35utteufanï). 4]einengöe lengten. De kinderziekte té Baarland is gelukkig een weinig aan het afnemen. Er zijn thans nog zeven lijders. In het geheel werden daar 79 personen aangetast waarvan 6 zijn overleden. Op den, jongstleden Zaturdag te Kruiningen gehouden toondag, waren slechts 7 stuks hoornvee-'aan de lijn, welke nagenoeg alle onverkocht de markt verlieten. Niettegenstaande velen en wel dé' beste van de stallen worden opgekochtschijnt de voorraad voldoendehet zal morgen blijken van welke kwaliteit. De minister van marine heeft weder oproeping gedaan voor het examen dergenen die als scheepsklerk wenschen geplaatst te worden. Er zjjn tien plaatsen te vervullen. Het examen zal plaats hebben in December. Zie Staats-Courant van 7 Nov. 11. De hoofdcommissie voor de monumenten 1813 heeft bekend gemaakt, dat er acht en twintig plannen met teekeningen zijn ingekomen, waaruit zij nu zal moeten kiezen. Inmiddels zijn de teekeningen ten toon gesteld en kunnen die door ieder be- zigtigd worden tegen betaling van 25 ets. De collecte voor de monumenten heeft opgebragt te Veere 47,4 of 1ct. per hoofd; te Vrouwepolder 11,87'4 of 1 ct. per hoofd; te Axel ƒ114,02 of 4'/ ct. per hoofd. De hoogleeraar van Oosterzee uit Utrecht zal bij het leggen van den eersten steen van het monument de feestrede houden. Het op handen zijnde halve eeuwfeest op 17 Nov. zal ook door het leger worden gevierd en overal groote parade's worden gehouden. Van den Helder schrijft men dat gedurende 20 jaren de 17e November slechts vijfmalen zonder regen is voorbijgegaan^ Een der Amsterdamsche bladen heeft dezer dagen medegedeeld, dat van de burgers van 's Bosch, die zich tijdens het beleg van die stad in Januarij 1814 zoo moedig gekweten hebben, nog slechts één in leven is, zijnde de heer A. van Hoften. Wij zijn verzocht te vermeidendat bedoeld blad niet volledig is ingelicht, vermits van die burgers van 's Bosch ook nog in leven is de heer C. W'esterburgerthans te Bath in Zeeland woonachtig, welke heer niet alleen bij de inneming van 's Hertogenbosch in den nacht van 26 Januarij 1814 tegenwoordig was, maar de eerste is geweest, die, vergezeld van twee officieren der Pruissische ja gers, den stadswal aan de Hinthamer-poort beklommen heeft en op dat zelfde oogenblik het leve Oranje! aangeheven. De heer Westerburger werd kort daarna door koning Willem I met de zilveren medaille voer moed en Vaderlandsliefde begiftigdterwijl hem namens den Pruissischen generaal Hobe een loffelijk certi ficaat werd uitgereikt N. li. C. (Waarschijnlijk zal dit moeten zijn J. W. van Vonders Westerburger.) Het R. en E.-blad schrijftVoor zoover men kan nagaan is thans de opbrengst bekend van de collecten voor de monumenten 1813 in een derde der gemeenten van ons rijk. Daaruit blijkt, dat die voldoende is voor het monument in het Willemspark e^t voor de naald te Scheveningen. Koning George 1 der Hellenen heeft, bij zijne troonsbe-! stijging, een manifest aan het volk uitgevaardigd, van den vol genden inhoud: Ik kom tot u noch met bekwaamheid tot re-' gerennoch met een geoefend verstandmaar met opregte liefde. Ik geloof aan de toekomstige gemeenschap van ons wederzijdsch lotik zal er naar streven de gebruiken der Grieken te beminnen hunne zeden en taal te eerbiedigen en de constitutie te handha ven; ik zal de ervarenste mannen rondom mij scharen, zonder aan vroegere staatkundige verdeeldheden te denkenen ik hoop Griekenland tot den modelstaat van het Oosten te maken. Het concept van dit manifest zal wel niet van den koning iselven zijn. Het zou rijke stof leveren tot allerlei opmerkingen indien men het wilde ontleden. Op één punt kunnen wij niet nalaten de aandacht te vestigen, het is op de vreemde, tamelijk ongelooflijke verzekering, dat eene modelstaat zal worden geor ganiseerd, door een koning die zelf zegt; ik heb noch bekwaam heid tot regeren, noch geoefend verstand. Er zal dan ten minste veel tijd toe gevorderd worden. De keizer van Frankrijk heeft de zitting der kamers met eene uitvoerige rede geopend. Daarin komen vele zinsneden voor die maar weinig aan de verwachting beantwoord hebben, terwijl men niet ten onregte opmerkt, dat de keizer zich soms in bespiege lingen verliest, die hem op het gebied der utopie brengen. Men had gehoopt, dat de vorst zou aankondigen eenige meerdere vrij heden waarop men hoopte, maar hij heeft slechts gesproken van de vrijheid der schouwburgen. Wat omtrent Mexico werd gezegd, laat geheel in het midden of de aartshertog Maximïliaan al dan niet de kroon aanvaarden zal. Het meest van allen was na tuurlijk de aandacht gespannen op de paragraaf omtrent Polen. Enkele uitdrukkingen daarin zijn duidelijk genoeg om het oordeel van den keizer over den opstand te doen kennen. Ten slotte heeft Z. M. verklaard, dat de zaak beslecht moet worden door een Europeesch congres waartegen Kusland zich niet zou ver klaren. Ofschoon de rede van den keizer zeer vredelievend luidt schéén men toch top de beurs niet zoo gerust te wezen, en heeft «r eene merkelijke daling plaats gehad. De keizer is geëindigd a»et de verklaring, zoo als men die van eenen Napoleon ver wachten kan: zijne taal moet en zal gehoord worden, want hij spreektuit naam van Frankrijk. Een Pruisisch dagblad maakt de meest zonderlinge bere keningen, om te bewijzen, dat het ministerie, ondanks denuit slag der verkiezingen, de meerderheid in het land op zijne hand heeft. Ondertusschen hebben de Berlijners reeds eene benaming uitgevonden voor de nieuwe feodale club, die in de kamer zal optreden, en noemen die: de veertig dieven van Ali-Baba-Bismarcl\ Intusschen spreekt men in Berlijn tamelijk luide van de ver- piigting, waarin men zal worden gebragt, om het opbrengen van belastingen te weigerenwanneer de kamer andermaal mogt ont bonden worden en er in de kieswet verandering werd gebragt. Een aantal van zes-en-twintig studenten heeft zich aangeboden, om Z. M. den Koning tot eerewacht te dienen bij den feestelijken togt naar het Willemspark op 17 Nov. Het antwoord van Z. M. wordt met belangstelling verwachtvooral om het eigenaardige van het aanbod en het naauw verband tusschen de gebeurtenissen van 1813 en de Delftsche academie. Op 27 October 11. deed een persoon te Ouderkerk aan den Yssel aangifte van zijn voor genomen huwelijk met zekere B. B., doch drie dagen later kwam hij bij den ambtenaar van den burgerlijken stand zeggen, dat hij niet met die persoon maar met eene N. wilde trouwen. Het huwelijk met de laatstgenoemde zal thans doorgaan. Woens dag 11. trouwde te Schoonhoven een paar, waarvan de bruidegom zich versierd had met een Oranjebandeliereene Oranjekokarde op de borst en eene Oranjemuts op. De warme vaderlanders en koningsgeziuden, zoo zegt een dagblad, vonden dit een waarlijk niet onaardig gezigt. 'tZal ook wel eene zeldzaamheid zijn, dat iemand geheel verkleed naar het raadhuis komt, om zijn huwelijk te laten sluiten. Maar of de warme vaderlanders, ais ze bekoeld zijn, ook zullen kunnen zeggenwelk verband er bestond tus schen het huwelijk van dien Schoonhovenaar en Oranje, en waarin eigenlijk de aardigheid heeft bestaan Uit de troonrede van keizer Napoleon blijktdat in Frankrijk meer dan vijf millioen kinderenwaarvan een derde gratisin de scholen van lager onderwijs zijn opgenomen, en dat toch nog 600,U00 kinderen van onderwijs verstoken zijn. Donderdag 11. wandelden twee heeren door Antwerpen, waarvan de een zijne parapluie onder den arm droeg. Bij het omslaan van een hoek kwam onverwacht eene dame juist met het oog voor de punt der parapluie, en ontving daardoor eene wond, waardoor zij waarschijnlijk van het gebruik van dat oog beroofd zal zijn. Volgens sommige bladen zijn de berigten uit Athene zoo ongunstig, dat men den nieuwen koning, die vóór 8 dagen op den troon kwam, binnen drie maanden weder te huis kan wachten, 'tls niette hopen. Zeker zal zijne Hel-, leensche Majesteit door den tijd ook wel in het museum van oud-koningen worden opgenomen maar indien dit zoo spoedig gebeuren moest, dan zouden de Grieken alleen de voorraad van adspiranten uitputten en de levering ware niet voltehouden. INGEZONDEN STUKKEN. Goes, den 9 Nov. 1863. Aan de redactie der Goessche Courant. Het verslag van de openbare vergadering van den gemeente raad van den 29 October 11. opgenomen in uwe Courant van 5 dezer, n". 86, vangt aan met de vermelding van een door mij ingezonden voorstel tot daarstelhng eener burgerbewaarscliool. Die uitdrukking' geeft eene onjuiste voorstelling der zaak weshalve ik de vrijheid neem UEd. hierbij mijn voorstel met daarbij gevoegde toelichting toetezendenmet beleefd verzoek een en ander in UEd. nummer van heden te willen opnemen. Hoogachtend inmiddels, UEd. Dv. Dienaar, D. K. VOORSTEL. Art. 8, afd. 2, hoofdstuk I der uitgaven (voor leeraars, enz.) te verhoogen met430, (Jaarwedde hulp-onderwijzeres 400, toelage, kweekeling 30, Art. 1 hoofdstuk VIII der uitgaven te verhoogen met 85, b., te verhoogen met- 150, c-> ii u a- 275. 940,- Art. 5, aid. 5, hoofdstuk III der ontvangsten verhoogen met- 360, TOELICHTING. Ten einde te gemoet te komen aan de meer en meer gevoelde behoefte aan eene bewaarschool voor kinderen van den meer gegoeden staud, de oprigting waarvan tegenwoordig uit een finantieel oogpunt aan groot bezwaar zoude onderhevig zijn weuseht de ondergeteekende aan de openbare school der le klasse eene klasse of afdeeling toegevoegd te zien uitsluitend bestemd voor kinderen van 4 tot 6 jaren, die daar onder de leiding eener hulp- onderwijzeres, overeenkomstig hunnen leeftijd en zooveel mogelijk naar de leerwijze van Fröbel nuttig zullen worden bezig gehouden en voor het gewoon lager onderwijs voorbereid. Het lokaal hehoo- rende bij de school van den heer Swart zou daartoe met geringe kosten bruikbaar kunnen worden gemaakt, en de heer Swart is bereid

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2