Jfatmenfanftscfje DSerigten. JStuteiiümï). gemengde 35erigtea. Jïïar&töerigten. £ie|ÖüÖig(jetÖ. e, Tweede kamer heeft Dingsdag de beraadslagingen over de begrootings-wetten voortgezet. De algemeene beschouwingen waaraan weinige leden hebben deelgenomen en die geene nieuwe gezigtspunten hebben opgeleverd, zijn reeds toen geëindigd. Daarna zijn de twee eerste kpol'dstukljen in behandeling genomen. Naar aanleiding van het twééde ontstond eene korte discussiedie echter niet verhinderde pTJaf" ook dit hoofdstuk even als het eerste met algemeene stemmen werd aangenomen. Hoofdstuk III der begrooting (Buitenl. Zaken) is heden morgen aangenomen met 38 tegen 25 stemmen. Daar dit berigt ons per telegraaf geworden is, ontbreken ons de bijzonderheden. Maar wij noodigen toch onze lezers uit, om dezen uitslag te leggen naast het artikel van het N. Dagblad van heden. Eene vlugtige inzage daarvan overtuigt, dat indien discussie en stemming voor eene partij verpletterend zijn geweest, zulks veel meer van de oppositie dan van het ministerie kan gezegd worden Wij verwachten nu tegen morgen eene savonnade voor de Tweede kamer. Een later telegram logenstraft ons vermoeden boven geuit dat de kamer langzaam zou vorderen. Ileeds heden zijn de beide begrootingen voor de Eerediensten aangenomen met 42 tegen 20 en het hoofdstuk Justitie met 51 tegen 13 stemmen Morgen vangen de discussien over het hoofdstuk Binnenlandsche zaken aan. Op den 18 Nov. jl. heeft te 's Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der wederzijdsche acten van bekrachtiging op de overeen komst welke den 19 September te voren tusschen Nederland en Belgie is gesloten, nopens de vermindering der loodsgelden op de Wester-Schelde, ter uitvoering van art. 5 van het Nederlandsch- Belgisch verdrag van 12 Mei 1863 tot afkoop van den Schelde-tol. Benoemd tot beheerder van den Elderspolder onder de gemeente Hoogvliet (Zuidholland) den heer J. A. A. Transen van de Putte, De muziekale uitvoeringen onzer Zangvereeniging zijn gisteren avond op waardige wijze geopend. Koren en solisten hebben als altijd zich bijzonder gekweten en de met zorg gekozen nummers met succes ten gehoore gebragt. Wij mogen tevens niet nalaten eenen welverdienden lof en verschuldigden dank te brengen aan de beide dames, die door haar onberispelijk en te gelijk krachtig pianospel zooveel tot opluistering van den avond hebben bijge dragen. Wij hopen haar meermalen te hooren, en vertrouwen dat zij zullen kunnen medewerken om de ingenomenheid met onze concerten te verhoogen. Het laat zich toch niet ontkennen, dat een weinig meer belangstelling wel het loon mogt zijn van hen die zich zooveel moeite getroosten, om ons publiek de werken onzer beste componisten te vertolken. Het ware eene aanmoediging, die de talenten ontwikkelen en den ijver aanvuren zou. Niet het minst zouden wij dit wenschen voor de inspanning, die door den directeur wordt aangewend, om de Zangvereeniging te doen bloeijen en den smaak voor muziek onder ons te ver hoogen. Wij twijfelen niet of wie concerten bijwoont, zooals dat van gisteren, die zal een volgend met verlangen te gemoet zien; en het was zeker het eenparig getuigenis der aanwezenden, dat wij met eenen genotrijken avond, de winter-zamenkomsten hebben geopend. Op de laatst gehouden veemarkt (jl. Dingsdag) was nog rui men aanvoer van hoornvee, men telde tot 162 stuks aan de lijn. In evenredigheid der vorigewas de markt zeer gedaald, terwijl het door de belgische handelaren aangevoerde vee tegen verlies werd omgezet. Naar wij vernemen zal dr. S. Piccardt dezen winter weder enkele voorlezingen houden en daarmede reeds in de volgende week aanvangen. De feestvieringen te 's Hage zijn naauwelijks geëindigd of weder is men te Scheveningen in de weer, om op 30 Nov. aanstaande de terugkomst van den prins feestelijk te gedenken. Men maakt daartoe groote toebereidselen en hoopt dat de vorstelijke familie tegenwoordig zal zijn. De minister von Bismarck heeft wel reden om zich aan zijne portefeulles vast te klemmen. Als minister van binnenlandsche zaken geniet hij 10,000 th. benevens vrije woning. Als minister van buitenlandsche zaken heeft hij 10,000 th. eene vrije woning en 600 th. representatie gelden zoodat hij niet minder dan 26000 th. en het genot van twee vrije woningen heeft. Het schijnt dat de mogendheden meest allen zijn toege treden tot het plan van keizer Napoleon en zich op het congres zullen laten vinden of vertegenwoordigen. Ook de koning van Pruisseu moet gezegd hebben, dat zoo de Souvereinen in persoon opkwamen, hij niet de laatste zoude zijn om zich te laten vinden. Men schrijft uit Athene, dat de jonge koning meer en meer populair wordt. Dagelijks doet hij wandelingen door zijne hoofd stad, groet allen tot zelfs den bedelaar, bezoekt de groenmarkt en vraagt naar den prijs van het gevogelte. Koning Otto ver toonde zich nooit anders dan in zijn rijtuig, van militaire magt omgeven, en liet zijne komst door fanfares aankondigen. Koning George woont des Zondags geregeld de mis bij in de Grieksche kerk. Hij heeft niet gewild dat in den tempel een troon voor hem zou worden opgerigt. Men beweert dat hij de Grieksche godsdienst zal aannemenmaar het schijnt dat daaraan in het minst niet wordt gedacht. Men zegt dat te Weenen eene school voor diplomaten zal worden opgerigt. Om daarop geplaatst te worden zal men drie talen moeten kennen, een aangenaam uiterlijk en gedistingueerde manieren hebben. De diplomatieke kunst en gedaante verwis selingen zullen zeker in de school onderwezen worden. Te Huij heeft men eene reeds bejaarde weduwe opgeligt en uit hare woning weggevoerd. Een heer en eene dame, kwamen daartoe met eene vigilante voor hare deur, voerden haar, nog in negligé, met geweld mede en men weet evenmin waarheen zij gevoerd is, als men de beweegreden tot deze daad kent. Een meisje van 18 jaren in de nabijheid van Bourges, dat door hare schoonmoe der niet goed behandeld werd, nam het besluit om weg te loopen en verkleedde zich daartoe in mannen kleederen. Zij verhuurde zich als knecht bij een boer en wist hare sexe zoo goed te ver bergen en hare taak zoo te vervullen, dat hare list steeds ver borgen bleef. Maar haar vader zocht haar rusteloos en ontdekte eindelijk haar verblijf. Zij was nu gedwongen om terug te keeren, maar heeft het genoegen, dat ook hare toestand in de ouderlijke woning verbeterd is. De photografische kunst wordt meer en meer volmaakt. Zoo heeft nu een franschman eindelijk uitge vonden om de natuurlijke kleuren der voorwerpen terug te geven. Hij heeft daartoe eene bereiding daargesteld, waardoor de voor werpen in hare wezenlijke kleur op het papier worden terug ge geven, en bereids aan de akademie van wetenschappen zijne uit vinding medegedeeld. 252ste STAaTS-LOTERIJ. Prijzen van 1000,en daarboven. 5e klasse. Ie lijst. N°. 7207 1500,— 3434., 7338 12510, 15360, ieder 1000, 2e lijst. N". 5591 6907 7914 en 11136, ieder 1000, 3e lijst. No. 7813, 9121 en 17878 ieder 1000,—. GOES24 November 1863. Bij een schaars bezoek aan de beurs, waren de prijzen der rogge, gerst en erwten in evenredigheid der vorige week dalende; alleen de tarwe hield zich staande terwijl haver williger was. Men noteerde N. tarwe 7,75 a 8,— rogge/5,a ƒ5,40 W. gerst4,85 a f 5,15. Z. dito 4,50 a f 4,75 haver 2,65 a 3,50. Groene erwten 6,25 a ƒ6,65 paardenboonen 5,a 5,40. Meekrap. Racine 14,de puike 14'/2. Onberoofde 17, tot 18,a 18'/2 4e puike. Boter 1,06 a 1,16 het ned. ffi. Eijeren de 100 stuks. AMSTERDAM, 25 November 1863. Tarwe stil. Rogge prijshoudend. Koolzaad op levering 1 hooger. Raapolie vlieg, 40op 6.w. 41V2. Lijnolie - 40,- 4,11-4. LONDEN, 25 November 1863. Tarwe prijshoudend. NEW-YORK, 10 November 1863. Tarwe stil. Meel met eenige vraag prijshoudend. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting. Tarwen brood 14 ct. I Masteluin brood 11 ct. Tarwen Krop brood 12 Rogge brood 10 CORRESPONDENTIE. Men zal het ons ten goede houden, dat wij thans van de opname dier ellen lange mededeelingen van de festiviteiten op 17 dezer af zien; alleen moet de verslaggever nog eene omissie herstellen, daar hij niet gesproken heeft van de ruime bedeeling aan de gealimenteerdeu in de verschillende Godshuizen alhier en ook niet vermeldde, dat door een geacht ingezeten, inplaatsvan geldelijke opofferingen voor uiterlijke teekenen van ingenomenheid met het feest, aan de bedeelden van bet Algemeen armbestuur eene ruime doelmatige uitreiking heeft plaats gehad. Zonder eenig opzet was deze ver melding achter wege gebleven, mogelijk ook andereu die ons niet ter oore zijn gekomen. Met dankzegging aan den onbekenden gever is, onder het. postmerk Goes ontvangen, eene gift van 10,voor de bijzon dere school alhier „naar aanleiding van den 17 Nov. jl." met de spreuk „Werp uwe zorg op den Heer.'' Ruste des lleeren zegen op gever en gave. C. C. van den BOSCH, Penningm,

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2