanigheid is zeer goed, terwijl de hoeveelheid die van het vorige jaar ver te boven gaat. „Het 'koolzaad is uitmuntend uitgevallen, en overtreft over het algemeen de verwachting die op sommige plaatsen zeer hoog gespannen was. Bij de iuoogsting was het weder allergunstigst. „liet vlas geeft tamelijk reden tot tevredenheid. liet lint zal vrij krachtig zijn, terwijl aan zaad nog al een goed middelmatige oogst zal verkrej^n worden. „De late nachtvorsten hebben veel kwaad gedaan aan de een- en twee jarige meekrap. Aangezien de driejarige reeds krachtiger was doorgegroeid, üas zjj heter bestand tegen koude en heeft dan ook geen letsel hekomen. Men verwacht daarvan eene goede opbrengst. „De aardappelen zijn zeer gegroeid. De ziekte heeft zich, hoewel laat, op sommige plaatsen vrij hevig vertoond en veel kwaad gedaan. Bij vele partijen heemt men na de róoijing eene sterke verrotting waar, die doet vteczen dat vele aardappelen niet tot gebruik geschikt zullen zijn. Waar de ziekte zich weinig of niet vertoond heeftworden èn hoeveelheid èn hoedanigheid zeer geroemd. De langdurige droogte heeft aan de graslanden vee) kwaad gedaan. Bijöa den geheclen zomer en in het begin van het najaar stonden de weiden schraal met voedsel bezet. De opbrengst van hooi is dien ten gevolge ook niet bijzonder gunstig geweest. Daar echter de inzameling onder begun stiging van droog weder heeft plaats kunnen hebben, is de hoedanigheid vrij goed te noemen. „Ook de klaver heeft veel door de droogte geleden. De tweede snede vooral is daardoor vrij ongunstig geweest. Er is weinig hooi gewonnen. De kwaliteit echter was vrij goed. „De wortelgewassendie aanvankelijk vrij dun stonden zijn door de in het laatst van Julij gevallen regen veel bijgekomen. Mangelwortcls en paardenpeën zijn zoowel van hoeveelheid als van hoedanigheid gunstig geweest." Uit Rotterdam schrijft men, dat de Maas voor de stad op sommige plaatsen vast zit en dat de overtogt met schietschouwen en niet zonder groote moeite plaats heeft. Ook voor Dordrecht is zulks het geval. Een en ander is oorzaak van de ongere gelde aankomstder posten in Zeeland. Heden morgen half tien ure eerst arriveerde de post, die gisteren middag had moeten aankomen en er is weinig waarschijnlijkheid, dat die van heden vóór morgen hier zal zijn. Uit Schore meldt men ons: Door het vriezende weder kun nen de werkzaamheden aan het kanaal van den postweg tot aan den Kruiningschen zanddijk, niet voortgezet worden. De van kindermoord verdachte weduwe uit Sluis is onder geleide van eenen marechaussee teruggezonden en op vrije voeten gesteld. Een der stoomschepen van de Engelsche maildienst met brie ven uit Indie, werd tegen 6 dezer te Marseille verwacht. Eene andere boot was eerst in den nacht van 30 December te Suez aangekomen. Volgens de uitslag der verloting van kunstwerken van de Kunst - kronijk, gehouden te 'sGravenhage den 5 dezer is door n1107, (gedebiteerd door de firma F. K. Z.,) de prijs getrokken: „Geen Nederland zonder Oranje Aan n 223 is het zilveren Milieu de Table met vier fruitschalen ten deelgevallen. De Haagsche correspondent van den Frécurseur schrijft aan dat blad, dat waarschijnlijk een concours zal geopend worden onder Belgische en Nederlandsche kunstenaars, voor het opterigten standbeeld van Vondel. Het is, volgens dien correspondent, ook niet onmogelijk, dat de eerste steen zal gelegd worden bij ge legenheid van het internationaal congres, dat in September te Amsterdam zal worden gehouden. Het XIX Nederlandsch Landhuishoudkundig congres zal van 20 tot 24 Junij 1864 te Haarlem worden gehouden. Het Leidsehe Dagblad deelt mede, dat eenige der voornaamste Leidsche industriëlen het plan hebben, om een lokaal te stichten, waarin fabriek -arbeiders en handwerkslieden zich tot uitspanning kunnen vereenigeu en al het noodige verkrijgen, om in hunnen vrijen tijd zich een betamelijk genot te verschaffen. Een dekreet van den generaal Berg, door den keizer van Rusland bekrachtigd, beveelt eene nieuwe policie-inrigting voor het koningrijk Polen. Het policie toezigt gaat daarbij geheel over aan de militaire magt. Een generaal zal aan het hoofd worden gesteld, wiens gezag zich over het geheele land zal uit strekken. De generaal Chmilinsski is reeds gefusilleerd. De Franssehe minister te Athene heeft een bal gegeven ter eere van den koning. Daar echter daarop drie oud-ministers van koning Otto geinviteerd waren heeft de voorzitter der nationale vergadering op de invitatie niet geantwoord. De hertog van Augustenlurg ontvangt te Kiel eene menigte deputatien, die hem komen gelukwenschen. De Duitsche bond schijnt het echter minder aangenaam te vinden dat de hertog zóó spoedig van zijne nieuwe titels bezit is gaan nemen en heeft hem zelfs laten vragen, om de hertogdommen weder te ontruimen. Indien de hertog zich verzekerd kon houden, dat hij over eene magt te beschikken had, die slechts zijne tegen woordigheid behoefde om groote daden te doen, dan kon zijne komst in Kiel eene daad van goed overleg geweest zijn thans is het een dwaze stapdie voor de hertogdommen noodlottig kan genoemd worden, en den pretendent op de regering met schade en schande overladen kan. De bondsdag heeft echter met 9 tegen 7 stemmen het voorstel verworpen om den hertog uitte noodigen tot vertrek, en met regt kan dus gezegd worden, dat de kwestie der erfopvolging gepraeujdicieerd geworden is. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de krijgsverrigtingen met alle kracht worden voortgezet. In het Noorden schijnt over het algemeen het gevoelen te heerschen, dat de oorlog onvermijdelijk is.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2