BIJVOEGSEL VAN BE GOESSCÏÏE COURANT ]Jffln(seff(fi Ke§lmir nan l]oes. Putolica ic OPENBARE VERGADERING VAX IP O XIPUItIP AG 19 J¥ O V EIIH EII 1*63. N°. 90. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van een ieder die bet aangaat Dat de, bij bet plan tot aflossing der gevestigde schuld der zelfde gemeente, vastgesteld bij besluit van den gemeenteraad van den 11 April 185.3, bepaalde en bij publicatie van den 10 Octo ber jl. aangekondigde openbare uilloting ter bepaling, welke der aangegevene obligatienin dit jaar tot de aflossing zullen ge- regtigd zijn, heden ten raadhnize heeft plaats gehad, en de vol gende nummers zijn uitgeloot. N". 394/24groot 500,ii 1 72, 000,- 3 rest vorig jaar. 73, - ■000,-- vu 07, - 001),- 2'4 001). 3 u n tl 33, 108, 150, 234. u 000, 2 - 1200,— 8 000, 2 -i ,j - 000,- 3 n OOI), H n - 000,- 2 - 000,- 3 - 05 0.—- - 000 - 000, - - 000, - - 000 320, 335, 195, 219, 355, 56, 200, ii 330 i HO, het laatste gedeeltelijk. Welke uitgelote obligitien. tegen overgifte derzelve, in de maand Januarij e. k., ten kantore van den gemeente-ontvanger, overeen komstig art. 3 van genoemd raadsbesluit zullen worden afgelost; waartoe de houders derzelve, zich alsdan, ten voorschreve kantore zullen kunnen vervoegen. En zal deze ter gewoner plaatsen aangeplakt en in de Goessche Courant geïnsereerd worden. Gedaan ten raadhuizc van Goes, den 14 November 1863. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. van den GEMEENTE-IIA AD TF. GOES, den 29 october 1863. rervolff De behandeling der begrooting vangt nu artikels gewijs aan te beginnen met de uitgaven. De lc. afd. van het le. hoofdstuk, jaarwedden van het gemeen tebestuur, als vorige jaren zonder discussie aangenomen. De 2c. afd. insgelijks met uitzondering van art. 8 jaarwedde van onderwijzers, uitgetrokken met S471, In betrekking tot dit artikel leest de voorzitter voor een inge komen adres van mejufvrouw v. Braambeek, verzoekende, uit hoofde van het toegenomen getal leerlingen en het. bezwarende om van eene jaarwedde van f 1000 zonder meer met een gezin te moeten leven, boven hare jaarwedde 15 der schoolgelden toe gelegd te worden. Dit adres in handen der plaatselijke schoolcommissie gesteld rapporteert deze, dat het feit, vermeerdering van het getal leer lingen waar is, doch zij op vroeger aangegeven en door den raad gedeelde gronden er tegen is de hoofdonderwijzeres een gedeelte der schoolgelden toe te kennen, doch in bedenking geeft als een blijk van tevredenheid over haren ijver en het gegeven onderwijs, hare jaarwedde met 100 te verhoogen. De Voorzitter zegtdat burgemeester en wethouders in dezen met de schoolcommissie verschillen van gevoelen en integendeel vermeenen dat er geen termen zijn tot verhooging der jaarwedde, omdat zij eerst kort geleden is aangesteld, wetende welke bezol diging aan hare bediening was verknocht cn men op de door de adressante aangevoerde gronden, dan nagenoeg alk ambtenaren zou moeten verhoogen. Niemand het woord verlangende, wordt het voorstel van bur gemeester en wethouders, lot afwijzing van het gedaan verzoek, aangenomen met zes tegen 2 stemmen, die tier heeren v. cl. Putte en de Kanter. In de tweede plaats komt bij dit. artikel in behandeling het voorstel van den heer de Kanter om dit artikel te verhoogen met 430,voor eene hulp- onder wijzen s eu kweekeling bij de daartestellen burgerbewaarschool. (Zie dit voorstel in zijn geheo' in de Goeuche Courant van 9 Nov. jl.) Dhr de Kanter zegt met leedwezen bemerkt te hebben dat dit voorstel niet gunstig bij burgemeester en wethouders is opge nomen. Het is geenzins eene nieuwe zaak die hij op het oog heeft, de bedoeling is alleen om kinderen uit den burgerstand, beneden den zesjarigen leeftijd, die dus nog niet mogen worden toegelaten op de openbare gemeente-scholen, in een afzonderlijk lokaal behoorende bij de school van den heer Swart optenemen en onder het oppertoezigt van dien heer te stellen de hulp-onder wijzeres en kweekeling daarvoor te benoemen. Het voorstel strekt dus alleen om eenige uitbreiding te geven aan eene bestaande school, geenszins om iets nieuws te scheppen; de eventuele vestiging eener school voor middelbaar onderwijs, waarover de voorzitter zoo straks sprak, kan daaraan niet in den weg staan, omdat de voorgestelde uitbreiding voor de gemeentekas luttel bezwaar opleverttegenover het groote nut. Dhr. mr. de Knokke van der Meulen verklaart, dat hem het voorstel van den heer de Kanter wel toelacht, vooral omdat hij ook gelooft dat er werkelijk behoefte aan eene dergelijke inrigting bestaat. Dhr. Pilaar verklaart die zienswijze in allen opzigte te deelen en acht het noodzakelijk dat in de behoefte aan eene burgerbe waarschool hoe eer hoe beter voorzien worde. Dhr. v. d. Putte zegt, dat de zaak bij de school-commissie is behandeld en allezins hare symphatie heeft opgewekt. Hij ziet in de bepaling der verordening op het onderwijs, dat de kinderen om van de openbare gemeente-scholen gebruik te kunnen maken, den leeftijd van zes jaren moeten bereikt hebben, veel goeds doch wil aan de andere zijde niet ontveinzen, dat nu dergelijke bepaling voor de bijzondere scholen niet bestaat, daar dus de kinderen beneden dien leeftijd worden toegelaten en het zeer dikwijls gebeurt dat zij daar eenmaal opgenomen er blijven, 'tgeen mitsdien strekt in nadeel van het openbaar onderwijs. Dhr. mr. Saajmans Vader ziet nog al bewaar in tic voor gestelde verandering van de school der le klasse, waardoor eene vereeniging zou geboren worden, die men later welligt zou wenscben niet in het leven te hebben geroepen. Dhr. v. Kerkwijk acht het eenigzins gevaarlijk om reeds te beslissen en zou de voorkeur geven om voor het besproken on derwerp den post van onvoorziene uitgaven te verhoogen om in tijd en wijle daarover te kunnen beschikken; ofschoon voor de zaak, wil hij die eerst nader onderzoeken en zal dus tegen de verhooging van dit artikel stemmen. Dhr. Kakebeeke heeft bezwaar uit hoofde er geen tijd is geweest de zaak grondig te onderzoeken en voegt zich alzoo bij het ge voelen van den heer v. Kerkwijkhij erkent de dringende behoefte en zou uit dien hoofde welligt genegen zijn er voor te stemmen, ware het niet dat een ander bezwaar hem daarvan terughoudt namelijk, de overtuiging dat de voorgedragen bezoldigingen der on derwijzenden te laag zijn geraamd en men daarvoor geen geschikt personeel erlangen zal. De Voorzitter zegt, dat burgemeester en wethouders innig overtuigd zijn van de noodzakelijkheid eener burgerbewaarschool maar dat zij vreezen dat men bij de mogelijke oprigting eener school voor middelbaar onderwijs de disponibele gelden daarvoor bij voorkeur zal wenschen te gebruiken, van daar hebben zij het verlangen te kennen gegeven, niet om de zaak buiten overweging te houden of op de lange baan te schuiven, maar ze voorloopig aantehouden, tot dat omtrent het punt van het middelbaar on derwijs eene beslissing is of kan worden genomen. Persoonlijk gelooft hij niet dat de raming van baten en lasten door den voorsteller gemaakt, zal uitkomen en mist daarop o. a. de uitgaaf voor eene overdekte speelplaats, iets wat bij de daar- stelling eener bewaarschool, zal blijken dadelijk noodig te we zen, zoo als dit reeds gebleken is bij de vestiging der armen bewaarschool. Dhr. de Kanter is van oordeel, dat dit plan geene vergelijking met de kosten voor het. middelbaar onderwijs toelaat; daarvoor toch zullen duizenden worden gevorderd en hier geldt liet eene kwestie van 300, Voor eene overdekte speelplaats is er niet gerekend, dit erkent hij, maar acht die ook niet zoo noodzakelijkdaartoe zou men, zoo noodig, dan een volgend jaar kunnen overgaan. Dhr. mr. v. d. Meulen geeft in bedenking de gevoelens te ver eenigen, door de geraamde kosten te brengen onder den post voor onvoorziene uitgaven en dus disponibel te houden voor het onderwerp, tot de zaak tot rijpheid zal gekomen zijn. De Voorzitter zegt, dat dit juist strookt met het gevoelen van burgemeester en wethoudersterwijl dhr. S. Vader verklaart, daarmede intestemmen. Dhr. de Kanter verlangt hoofdelijke stemming over zijn voorstel, waarbij 5 leden tegen en 3 voor. stemmen, voor stemden dhr. de Kanter, v. d. Putte en Pilaar.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 5