OSuttenfanÖ. ijemengöp lengten. Jïïar&töerigten. £tefÖaöigf)e(ö. «ftöoeilentien. BANK YAN LEENING TE GOES. aanzienlijke partij olm rw-, abeelen- en eenige ESSCHEN boom EN Op stam, waaronder velen uitmun tend geschikt voor W erkhout. VEKKOOPING der onafgeloste panden over bet jaar 1861 op DONDERDAG 17 DECEMBER e. k. Als een bewijs van de stemming die in Pruissen omtrent den koning bestaat, schrijft men, dat in eene der kleine garni- soens-steden iemand aan eene publieke tafel zich ongunstig over den koning had uitgelaten. Een officier, daar tegenwoordig, had hem herhaaldelijk tot zwijgen zoeken te brengen en gaf eindelijk de policie kennis, die den vreemdeling raadde zich spoedig uit de voeten te maken, om niet gearresteerd te worden. Den vol genden dag vond de officier zijne gewone plaats aan de tafel bezet; hij ging elders, maar vond daar hetzelfde. Overal werd hem eene plaats geweigerd en men liet hem zonder eten. Yan de twintig vorsten, die door Napoleon tot het congres uitgenoodigd warenhebben negen hunne persoonlijke optrede te Parijs beloofd. Zij zijn, de paus, de koningin van Spanje en de koningen van Belgie, Zweden, Portugal, ItaliëDenemarken, Griekenland en de Sultan. De weigering van Engeland wordt in Frankrijk vrij euvel opgenomen en, in eene brochure die te Parijs uitkomt, wordt beweerd, dat tegen het voorjaar een oorlog uit de verwerping van het congres kan voorkomen. Intusschen voert de regering eene vredelievende taal, en zal dit ook in de kamer doen waardoor de gemoederen eenigzins kunnen gerust gesteld worden. Voor eenigen tijd is te Warschau in het hotel Zamoiski een uitvoerig plan van den Poolschen opstand gevonden, dat reeds van 1861 dagteekende en geteekend was door Miroslawski. Het is echter wel waarschijnlijk, dat de opstandelingen daarin sedert groote veranderingen hebben gemaakt. Het getal der vrouwendie te Warschau gevangen genomen werden omdat zij zich in verboden kieeding vertoond hadden bedraagt, in tien dagen, 987. Nog in de vorige week werd een jongeling van 23 jaren opgehangen door de Eussen te Warschau. Eene strafoefening die de verbittering op nieuw opgewekt heeft. Men verzekertdat het doel waarmede Portugal zich zou verbonden hebbenhet congres bijtewonen geen ander is dan om de stad Olinenza te verkrijgen, welke thans in bezit is van Spanje, ofschoon zij bij de tractaten van 1815 aan Portugal was afgestaan. Deze verzekering leidt tot de vernieuwde opmerking dat de meeste vorstendie zich tot deelneming verbonden, een particu lier belang hebbendat zij op zoodanig congres zouden willen bepleiten Daarin vooral ligt de grond voor veler gedachten dat het congres weinig resultaat zou opleveren en althans de zaak van Polendie er de aanleiding toe gafweinig verder zou brengen. Het Nederlandsche gouvernement deed daarom verstandig met te weigeren, althans zich alleen te verbinden voor het geval dat alle mogendheden1 opkwamen om ieder voor hare belangen te waken. Uit Wijhe schrijft men dat de aalbezien struiken reeds be gonnen uittebotten en zelfs hier en daar bloesemknoppen ver- toonen. Men heeft opgemerktdat dit meermalen het geval was, als de winters, die volgden, zeer zacht waren. - Na de uitgaven voor de November feestviering volgen die voor de ca- deaux aan de leiders daarvanzoo hebben de werklieden van de stoom- en werktuigen fabriek te Amsterdam, die men had zoeken schadeloos te stellen voor door hen gemaakte kostennu aan een vijftal heerenhoofden der fabrieken ieder eenen zilveren inktkoker ten geschenke gegeven. Een franschman de heer Mathieu heeft de volgende voorspelling gedaan, omtrent de weers gesteldheid in de maand December. „December 1863 en het begin van Januarij 1864 zijn zeer te vreezeu. Van 1 tot 29 December zal er eene menigte water in den vorm van regen of sneeuw vallen. Men moet vreeselijke orkanen verwachten vooral van 1 tot 9 December en, om het nog naauwkeuriger aan te duiden, vooral tegen den 5 of 6 Tegen het einde der maand zullen er weder hevige windvlagen plaats hebben en zal er weder veel vocht vallen. De profeet gelooft, dat het wenschelijk is, dat het water in den vorm van sneeuw zal nedervallen, daar hij anders groote overstroomingen ducht. - In Mexico is de brieven port zoo duurdat men voor een brief naar Puebla, geschreven uit een dorp op 50 uren afstands, 27 frs. moet betalen. En dan klaagt men nog als er 10 centen voor een brief moet betaald worden, die eenen afstand van veel meer uren heeft afgelegd. Een advokaat te Agram in Oostenrijk, heeft aan den keizer verlof gevraagd, om een dagblad opterigten, waarin hij alle regterlijke collegien, die, naar zijne meening, hun pligt niet vervullen, in het openbaar wilde gispen. De keizer heeft hem zijn verzoek schrift zonder antwoord terug gezonden. De telegram waar mede de troonrede van den keizer van Frankrijk op den 5 No vember werd overgeseind bestond uit 2050 woorden en kostte tot Berlijn 1230 fr. Zij was echter daar zoo spoedig, dat zij nog dien zelfden avond, in het Duitsch vertaald, daar in het licht kon verschijnen. De heer Victor Hugo zal een nieuw werk uitgeven, onder den titel Shakespeare, waarvoor hem 1500 frs. per blad als honorarium zal worden uitgereikt. Een oranje vriend die bij het nationale feest nog het feest der geboorte van eenen zoon vierde, besloot in zijne verrukking den jongen te noemen Cornells Oranje. Het staat nu te bezien hoe men het kind in de wandeling noemen zal; Keesje of Oranje.Te Home zijn de postboden heeren, die de belanghebbenden naar hunne pijpen laten dansen en meestal slechts diegenen goed bedienen die hun goede fooijen geven. Hunne vrouwen gaan gekleed in zijde en fluweel en nemen wel eens de dienst voor hunne man nen waar. De boden loopen slechts van 9 tot 11 uren en de brievendie later aankomen bewaren zij tot den volgenden dag. Te Wommels in Friesland heeft men bij de feesten op 17 Nov. een Napoleon van stroo rondgevoerd en daarna openlijk verbrand. GOES 1 jDecember 18(13. De landlieden, gedurende eenige weken teruggehouden door de drukte der tooudagen enz. bragten heden in grooter getale een hezoek aan de beurs en door ruimeren aanvoer werd dan ook de handel verlevendigd. Voorna melijk werd Tarwe voor verzending gevraagd, meestal voor Belgische han delshuizen, ook voor Kogge was goede kooplust; beide artikelen ondervonden eene verhooging, terwijl de overige artikelen stijf werden gehouden. Jarige Tarwe wordt zeer schaarsch getoond, de nieuwe wbrd genoteerd 8, a 8,50. Rogge f 5.25 a 5,50. W. Gerst 4,90 a 5,15. Zomer dito 4,50 iL 4,75. Haver 2,60 a 3,50. Groene Erwten f 6,25 a 6,75. Paardenboonen 5,a 5,60. Meekrap. Onveranderd. Omzet beperkt. Boter 1,16 a 1,20 het ned. ffi. AMSTERDAM, 3 December 1863. Granen onveranderd. Koolzaad nietsj gedaan. BONDEN, 3 December 18C3. Granen goed te plaatsen, tot prijzen van Maandag 11, BT100ÜPBJJZEN. Naar de vroegere zetting. Tarwen brood 14 ct. I Masteluin brood 11 ct. Tarwen Krop brood 12 Rogge brood 10 Het R. C. P. ARMBESTUUR hare gewone Jaarlijksche Collecte op Woensdag den 9 dezer aan de huizen der ingezetenen van deze stad zullende houdenbevelen bij deze hunne armen in de milddadigheid hunner stadgenooten aan, daar die Collecte de eenigste in het jaar is die voor hunne armen plaats heeft. Namens het R. C. P. Armbestuur, P. H. TIMANS, president. J. J. HARTMAN, secretaris. Met dankerkentenis berigt de Commissie die uwe hulp inriep tot leniging van den nood in Hongarije, dat in de verschillende daartoe geplaatste bussen is gevonden de som van 164,40, waaronder 7,42'> in coupon van elders en 3,50 van de kinderen eener Zondagschool; welk bedrag bereids is overgemaakt aan Ds C. Schicarz, te Amsterdam. Uit aller naam C. C. VAN DEN BOSCH. Heden overleed ons jongste kindjeslechts vier dagen oud. G. van der HOEK. Goes, 30 November 1863. J. J. van der HOEKPiepers. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde oudste dochter N EELT JEin den jeugdigen leef tijd van negentien jaren. Goes, Jacg. SCHEELE. den 1 December 1863. J. C, SCHEELEde Smit. Eamilievrienden en begunstigers gelieven deze als bij zondere kennisgeving aan te nemen. fDe Notaris KAKEBEEKE gevestigd te Goes, zal op DONDERDAG DEN 10 DECEMBER 1863 des morgens om 10 uren ten verzoeke van de Weduw JACOBUS BLOK, te Krabbendijke, op hare hofstede, in den Nieuwlande polder, aldaar, bewoond bij J. van MERRIS, bij de kleine partijpubliek presenteren te vevkoopen eene

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3