1863. N°. 93. MAANDAG 30 MOVEMBES 50'" .laar-gaug. IHMtsefijli ;fóesfuur oiin $oes. 33mnenfmiDscl)e 3krigten. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal ƒ1,95 fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlën worden a 30 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels l,SO, behalve liet zegelrégt. De inzending van adverteutiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING VAN DEN G-emeente-raadL to G-oos TEN RAADHUIZE ALDAAR, OP WOENSDAG DEN 2 DECEMBEP, 1863, DES AVONDS TEN 7 URE. 10. 11. 12. 13. 14. Idem Idem Idem Idem PUNTEN VAN BEHANDELING: Mededeeling van ingekomen stukken. Benoeming commissie voor de scholen van armen en min vermogenden. vaste com missiën, voor het financiewezen en de strafverordeningen, lid der geneeskundige commissie, voorzitter van het burgerlijk armbestuur, regentes voor het weeshuis. Bepaling' maximum van den onderstand. Voorstel van directeuren van het middel van straten en wegen in Zuidbeveland, nopens het onderhoud der wegen. Vaststelling suppl. kohier van den hoofdelijken omslag over 1863. Idem der belasting op de honden. Nieuwejaars uitdeeling. Onderhandsche verhuring van een gedeelte van de brug wachters woning'. Onvoorziene uitgave voor het opmaken der tienjarige tafels van den burgerlijken stand. Voorstel tot wijziging contract straatverlichting. De discussien in de Tweede Kamer, in de vorige week, hebben zich gekenmerkt door een incident, zooals gelukkig zelden voor komt, maar dat weder bewijst tot welke grofheden en onparle mentaire handelingen de teleurgestelde oppositie in staat is. Eenige leiders van het kleine clubje plaatsten zich op den inquisiteurs zetel en eischten van den minister van buitenlandsche zaken, dat hij eene verklaring zou afleggen, of hij vóór de officiële mede deeling van de Russische notadaarvan officieus kennis gedragen had al dan niet. Daarop toch kwam ten slotte de gewigtige zaak neder. Men drong zich om den minister, als ware hij een schooljongenen dreigde hem door houding en gebaren de eer des lands stond hier op het spel. Men had even goed kun nen vragenop welk uur de minister de nota ontvangen had, en indien het gebleken ware, dat hij zich vijf minuten had vergist, dan ware hij zeker ook een bedrieger der natie bevonden, onwaar dig om één oogenblik langer zijne betrekking te bekleeden. Op die schooljongens-bedreiging heeft de minister gezwegen en men is onverrigter zake naar zijne plaats teruggekeerd.om de begroo ting van dien minister met groote meerderheid te zien aannemen Wij bewonderen de bedaardheid van den heer de Sombref die zich heeft kunnen bezitten, om de onbeschofte aanhouders niet met eene onzachte teregtwijzing naar hunne plaats te doen wederkeeren. De meerderheid der kamer heeft bewezendat zij die handelingen der oppositie afkeurde. Intusschen is het te hopen, dat men een maal begrijpen zalhoe weinig de natie gediend is met verte genwoordigersdie noch hare behoefte en wenschen begrijpen, noch den tact hebben om oppositie te voeren, en diedoor hunne weinig parlementaire wijze van handelen, een gek figuur maken en den kostbaren tijd door onvruchtbare pogingen ongebruikt doen voorbijgaan. De natie zal zich het aangeziqt mogelijk isdat voor dezen bedekken als het zaken eene meerderheid in de kamer wordt gevonden. Dat was weder een van die groote woorden der oppositie, toen zij nog op de verwerping van dat budget hoopte. En ziet, eene meerderheid, zooals de oppositie zeker niet had verwacht, gelijk aan die van het vorig jaar, heeft zich voor die begrooting verklaard. Wat doet nu de natie? Er is geen zweem van schaamte bij haar, die zich gelukkig acht, dat de beginselen eener gezonde staatkunde in de kamers zegevieren. Zij hecht haar zegel aan het votum der meerderheid en veracht die pogingenom door soortgelijke insinuatien den voortgang van het goede te stuiten. Maar onwillekeurig rijst bij haar de vraag.- zou de oppositie dan nooit begrijpenhoe bespot telijk zij zich maakt, als zij met dergelijke ontboezemingen voor den dag komt, die haar, bij mislukking van haar opzet, in het oog van allen ten diepste vernederen Iedereen is overtuigd, dat hij, die in naam en op last der oppositie, zulke dingen schrijft, voor zich zei ven geheel anders denkt. Maar des te meer veracht men dan ook dezulken, die er den armen redakteur aan wagen, om den zoo wijd geopenden mond beschaamd te moeten sluiten, en die zoo weinig den toe- stand kennen of kennen willen, dat zij op de verwerping van eene wet doen hopenwaarvan de aanneming bij de meerderheid der kamers verzekerd is. De heer Groen heeft in de Tweede kamer gezegd, dat het verwijt, als of hij en zijne partij het volk opzetten, eene onbillijke beoordeeling is van hetgeen zij in de laatste jaren voor het onderwijs hebben gedaan. Wanneer men de geschiedenis der bijzondere scholen nagaat, dan blijkt, dat tot ondersteuning dier scholen en het gebruik maken daarvan steeds wordt gewezen, op de onchristelijke school, waar men het verlangde onderwijs niet kan verkrijgen. Meestal geschiedt de aanprijzing der bijzondere scholen door geringschatting van de openbare, waarbij dikwijls gevoegd wordt, dat dit het gevolg is van de wet op het onderwijs. Het is dan niet geheel ten onregte wanneer die uitingen be schouwd worden als geschikt om het volk tegen de wet optezetten. Vrijdag en Zaturdag is in de Tweede kamer de begrooting voor Binnenlandsche zaken behandeld. Reeds is men verre daarmede gevorderd. De discussie heeft geene bijzonderheden opgeleverd. Een amendement van den heer van Posse om de som, uitge- getrokken voor de instelling eener bouwcommissie van de be grooting te doen wegvallen, is aangenomen met de meerderheid van ééne stem. Een ander amendement van denzelfden, om ook te doen wegvallen de post voor vergoeding van schade aan de IJ en Zeedijk, is verworpen. De minister heeft herhaaldelijk de sprekers beantwoord, maar ten aanzien van de bezwaren van den heer Groen betrekkelijk het onderwijsgezegd, dat hij daarop zal antwoorden bij de behandeling van dit onderdeel. De Tweede kamer heeft heden de discussie over de begrooting voor Binnenl. zaken voortgezet. Die over de afdeeling onderwijs is nog niet afgeloopen. De heer Groen heeft eene motie voorgesteld, dat de meest volkomen onzijdigheid op de openbare staatsschool zal in acht genomen worden. Morgen voortzetting. (Per telegraaf.) De feestviering te Scheveningen op heden is dusverre in de beste orde afgeloopen. De predikanten Kraijenbelt en Meerdinck zoo wel als de pastoor Peperkorn hebben toespraken gehouden. Prins en prinses Frederikalsmede prinses Maria zijn tegen woordig geweest en de optogt, die de visscherij in haren ganschen omvang voorstelde, was allerluisterijkst. (Per telegraaf)*

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1