ijemengöe lengten. Jïïarütöerigteti. flöoertenïteri. regering, betreffende de verbanning der vreemdelingen tracht te bewerken, en Amerika bondgenooten zoekt om den prins van Nagato streng te tuchtigen. In Eusland rust men zich al meer en meer toe tot den krijg. Zondag morgen is in het archief van het stadhuis te War schau op drie plaatsen brand ontstaan. Gelukkig zijn de kas, de papieren van waarde en de boeken gered. Men schrijft de oorzaak van den brand aan kwaadwilligheid toe. Ten bewijze hoe de Russische policie in Warschau te werk gaat verhaalt men, dat onlangs een Russisch agent een voorbijganger heimelijk een dolk in den zak stak en hem vervolgens aan een policie beambte aangaf, die hem daarna arresteerde. .Door den Poolschen stadschef te Warschau is bij proclamatie aan de inwoners kennis gegevendat de Russen voornemens zijn tot eene tweede huiszoeking over te gaan en worden de huur ders gewaarschuwd op hunne hoede te zijn. In Berlijn wordt de uitslag der verkiezingen door de libe ralen met groot vertrouwen te gemoet gezien. Zij meenen zeker te zijn van hunne zaak en naar de algemeene stemming te oor- deelen hebben zij hunne verwachtingen ook niet te hoog opge voerd. Maar al is ook de uitslag geheel in strijd met den geest van het ministerie Bismarck, daarom zal Pruissens eerste mi nister niet terugdeinzendie de leer huldigtl'état c'est moi. Waarschijnlijk zal de kamer in de laatste helft van November bijeenkomen, maar men gelooft niet dat de zitting lang zal duren. Intusschen is van de plannen der regering nog niets met zeker heid bekend. Zoodra het huis bijeengekomen zal zijn, zoo luidt een later berigtzalnaar aanleiding van het geschildat tot de jongste ontbinding leidde, de verklaring worden geëischt, dat de presi dent onbevoegd is, de ministers in de rede te vallen. In het hoogstwaarschijnlijke geval, dat deze verklaring zal worden ge weigerd, zal het huis voor onbepaalden tijd verdaagd worden <•11 de regering, of zonder budget het beheer voortzetten, of den koning trachten te bewegen tot een coup d'etat overtegaan. Men schrijft uit Baltimore, dat een vijftal inwoners beschuldigd zijn van hoog verraad, aangezien zij eenen dronk hadden gewijd „op de vervloeking van de gans, wiens vlerk de pen heeft ge leverd, waarmede president Lincoln zijne emancipatie-manifest heeft geschreven." Zij zijn veroordeeld om naar Yirginie te wor den vervoerd, doch op verzoek van eenige invloedrijke personen zijn zij in vrijheid gesteld, na den eed van getrouwheid aan president Lincoln te hebben afgelegd. liet. oppositie blad uit den wensch, dat het Nederlansche volk als het op 17 Nov. eerbiedig de knie zal gebogen hebben voor het opperwezenzoo hard Oranje boven moge schreeuwen dat het door ieder ook in den vreemde kan worden gehoord. Aan het Gymnasium te Gouda zal eerstdaags eene betrekking van docent openvallen. Het zal zeker een treffend schouwspel zijn die vallende en te gelijk zich openende betrekking. Gelukkig dat het te voren geannonceerd wordt. Te Nijmegen is de vrouw van een Israëlitischen koopman bevallen van 4 meisjesallen in leven de kraamvrouw is nog zeer jong en pas omstreeks lij aren gehuwd. Uit allerlei oorden verneemt mendat er grootere of kleinere sommen door de gemeenteraden disponibel gesteld zijn voor de feestviering op 17 Nov. aanstaande. Bij de hoofdcommissie moeten daardoor zeer gemengde gewaar wordingen worden opgewekt. Aan den eenen kant is het zeer in haren geest, dat er feest gevierd en gejubeld worde maar aan den anderen kant moet het haar wel weemoedig maken, dat er zoo vele duizenden zullen worden aangewend voor de volksfeesten, terwijl er nog veel meer duizenden ontbreken aan de geraamde som om het drietal monumenten dat te zamen één monument moet zijn, tot stand te brengen. Naar men zegt is dezer dagen ook te Zutphen een Poolsch officier gezien die vrijwilligers zoekt voor het leger der insurgenten in Polen. De Engelsche Punch verhaalt dat de koning van Dagomey te Wilna zal komen en eenigen tijd bij generaal Murawieff door brengen, om getuige te zijn van de slagtingen in Polen. Het provinciaal geregtshof in Gelderland heeft weder een doodvonnis uitgesproken wegens brandstichting, waarbij te voorzien was dat menschenleveus in gevaar zouden worden gebragt; schooner eigenlijk niemand eenigzins persoonlijk door geleden heeft. Te Stockholm hebben twee broeders uit den aanzienlijken stand gelijktijdig een zelfmoord begaan. Men schrijft deze toe aan de omstandigheid, dat de beide broe ders zich aanhoudend door intrigues en laster vervolgd zagen. Te New-York houdt een zekere John Ilogrj uit Londen voor lezingen, die verwonderlijken bijval vinden. Hij bewijst, dat Alam oorspronkelijk zwart van kleur was, dat hij 6 voet hoog was en van eene herculische gedaante. De bewijzen worden ont leend aan het klimaat, waaronder Adam geboren werd. Wat Eva betreft, deze was eene nette, en zeer bevattelijke mulattin. De heer Hogg vertoont eene haarlok van Eva van schoon zwart ge kroesd haar. De voorlezingen van den Engelschman vinden vooral ingang bij de blanken. Als gevolg eener gas-ontploffing in eene steenkolenmijn in Glamorganshirebij welke gelegenheid omtrent 400 arbeiders onder den grond warenzijn reeds 86 lijken opgehaald. EEKT TOON- TEEEG-H A AF. De telegrafie door zigtbare teekens heeft in den loop van wei nige jaren eene volkomenheid bereikt, die men vroeger ter naau- wernood voor mogelijk zoude hebben gehouden. Thans is de eerste schrede op den weg gezet [om zelfs toonen, welligt eenmaal de werkelijke spraak, over groote afstanden voort te leiden met behulp der elektriciteit. De heer Th. Reisonderwijzer in de natuurkundige wetenschappen te Eriedrichsdorfnabij Erankfort a.„M., is het, die daarop het uitzigt heeft geopend. Reeds den 26sten October 1861 stelde hij de leden van het natuurkundig genootschap aldaar in staat, in de gehoorzaal de toonen te hooren, die in een 300 voet van daar verwijderd gebouw werden voort- gebragt. De wijze, hoe zulks toen geschiedde, is nu beschreven in Böttger's Fohjt Notizblatt, 1863, n<>. 6. In de hoofdzaak be stond de toestel uit de volgende deelen. Een klein vierkant kastje heeft twee openingen, de eene, grootere, is bestemd om er de toonen in te zingende anderekleinere aan de eerste tegenovergesteld, is bekleed met een zeer dun, strak gespannen vlies (een varkensdarm). Een vederen platina-strookje, ter zijde op het hout bevestigd, raakt in het midden dit vlies aan. Een tweede platina-strookjemede aan het hout bevestigdis aan zijn ander uiteinde voorzien van een stiftje, dat het eerste platina- strookje, daar waar het tegen het vlies aan ligtaanraakt. Beide deze platina-strookjes vormen nu de polen eener elektrische batterij, daaraan verbonden door lange draden. Een daarvan is spiraalsgewijze gewonden ter plaatse waar de toon moet worden overgebragt en in deze draadspiraal bevindt zich een dun ijzer- draad, dat met zijne beide, daar buiten uitstekende uiteinden op twee steunsels op een zangbodem rust. Wordt nu een toon ge zongen in de voorste opening van het kastje dan geraakt het vlies daartegenover in trilling, deze trilling deelt zich mede aan het daarmede in aanraking zijnde platina-strookje. Daardoor ont staan echter tijdelijke afbrekingen van den stroom, en deze hebben op hare beurt het gevolg, dat de ijzerdraad, die in de draadspi raal bevat is, in trilling geraakt, welke zich mededeelt aan den zangbodem zoodat de toon waarneembaar wordt. De op die wijze voortgebragte toonen waren wel is waar iets zwakker dan de oorspronkelijke, maar het getal der trillingen en gevolgelijk de toonhoogte dezelfde. Sedert dien tijd is de inrigting nog verbeterd. In BingleTs Tolyt. Journ. b*. CLIX, p. 23, vindt men de beschrijving en af beelding van eenen dergelijken, doch eenigzins gewijzigden toestel door v. Legat, inspecteur dér telegrafen in Rassel. Hij getttigt, dat daarmede niet alleen melodiën, maar ook accoorden éii zelfs duidelijk de vragende, uitroepende, verwonderende eh oproepende toon wordt voortgebragt. De uitvinder zelf heeft ook verbetering aangebragt, gelijk blijkt uit een berigt in Bolt, Tolyt. Notizbl. n<. 15, overgenomen in Dingl. Journ. CLIX. p. 399. Hij zegt, dat' met zijnen verbeter den toestel woorden, mits de toon der stem bekend zij, ver staanbaar overgebragt werden. Ziedaar dus een kind, dat op weg is een reus te worden De uitvinder heeft het dan ook mede- gedoopt met den passenden naam van Telephon. {Album der Natuur, 1863 blz. 361.) GOES 20 October 1863. liet weinig uitzondering noteerde men heden de prijzen van vorige week; de nieuwe tarwe werd voor consumptie meer gevraagd en enkele partijtjes iets duurder betaald, rogge en p.yardenboonkn konden daarentegen moei- jelijk de vorige prijzen bedingen. De jarige tarwe f 8,a 8,25. Nieuwe dito f 8,a 8,40. rogge f 5,60 a f 6,Winter gerst 5,h t 5,25. Zomer dito 4,75 a 5,haver f 2,70 a f 3,10. Groene erwten /6,50a/6,00. paarüenboonen 5,40 a/ 5,60. koolzaad 12,50. meekrap. Voortdurend zeer slap en met weinig omzet. boter f 1,25 a f 1,30 het Ned. ik. EtJEREN (kippen) f 3,20 a 3,30 de 160 stuks. IjONDEN, 21 October 1863. granen lusteloos. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere setting. Tnrwen brood 14 ct. 1 Masteluin brood 11 ct. Tarwcn Krop brood 12 j Rogge brood 10 Bevallen van een' ZOONH. J. LENSHOEK van ZWAKE—Padlus. Goes 20 October 1863. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde moeder ADRIANA de JONGEweduwe A. van de Vkede, in den ouderdom van ruim 73 jaren. Waarde Uit aller naam 14 October 1863. G. van de VREDE.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3