luttenfanö. ifemengöe berigten. Door de arrondissement?-regtbank te Goes, zijn op hare aan bevelingslijst voor /de thans vacerende betrekking van kanton- regter te Hulst geplaatst, de heeren\mr. J. W. A. Schneiders van Qreijffenswerth, griffier van het kantongeregt te Vlissinggen; mr. J. C. E. baron van lijndenadvocaat te Middelburg en school opziener in het 6e district van Zeeland, en mr. W. van der Os, advocaat te Vlissingen^ Het comité voor het zevende Zeeuwsche muziekfeest heeft aan de leden onzer Zangvereeniging eene circulaire gezonden, waarin medewerking wordt gevraagd tot het feest in 1864, te Zierikzee te houden. Teregt wordt er in die circulaire op gewezen, dat alleen door vereenigde, krachtige zamenwerking, het feest kan worden gevierd, en dat het hier niet alleen geldt het tot stand brengen eener enkele muziekale uitvoering in eene of andere plaats, maar dat de instandhouding der muziekfeesten, bij afwisseling hier en elders te geven, van die medewerking afhankelijk is. Inge nomenheid met de zaak zelve zal daarom, vertrouwen wij, velen dringenom aan de uitnoodiging gehoor te geven en indien men nog noodig heeft, eene opwekking daarenboven te ontvangen, men verkrijgt die zeker door de keus der stukkendie bij velen geheel onbekend zijn of die andereu gaarne nog eens van onze Zeeuwsche zangers en zangeressen willen hooren. Wij vinden op het programma het oratorium Jozua, van Handel; de Sym phonic Ero'icavan Beethoven; Sommernachts-traum met koren en declamatorium van Mendelsohn Bartholdy en Hymne (Mach- tigster) van If. A. Mozart. Moge het comité niet te vergeefs de medewerking hebben in geroepen opdat het mogelijk zij iets goeds tot stand te brengen, dat blijvendeu indruk achterlaat. Men schrijft ons uit Wolfaartsdijkdat aldaar Vrijdag een bijzonder huiselijk feest is gevierd. Een der voornaamste in woners D. Schippers gedacht met zijne echtgenoot J. Kaltemijn, hunne zè«%jarige echtverbintenis. Uit vele woningen waren vlaggen uitgestoken en voor de woning van het echtpaar was een eereboog met inscriptien opgerigt. Eerst bragten de kinderen, kindskinderen en achterkleinkinderen, en daarna velen uit de burgerij aan de feestvierende echtgenooten geschenken en heilwenschen. De feest genooten, die in ruim getal waren opgekomen, bleven tot laat in den avond bijeen onder het gul onthaal der grijze echtge- nooten, en aller deelneming getuigde, dat achting en genegenheid hier eë'ii regt 'huiselijk feest deed vieren, dat in aangenaam aan denken blijven zal. Men schrijft ons uit Kruiningen, van den 28 dezer. In de jongstleden Donderdag avondgehouden vergadering, van het Departement Krabbendijke, der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, werd op eene hoogst plegtige wijze aan dhr. P. J. van Elsacker, grof- en hoefsmid te Krabbendijke, de zilveren medaille uitgereikt, die hem van wege de maatschappij was toe gekend voor het met levensgevaar redden uit het water van een tienjarig meisjein den zomer van het vorige jaar. Nagenoeg al de leden woonden, de meesten met dames, deze plegtigheid bij. De zaal was met eene groote en smaakvolle trophée van Nederlandsche- en Oranje vlaggen en wimpels versierd, in wier midden het bors:beeld van den stichter der maatschappij, omvlochten met eene groenende laauwerkransprijktehetgeen de zaal een regt feestelijk aanzien gaf. Alvorens de uitreiking plaats had hield de president eene boei- jende, kernachtige rede, over ware menschenliefde en deugd, waarin hij met levendige kleuren het feit, door van Elsacker verrigt schetste. Zijne toespraak droeg de algemeene goedkeuring weg, en werd teregt met luide toejuiching begroet. Daarna werd den edelen menschenvriend het eermetaal overhandigd Vervolgens deden vele leden en ook enkele dames eene ernstige of luimige bijdrage, en klonk, begeleid door pianino en fluit, menige zang voor Vaderland en Koning. Hoogst genoeglijk was men bijeen, en allen vereenigden zich in de betuiging een aangenamen en genotvollen avond gesmaakt te hebben. De berigten met de laatste mail uit Indie aangebvagt, behelzen geen bijzonder nieuws. De weersgesteldheid blijft in Jndie on gunstig en doet veel kwaad aan de gewassenwaardoor de uitzigten op eermn goeden oogst worden beneveld. Over de staats zaken wordt, ook daar zeer verschillend geoordeeld. Sommigen bedillen alles'wilt van het tegenwoordig bestuur uitgaat, maar de meesten zijn met den loop der zaken zeer ingenomen. Niet het minst pvijst men den spoed waarmede hier alles behandeld wordt en waarmede de besluiten in Indie worden ten uitvoer gelegd. Men acht zich gelukkig in de overeenstemming en zamen werking, die tusschen het Nederlandseh en Indisch bestuur bestaat. Het Handelsbladberigt,.dat de zaak der doorgraving van Hol land op zijn smalst tot stand gekomen is, en de acte daarvan Zaterdag voor den notaris Claassen is verleden. De generaal Murawieff doet weder van zich hooren, en natuurlijk is zijn naam synoniem met alles wat wreed en on- menschelijk is. Twee honderd openbare ambtenaren zijn gevangen genomen te Warschau en zullen eerstdaags naar Rusland worden vervoerd. Het grootste gedeelte der vrouwen, die te Warschau gevangen zaten is naar het binnenste van Rusland overgebragt. De vraag of Christiaan IX van Denemarken ook als hertog van Sleeswijk-Holstein erkend zal worden, wordt nog steeds in verschillenden zin beantwoord. InPruissen, Wurtemberg, Darmstad en andere Duitsche staten en steden is men daartoe weinig ge zind. De hertog van Augustenburg vindt vele voorstanders minder omdat men zijn belang op het oog heeft, dan wel omdat men de hertogdommen bij Duitschland behouden en ze niet bij De nemarken voegen wil. De koning van Denemarken echter geeft zijne eischen niet op en kan dit ook niet doen, maar schijnt zich des noods met de wapenen in de hand te willen doen gelden. Het is eene nieuwe verwikkeling onder de vraagstukken die Europa bezighouden, waarvan het te hopen is, dat zij een vreed zaam einde zal nemen. Garibaldi schijnt weder op den voorgrond te treden. Hij heeft eenen brief geschreven aan Victor Hugo, waarin hij zegt, een millioen geweren te behoeven voor de Italianen, en er op te rekenen dat de Fransche dichter hem helpen zal, om de fondsen daarvoor bijeen te krijgen. Deze heeft den generaal geantwoord, dat hij rekenen kan op het weinige, dat de dichter vermag, en dat hij zijne stem zal verheffen waar Garibaldi het noodig oordeelt. „Gij hebt," zoo voegt Hugo er bij „Gij hebt een millioen ge weren noodig, doch gij behoeft ook een millioen armen „(dat is dus voor ieder geweer één arm of twee geweren voor ieder man)„ een millioen harten en een millioen zielen. Gij hebt de algemeene wapening der volkeren noodig. Zij zal geschieden." Indien de brief echt is, dan moet men zich verbazen, hoe een zoo groot dichter zoo veel valsch vernuft kan geven en een groot man zoo ongelijk aan zich zeiven worden kan. Berigten uit Frankrijk spreken van een gerucht, dat de minister van finantie Fould, bij de indiening van zijn finantieel rapport eene leening zal voorstellen van 350 millioen. De pastoor van een dorp bij Biella in Italië heeft den heiligen \Ernestus geschrapt van de lijst der Heiligen, omdat hij de patroon is van den heer Ernest Benan. De pastoor heeft officieel van den kansel verkondigd, dat hij voortaan geene kinderen ouder den voornaam Ernest meer zal doopen. Als proeve van de gelukkige positie, wat het finantiele betreft, waarin de autoriteiten in Japan verkeeren deelt de Fransche Moniteur mede, dat de prins van Kanga een jaarlijks inkomen heeft van 19,218,000 frs. De burgemeester van Yeddo heeft 48,000 fr. en een generaal van de eerste klasse 144,000 fr. soldij. Alleen de marine wordt slecht betaald. Een admiraal geniet jaarlijks slechts 910 frs. 't Is daar dns best burgemeester te wezen. Het provinciaal geregtshof van Noordbraband heeft het faillissement van eenen koopman, die overleden is, opgeheven, en omdat de doode niet ter teregtzitting verschenen was op het verstek regt gesproken. De koning van Italië heeft den heer Ernest Benan benoemd tot ridder der orde van den heiligen Mauritius en Lazarus. In de vorige week doodde een landbouwer, in de nabijheid van Perigueux een varken en vond in deszelfs maag een zilveren horlogie met ketting. Bij onderzoek bleek het een eigendom te zijn van een knecht op de hoeve, die voor twee maanden dat horlogie meende verloren te hebben. Het horlogie was in dien tussehentijd geheel zwart geworden.Te Dinxperlo zijn bij gelegenheid der Oranjefeesten, vier oud gedienden van 1830 ruim getracteerd ge worden, op. .twee flesschen wijn en ééne pijp. De voorvallen van kindermoord zijn te Southampton zoo menigvuldig, dat de raaire dier plaats eene belooning van 50 heeft uitgeloofd, aan elk die schuldigen aan deze misdaad aanwijst In Frankrijk is een meisje eenen vreesselijken dood gestorventen gevolge van het sterk ruiken aan eene versch geplukte roos. Na duldelooze hoofdpijnen was zij woedend geworden en eindelijk verlostte haar de dood uit eenen toestand, waaruit haar niemand redden kon. Bij de lijkopening kwam een levende spinnekop uit de overblijfsels der hersenen te voorschijn, en bleek het welke de oorzaak van haar bitter lijden en van haren vroegen dood was geweest. In een dagblad van Charleroi wordt medegedeeld, dat men daar in de omstreken een surrogaat voor de koffij heeft ontdekt. Het bestaat uit de gewone rogge, die als koffij door het vuur wordt gedroogd en vervolgens gemalen en met chicorei vermengd, eene drank oplevert, die wat de smaak betreft geenerlei verschil met de koffij oplevert. De prijs zou intusschen belangrijk verschillen, daar men berekent, dat het ned. pond slechts 15 centimes kosten zal. Een Engelsch gcueesheer, die Washington heeft bezocht ver zekert, dat aldaar 50,000 soldaten van het leger der N. staten in de hospitalen liggen en dat 180,000 mannen hun regt op pensioen laten geldenten gevolge van verwondingendie zij in deu oorlog hebben opgedaan.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2