.KtimmCitnöscfie lengten. Vorst en Vaderland meejr, over had dan een lied, en de volks menigte zong en juichte en\was regt vrolijk, uit eigen beweging en zonder dat die vreugd kunstmatig werd verwekt. Voor velen zeker ging de dag te ras voorbij en toch verbeidde inen met zeker ongedultl den avond. l)e toebereidselen, die men hier en daar ka&makenf wekten de nieuwsgierigheid op naar het effect, dat door een en ander zou te weeg gebragt worden. Lang zamerhand werd die nieuwsgierigheid al meer en meer bevredigd, en hadden niet de telkens uitschietende windvlagen hier en daar het licht uitgedoofd, dan had de heldere lichtgloed schier overal als het ware aan een nieuwen dag doen denken. 'tWas iets geheel ongewoons onze anders stille straten met eene bonte menigte gevuld te zien. Be geheele bevolking scheen op de been. Hier en daar werd de doortogt als gestremd door de troepen van vrolijke feestgangers die met lichten en vlaggen soms in potsierlijk gewaad uitgedoschtrondtrokken. Allen verlustigden zich in de verlichting, of door gas (voor zoover men dit had kunnen erlangen) of door gewone lampions of in gekleurde papieren lantaarnen aangebragt. Juist de groote verscheidenheid die alom werd opgemerktde deviezen die hier en daar voor de lichten te lezen warende bloemen die men op sommige plaatsen tussehen de verlichting had geplaatstalles werkte tot het schoone van het geheel mede. 'tBehoeft niet gezegd te worden dat de letter O en de jaartallen 1813 en 1863 op meer dan ééne plaats in het licht waren gesteld. Ten acht ure trok de harmonie van de koninklijke handboog sociëteit Jacoba van Beijeren, welke sociëteit van hare zijde alles bijbragt tot opluistering der feesten, door de stad, en bragt aan de leden van het dagelijksch bestuur der gemeente en aan enkele andere personen eene serenade. Be menigte sloot zich aan den muzie- kalen optogt aan en stemde met het telkens herhaalde volkslied in. En schoon het jubelend geluid niet altijd even harmonisch klonk in het muziekale oorhet Nederlandsch gehoor luisterde met welgevallen naar eene zamenstemming, die van aller deelne ming in de vreugde van den dag getuigde. Inmiddels hadden burgemeester en wethouders, daartoe uitge- noodigd, een bezoek gebragt aan de Ganzenpoortstraat, waar de bewoners, als naar gewoonte, de handen ineen geslagen hadden, om gepaste versieringen aantebrengen. Van daar begaven zij zich naar de stoomboot Stad Goes, die, in dien avond aangekomen, ua de uitlading ook was verlicht geworden, en waar nu van tijd tot tijd vuurwerk afgestoken werd. Tot zeer laat zag men op de markt en op de kaai de vuurpijlen opstijgen of een Bengaalsch licht alles met kleurengloed beschijnen. Menig schot werd er gelost, gelukkig niet om een vijand te verjagen, maar als vreugde bewijs, dat sedert 5U jaren onze onafhankelijkheid gehandhaafd werd. Onvermoeid zetten de feestvierenden hun gejuich voort tot langzamerhand het nachtelijk uur tot rusten drong. Het licht werd gedoofd, de stem des gejuichs zweeg, de feestdag was ge ëindigd, waarmede eene halve eeuw besloten werd; gelukkig dat wij zeggen mogen, hij liet voor allen de aangenaamste herinne ringen achter; en wie uit ons opkomend geslacht eens het eeuw feest beleven mogenkuuuen het dan aan onze nakomelingen overbrengen, hoe rustig en oidelijk, hoe vrolijk en eensgezind in 1863 het feest van Nederlands herstelde onafhankelijkheid werd gevierd. Wij kunnen dan ook niet eindigen zonder hulde te brengen aan den geest van orde, die onze burgerij op nieuw gekenmerkt heeft. Zal het volk later tot meerdere ontwikkeling gebragt, weer op andere wijze feest vieren; die na ons komen kunnen ons over treffen, zoo wij hopen, in verfijnden en veredelden smaak, zij zullen het niet van ons kunnen winnen in zucht tot orde, zoo nis die met ware vaderlandsliefde gepaard gaat. Aan ons is het thans om door voortstreving op de baan van ware vooruitgang het goede in de vervlogen halve eeuw verkregen te bewaren en te vermeerderen, op dat op het eeuwfeest der vrijheid van Nederland, ook het thans levende geslacht met dankbaarheid worde herdacht. Er zij op onzen Vaderlandschen bodem een gedurig feest door voortgang in alles wat volksgeluk kan bevorderen. Nederland en Oranje blijven duurzaam vereenigd, en onder de vorsten uit. het edele stamhuis worde de vrijheid bevestigd, waarvoor de eerste Willem zijn leven gaf. Eendragt doe ons volk steeds magtig zijn. Ook bij verschil van gevoelen zij het algemeen welzijn, het heil des Vaderlands aller doel. Zoo moge niet alleen nu, maar door alle tijden, doov geheel Europa van het gelukkig Nederland worden gesproken en op het gouden feest sehittere Nederlandsch volk door verlichting, deugd en kracht, zij het een voorbeeld voor de volken der wereld. In de vergadering der tweede kamer op Maandag is de bank- wet door den minister van finantien in het breede verdedigd. Baarna hebben nog eenige sprekers het woord gevoerd om den minister te bestrijden. Bingsdag is er geene zitting gehouden van wege de feestvieringen waaraan door de leden der kamer algemeen deel werd genomen. In de zitting van Woensdag is art. 1 van de wet geamendeerd door den heer van Bosseandere amendementen zijn verworpen en daarna het art. 1 aangenomen met 45 tegen 16 stemmen. Woensdag zijn de leden allen door den koning ontvangen. Be koning heeft aan de leden der Tweede kamer op de rede van den voorzitteri in substantie geantwoord, dat het hem aan genaam was de kamer bij zich te zien. Vooral daar dit eene geheel vrijwillige daad wasen dat hij zich als een telg uit het huis van Oranje verpligt rekende, om met alle kracht mede te werken aan het heil van Nederland. Ook verleden Bingsdag was meer dan gewone aanvoer van rundvee aan de markt, men telde ruim 200 stuks aan de lijn waarvan alleen naar Belgie 55 stuks werden uitgevoerd. Vooral voor de beste soorten was veel kooplust, er waren puike waar voor tot 200,werd besteed. Voor de levering van het benoodigde vleesch aan de CEco- nomische spijsuitdeeling waren heden de minste inschrijvers mejufvr. de wed. van Hoef en Zoon aan wie dezelve even als ten vorige jare werd gegund. Het hof van Zeeland heeft, bij arrest van den 16 dezer, be krachtigd heL vonnis der Arrondissements regtbank van Goes van den 25 September 11. waarbij Leenderd Brouwer, hoofdonderwijzer te Goes is vrijgesproken als beklaagd van mishandeling. Naar wij vernemen zal in de Ganzenpoortstraat heden avond nog het feest worden voortgezet. Ben volke is althans door den omroeper verkondigd, dat die straat nog dezen avond buitenge woon zal worden verlicht, dat er eene feestrede zal gehouden worden en de muziek een en ander opluisteren zal. Als bewijs der goede harmonie bij de bewoners van de Gan zenpoortstraat dient, dat, toen gisteren bij een van hen in die straat het 20 kind uit een huwelijk geboren werd, onder geleide vau tien gebuuren de aangifte van dat kind heeft plaals gehad. Wij ontvangen van onderscheidene kanten berigten omtrent de feestviering van Bingsdag, met verzoek om die optenemen, zoo als ze ons gezonden worden. Ofschoon daardoor de ruimte beno men wordt voor andere berigtenhebben wij gemeend niet te mogen weigeven om de bijzonderheid van het gevierde feest. Ons tegenwoordig nummer kan daardoor, voor onderschei dene plaatsen in ons eiland, een gedenkstuk zijn van eenen met blijdschap doorleefden dag, waarvan de gedachtenis wel bewaard mag blijven. lleinkenszand. Be gedenkdag van Neerlands verlossing werd in deze gemeente regt feestelijk idoorgebragt. Al vroeg in den mor gen wapperde de geliefde drekleur uit schier al de huizen. Ten 9 ure vereenigde de jeugd zich in het sierlijk gedecoreerde school lokaal waar al spoedig eenige der aanzienlijkste ingezetenen binnen traden. Aan een cocagne-mast hing een ware overvloed van speel goed, kleedingstukken en surprise door al de gegoedden der gemeente bij een gebragt. Eenige voor de gelegenheid vervaardigde coupletten, waarin de jeugd van hare vrolijkheid en dank deed blijken wer den vóór de bepaalde tombola aangeheven en nu ging men tot de loting over die door vrolijk gezang afgewisseld en besloten werd. Hierna had een optogt door het dorp plaats Be jeugd in haar zondagspak, ruim met oranjelint versierd, velen oranje wimpels en een paar leerlingen standaarts met zinnebeeldige voor stellingen dragende, stapte vrolijk zingend in 'tgelid daarheen, eerst naar de woning van het hoog geacht hoofd der gemeente waar een driewerf herhaald „Leve de Burgemeester" tot serenade strekte. Bit werd voor de huizen der milde gevers herhaald. Van den togt teruggekeerd formeerde de jeugd een kring, eu danste op het ruime schoolplein opgewonden genoeg een „Het was in de Mei zoo blij." Beze dans had eene schaar van menschen daar heen gelokt (meest ouders der feestvierenden) wier aangezigten (het wezenlijk genieten hunner kinders moge in rekening gebragt worden,) van feestvreugde gloeiden. Intusschen begon men te begrijpen, dat mond en maag ook begeerden feest te vieren, waarom de kindereu werden binnen verzocht en onthaald op chocolade en koekjes, hun met milde hand door het bestuur dei- gemeente verstrekt. Be toeschouwers in de school en de met menschen aangezigten gegarneerde ramen kunnen getuigendat de feestvreugde nog niet uitgeput was. Op algemeen verzoek werd de optogt nogmaals hervat, waarna ieder hoogst voldaan huiswaarts keerde. Tot laat in den avond duurde de feestvreugde op het dorp voort, door geene onorde- lijklu-den hoegenaamd verstoord.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2