'er jByjvöeg&cl van de GOESSCHE COURANT ran Maandag '25 Oetou 1863. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTE-ÜAJT) TE GOES, den 19 OCTOBER 1863. onderworpen worden, als bevattende eene wijziging van v hoogstdenzelven goedgekeurd plan. Dhr. v. Kerkwijk vermeent dat het aannemen der aangiften uitloting eene overeenkomst daarstelt tusschen de crediteuren ei. 1 de gemeente, om de voorwaarden waarop die aangiften zijn gedaan en aangenomen, nateleven, en zoo als het goedgekeurd plan inhoudt Afwezig dhr. C. Pilaar, met kennisgeving, buiten de gemeente. De notulen der beide vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken 1 Brief van de plaatselijke schoolcommissie van 24 Junij opgaaf bevattende van de gebreken en de onvoldoende inrigting j jaarlijks 3000,op de begrooting voor schulddelging uitte- der weezen- en armenschool(zie raadsverslag in ons n 66.) Waarop is ingewonnen het berigt van het burgerlijk armbestuur, waaruit blijktdat het de opgegeven gebreken eenigzins over dreven achten zich onverpligt rekent de kosten te dragen die nagenoeg gelijk zouden staan met die van de stichting eener ge heel nieuwe school, zoodat het vermeent die uitgaaf volgens art. 31 der wet op het lager onderwijs te moeten lateri voor rekening der gemeente. 2a. Brief van de commissie voor de provinciale bibliotheek daarbij aanbiedende een exemplaar van den nieuwen catalogus. 3 Gelijke brief met dito van het bestuur der Zuid-Beveland- sehe onderwijzers-vereeniging. Yoor welke beide geschenken, burgemeester en wethouders dank hebben betuigd. 4>. Brief van de directie van het middel van straten en we gen in Zuid-Beveland, daarbij inzendende een schetsplau en glo bale berekening der kosten van begrinding van verschillende wegen in Zuid-Beveland. Op uitnoodiging van den Voorzitter, berigt de heer van Kerk wijk, als gecommitteerde van dezen raad, dat in de vergadering van 30 September 11., behalve heeren directeuren, tegenwoordig waren 18 gecommitteerden en dat van de gemeente besturen van Borsselen, Wolfaartsdijk, Wemeldinge en Yerseke berigt was in gekomen, dat zij ongenegen zijn voor als nog toetetreden. Wordt besloten de beslissing of dezerzijds zal worden toege treden, aantehouden tot eene volgende zitting. 5°. Brief van de plaatselijke commissie voor de feestviering van 1813, houdende mededeeling van denwenschder hoofd-commissie om op de scholen voor de te stichten gedenkteekenen collecten te doen. Burgemeester en wethouders verklaren weinig sijmphatie te trekken. Ook de gemeente-wet bepaalt in art. 205 dat jaarlijks op de begrooting ecu post voor aflossing van schuld moet voorkomen. Dhr. mr. Suaijmans Vader oordeelt het aangevoerde door den heer van Kerkwijk allezins gegrond en beschouwt het een ver kregen regt om uitteloten voor zoo ver er aangifte gedaan is. De heer Kakebeeke is mede van gevoelen, dal de aangegeven obügatien moeten uitgeloot zijn, om eene schorsing in overweging te kunnen nemen. Dhr. mr. de Knokke van der Meuten vermeent ook dat het uitzigt op uitloting bij de crediteuren niet mag worden wegge nomen, omdat daardoor de waarde der effecten zou verminderen. Dhr. mr. de Kanter zegtdat in den regel voorstellen van financielen aard gesteld worden in handen der commissie voor het financie wezen, welker berigt dan gewoonlijk wordt medegedeeld aan de voorstellers, om hunne tegen bedenkingen te doen kennen. In dit geval is zulks niet geschied en wordende voorstellers overvallen met bedenkingen van niet ontvankelijkheid hetgeen hem niet billijk voorkomt daar ieder voorstel door leden van den raad in behoorlijken vorm gedaan, ook in den vorm behooren behandeld te worden. Dhr. v. Kerkwijk zegt, dat door hem is beweerd dat het voor stel ontijditr is, omdat er nog voor vijf jaren ter uitloting aan gegeven iszoodat men alleen zou kunnen besluiten om geene verdere oproeping tot aangifte meer te doen, maar in ieder geval de aangegevene moeten afgelost worden, alvorens tot schorsing te besluiten. De Voorzitter geeft in bedenking de zaak eeuige dagen aan te houden en in eene opzettelijke vergadering te behandelen. Dhr. mr. de Kanter voert nog aandat er geen grond van niet ontvankelijkheid aanwezig is, maar alleen een punt van over- weging kan uitmaken de vraag, of de gestelde tijd tot schorsing niet goed gekozen is en op een meer verwijderd tijdstip moet gevoelen voor dat verzoek, omdat de giften der kinderen in den regel weder uit de kas der ouders komen die op andere wijze bijdragen en het in zekere mate een zedelijke dwang tot gesteld worden? geven zou zijn, waarom zij het beter achten de onderwijzers I De Voorzitter heeft de bedenking van niet ontvankelijkheid beleefdelijk uittenoodigen, om de giften welke door de leerlingen alleen gemaakt in betrekking tot In t bestaande besluit maar geen - zins tot het gedaan voorstel. Waarom hij gemeend heeft dit te moeten laten voorafgaan. Dhr. mr.' Saaijmans Vader i< van hetzelfde gevoelen. Dhr. de Kanter acht het niet ontvankelijk verklaren van het voorstelhet middel om het iu her geheel niet in behandeling te nemen zoodat eene wijziging van hetzelve daardoor onmogelijk zou worden gemaakt. Dhr. v. d. Putte zou het betreuren indien door de niet ontvan kelijk verklaring van liet voorstel, eene zoo belangrijke zaak buiten behandeling zoude blijven. Hij zou dus in bedenking geven om deze preliminaire kwestie te laten rusten en de zaak ten princi pale in behandeling te nemen. De Voorzitter verkleurt, zich daartoe bereid en brengt, met goed keuring der leden in behandeling art. 1 van het voorstel, lui dende als volgt: „Te beginnen met de begrooting voor het dienstjaar 1S64 „wordt de werking van het raadsbesluit van den 11 April 1853, „houdende een plan tot, aflossing der gevestigde schulden voor den „tijd van tien achtereenvolgende jaren geschorst." Dhr. can Kerkwijk stelt als amendement voor om te stellen 1868 iu plaats van 1864. Dit amendement komt in behandeling. De heer de Kanter zegt, dat de voorstellers in de bij het voor stel behoorende memorie van toelichting, hebben gezegd, dat er geen verpligting tot aflossing in de obligatien is opgenomen uit 'later ontvangene inlichtingen is hun echter gebleken, dat er werkelijk opzegbare obligatien zijn. Hij voegt er bij, dat de voorstellers liever bet amendement zullen zien aangenomen dan eene geheele verwerping van liet voor stel, doch dat het hun nogtans leed zou doen indien de aflossing nog vijf jaren moest aangehouden worden, met het oog op de gebreken aan de schoolgebouwen en het nootlig voorzien van een beter riolen-stelselwaarvoor men bij inzage der gemeente-begroo- mogten worden medegebragtin ontvang te nemen en aan de commissie overtebrengen. Alzoo is besloten. Alsnu komt de voorzitter op de feestviering zelve, ter ber innering aan Nederlands herkregen onafhankelijkheid in 1813, die gehouden zal worden op 17 November e. k. Burgemeester en wethouders, hoezeer gestemd om dit feest te vieren, achten zich bezwaard, bij den beperkten financielen toestand der gemeente, daarvoor eeuig erediet aantevragen en vermeenen die dan ook gerustelijk aan <lc dankbare vreugde der ingezetenen te kunnen overlaten. Welk gevoelen door al de leden wordt beaamd. 6'. Verzoeken om kwijtschelding van hoofdelijken omslag van (5. Strijaards, T. C. Vertregt en den boedel van M. J. Goossen, en van de honden belasting- van J. Bouwens, die worden aange houden tot den afloop des jaars. 7 Eenige staatsbladen die worden gedeponeerd. Voorts berigten burgemeester en wethouders nogdat inge volge het raadsbesluit van 31 Julij, door hen in overleg met den heer schoolopziener en waarnemenden hoofdonderwijzer, tot hulp onderwijzer op de fransche school tijdelijk is aangesteld de heer Adriaan van der Lindegeëxamineerd als hulponderwijzer en voor de fransche taal, zulks op eene bezoldiging van 500, 's jaars. Hetgeen wordt goedgekeurd. Alsnu stelt de voorzitter aan de orde, liet door de heeren Fransen van de Putte en mr. de Laat, de Kanter, als raadsleden ingezon den gemotiveerd voorstel tot schorsing gedurende tien jaren van de werking van het raadsbesluit lof jjarlijksche aflossing der ge vestigde schuld, te beginnen met bet dienstjaar 1864, en om de 3000,daarvoor anders jaarlijks in de begroot uur voorkomen de, te bestemmen tot, verbetering van het schoulwez.cn en den openbaren gezondheids toestand. l)e Voorzitter zegt: dat in het collegie van burg. en weth. de vraag is gerezen of dit voorstel tegenover de eredjteuren der ge- ting voor 1864 zal ontwaren, dat geen middel bestaat, meente die hunne obligatien ter aflossing hebben aangegeven wel j De heer van de Putte wijst op dc belangrijkheid van het voor- ontvankelijk is? tot welke aflossing nog voor omstreeks vijfjaren i stel, daar eene beschikbaarstelling van 3000,- 's jaars werke- obligatien zijn aangegeven; en in de tweede plaats uithoofde liet plan van aflossing is gegrond op het koninklijk besluit van 1 Julij 1841 en er bedenking bestaat of men hetzelve buiten werking kan stellen, zonder verkregen vergunning van het hooger bestuur. Dhr. mr. de Laat de Kanier zal zich gaarne naar de orde van beraadslaging voegenofschoon 'hij geenzins het gevoelen deelt dat het voorstel vis a vis crediteuren niet ontvankelijk zou zijn; immers het primitief voorstel was om de schorsing met 1863 te doen ingaan, hetgeen later is gewijzigd en gesteld op 1864, juist met het doel ora de belangen der crediteuren te eerbiedigen, I der Meulen, van Kerkwijk, Kakebeeke, Soutendam en Smaliegangc. lijk aanzienlijk is. Door de aflossing ontstaat wel eenige renteverminderiug, maar zijns inziens van te gering belang om daaraan veel gewigt te hechten. Hij vindt er bezwaar in het tegenwoordig geslacht te belasten met de delging der schulden d oor het voorgeslacht ge maakt, hetgeen volgens spreker onbillijk en niet te vergen is. Het amendement wordt alsnu in omvraag gebragtwaarvoor zich 5 leden voor en 5 tegen verklaren. Vóór het amendement stemden de heeren mr. de Kuokke van zoo als dan ook de dag van uitloting in 1863 reeds bepaald is. Zijns inziens is aan de crediteuren geen ongelijk aangedaan wanneer na de gedane aangifte nog eene Uitloting plaats heeft en hebben de crediteuren geen regt om eene reeks van uitlotingen tot de volgende vergadering, te vorderen, en wat betreft, de goedkeuring van dit voorstel, spreekt het van zelf dat dit aan de goedkeuring des konings moet Tegen de heeren mr-, van Voorst Vader Fransen v. d. Putte, mr. de Kanter, mr. Saaijmans Vader en de Voorzitter. ingevolge de wetwordt aangehouden IVordt verrottjd.) Zoodat de beslissing Ter Drukkerij van i'. Kleeuvvins Zoun. Uitgevers der Goesschr Courant.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 5