^timenfanösclje lengten. luttenfanö. «gemengde lengten. dat het volk in de tempelen het Opperwezen danken moest. Wij prijzen evenzeer, dat de regering geene andere feestvieringen beval. Peesten op hoog lyevel zijn belastingenwaarbij door het drukkend bevel zfelf alle feestvreugde gestremd wordt. En indien Neêrland/*'volk döór de regering tot feestvieren moet worden gestemd,daii zou het beter zijn om de bewuste dagen onopgemerkt laten voorbijgaan. De oppositie zou er miskenning van den volksgeest, eene «ongeoorloofde inmenging in gezien hebben, indien de1-regering zich met de zaak had gemoeid; nu maakt zij een verwijt van ietgeen allen prijzen. Mogt de oppositie slechts dit van de regering leerenom zich niet te bemoeijen met zaken die haar niet aangaan. Gedeputeerde staten dezer provincie hebben, in hunne vergade ring van 16 dezer, vastgesteld de lijst der te behandelen zaken in de najaarsvergadering der provinciale staten van Zeelandwelke zal geopend worden Dingsdag avond 3 Nov. Men vindt deze lijst in haar geheel in de Middelburgse/ie Courant van 24 dezer; wij wijzen er alleen op, dat mededeeling gedaan zal worden van een brief van den minister van binnenlandsche zaken, houdende kennisgeving, dat Z. M. de beslissing heeft verdaagd, omtrent de door .de prov. staten bij besluit van den 22 Mei vastgestelde wijzigingen in het reglement van administratie der polders in Zeeland. Voorts dat een voorstel zal worden gedaan, om in plaats van vijf en zes opcentente heffen zeven opcenten op de grond en evenzoo zeven op de personele belastingen. Deze verhooging is noodig, om te kunnen voorzien in den bouw van een aantal schoollokalen en onderwijzerswoningenwelke vermoedelijk in 1864 tot stand zal komen en waarvoor de geldelijke hulp van het rijk en van de provincie is of waarschijnlijk zal worden toe gezegd. De personen G. F. en zijn zoon D. uit Axel, beschuldigd van vergiftiging en het toebrengen van slagen aan de schoonmoeder van eerstgenoemde, zijn tengevolge dei- instructie door den heer regter commissaris op vrije voeten gesteld. Dingsdag 11. heeft aan het ministerie van finantien het examen plaats gehad voor de betrekking van commies der posterijen. Een tiental adspiranten heeft een voldoend examen afgelegd waar onder de heer A. Rijser van Arnhem. De heer graaf van Heiden Reinestein is met 454 van 534 stemmen als lid der Tweede Kamer te Assen herkozen. Heeft er tot nog toe geene de minste zamenstemming bestaan in de plannen hier en elders voor de viering van de Novemberfees ten, het blijkt al meer en meer hoe de natie zich openlijk afkeert van den drang, die de hoofdcommissie door hare voorstellen wil uitoefenen. Men ziet dat duidelijk in den schralen opbrengst der collectendie nergens bijna de helft bedragen van het geraamde (of voorgeschreven) quantum. Maar duidelijk ook blijkt het daarin dat er geene eenparigheid is omtrent den tijd der feest viering, eene zaSk, waaromtrent men het wel vóór alles behoorde eens te zijn. De hoofdcommissie wil 17 Nov.; Amsterdam be paalt 15 en 16; Utrecht 28 Nov.; Leiden 19 Nov.; Kampen 20 Nov., andere plaatsen andere dagen, en Gorinchem wil eigenlijk eerst op 20 Februarij 1864 aan de herkregen onafhankelijkheid gedenken. De collecte voor de monumenten voor 1813 heeft te Rotterdam opgebragt 4713,42, zijnde 4 ct. per hoofd. Te Wolfaartsdijk met eene bevolking van 1700 zielen, is voor het gedenkteeken ingeschreven eene som van 142,45, of gemiddeld circa 8'A ct. per hoofd, Te Krabbendijke was de opbrengst 26,en te Rilland 116, De Frécurseur deelt een schrijven mede uit 'sHage, waarin onder anderen gezegd wordt, dat de Japannezen, die in ons land verblijf houden door groote vrees zijn bevangen sedert de tij dingen, omtrent het gebeurde met ds Medusa, hier werden aan- gebragt. Zij meenden dat ons gouvernement hen aanstonds aan de bekende buik-operatie onderwerpen zou, en het kostte moeite hen aan het verstand te brengen dat de regering wel andere middelen had om zich te wreken en zeker nooit de regten dei- gastvrijheid schenden zou. Hetzelfde schrijven bevat eene niet onaardige bijzonderheid be trekkelijk dezelfde zaak. Na het gebeurde met de Medusa deed de admiraal Jaurès zijne matrozen aan wal gaanom eene bat terij té bemagtigen in het kanaal van Simonoseki, waar de Medusa was aangevallen. Men vond niet alleen kanonnen van Nederlandsch fabrikaat, maar ook een hollandsch boek uitgegeven door den heer Huijssen van Kattendijke, zijnde een gids voor den artillerist om te schieten" op voorbijvarende schepen. De Japannezen schijnen dus op een Hollandsch schip eene proef te hebben willen nemen of het'onderwijs, hun door een Hollander gegeven deugdelijk was. Het N. Dagblad, dit laatste overnemende, voegt er bij, dat de gevonden boeken van te ouden datum waren, dan dat hier aan een werk van onzen minister van marine zou kunnen gedacht worden. >eke De minister von Bismaick heeft, onder het post»ren celona een brief ontvangen, van het zich noemende t revolutionaire propaganda, waarin hem, met verwijzing zijn eigen geweten, wordt aangekondigddat hij ter dood veroordeeld is, dat het vonnis in de volgende maand zal worden ten uitvoer gebragt, en dat hij vruchteloos pogen zal zich daaraan te onttrekken. De verkiezingen in Pruissen vallen overal in den geest der liberale partij uit. In het district Memel hebben 200 conserva tive kiezers den keizer doen weten, dat zij waarschijnlijk het onderspit delven zouden, doch er niet te min prijs op stelden, om aan Z. M. de verzekering te doen toekomen van hunne warme verkleefdheid. Terwijl de Polen nog droomen van een onafhankelijk zelf standig bestaan, geeft Rusland duidelijk genoeg te kennendat het Polen tot eene geheel Russische provincie wil maken. Zoo bijv. is de Russische taal in Polen de officieële geworden en later is ook de Russische tijdrekening ingevoerd. Aan de grondbezitters is eene buitengewone belasting opgelegd, die met geweld wordt ingevorderd. Die deze niet kunnen vol doen zien thans hunne goederen, in den regel voor spotprijzen, aan de Russen verkoopen. In Frankrijk houden de oorlogzuchtige geruchten aan en het ontgaat de aandacht niet, dat prins Napoleon gedurig de Tui- lerien bezoekt. Men zegt dat vertrouwde vrienden den keizer bidden om omzigtig te zijn en te bedenkendat tot dusver het geluk hem heeft gediendmaar dat zijne gelukzon ligtelijk kan ondergaan; waarop de keizer zou geantwoord hebben, dat hij ten minste dien troost verwerven wilde, dat hij roemrijk geëindigd is. Eenige voorname fabriekanten in porcelein en aardewerk te Londen hebben besloten dat elke vrouw die eene crinoline draagt, uit hunne werkplaatsen zal worden verwijderd, aangezien de schade van breken ten gevolge der crinolineontzaggelijk is en dagelijks toeneemt. B>j gelegenheid dat de groote lucht ballon van den heer Nadar, over het station van Erquelines in lielgie dreef, en zoo digt bij de aarde was, dat de luchtreizigers met de aardbewoners spreken konden, riep een douane, dat de .reizigers moesten nederdalen, om zich te laten visiteren. Het laat zich hooren, dat aan die uitnoodiging niet werd voldaan, ïntusscheu ligt daarin eene ontmoedigende wenk voor de moe dige reizigers door de wolken, zij mogen vrij hunne kunstwerken perfectionneren het reizen door de lucht zal als algemeen reis middel zeker nooit worden toegestaan, alvorens men ook het fa briceren van lucht-commiezen heeft uitgevonden. Onlangs stierf in een der Iransche departementen zeer subiet een man van 60 jaar; zijne vrouw schoot toe, maar bemerkende, dat hij dood wasriep zij uitMijn GodChoinvilleverlaat gij mij zoo eensklapsdan schiet mij niet anders over dan u te volgen Werkelijk viel zij door eene beroerte getroffen neder en was een lijk. In de nabijheid van het meer Lugano is jl. Vrijdag eene groote aardewerk fabriek plotseling in de diepte verdwenen. Daar de oever zeer vast en de. fundamenten van het gebouw zeer sterk waren vermoed mendat een schok van aardbeving moet zijn voorafgegaan. Onmiddellijk na het gebeurde, bemerkte men op de plaats, waar de gebouwen hadden gestaanniets dan eene opborreling van het water. De heer L. van den Broekfa brikant in verzen te Rotterdam, heeft zich geroepen gevoeld, om de Zeeuwen aan hel zingen te helpen. Hij heeft daartoe de le- verancie op zich genomen van liederen voor Zuid- en Noord- Beveland, die door de lieve schooljeugd kunnen gezongen worden. Buiten alle berekening van innerlijke waarde kosten de liederen 2 cent. Het Handelsblad vermeldt als iets bijzonders dat eene vrouw te Nijkerk van 3 zonen is bevallen. Sedert wij echter in ons vorig nummer de bevalling van eene vrouw van vier kin deren mededeeldenmeenen wij op de geboorte van drielingen niet meer als op iets bijzonders te moeten wijzen. In Petersburg zijn de straatspoorwegen door paarden getrokken, in de stad in voilen gang. Twee paarden trekken zonder eenige moeite rijtuigen over de rails, vervaardigd naar het model der diligences, die van Parijs naar Marseille rijden. De uitvoer van kalveren uit ons land en bepaald uit Groningen naar Duitschland is zoo aan zienlijk, dat in de laatste dagen 1800 kalveren de dorpen Fin- sterwold en Beerta zijn gepasseerd allen uitgevoerd wordende naar Duitschland. In 'sGravenhage zijn de voorbereidselen voor de illuminatie op 17 Nov. nu pas begonnen. Een inwoner van St. Gallen in Zwitserland was door den belastingsraad vrij gesteld van het betalen van belasting, omdat men meende, dat zijn inkomen te klein was. Tegen deze beschikking is de vrij gestelde in verzet gekomen en heeft dringend verzocht dat men hem zou laten betalen tegen een inkomen van 1000 frs. Als reden daarvoor gaf hij op, dat hij weduwnaar zijnde, hertrouwen wilde en dat er hem nu aangelegen was, om onder de belasting schuldigen gerekend te worden. Het spreekt wel van zeiven dat men zich gehaast heeft, om aan het geuit verlangen te voldoen. De Poolsche opstandelingen lijden aan geldgebrek. De be-

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2