<Bmiienfa!u)sci)e Okritjten. die partij zich aansluit, dan raag men immers met grond zeg<- gen, dat hij nu ook dezelfde leus aangenomen heeft F Het ministerie (van Hallheeft reeds meermalen getoond tot element van discussie in de tweede kamer te nemengeruchten en praatjes. (N>. 183 van 1853.) Zoo handelde de anti-revolutionaire partij toen zij regerend was, is het wonder als zij, oppositie geworden, denzelfden ge dragslijn volgt? De Eerste Kamer heeft in hare zitting van Dingsdag de be grooting voor buitenlandsche zaken verworpen met 19 tegen 14 stemmen. Zes leden waren bij de stemming afwezig. Daarna heeft zij met algemeene stemmen aangenomen de be grootingen van justitie en binnenlandsche zaken. Over de beide begrootingen voor eeredicnst heeft eeuige discussie plaats gehad, om het afkeurend votum van enkele leden te motiveren maar ook deze zijn met gioote meerderheid aangenomen. In de avondzitting van gisteren zijn nog aangenomen de wets ontwerpen nationale schuld departement van finantieu en be groot ing voor het departement van oorlog. Even zoo zijn met alg>meene stemmen aangenomen de begrootingen voor de spoorweg-dienst in 1864, die voor marine en de wet op de middelen. Heden is aangenomen de begrooting koloniën, met 22 tegen 11 Batig slot en onvoorziene uitgaven ieder met algemeene, de afschaffing der belasting op de brandstoffen met 25 tegen 3, en verhooging van het gedisteleerd met 18 tegen 10 stemmen Waarna de kamer is uiteengegaan. (Per telegraaf.) De heer van der Maesen de SombrefJ heeft aan Z. M. den koning zijn ontslag gevraagd als minister van buitenlandsche zaken. Voortdurend worden ministerraden gehouden. De Oost-Indische mailboot die dezer dagen in Egypte verwacht werd is nabij Aden gestrand. De reizigers brielpakketten en verdere goederen zijn echter gered en den 27 dezer in goeden staat te Suez aangekomen. (N. D. v. 's Gr.) Het Nieuwe Haagsche Dagblad neemt heden een aandoenlijk afscheid van zijne lezers maar laat wijslijk in het midden of dat afscheid ook bij zijne lezers eenige aandoening zal opweken. Zeer karakteristiek is de verklaring, dat dezelfde redactie, de zelfde geest, onder een en anderen naam zal voortwerke» eene verklaring, waarin de hoofdredacteur een troost vindt in dit voor hem aandoenlijk oogenblik. Misschien zullen anderen met ons zich verheugen over het verdwijnen van een blad dat weinig eervolle herinneringen achterlaatjuist wat den geest betreft die het bezielde, 't Is niet noodig te formuleren wat wenschen on3 voor de toekomst vervullen bij de verwachting van het nieuwe blad onder de oude redactie. Wij willen alleen wijzen op het eigenaardige feit, dat wij den redacteur zich hooren verheugen, dat hij in een ander gewaad denzelfden geest zal kunnen open baren, als tegenstelling met de geschiedkundige waarheid, dat bij, altijd in hetzelfde gewaad van redacteur twee geheel tegen over- ïcstelde rigtiugen dienen kon. De heer !f'. Kok, thans opzigter van de waterstaat te Elle- woutsdijk, is benoemd tot hoofd-opzigter over de dokwerken te Nieuwediep. De minister van binnenlandsche zaken heeft tot opzigter bij de waterstaat 4: klasse, na voorafgaand examen, benoemd A. Hollestelle, tegenwoordig opzigter bij de West- of Breedewatering te Wemcldinge. Het concert van gisteren avond heeft zeker bij allen die het konden bijwonen, de aangenaamste herinneringen achtergelaten. Wij zeggen met opzet, die het konden bijwonen, want velen waren daarin door ongesteldheid verhinderd. Jammer genoeg dat die ongesteldheid ook invloed had op de kracht van het zangkoor en enkele solisten geheel van het orkest verwijderde. Maar dan ook reden 'e meer om te erkennendat allen zich loffelijk kweten van eene zware taaken hen te danken voor eene in spanning die ons zooveel genot verschafte. Het geheele concert had eene streng klassieke kleur en verliet schier geen oogenblik het terrein der hoogst ernstige muziek, maar de eenheid was hier het middel om te boeijen, gelijk het veel al anders de groote verscheidenheid is. Het zou den schijn hebben \an vleijerij, indien wij in bijzonderheden traden om te prijzen, en wij bepalen ons tot den wensehdat het onze zangvereeniging eene aangename voldoening moge geweest zijn, dat zij de belangstelling, de geest drift van het auditorium zag klimmen. Slechts eene enkele uitzon dering maken wij ten aanzien v„n den heer Kirwaid, met wieu zeker allen eene veer aangename kennismaking aanknoopten. Wij heb ben niet alleen hem bewonderd in de vlugheid zijner vingeren, de delicales.se en het aplomb van zijn spel, maar wij hebben de heerlijke, rijke gedachten van Mendelssohn verstaan en zijn er door weggesleept, waar ze ons i-;i uitnemend vertolkt werden, fir sprak eene hooge mate van diep muziekaal gevQei u;t dat 9pel, dat tegelijk van groote technische bekwaamheid en klassieke vorming getuigde. De heer K. mag zich verzekerd houden, dat hij eenen blijvendeti indruk bij zijne hoorders heeft teweeggebragt en dat het genot van éénen avond naar meerdere kennismaking met zjjne talenten doet uitzien. Voor eenige dagen deelde de Middelburgse/ie Courant mede dat nog altijd in ons eiland de kinderziekte blijft voortwoeden en zich langzamerhand meer verspreidt. Wij hebben daaromtrent nadere informatien ingewonnen en daaruit blijkt, dat wel de ziekte zich verder uitbreidtmaar dat zij gelukkig niet kwaadaardig is. Langzaam gaat zij van het eene dorp naar het andere voort en kiest meest de niet gevaccineerden tot hare slagtoffers. Op de plaats, waar zij zich het eerst vertoonde houdt zij nog aan maar gelukkig worden betrekkelijk weinige offers uit de lijders geveld. Te Heinkenszand heeft de collecte tot het houden eener be deeling aan de armen op den Nieuwejaarsdag opgebragt de aan zienlijke som van f 268,40. Meermalen wordt de behoedzaamheid in het gebruiken van petroleum aanbevolen en op allerlei ongelukken, daardoor ver oorzaakt, gewezen. Wij voegen daarbij, dat wij in den laatsten tijd herhaalde klagten hebben gehoord over onachtzaamheid in de wijze van verzending van dit artikel, voornamelijk met vracht rijders. Het gebeurt niet zelden, dat goederen gelijktijdig daarmede vervoerd geheel onbruikbaar zijn geworden en liet is daarom noodig, daarop opmerkzaam te maken, ten einde men zich voor schade zou kunnen wachten. In de zitting van den gemeenteraad te Middelburg is mede- deeling gedaan van eenen brief van den minister van binnen landsche zaken waarbij deze verklaart genoegen te nemen met de door den raad gedane voorstellen tot vestiging eener rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus. De minister acht een dadelijke aanvang van de voorbereidende werkzaamheden noodig en wenschelijk, en daarom is terstond aau den gemeente bouwmeester last gegeven, tot het opmaken van bestek en be grooting om die zoo spoedig mogelijk aan den minister op te zenden. JiktitPiifüiiö. Ten bewijze, dat in Pruissen de goede verstandhouding tusschen de regering en de kamer nog geenerlei uitzigt op her stelling heeft, strekt een bevel van het ministerie aan alle civiele en militaire ambtenaren, om in geeu geval te voldoen aan eene requisitie, uitgaande van de commissie door het huis der af gevaardigden benoenultot het onderzoeken van sommige ver kiezingen. Wie daaraan gevolg geeft wordt bedreigd met ont zetting uit zijne betrekking. Indien men de berigten uit Denemarken gelooven mag, dan bewandelt de nieuwe koning den weg niet om den vrede te bestendigen en te gelijk de eer van zijne regering te handhaven. Men zegt, dat hij het geven van coneessien moede is, dat het ministerie niet zal aftreden, en dat de constitutie zal gehandhaafd worden. Door dit besluit heeft de koning als het ware met de drie groote mogendheden gebroken. Wel kiest hij die staat kunde waardoor hij meest nationaal en populair in zijn land kan zijn maar hij lokt den strijd uitmet de mogendheden die het tegenovergestelde als voorwaarde van hunne hulp gesteld hebben. De tijd alleen zal kunnen leeren, in hoe verre Dene marken, door Duitschland aangevallen, door Zweden verlaten, en handelende tegen den wensch der drie grootste Europesche rijken, de magt hebben zal om zich met cere te redden uit den ougelijken strijd. Volgens een later medegedeeld gerucht heeft Engeland voorge steld om tot regeling van de kwestien der erfopvolging in Slees- wijk-Holstein, eene conferentie te houden van de onderteekenaars van het Londensche verdrag. Uit Japan wordt geschreven, dat de invloed van den we reldlijken vorst vermeerdert met den dag en dat hij eenen raad heeft ingesteld, waarin vele geestverwanten van hem zitting hebben. De vergadering had zich met algemeene stemmen verklaard voor het doen voortduren van de goede verstandhouding met de Eu ropeanen. De Mikado scheen dus het plan om den oorlog aan de vreemdelingen te verklaren, te hebben opgegeven. Nadat de pogingen van kpizer Napoleon tot het houden van een algemeen vorsten-congres verijdeld zijnheeft Z. M. het plan van een beperkt congres op touw gezet, maar schijnt ook daarin niet te zuilen slagen. De uitnoodiging, die ook aan het Nede.rlaudsche hof gezonden is, wordt over het algemeen met weinig ingenomenheid ontvangen. Het ligt ook in den aard der zaak dat van dit plan weinig te wachten is. Algemeene deelneming zou misschien tot iets geleid hebben, maar, als vooral de groote, mogendheden zich onttrekken, dan zal de be raadslaging der overigen tot geene bevredigende uitkomst leiden. Uit Polen verneemt men in den laatsten tijd weinig bij-

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2