ejïtimeiUanö5Ci)c Jkrigten. liuteiiCünft. ziet reikhalzend naar de voltooi) ingomdat de wanoogst van één jaar in Indi/'voldoende is,'.om de noodige fondsen tot voort zetting van f$en aanleg fe doen ontbreken, en er op het stand punt waarop; de zaak thans staat aan geen staking meer te den ken is, zoodMnieuwe geldleeningen alleen in staat kunnen stellen het werk ten einde trt'brengen. Maar tusschenRetr-bezilf van spoorwegen en het bezit van staats spoorwegen is een hemelsbreed onderscheid. Zoo sterk als de heer Thorbecke, als hoofd der oppositie, zoolang mogelijk den aanleg van staats-spoorwegen heeft tegengehouden, zoo zeker is het aan hem en de liberale partij in het algemeen te danken, dat men aan het denkbeeld, om Nederland van spoorwegen te voorzien, ernstig de hand heeft geslagengelijk het dan ook geheel en al op den weg ligt der liberale rigting om alles voortestaan, wat ontwikkeling van nijverheid en volks-welvaart kan bevorderen; doch van algemeene verheuging over het bezit van staats-spoor- wegenzal eerst dan sprake kunnen zijnwanneer het zal blijken, dat het geheele werk is kunnen worden voltooid, zonder aan onze finantien, die volgens het dagblad zelf (n". 242) in zoo beden- kelijken toestand verkeeren, een gevoeligen knak te geven; eene verheuging, die echter ook dan nog niet onvermengd zal zijn, bij diegenen in den lande, die verder ziende dan het tegenwoordige oogenblik, zich niet zullen kunnen onthouden steeds te gedenken, hoezeer, ook bij den gunstigsten afloop voor onze finantien, door den aanleg der staats-spoorwegen het zoozeer gewenschte even- wigt tusschen onze inkosmten en uitgaven is verschoven. Bij de Tweede kamer der Staten-Generaal zijn heden ingekomen de navolgende wets-ontwerpen 1". tot stichting van een paleis voor de beide kamers der Staten-Generaal 2 tot verevening der uitgaven bij gelegenheid van het Japansche bezoek in Nederland; S". tot nadere regeling omtrent het gebruik van het koloniaal batig slot 1861; 4 tot verlenging van den termijn tot het doen van rekening en verantwoording der ontvangsten en uitgaven voor het Indisch muntwezen. Zoo uicil zegt zou dit paleis worden gesticht, ter duurzame hern; nering aan het verbond in 1813 tusschen het Nederlandsche volk en hue huis van Oranje. De minister van finantien heeft de afschaffing bevolen van de verdere bijhouding der suppletoire aanwijzende tafels van het kadaster. Z. M. heeft herbenoemd en op nieuw aangesteld tot plaatsverv, kantonr. te Axel, mr. J. P. Bron kers. Het gerucht wegens het aanstaande huwelijk van den prins van Oranje met de Engelsche prinses Helena wordt thans te Londen officieel tegengesproken. Naar men verneemt zal met den 1 Nov. a. s. de spoorweg Roozendaal-Bergen-op-Zoom geopend worden. Op het ze3tal door den kerkeraad der hervormde gemeente te Harderwijk gemaakt, wordt vernoemd dhr. J. Brost, pred. te Goes. De heer J. II. Mullerkapellaan bij de 11. C. gemeente alhier, is verplaatst naar Zierikz.ee eD wordt vervangen door den heer Koekhoven van Delft. Onderscheidene leden dor hervormde gemeente te Zwolle, be- hoorende tot de volgelingen van ds. van F.ijn, hebben een adres aan de regtbank gerigt, houdende verzoek tot in vrijheidstelling van hunnen leeraar. Bij de aankomst der stoomboot Stad Goes vernemen wij dat ter hoogte van Dordrecht het volgende ongeluk is gebeurd. Een rijtuigmaker, die een onzer stadgenooten, aan boord van genoemd stoomschip wilde spreken, zou bij liet aanleggen en overreiken der touwen over boord gevallen en vergeefs gezocht zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken. Als eene bijzonderheid, maar toch als bewijs tot welke waarde, soms gedeelten grond worden gebragt, berigt men ons uit 's Gra venpolder dat aldaar een stuk land, niet grooter dan 105 roeden voor 900,is verkocht. De collecte voor het nationaal gedenkteeken heeft te Amsterdam opgebragt 8256,85 waaronder 1200,die gegeven zijn onder voorwaarde dat een monument of gesticht te Amsterdam zou worden opgerigt. Dit bedraagt gemiddeld 3 cent per hoofd. Te Middelburg is gecollecteerd 641,45 of bijna 4 et. per hoofd. Te Utrecht bedroegen de inschrijvingen 2250,ook gemid deld Sb ct. per hoofd. Nog op verschillende andere plaatsen was het gemiddelde be drag beneden de 3 en 4 et. De gemeente-raad te Middelburg heeft een crediet van 1200 verleend om op het feest ter herdenking onzer herkregen onaf hankelijkheid, de armen in de verschillende gestichten en de kin deren op de scholen voor minvermogenden te onthalen, waartoe 700 a 800 zal noodig zijn, het overschietende van de f 1200 wordt voor feestelijkheden bestemd. Men schrijft nit WijheTen gevolge van het schoone herfst weder der laatste dagen, begint de natuur te ontwikkelen al» in de maand Mei. Men ziet sommige appelboomen in vollen bloei staan, de gewone lentebloemen ontluiken en in een tuin aldaar bloeijen de erwten als in het midden van den zomer. Behalve dat dezelfde verschijnselen ook hier op Zuid-Beveland worden waargenomen, berigt men nog uit Hoedekenskerke dat aldaar in een tuin goed gewassen en rijpe aardbeziën zijn geplukt, terwijl nog velen bij gelijk zacht weder tot volkomene wasdom en rijpheid zullen komen. Door den landbouwer J. Haman, te Melissant is eene driejarige meekrapplant van ruim 2 ned. ellen lang gedolven, en ter be- zigtiging gesteld bij de heeren Salomonson Co. te Rotterdam. I. J. Crooy, gewezen weesvader te Zierikzeeheeft van het arrestdoor het Hof van Zeeland tegen hem gewezen, in zake van onderscheidene aanrandingen tegen de eerbaarheid, gepleegd jegens weezen, over welke hij in zijne betrekking opzigt had en gezag uitoefende, alsmede van poging tot verkrachting, opwekking tot onzedelijkheid van minderjarigen en toebrengen van slagen, waar bij hij veroordeeld is tot zeven jaren tuchthuisstraf en eene geldboete van 8,onmiddelijk kassatie aangeteekend. Ook heeft de Arr.-regtbank aldaar bij verstek uitspraak gedaan in de zaak van den uitgever-drukker en de twee verantwoordelijke redacteuren van het Sluisch Weekblad, ter zake van het opnemen van een ingezonden stukgeteekend „een dwarskijker" bevattende ten aanzien van den burgemeester van Breskens P. J. van Santen, de beleedigende zinsnede,,'t is maar jammer dat hij zijne ge- meeatenaren soms zoo over 't paard tiltom ze bij eene andere gelegenheid zeer door den modder te sleuren." De regtbank heeft, den eerste beklaagde vrijgesproken en de beide anderen veroor deeld tot eene geldboete van 20 gulden. Te Mobile (N.-Amerika) heeft een verschrikkelijk vrouwen oproer plaats gehad; meer dan 600 vrouwen en kinderen trokken door de straten met vaandels, waarop te lezen stond: Brood of bloed, brood of vrede! Zij verbrijzelden in de voornaamste buurten verscheiden winkels, terwijl de soldaten zich slecht» flaauw daartegen verzetteden. Uit Nieuw-York berigt men van 29 Sept.: De New-York Herald betoogt, dat het voor den generaal Bragg onmogelijk is den generaal Rosencram te verdrijven, tenzij hij de gemeenschap met de overige Uniekorpsen afsnijde. De bevolking der stad Nieuw-York is vol geestdrift om de officieren der daar liggende Russische oorlogsschepen luisterrijk te onthalen; o. a. zal hun een prachtig bal worden aangeboden. Op een banket, aan die officieren gegeven, hield de admiraal eene toespraak, waarin hij de hoop uitte, dat de Poolsche krisis in der minne moge opgelost worden, maar tevens verklaarde, dat de Russen voor geene opofferingen zullen terugdeinzenen des noods Petersburg zullen verbranden zooals zij Moskou verbrand hebben. De chef der policie te Warschau heeft zijne agenten last gegeven, dat ieder hunner wekelijks tien Polen moet arresteren. Indien de opstand nu lang duurt, dan zal geheel Polen in de gevangenis zitten. De gesteendrukte circulaire, die dit bevel inhoudt, is in handen van den te Warschau wonenden corres pondent van de Times. Bijna dagelijks verneemt men dat te Warschau menschen in hechtenis worden genomen. Thans gaat men er zoover, dat zelfs kinderen door de Russen gevaarlijk geacht worden; dezer dagen althans bevonden zich onder de gevangenen knapen en meisjes van beneden de 9 jaren. Waarom men deze jeugdige wezens gearresteerd heeftis onbekend. De kerken en kloosters worden door de soldaten ontwijd en het godsdienstig gevoel des volks gevoelig gekwetst. De Czas oppert het vermoedendat de ge neraal Berg de revolutie te Warschau zelf provoceren en dan totaal onderdrukken wil. Te Warschau zal een nieuw klandestien dagblad het licht zien. Tevens zal het nationaal bewind eene proclamatie uitvaar digen, waarbij alle politieke moorden strengelijk verboden worden, ten einde de vreesselijke représaillesdie de Russen op onschuldi- gen nemen, zoo mogelijk te voorkomen. Volgens den Morning Posteenen voorstander van den Poolschen opstand, is er weinig goeds voor Polen te hopen. Dit orgaan van lord Palmerston zegt in zijn nommer van jl. Zaturdag: Engeland ziet noch in de verdragsbepalingen, noch in zijne nationale belangen regt of reden tot eenen oorlog voor Polen. Frankrijk zou daartoe wel willen overgaan, maar niet zonder bondgenooten zoodanig bondgenootschap wordt belet door de niet onnatuurlijke vrees dat die oorlog voor Frankrijk eene gelegenheid zou zijn tot aanwinst van grondgebied aan den Rijn. Pruissen beult onder

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2