gemengde 'ff?est=Xerigten. Nooit zal een getuige vergeten, hoe te Heinkenszand de ge denkdag van Neerlands verlossing gevierd werd. De ondergeteekende brengt uit naam der schooljeugd zijnen dank aan allen die daartoe hebben medegewerkt. J. A. AUGUSTIJN, Hoofd-Onderwijzer. Schore en Vlake, 18 November 1863. Gisteren was het voor ons dorp een feestelijke dag. Het wapperen der vlaggen en het gelui der klok verkondigden dat men met dankbare en opgeruimde harten dacht aan de vijftigjarige onafhankelijkheid van ons Vaderland. Inzonderheid de schooljeugd openbaarde eene opgeruimde en feestelijke stemming. Versierd met Oranjekokarden ging zij als een éénig man naar het schoolgebouw. Ook de predikant, de leden van den gemeente-raad en van de school-commissie spoedden zich naar die plaats om ook daar hunne vreugde te openbaren. De geachte onderwijzer hield nu tot verhooging der feestvreugde eene gepaste indrukwekkende en voor de vuist uitgesprokene rede waarna de kinderen eenige liederen voor de gelegenheid van den dag vervaardigd, uit volle borst zongen. Hierop bood men den kleinen eenige versnapperingen aan die hun door het bestuur bereidwillig geschonken waren. Nu stond de vreugde op haar gelaat te lezen en openbaarde zij zich gedurig in handgeklap en in het aanheffen der Vaderlandsche liederen steeg zij ten top toen elk hunner eene feestplaat met hare verklaring en oij behoorende liedjes ontving. Na het zingen van het „Wien Neerlandsch bloed" en een blij hoezee ging men huiswaarts. Eere den gemeente-raadeere aan elk die de feestvreugde heeft doen verhoogen! Hoedekenskerke. Bij de viering van het herdenkingsfeest der herstelling van Nederiand's onafhankelijkheid werd den kindereu dezer gemeente eene aangename verrassing bereid. Door ruime bijdragen der ingezetenen daartoe in staat gesteld, had de on derwijzer een echt kinderfeest ontworpen, dat bij door onderschei dene toespraken en het aanbieden van verschillende ververschingen op goede wijze opluisterde. Zoowel sommige ouders als andere voorstanders van het onderwijs woonden met belangstelling de plegtigheid bij. Ten einde de heugelijke gebeurtenissen, waar van Nederland dezer dagen gedachtenis viert, bij het opkomend geslacht in bestendig aandenken te houden, had het gemeeste- bestuur een genoegzaam aantal exemplaren van de bekende feest plaat, uitgegeven door het Ned. onderwijzersgenootschap, ont boden, om elk kind een exemplaar te kunnen overreiken. Dank baar en tevreden betuigde een hunner aller erkentenis voor het gulle onthaal en betoonde belangstelling. Na herhaalde malen vaderlandsche gezangen aangeheven, en ook daardoor bewijs geleverd te hebben, dat zij van het hun gegeven onderwijs veel vrucht weten te plukken, was het driemaal aanheffen van het „Leve de Koning! Leve Oranje!" een goed slot voor het schoone feest. Eer en dank zij den waardigen onderwijzer gebragt, die door zijne uitstekende leiding der feestelijke zamenkomst het ge- uoegen zoo zeer verhoogd heeft. 17 November 1868. Men schrijft ons uit Kruiningen van den 18 dezer: In de voormiddag-godsdienstoefening van jl. Zondag werd de herstelling van Nederlands herkregen onafhankelijkheidin bij zijn van eene zeer talrijke schare, herdacht. Bij het in- en uitgaan der kerk werd door de leden der Zangvereeniging alhier vierstem mig gezongenhetgeen niet weinig bijdroeg om den ernst van het oogenblik te verhoogen. Alles bereidde zich daarna tot eene luisterrijke viering. Reeds vroeg waren gisteren morgen vele huizen met Nederland- sche vlaggen en Oranje wimpels getooid, die met het klokkengelui het begin der feestviering verkondigden. Des voormiddags werden de schoolkinderenten getale van nagenoeg 200allen met Oranje strikken, sterren of sjerpen versierd, van wege de ge meente op melk en koekjes onthaald bij welke gelegenheid de hoofdonderwijzer in korte en sprekende trekken Napoleons val en Nederlands bevrijding schetsteen ten slotte een vlugtigen blik wierp op het zegenrijk bestuur, dat ons vaderland, sedert zijn op nieuw verworven volksbestaansteeds in welvaart deed toenemen. Een en ander wisselden de schoolieren af door toe passelijk zingen. Het gemeentebestuur en een tal belangstellenden woonde deze feestelijke herdenking bij. Onder de laatsten bevond zich ook de eerzame Philippus de Back, die, in Duitschland toen de dageraad van Nederlands vrijheid zoo schoon begon te gloren, zich onder de destijds steeds zeer zigtbaar tanende banier van Napoleon als sergeant bevond. In den namiddag werd door het handboogschuttersgilde eene schieting naar den vogel gegevenwaaraan ieder die 18 jaren oud was, kon deelnemen, omdat de schieting echt nationaal zou zijn. Te een ure begaven de medeschietenden zich in feestelijken optogt naar het gewone terrein, waar de hoofdman eene sierlijke toespraak hield. De tot prijs gestelde fraaije gouden-zilveren ge denkpenning met toepasselijke inscriptie, die den winner ook het eerelidmaatschap beloofde, werd behaald door dhr. TT. Nieuwen- huijse, mede lid van het gilde. Iutusschen brak de avond aan. Het sombere wolkgordijn dat den ganschen dag geen enkele zonnestraal had doorgelatendunde zoo langer zoo meer, waardoor ook de vrees voor regen verdween, en weldra waren vele huizen schitterend verlicht. Hier met guir landes van turksehe lantaarnen en ballons die ginds bevallig afge wisseld waren met lampions, die aan smaakvol gegroende lettere of achter het Oranje boven prijkten, en elders met rijk gedecoreerde schasjinettenwaarop allegorische voorstellingen. Bij den heer M. de Jonge vertoonden zich het borstbeeld van Z. M. Willem I, naast- dat van diens doorluchtigen zoon, benevens die van al de voornaamste personen, welke in 1813 zoo krachtig hebben bijgedragen, om de knellende kluisters waaronder Nederland zuchte, te verbreken en het zijn rang in den rij der volkeren te hergeven. Al deze busten en zinnebeelden waren prachtig geillumineerd, waardoor ze uitstekend te voorschijn traden. Kortom het geheele dorp leverde een bekoorlijk schouwspel op, door deze jubelende feest vierende menigte, waaronder een aanzienlijk getal van de omlig gende dorpen, terwijl een ourverdoovend geraas van voetzoekers en pistoolschoten de lucht deed weergalmen. Ten acht ure begon het afsteken der vuurwerken, dat, met eene kleine pauze, eerst te half elf was afgeloopen. Toen de vijf eerste vuurpijlen met kleurende sterren sissend naar het luchtruim vlogen klonk uit honderde monden het „hoera Oranje boven Het zou gewis eene dorre opsomming zijn al de nummers van het breede programma te vermelden. Gcuoeg dat alles uitmun tend slaagdeen vooral de zonnen met gekleurde sterren de fontijnen in chinees vuur, de caprices in vuurregen, en ten slotte de groote mosaïque met de schitterende paauwenstaarten en ben- gaalsch vuur een uitmuntend effect maakten. Het geheel liet niets te wenschen overen gewis zullen de ingezetenen hunne rijkelijke bijdragen daartoe niet beklagen. Toen de laatste flik kering verdoofd was, begaven velen zich naar het gemeentehuis, waar men, onder het zingen van toepasselijke vaderlandsche liederentot middernacht genoegelijk bijeen was. Geen enkele wanklank ontstemde den feesttoon en zeker zal de herdenking van ons herkregen volksbestaan en het feest te Kruiningen bij die gelegenheid gevierd een onuitwischbare herinnering hebben achtergelaten De berigten uit 's Gravenhage zeggen, dat de feestviering daar in de beste orde is afgeloopen en dat de geestdrift algemeen wasterwijl het feest meestal door goed weder begunstigd is. De koning moetbij gelegenheid van de plegtigheid van het leggen van den eersten steen treffend gesproken hebben. Het vorstelijk gezin was tot schreijens toe geroerd en de vreemde ge zanten waren allen verrukt bij den aanblik van de harte lijke overeenstemming die tusschen vorst en volk hier werd waargenomen. Prachtig moet de illuminatie geweest zijn der vorstelijke paleizen en van menig particulier. Het vorstelijk gezin heeft die door de stad rijdende in oogenschouw genomen en dgn ganschen nacht bijna is het feest voortgezet. Ook de cantate heeft, wat inhoud en uitvoering betreft, allen hoogst voldaan; zeer eigenaardig was daarin een oud volkslied opgenomen, terwijl de melodie de tegenwoordige volksliederen daarin niet vergeten was. De goede verwachting is dus vervuld, dat bij opgewonden feest vreugde de gewigtige dag een nieuw bewijs zou geven van den goeden zin van ons volk en dat er een feest zou worden gevierd, schoon door algemeene deelneming, gedenkwaardig dpor deszelfs ordelijken afloop, en veel beteekenend voor vorst en vojk zoowel door gelukkige herinnering als door de uitzigten, die het opende. De koning heeft vóór het feest door de residentie eene wan deling gedaan, om de toebereidselen in oogenschouw te nemen, bij die gelegenheid, zegt men, zou een jongen, die den vorst niet kende, hem met den naam van Kets hebben begroet. Op den Haagschen kerktoren is het oranje onder geweest, daar men de driekleur boven de oranje vlag heeft laten wapperen. Ook de Fransche gezant heeft geïllumineerd, men zegt op last van keizer Napoleon. Te Middelburg is Dingsdag bij het eindigen der godsdienst-oefening door de gemeente een couplet gezongen van het: Wien Neerlandsch bloed, nadat eerst een ander, door een mannenkoor op het orgel geplaatst, was aangeheven. De illuminatie te Middelburg is door den regen zeer belemmerd ge worden. De heer Groen van Pr in sier er had op de eereboog voor zijne woning alleen het jaartal 1813 geplaatst. De turf- dragers te 's Gravenhage hebben eene kolossale eerepoort opgerigt op het Spui, daartoe in staat gesteld door eene som van 800, die zij tot dat einde van prins Frederik ontvingen. De ko ningin-weduwe heeft om het vergevorderde jaargetijde de feesten niet bijgewoond, maar in de kapel van haar paleis een te Deum doen aanheffen, door de Russische legatie bijgewoond. Een aanzienlijk inwoner van Utrecht heeft 3300 exemplaren van de feestplaat, door het onderwijzers-genootschap uitgegevenaange kocht en aan de kinderen in de diakonie-scholen doen uit- deelen. De directeuren der diamantslijperij van den heer Coster te Amsterdamhebben aan hunne werklieden na den goeden afloop van den optogt, ten behoeve hunner beide fond sen, eene som van 1000 geschonken. CORRESPONDENTIE. Voor verdere, betrekkelijk bet nationale feest bij om ontvangen be rigten, ontbrak ons in dit n°. de plaats.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3