$cmengÖe lengten. Jïïar&föerigteii. Cieföaöigfjeib. Aftoerteiitien. voor den hertog van Augustenburg en reeds is eene sommatie naar Denemarken gezonden, waarbij de ontruiming vati Holstein en Lauenburg door de Deensche troepen wordt verlangd. In Hóistein worden de proclamatien van koning Christus an'- afge- sóHëurd en ap sommige plaatsen worden anderen daar overhenen geplakt, waarbij men de bevolking vermaant, om de Duitsche troepen als broeders te ontvangen. De' Deensche consul te Bremen heeft zijn ontslag naar Kopen hagen opgezonden en er is geen enkel handelaar in de stad, die hem opvolgen wil. Terwijl Busland, Oostenrijk en Pruissen eene poging schenen te beramen, om een heilig verbond te vernieuwen heeft keizer Napoleon een stap gedaan om dit tegen te houden. Men zegt dat nieuwe brieven, ten geleide van een soort van programma, aan die souvereinen in Europa gezonden zijn, wier antwoorden door den keizer beschouwd worden als eene toetreding tot het beraamde congres. De keizer heeft het plan daartoe nog niet opgegeven, en volgens sommigen is het te verwachten, dat onder scheidene vorsten zullen toetredenwanneer slechts eerst een bepaald programma is voorgesteld. De exkoning van Napels en de voormalige hertog van Toskane hebben een schrijven aan keizer Napoleon gerigtwaarin zij van hem vragen hun goed regt te verdedigen voor het scheidsgerigt der vorsten van Europa. Het zal daarbij te bezien staan of de verjaagde vorsten wel een geheel belangloos advocaat gekozen hebben om hunne zaak te bepleiten. De nieuwe leening van 300 millioenen werd gisteren aan de kamers voorgedragen en men gelooft dat de uitgifte reeds in dé eerste helft van Februarij zal plaats hebben. De regering is zeker, dat haar plan zal doorgaan. Zeker is dit het gemak van eenen regeringsvorm als die door keizer Napoleon is ingevoerd. Men kan daarbij plannen maken en tot de uitvoering overgaan, schoon de goedkeuring, die men vraagt, nog niet verkregen is. Zaturdag is in eene te Middelburg liggende schuit brand ontstaan door het omvallen van eene kruik met petroleum, welk vocht ontvlamde toen het in aanraking kwam met eenen warmen vuurplaat. De brand in het paviljoen is gebluscht kunnen worden, maar een meisje, wier kleederen ook vlam hadden gevatheeft belangrijke brandwonden bekomen. De fabriekant van het Malz-ExtraetBoff te Berlijnheeft een vat laten vervaardigen, waarin zeer gemakkelijk voor 24 'personen een maaltijd kan worden aangcrigt. Te West-Kappelle is bij de laatste stormen een zeld zame visch aangespoeld, een-zoogenaamde maanviseh, die 75 ned. ponden woog. Men beeft berekent, dat tegenwoordig oud.cr het,mepsche)ijk, ge- »lach*."3Ö64 talen,, worden gesproken en 1100 verschillende godsdiensten beleden worden. Dé'gemiddelde levensduur wordt op 33 jaar en 6 maanden gesteld. Een vierde der kin leren sterft vóór het zevende jaar en de helft vóór het 17e. Op 100 individuen bereiken 6 den leeftijd van 60 jaren of meerder1 op de 500 komt tot 80 jaren en 1 op de 1000 bereikt de 100. Van het milliard mensehen sterven er jaarlijks 330 millioen 91000 op één dag, 3730 in het uur, 60 in de minuut en dus 1 iedere seconde. De sterfte van 330 millioenen wordt opgewogen door ruim 412 millioenen geboorten. Men heeft opgemerkt dat de meeste sterven in den nacht. Wanneer men op 120 menschen 1 huwelijk rekent, dan hebben er jaarlijks 83,300,000 plaats. In Japan zijn de log s in de schouw burgen zoo ingerigtdat de dames daar van toilet kunnen veranderen. I)c tijddie tussehen de bedrijven verlooptwordt daartoe door haar gebruikt. De koning van Griekenland heeft aan zijn papa, den koning van Denemarken officieel berigt gezonden van zijne komst tot den troon en naar de wijze der vorsten dien den naam van zijn goeden broeder ge geven. Bij gelegenheid van eene jagtpartij door den graaf Mercy d' Ar- genicau op zijne goederen te Viersel gegeven werden 787 stuks wild geveld als 698 hazen, 32 faisanten 12 vossen, 15 patrijzen, 4 snippen en 24 zeebokben. Dezer dagen is te Parijs een behendige dief gearresteerd, die zijn gelaat en houding zoodanig wist te veranderen, dat hij onkenbaar was en er studie vereïscht werd om hem op zijn signalement te herkennen. Onlangs werd te Hamburg een bedelaar op heeter daad betrapt en gear resteerd. Men vond in zijne zakken menigte van worsten en meer dan 20 Pruissische daalders. Op het vermoedendat hij niet zoo arm was werd bij hem eene huiszoeking gedaan en vond men bij hem een aandeel •taatsschuld van 1000 mark zilver; hypotheken ten bedrage van 5000 mark en 537 mark in gereed geld. Hij bewoonde in vereeuiging met anderen een kelder. Hij is reeds 62 jaren oud en heeft altijd in dezelfde gierigheid geleefd. In een Amêrikaansch blad las men de volgende annonce Aan de dames Er is een heer die eene verzameling wil aanleggen van pho- tographien. De dame, die mij het schoonste portret zend, mits het haar eigen beeld, zij, zal daarvoor een elegant geschenk in zilver ontvangen. OPENBARE FERGADERING van den GEMEENTE-RAAD te GOES, den 11 december 1863. Afwezig de heer Smallegange, met kennisgeving. De notulen der voorgaande vergadering zijn gelezen en goed gekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken 1. van heereu Gedeputeerde Staten, brief waarbij wordt terug gezonden de vastgestelde gemeente-rekening over 1862 met op merking dat zij bet kwaad slot met één cent hebben moeten verminderen, op grond van een ingeslopen abuis. 2. van de commissie voor de Nieuwjaars-bedeeling in 1863 haar verslag en verantwoording waaruit blijktdatin contant bij de commissie in kas was 16,7S.. S. Een» verzoek' om kwijtschelding van hoofdelijken omslag over 1863, 't.-welk wordt aangehouden. Eenige staatsbladendie worden gedeponeerden 5. Van de plaatselijke schoolcommissie aanbeveling voorhet met 1 Januarij e..,k. aftredend lidwaarop voorkomen de heeren P. A. Hóch'art, aftredend lid en mr. J. H. de Laat de Kanter. Op voorstel van den voorzitter, met afwijking van het regle ment van orde, dadelijk tot benoeming overgegaan zijnde, bleek daarbij dat dé heer Tïochart met algemeene stemmen herkozen is. Aan de orde-wordt gesteld eene door de financiële commissie ontworpene nieuwe verordening tot invordering der plaatselijke belasting op h$t gedisteleerd en de likeuren, die door de invoering eener nieuwe wet en de aanstelling der rijks-ambtenaren tot surveillance noodzakelijk is. Bij de vraag van den Voorzitter, of een der leden bedenking heeft tegen de algemeene strekking, geeft de heer mr. de Kanter in bedenking óm die verordening ook toepasselijk te verklaren op de wijnbelasting en de vroegere intetrekken hetgeen door al de leden wordt goedgekeurd. Diensvolgens worden door denzelfden spreker eenige amende menten voorgesteld, waarover niet zeer gewigtige discussien plaats hebben, die moeijelijk terugtegeven zijn omdat de verordening bij het publiek onbekend en de debatten alzoo onverstaanbaar zouden zijn. De geheele verordening in stemming gebragtis unaniem vastgesteld. De behandeling van het laatste punt, de wijziging van het contract der straatverlichtingte uitvoerig zijnde om in dit nommer optenemen, zal in of bij het volgende worden gevoegd. GOES, 15 December 1S63. De lager afgekomen berigten van de hoofdmarkten waren ook heden van invloed op TARWE, ROGGE en GEKST die van 10 tot 15 et. lager worden genoteerd. Groene'ERWTEN en PAARDENBOONEN daarente gen williger. TARWE t 8,— a f 8,40. ROGGE f 5,25 a 5,60. W. GERST '4.75 a f 5,—Zomer DITO 4,50 a f 4.75. HAVER f 3,— a 3,50. Groene ERWTEN 6,50 a 7,—. PAARDENBÖONEN f 6,50 a f 6,70. MEEKRAP. Boter 1,05 u 1,10 het ned. ffi. AMSTERDAM16 December 1863. Granen onveranderd. RAAPOLIE onveranderd; cont. f 3S'/4 op 6/w ƒ40,LIJNOLIE on veranderd coat. 37.op 6/w 38 V4. .w,. LONDEN,ƒ6 Dccemhcr i.863- Granen lusteloos en nominaal. DANTZIG15 December 1863. De kooplust aan de graanmarkt was lusteloos en niet algemeen. De fijne soorten moeten.lager afgegeven worden. AVIGNON, 9 December 1863. MEEKRAP. Rosé-ioortel fr. 28 a 29, dito Palud fr. 33 a 35; Napei- sehe Alizari" 18hn' fr. 35,50 a 36 nominaal; 30 m fr. 37 a 37,50 nomi naal; Gemalen rosé fr. 38 a 40; dito Paled fr. 42 a 45. Er ging meer om dan vroeger, en de prijzen waren iets vaster. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting. Tarweu brood 14 et. I Masteluin brood 11 ct. Tarwen Krop brood 12 Rogge brood 10 CORRESPONDENTIE. Het gezondene uit Noord-Bevelaml zal in een volgend nommer opgenomen worden; wij moeteu bij deze gelegenheid nog eens herhalen, dat, wanneer men op eene spoedige plaatsing prijs stelt, de toezending van stukken den vorigen dag dient te geschieden. Bij vernieuwing maken Diakenen der Hervormde Gemeente te Goes dankbare meldingdat in de morgen-Godsdienstoefening van Zondag 13 December jl. is gecollecteerd eene extra gift van 10,25. Moge dit voorbeeld navolging vinden. Diakenen voornoemd J. A. A. FRANSEN van de PUTTEpraesis. J. C. DQM1NICUS van den BUSSCHE, sec. l l I Den 12 November 1863 overleed te Kalamazoo in Americana eene hevige ziekte van 7 dagenin den ouderdom van 40 jarenonzen (en allen die hem gekend hebben) veel geachten zwager en beminden broeder, de Heer PIETER LEIJS 'sGravenpolder 17 December 1863. Q. C. PEMAN KAKEBEEKE. W. KAKEBEEKE, geb. Leijs. Heden overleed, na een langdurig lijden, in den ouder dom van bijna 26 jaren, mijne geliefde echtgenoote M. GLERUM. Schore I. J. MASSEE, 16 Dec. 1863. Geneesheer.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3