zegt het Dagblad hier juist, wat -het hoven als zoo bespottelijk j voorstelde, ja het gaat nog verder,want hebben de opvolgende ministers slechts de regeringsdaden dep konings voor hunne rekening genomen, dan zijn ook de meest tegenstrijdige elkander opvolgende regeringsdaden van koning uitgegaan. Zulke artikelen alsvdat, waar boven de weidsche titel Koning dnijj^egering prijkt, zijn eene lofspraak op het ministerie en be paaldelijk op den heer Thorbecke. Want zij bewijzen, dat de oppositie uitgeput en verslagen is, en hare toevlugt moet nemen tot middelen, die den argloozen kunnen vangen, maar juist daarom te verfoeijen zijn, die de weldenkende dan ook veracht en die doen zien, wie er eigenlijk ter goeder trouw is, de minister of de oppositie. JJttmenfünöscOe tetijlen. Bij de Eerste kamer der Staten-Generaal is ingekomen en naar de afdeelingen verzonden het wets-ontwerp tot stichting van een paleis voor de Staten-Generaalterwijl in dezelfde zitting van heden de heer Joost van Vollenhoven, als lid is toegelaten. Men verneemt dat de Tweede kamer der Staten-Generaal op 10 November aanstaande hare werkzaamheden zal hervatten. De Middélhurgsche Courant schrijft: „Naar een vrij algemeen verspreid gerucht zal de minister van oorlog aftreden en de betrekking van inspecteur van het wapen der artillerie aan vaarden, terwijl als zijn opvolger, als minister van oorlog wordt genoemd de generaal-majoor van Muiken, lid van de 2e kamer der Staten-Generaal. In de openbare raadsvergadering van 11. Dingsdag zijn over gelegd de staat van opneming der boeken en kas van den ontvanger en een Staatsblad. Daarna is bij vernieuwing in behandeling gebragt het ter vorige vergadering aangehouden voorstel tot schorsing der aflossing van schuld en het daarop voorgesteld amendement waarbij de voorstellers een nader voorstel indienden. Na eene zeer belangrijke discussie, is eerst het amendement van dhr. o. Kerkwijk, daarna een nader voorstel van den heer de Kanter om gedurende de tien eerstvolgende jaren 600, in plaats van 3000,op de begrooting te brengen, ver worpen en toen het voorstel ingetrokken. De begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld, nadat daarvan zijn geschrapt de posten van uitkeering renten gilden-fondsen en opbrengst van het nachtwerk en daarop is uitgetrokken den post voor bestedelingen in het Gasthuis. Mede wordt vastgesteld de begrooting voor het Gasthuis, nadat een voorstel van den heer de Kanter om de subsidie tot ƒ400. te verminderen bij meerderheid van stemmen verworpen was. Art. 9 der verordening voor het Gasthuis wordt gewijzigd in dier voege dat voortaan door het Armbestuur voor verpleging zijner armlastigen 30 cent daags betaald zal worden, in plaats van niets. Tot vroedvrouw der gemeentewordt met algemeeme stemmen benoemd mejufvrouw M. Meinderts wed. Baljé, van Vlissingen. Uithoofde van het vergevorderde uur, worden de overige op het oproepingsbiijet vermelde punten aanhouden. Wij geven zoo spoedig mogelijk het gewoon gemotiveerd verslag. De kerkeraad van Wolfaarlsdijk is ook in het elfde beroep teleurgestelddaar dhr. W. van den Bijtel bedankt heeft. Hij zal dus het twaalfde beroep in dezelfde vakature uitbrengen. Naar wij vernemen heeft het stoomjagt Zuid-Beveland, heden middag van hier vertrokkenwegens averij aan het spil zijne reis niet kunnen voortzetten en zijn de passagiers aan het Goessche Sas aan wal gezet. Het oponthoud zal naar 't schijnt van korten duur zijn. Aan de Midd. Ct. wordt uit Dordrecht geschreven dat bij gelegenheid van een bezoek van een tweetal Japannezen aan die stad gebragt, deze hebben medegedeeld, dat de tegenstand, die zich in hun land openbaarde tegen de vreemdelingen, geheel op rekening kwam van den zeer conservatieven geestelijken keizer, maar dat de wereldlijke keizer zeer veel op had met de Euro peanen en met name met de Nederlanders. De eerstgenoemde en de groote leenmannen des rijks, die, als de zeer liberale ideën van den wereldlijken keizer ingang vinden voor vermin dering van magt. beducht zijn, verzetten zich met alle kracht tegen al wat de Europesche beschaving in Japan kan doen veld winnen. De Fnschedesche Courant ontleent uit Japan aan een particulier berigt het volgendeAangaande den politieken toestand hier te lande kunnen wij u zeer geruststellend schrijven. De vrees voor een oorlog tusschen Japan en Engeland of eene andere Europesche mogendheid heeft opgehouden en hoewel de handel alhier veel heeft geleden, begint die toch allengs weder te herleven. Alles is hier weder rustig en de vrees die bij u bestaat, dat de toestand der vreemdelingen alhier op den duur onhoudbaar zoude wezen, is ongegrond en moet u niet meer ontrusten. Men meldt thans dat de persoon van van Veen die van den moordaanslag op den aartsbisschop Zwijzen werd verdacht gehou den en die sedert lang in preventieve gevangenis verkeerde eerstdaags op vrije voeten zal worden gesteld. i De hoofdcommissie voor het monument schijnt een voorgevoel te hebben, van welken omvang het gedenkteeken zijn zal, waar van de plannen nog worden ingewacht, daar de fundering daarvoor bijna in gereedheid is. De collecte te Goes heeft opgebragt 156,83 dus ruim 2 /2 ct. per hoofd. Te Nisse is op eene bevolking van 586 zielen gecollecteerd 24,85 dus 4 ct. ruim per hoofd. Te 's Heerenhoek bedroeg de collecte in de gemeente en in de scholen 12,75s. Te Kappelle, op eene bevolking van p. m. 1450 zielen is 102,50 gecollecteerd. Te Zierikzee heeft de collecte opgebragt 345,77 zijnde ruim 4'2 ct. per persoon, terwijl nog andere giften worden ingewacht. Te Ovezande 40,75 of 5 ct. per persoon. Het aloud collegie van den voetboog van St. Joris te Heusden heeft eene som van 100 beschikbaar gesteld, voor eene brood- uitdeeling aan behoeftige ingezetenen en volksvermakelijkheden op 17 Nov. 35iutenfcmï). In Belgie wordt thans een hevige verkiezings-strijd gevoerd. Het geldt de verkiezingen voor de Gemeente-raden. Ook hier staan liberalen en conservatievenliberalen en klerikalen tegen over elkander, en het ontbreekt niet aan artikelen in de Dag bladen waardoor de gemoederen in beweging worden gebragt. Te Antwerpen vooral boezemt die strijd groote belangstelling in Jammer genoeg, dat men de pogingen der liberalen wanhopend moet achten zoodat deze belangrijke handelstad alweer van de overige steden van Belgie dreigt afgezonderd te worden. Moo-t de liberale partij daar zegevieren, wat niet denkelijk is, dan zou daardoor een krachtige steun gegeven worden aan het ministerie. Belgie gaat op parlementair gebied eene zeer onzekere toekomst te gemoet, en de strijd in de kamers zal zeker hevig zijn, te meer omdat de vermindering van de ministeriële partij, de klerikalen stoutmoediger zal maken in hunne eischen en beoordeelingen. Men zegt, dat de nieuwe kamers in Pruissen eerst tegen 10 of 15 November zullen geopend worden. Het heet, dat de voorbereidende werkzaamheden, na afloop der verkiezingen te ver- rigten, meer tijd zullen vorderen, dan verwacht werd. Doch zeker zal de heer von Bismarck geen haast maken om de kamers te doen zamenkomen, nu de verkiezingen geheel buiten zijnen geest zijn uitgevallen, en het zich gemakkelijk berekenen laat, welke de loop van zaken zijn zal, wanneer eenmaal weder het ministerie tegen over de kamers staat. Niet onaardig is deze bijzonderheid uit de verkiezings geschie denis in Pruissen Een zeer koningsgezind fabriekant had zijne werklieden bevolen, allen te stemmen voor de kandidaten, wier namen op groen papier gedrukt waren, waarmede hij natuurlijk de conservatieve kandidaten bedoelde. De werklieden wisten te bewerken, dat de namen der liberale kandidaten ook op groen papier werden gedrukt. Zij stemden dezen en hadden zich aan den letter van het hun gegeven gebod gehouden. Men wildat er met behulp van Frankrijk maatregelen zijn genomen, dat de Poolsche opstand zich gedurende den winter kan staande houden, opdat de diplomatie haar werk in het voor jaar kan voortzetten of het zwaard het zijne zou kunnen beginnen. De generaal Murawieffhetït bepaald, dat alle inwoners der door hem bestuurde gouvernementenbinnen zeven dagen alle voor werpen, die als krijgsamunitie kunnen beschouwd worden, aan de autoriteiten moeten inleveren en dat zij anders voor den krijgs raad zullen worden te regt gesteld. Men kan nagaan hoe dit bevel treffen moet, als men weet, dat onder de bedoelde voor werpen ook worden opgenoemdschoeiselwinter kleeding en linnen, welke voor de insurgenten konden bestemd zijn. De ex-adjudant van den gewezen dictator LangewiezMe jufvrouw Fustowo.tof, dient thans weder bij het corps, waarrbij zij, in het begin van den opstand geplaatst was. Niettegenstaande zoovele pogingen van het Bussische gouver nement om de geheime drukkerijen van het nationaal bewind te ontdekken, kan men niet alleen daarin niet slagen, maar de revolutionaire pers zet met veel ijver haar werk voort. Zoo is nu weder een nieuw blad verschenen, dat in populairen stijl ge schreven wordt, onder den titel: Uw rijk kome De insurgenten hebben onlangs weder eene belangrijke voor raad van wapenen over Bessarabien ontvangen. De berigten uit N.-Amerika melden, dat de Zuidelijken een belangrijke nederlaag hebben geleden waarbij zij 100 man en eene batterij verloren. De president Lincoln heeft 300,000 vrij willigers opgeroepen om den strijd voorttezetten, aangemoedigd door den voorspoed, die de wapenen der Noordelijken in den laatsten tijd hebben genoten. Langen tijd was generaal Lee de man die alle generaals ook der tegenpartij overschaduwde, doch hij schijnt zijn man gevonden te hebben in den generaal Meade. Het ig te wenschen, dat eindelijk dapperheid of uitputting, beslissende

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2