OSuitenfani). $emengöe lengten. 35urgcrtt|ficn Stcrnö, Jïïtööefeu oim oerooer. Per Telegraaf. Jïïar&tGertgteii. Heden bezoekt de heer inspecteur van het middelbaar onderwijs onze stad, ten einde met den burgemeester en met den school opziener eene voorloopige conferentie te houdenover de op- rigting eener school voor middelbaar onderwijs in onze gemeente. Het behoeft niet gezegd te wordendat deze zaak in hooge mate onze belangstelling wekken moet, omdat zij voor de ge meente van zoo groot belang en van zoo ver strekkende gevolgen is. Het is te hopen, dat de voorloopige zamenkomst tot iets goeds moge leiden. Blijkens achterstaande advertentie zal hier a. s. Zaturdag optreden de Vicomte de Magnus, die door zijne bijzondere en verbazende kunstverrigtingen reeds in onderscheidene streken van ons Vader land den grootsten bijval heeft ingeoogst. De kunstenaar schijnt vooral met de kaart zeer vlug te kunnen omgaan en toeren te verrigten die aan het wonderbare grenzen. Maar ook op andere wijze weet hij zijne bezoekers aangenaam bezig te houden en zeker verrigt hij veelwat hier nog nimmer werd gezien. Wij durven daarom tot een ruim bezoek gerust aanmoedigen, wel overtuigd, dat de heer Magnus ook hier zijn roem zal handhaven en dat niemand zich over het bezoek hem gebragt, beklagen zal. De jongste predikant bij de Hervormde gemeente alhier ds. .lolt. Brost is beroepen te Harderwijk. Men verneemt dat ook de beer J. Bosscha bedankt heeft om als feestredenaar op te treden, bij de eerste steenlegging van het monument in het Willemspark, op 17 November a. s. Ter bijwoning dier festiviteit is door de commissie alhier als afgevaardige benoemd, dhr. M. J. Soutendam, kap. kommandant der dienstdoende schutterij te Goes. De collecte voor het gedenkteeken ter herinnering aan de ge beurtenissen in 1813 heeft opgebragt te Kloetinge 30,64. Er loopt een gerucht, dat prins Alexander als kweekeling de koninklijke militaire academie te Breda zal bezoeken. Wegens gebrék aan plaats kunnen wij van het Buitenland weinig mededeelen. Volgens het Memorial Biplomatique zouden de kabinetten van Londen, Vfoenen en Parijs het eens geworden zijn, nopens het ontwerp eener verklaring betrekkelijk Polen. Men hoopte daarvan eene definitieve oplossing der Poolsche quaes- tie, zonder dat het zwaard die zou moeten beslechten. Frankrijkdat eerst kort een groot verlies leed door den dood van den heer Bïllaultwordt weder met dat van den heer Troplonng bedreigd. De koning van Pruissen wil niet dat de militairen aan de ver kiezingen zullen deelnemen en die van hun regt gebruik maken moeten dadelijk kenbaar worden gemaakt. Ook de rijks-ambte naren worden in allerlei moeijelijke positien gebragt. Gedurende het op 30 Junij jl. geëindigde fiscale jaar heeft het leger der Vereenigde staten eene som vereischt van nagenoeg 400 milliocn dollars (1000 millioen gulden nederl.) Te Bruckhausen in Hanover heeft een 60jarige weduwnaar eene gehuwde vrouw doodgeschoten en vervolgens zich zeiven van het leven beroofd en wel omdat zij zijne liefde versmaadde. 'De weduwnaar laat twee, de vrouw drie kinderen achter. Men zegt dat cr drukke correspondentie is tusschen de hoofdcommissie van het monument 1813 te 's Hage en den heer von Bischmarkden Pruissischen minister die voor niets terugdeinst. Dat cr sympathie tusschen heide bestaat is zeker niet te ontkennen en het zou dus wel kunnen zijn, dat hier aan we- derzijdschen invloed moet worden gedacht. In den loop der maand Augustus werd te Doornik een lijk uit de Schelde opgehaald en herkend voor dat van zekeren Louis liandrie, wiens akte van overlijden dau ook werd opgemaakt in behoorlijken vorm. Thans is Louis Handrie, die ge durende eenigen tijd in Frankrijk had geweest springlevend teruggekomen en verzekert, dat hij er nooit aan gedacht heeft om in de Schelde de rust des doods tc zoeken. Hij is er nu op uit om aan de burgerlijke stand te bewijzen dat hij niet dood is. In Nieuw Zeeland worden tusschen de Engelschen en de Inlanders krachtige toebereidselen tot den oorlog gemaakt en verwacht men een geduchten strijd. INGEZONDEN. Ter aanvulling en ook ter verbetering van het berigt in uw vorig nummer, betrekkelijk het plaats gehad hebbend ongeluk, bij het aan boord brengen der stoomboot Stad Goes" van den heer van Kuijk, rijtuigmaker te Zwijndrecht, verzoek ik, daartoe van goederhand in staat gestelddat de Goessche Courant het navolgende mededeele waarmede zij mij zal verpligten. Op Donderdag den 15 dezer, omstreeks 8'A ure des morgens, vertrok de stoomboot van de aanlegplaats te Dordrecht. Op de hoogte van Zwijndrecht gekomen zijnde, zag de gezagvoerder eene boot van die plaats afkomen, waarin zich twee personen bevonden; een van hen, zijnde een jongentje, stond, naar het den o-ezagvoerder toescheen, te wuiven met een zakdoek in heide handen. Ofschoon nu het veer van Zwijndrecht. geen aanlegplaats is, alwaar de stoomboot verpligt is passagiers op- of afteladen en het seinen met zakdoeken als anderzins dikwerf uit spotternij plaats heeft zoo gaf echter de gezagvoerder, ziende dat het seinen aanhield, onverwijld bevel om de boot te stoppen, hetgeen da delijk gebeurde. Zoodra nu het bootje de stoomboot op korten afstand genaderd was, riep de gezagvoerder tot de zich daarin bevindende perso nen „moet gij hier gijn?" waarop werd teruggeroepen „Is Koen3 aan boord welke vraag door Koens zelf, die werkelijk aan boord was, bevestigend werd beantwoord. Daarop riep de persoon in het bootje „dan vaar ik mede" en naderde alstoen zooveel mogelijk de stoomboot. Eerst toen ontdekte de gezagvoerder, dat in het bootje gezeten waren genoemde heer van Kuijk, van Zwijndrecht, alsmede een jongentje van omstreeks dertien jaren. Op dit oogenblik werd van de stoomboot, als naar gewoonte, de vanglijn uitgeworpen, welke door den heer van Kuijk werd gegrepen en vastgehouden, waarop de gezagvoerder, ziende, dat er geen kikkert of haak aan de boot was om de vanglijn vast te maken, den heer van Kuijk toeriep „dat houdt gij niet." Na het uitspreken dezer woorden, verwarde de heer van Kuijk zich in de vanglijn, verloor het evenwigt en viel over boord, nog met de vanglijn in de hand, waarop de gezagvoerder hem toeriep houd vast." Dit scheen door den heer van Kuijk niet gehoordalthans nief begrepen te worden, want hij liet de vanglijn los, kwa;. even hoven water als wanneer hij met de hand een der roeispanen uit het bootje sloeg en verdween oogenblikkelijk in de diepte, zonder dat van de zijde der stoomboot of door de schippers van Zwijndrecht, die met hunne booten onverwijld den drenkeling nabij waren, iets tot zijne redding kon worden aangewend. Er moet hier nog worden bijgevoegd, dat de drenkeling door den stroom, onmiddelijk gedreven werd achter de stoomboot, waardoor de gezagvoerder buiten rnagte was de stoomboot ach teruit te doen werken, dewijl het in dat geval niet anders mo gelijk was geweest, of de drenkeling zou door de werking der schroef verpletterd zijn geworden. Zoodra echter de drenkeling van achter de schroef gedreven was, werkte de stoomboot ach teruit, doch toen reeds te laat om iets tot redding bijtebrengen, De meer dan groote onvoorzigtigheid van den verongelukte om met een jongen van dertien jaren, even als hij, onbekend met het schippersvak, en met een bootje, missende het voornaamste ver- eischte, aan eene stoomboot te willen aanleggen, is oorzaak ge weest, dat hij op zulk eene ongelukkige wijze het leven verloor. van den 10 tot en met den 17 October 1863. Gehuwd Geene. Geboren: Ben 1 Uen, Izak, zoon van Anthoni Okké en Pie- ternella Beuns. Cornelia dochter van Fieter Otte en Johanna Reijnlioud. den 14den, Mathijs Johanneszoon van Adtiaan Kake- beeke en Adriana Kornelia de Jluiter. den 15den, Joseph, zoon van Willem Albert van der Laan en Johanna Catharina Scheper, den 16den Catharina Huberta Rosalina dochter van Johannes Baptist van Hove en Adriana Maria de Jonge, den 17den, Antoi- netta Jacoba, dochter van Abraham, de Lange en Maria Elisabeth Merison. Overleden: Ben 1 Iden, Johanna Jacoba Cijvat, oud 71 jaren, wed. van Adriaan Kolsteeg. den 13den, Johannes Josephus, oud 19 jaren zoon van Jheodorus Adrianus Mol en Maria Barbera Rij- nars, beiden overl.) den 14den, Willem, oud 11 dagen, zoon van Francois van Hoorn en Johanna van I.oo. den 15den, Isabella, oud ruim 2 maandendochter van Martinus Gellink en Johanna Blondel overlden 16den, Martina oud ruim 1 maand, dochter vau Fieter Philip Mulder en Jannetje de Jonge, den 17den, Cor nelia Elizabeth Mulleroud 62 jaren gehuu d met Bastidan de Schutter. Margaretha Cornelia, oud 2 jaren, dochter van Ma rinas Monhemius en Anna van der Bel. Hubertusoud ruim 2 maandenzoon van Johanna Weezepoel. STOOMSCHIPDE «Gt-QIEÏSS. OCTOBER 1863. van GOES. ure. van ROTTERDAM. ure. jDingsdag 20 'smorg. 11,30. Woensdag 21 'smorg. 6,Donderdag 22 'smidd. 1, Vrijdag 23 8,30. Zaturdag 24 'smorg. 5, Maandag 26 10,30. Dingsdag 27 6, STOOMJAGT: 5STTX33-DS353V3SÏIfjA.Kr.T>. van ROTTERDAM. ure. van GOES. ure. Woensdag 21 'smorg. 10,30. Dingsdag 20 'smorg. 5,30. Vrijdag 23 11,Donderdag 22 7, Maandag 26 6,Zondag 25 10, Woensdag 28 7,Dingsdag 27 11, ROTTERDAM, 19 October 1863. Koolzaad 20 ct. lager, Zeeuwsch X 653/4. Overigens onveranderd. Meekrap veel aangeboden, iets lager, redelijke omzet. AVIGNON, 17 October 1863. Meekrap lager in prij3; rosê-wortels fr. 29 en palud fr. 32. Gemalen zonder kooplust.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3