^timenfanöscfje Dkrigten. MttetifanÖ. <9emeiigto berigten. Jlliir&töerigten. Per Telegraaf. redactie van het eerstgenoemde in de bekende poli- .•ortgezet worden. Die redactie, vertrouwende dat de oude blad nu ook op eens hunne politieke rigting zullen t verkondigt, dat haar courant dan een der meest ge- 'agoiaden zal zijn. Het genot van de lectuur zal echter worden, omdat de conservatieve rigting, zeer consequent, aar tarief maar dat van het meer liberale blad conserveert, omvang van het oude of nieuwe blad (men weet nu eigenlijk of het nieuw of oud is) zal grooter zijn. Er zal dus nog ;r extensie gegeven worden aan al de hatelijkheden, die tot ordering van de belangen des vaderlands worden gedebiteerd, et nieuwste echter wat het oude of nieuwe blad opleveren bestaat, blijkens het programma, hierin, dat de redactie Is in het oog zal houdendat de verdediging van het publiek ng, afgescheiden van de personen, hare eerste pligt is. Indien waarheid wordt, zal het inderdaad een nieuw blad zijn, dat onder de oogen krijgen. Jammer dat er ten slotte bijkomt o verzekering dat zij alle belangen behartigen zal. Liberalen conservatieven zullen dus even krachtig ondersteund worden, zulk eene dubbele taak behoort een buitengewoon vermogen, slechts enkelen bezitten. Maar of het zijn zal de waarborg veler ondersteuning Alle-mans-vrienden zijn zelden mind. De Eerste kamer zou Vrijdag hare werkzaamheden hervatten. Er waren echter maar twintig leden afwezig, zoodat volgens het reglement van orde de zitting moest worden verdaagd. Zaturdag heeft de kamer eene zitting kunnen houden, waarin op voorstel an den voorzitter bij acclamatie besloten is, om zich en corps aar den koning te begeven, ten einde Z. M. hulde en gehecht- leid te betuigen bij de herdenking onzer zelfbevrijding. De tweede kamer heeft in hare zitting van Zaturdag aange nomen de begrooting voor koloniën mei 43 tegen 24 stemmen, de wet op het batig koloniaal slot met algemeene stemmen, het hoofdstuk onvoorziene uitgaven met 46 tegen 11 stemmen; de wet op de middelen met algemeene stemmen. Daarna 'is een groot aantal kleinere wetten en conclusien aangenomen. In de zitting der 2 kamer heden morgenheeft de heer" Je Bratuc zijne woorden tegen den minister van buitenl. zaken "aturdag gesproken volledig ingetrokken en zijn leedwezen daar "ver betuigt. De heer Groen en anderen hebben nog eens het al of niet officieel antwoord van Rusland ter sprake gebragt. Na opheldering door den minister ontstonden nieuwe discussion. De heer Groen uitgenoodigd eene motie van wantrouwen voor te stellen, heeft dit niet gedaan. De stukken betrekkelijk het. antwoord aan keizer Napoleon zullen ter gelegener tijd worden overgelegd. Morgen discussie over de afschaffing van den accijns op brandstoffen. {Per telegraaf.) Tot leedwezen van het Dagblad, dat die woord.u heel mooi vond. Wij vernemen dat op a. s. Donderdag door de leden van den gemeente-raad alhier de giften voor de Nieuwjaars bedeeling bij de ingezetenen zullen worden opgehaald. In de jongstleden Vrijdag gehouden raadsvergadering, zijn eenige ingekomen stukken medegedeeld: is dhr. P. A. Hockart met algemeene stemmen herbenoemd als lid der plaatselijke schoolcommissie; is vastgesteld eene nieuwe verordening tot invordering der belasting op gedisteleerd en likeuren; en is met vijf tegen vier stemmen gunstig beschikt op het ver zoek van de directie der gasfabriek, tot verlenging der concessie, gedurende zeven jaren. 'Het gewoon verslag geven wij in of bij het volgend nommer. Wij herinneren dat de eerste voorlezing van d S. Piccardt op morgen avond, 15 Dec. is bepaald. Vrijdag avond is te Kruiuingen een man, die beschonken was in het water geloopen. Op zijn geroep om hulp snelde men toe met reddings middelen en het gelukte aan II. C. Foleij en It. Lavo ij den drenkeling, wiens toestand zeer gevaariijk geworden was, van eenen wissen dood te redden. Onder de dezer dagen behandelde zaken bij den Raad van state, behoort mede het beroep van J. Hagen gewezen hoofd-onder- wijzer van de lagere school te Driewege, tegen eene beschikking van Ged. staten dezer provincie, waarbij hem de bevoegdheid tot hét geven van onderwijs is ontnomen. Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen heeft ook besloten zich tot Z. M. te wenden met een adres waarin de wenschelijk- herd wordt uitgesproken van de afschaffing der doodstraf. ..ïn de vergadering van het genootschap is eene levendige discussie over dit onderwerp gevoerd, waarbij zich slechts eene enkele stem verhief die zich nadrukkelijk tegen de bedoelde afschaffing ver klaarde. Het openbaar ministerie bij het provinciaal geregtshof te Arnhem heeft tegen George de doodstraf geeischt. Het hof zal in de volgende week uitspraak doen. Wij moeten ook heden met buitenlandsch nieuws zeer spaarzaam zijn bij gebrek aan ruimte. De laatste berigten uit N.-Amerika bevestigen de neder lagen door de Zuidelijken geledenwaardoor aan hunne magt gevoelige slagen toegebragt zijn, en waardoor men misschien een belangrijke schrede aan het einde van den strijd genaderd is. Maar de generaal Grand schijnt voornemens te zijn om gedurende den winterden togt te staken. Daardoor wordt aan de beide partijen den tijd gegeven om zich te versterken en zal een ander jaar wel weder getuige zijn van eenen nieuwen strijd. Uit Duitsc'nland luiden de tijdingen oorlogzuehtiger. Meer en meer kiest men partij tegen den koning van Denemarken die natuurlijk van zijn regt geen afstand doet. Men hoopt dat het aan Engelschen invloed gelukken zal het Deensche ministerie te doen aftredenwaardoor welligt iets zou kunnen gedaan worden om den oorlog te voorkomen. Ten aanzien van Polen hebben de jongste dagen weinig belangrijks opgeleverd. Op 6 Dec. schijnen de opstandelingen weder eene overwinning op de Russen behaald te hebben, maar deze gaan voort om kort regt te maken met de Polen. De doodvonnissen blijven aan de orde van den dag en hoe ook de Russische regering zich doet geldende woede der opstandelin gen vermindert niet. Te 's Gravenhage zijn dezer dagen eene regering en eene geheele ministeriële partij door één slag verpletterd en, wat na verplettering vrij natuurlijk was, roerloos blijven zitten. Tot geruststelling evenwel dientdat de ongelukkigen reeds meermalen verpletterd zijn, maar toch niet roerloos zijn gebleven. Volgens zeker Dagblad is dezer dagen een parlementslid in tien minuten tijd» v;)is overtuiging omgekeerd. Bij sommigen duurt dat zeker langer, maar kost dan ook meer geld. De Grieksehe natie heeft aan haren pas opgetreden koning doen weten, dat zij diep bedroefd is over den dood van des konings oom, den koning van Dene marken. Gedurende tien dagen is eene openbare rouw voorge schreven. De Grieken treuren dus wel met de treurenden. Eene overgrootmoeder te Zwolle heeft dezer dagen met jeugdige vlugheid haar achterkleinkind gebakerd. Het departement Mid delburg der maatschappij tot nut van het algemeen, heeft des- zelfs 70jarig bestaan gevierd met een diné. Te Rotterdam zullen twee preeken worden uitgegeven ten voordeele van een opte- rigten standbeeld voor Gijsbert Karei van Hogendorp. In 'sHage is iemand gearriveerd, die in het bezit is van spookverschijnin gen. Op het théater te Berlijn zijn de crinolines door den directeur verboden. In de vorige maand stapten twee reizigers in een logement te Colmar af. De een noemde zich Karei letterkundige. De eigenaar van het hotel scheen met dien titel weinig op te hebben en verminderde in beleefdheid toen hij dien gelezen had. Des anderen daags vertrokken de reizigers en daarop ontving de maitre d'hotel een briefje, waarin hij op zijn gedrag gewezen werd, dat geteekend was: Karei, letterkundige en koning van Zweden. Vóór eenige dagen vond een policie agent te Londen in eene slecht befaamde herberg eene menigte dieven en boeven van allerlei slag bijeen, die onder elkander eene loterij hielden van oude voorwerpenom met de opbrengst het lot van eenen gevangen zittende makker te verzachten. ROTTERDAM, 14 December 1863. TARWE en PAARDEN BOON EN 20 et., ROGGE, GERST en HAVER 10 ct. ERWTEN, BRUINE BOONEN, KANARIEZAAD 25 ct. WITTE BOONEN 50 ct. lager. BOEKWEIT 5,per last hooger. MEEKRAP. Redelijk geveild, onveranderd, voor den marktvoorroad waren koopers. AMSTERDAM, 14 December 1863. TARWE stil. ROGGE fla'auw. KOOLZAAD X. 67V.j. Metalliekcn 5 en dito 2'/, 68'.,29's/„ Zilveren en nationaltn 18'' g 63Vl8 AVIGNON, 9 December 1863. MEEKRAP. Rosé wortel fr. 28 1 29, dito Palud Ir. 32 5 33IfapelseA* Alisari 18 m. fr. 35,50 a-36 30 m. fr. 37' a 37,50. Gemalen rosé fr. 39 a 40; .dito Palud fr. .43 a. 45. Er is voortdurend weinig vraag en da .prijzgn hebben eene neiging tot daling.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 5