3SiutenfanÖ. flemengöe lengten. 31tar(itöerigteii. Per Telegraaf. bij het hof te Brussel, Termiti Roqier, de Belgische gezant bij het Fransche hof en de permanente kommissie voor de Schelde, welke hooge gasten, vergezeld van eenige dames, met eene sloep aan wal kwamenen de werkzaamheden aan de in aanbouw zijnde schutsluis, voor het kannal door dit eiland, in oogenschouw namen. Na alles aldaar bezigtigd te hebben begaven zij zich weder aan boord, om hunnen togt, langs de vrije Schelde, naar Vlissingen te vervolgen. Men meent ook te weten, dat zij voor nemens zijn een bezoek aan den Haarlemmermeer te brengen. Te Wolfaartsdijk is met medestemming van den ambachtsheer, met meerderheid van stemmen voor de elfde maal beroep gedaan, ditmaal op den heer W. van den Bijtelpredikant te Nunspeet. De heer J. H. L. Rozemeijer, te Vleuten, heeft voor het beroep naar Kattendijke bedanktdie gemeente zal dus voor de derde maal in dezelfde vacature beroep moeten doen. Na eene tweejarige vacature ontving de gemeente te Wemel- dinge weder een eigen herder en leeraar. Des morgens door den heer consulent bevestigd, aanvaardde de heer W. Petri van Aalst in den namiddag van den 4 dezer zijn dienstwerk naar aanleiding van I Corinthen IIvs. 2. Wij vernemen dat het comité van het Zevende Zeeuwsch Mu ziekfeest zich 11. Donderdag te Zierikzee heeft gevestigd en be staat uit de heeren J. Gordon SjiandaioJ. Kellermr. B. C. Caumr. J. de Clercq van Weelmr. J. van der Lek de Clercqbenevens de twee leden van het hoofdbestuur jhr. W. M. LI. de Jongë en jhr. mr. J. H. P. van Doorn, voorts tot directeur den heer C, Eisner. In het huis van arrest alhier zijn overgebragt de personen G. R. en zijn zoon D., werklieden te Axel, beschuldigd van vergiftiging en het toebrengen van slagen waarop de dood is gevolgd, gepleegd op eene vrouw van 74 jaren, (schoonmoeder van eerstgenoemde.) Naar wij vernemen bestaan ernstige vermoedens jegens de be schuldigden en moet het vergif in erge mate zijn toegediend. Naar wij vernemen heeft de officier van justitie alhier appel aangeteekend van het vonnis door de regtbank alhier gewezen in zake van L. B. hoofd-onderwijzer der bijzondere schoolbe schuldigd wegens een zijner scholieren te hebben geslagen en den arm ontwricht. Volgens berigten uit Yerseke is de oestervangst op de banken in de Oosterschelde aanvankelijk zeer bevredigend. Sedert dat de visscherij op den 1 October geopend is kan men zich dagelijks over de vangst niet beklagen, ze zijn middelmatig van stuk en worden tegen 70 tot 80 c. grif opgekocht. Naar men verneemt bestaat bij de regering het voornemen om aan de militairen van 1813, die op 17 Nov. a. s. hun tachtigste jaar hebben bereikt, eene jaarlijksche toelage te verstrekken, gelijk staande met dietoegekend aan den rang van broeder van den Nederlandschen Leeuw. Die toelage zou ook later ten deel vallen aan eiken onzer veteranen uit dat tijdperk, nadat hij dien hoogen leeftijd zal zijn ingetreden. Men schrijft uit Breda, als een bewijs hoe sterk de handel in lompen van daar op Belgie gedreven wordt, dat sedert de invoering van het nieuwe tarief van regten, waarbij de uitvoer- rcgten van lompen, op 5,de 100 E gebragt zijn aan het kantoor aldaar van 70 tot 80,000 aan reglen daar voor betaald is, welke regten vroeger ten gevolge van den op groote schaal gedreven smokkelhandel niet betaald werden. Het levert alzoo geen onaardig voordeel aan de schatkist. Het volgende feit deelt men ons als eene bijzonderheid uit Heinkenszand mede: In een huisgezin aldaar werd een klein zwart hondje, circa twee jaar oud, van een bekende in huis opgenomen; het beestje had kort geleden jongen geworpen, die men van kant had gemaakt. Toevallig was in dat zelfde huisgezin eene jonge kat en beiden waren in den beginne elkander zeer vijandig. Men deed het mo gelijke om de dieren te verzoenen, waarin men zoo zeer slaagde dat thans de jonge kat bij den hond zoogt en beiden onafschei delijk dezelfde mand deelen. In alle kringen wordt thans de zaak besproken van den pre dikant van Rhijn, te Zwolle, die in ongeoorloofde gemeenschap met mevr. de wed. P. zoude geleefd hebben en waaromtrent wij in ons n 77 een schrijven mededeelden aan de O. Rott. Ct. ont leend. Het Volksblad zegt daaromtrent: „Men doet het best zijn oordeel over deze geheele zaak op te schorten tot dat iets regterlijks bewezen zal zijn. Men mag niet naar den uiterlijken schijn alleen oordeelen en praatjes blijven praatjes. In alle ge vallen is het beter zich over het goede te verblijden, dan be hagen te scheppen in de histoire scandaleuse. Men zij streng tegen de zonde der zedeloosheid, maar voor- zigtig in het oordeel over personen. Het is reeds erg genoeg, dat een predikant zoo weinig verstand en liefde voor zijne be trekking heeft, dat hij den schijn des kwaads niet weet te ver mijden; verder bedenke men, dat een beschuldigde nog geen schuldige is." Die opmerking van het Volksblad zal zeker ieder als juist beamen, en daarom bevreemdt het, dat, aangezien het geding:tot ontzetting der moeder van de voogdij nog niet is afgeloopen en beslist genoemde pred. gevangen wordt gehouden. lieden vinden wij de mededeeling van het vonnis der regtbank te Zwolle waarbij mevr. de wed. P. op grond van slecht levensgedrag uit de voögdy van haar minderjarig kind wordt ontzet. Tot staving van die uitspraak zijn in het vonnis een tal van feiten omschreven, zooals die uit de gehou den getuigen verhooren zijn aan het licht gekomen en waaruit is gebleken, dat de naauwe betrekking, waarin mevrouw wed. P. tot den predikant v. R. stond reeds eenige jaren schier algemeen bekend was en bij velen groote. ergernis verwekte, waartoe de reizen naar Zandvoort in de zomers van 1860 en 1861 niet weinig hebben bijgedragen. Het vonnis bevat daarenboven den hoofdinhoud van verschilleude brieven en papieren uit Frankrijk ver kregen, onder anderen van een geboorte extract van een kind, Hendrik ge naamd, waarvan eene dame uit Holland, te Hijëres, departement du Var in December 1862 is bevallen, en welk kind door een priester is gedoopt eu vervolgens aan eene min is toevertrouwd, terwijl eenige maanden daarna, de predikant v. It. te Hijeres is gekomen, om mevrouw P. die zich aldaar destijds bevond, terug te halen en alstoen dit natuurlijke kind heeft uit besteed of voor immer afgestaan aan eene metselaars vrouw te Solles-haute- ville voor eene som van 5500 francs. Met achterlating van zijn herder- lijken zegen en na een lang gebed verliet de predikant het kind, en keerde met mevrouw P. naar Zwolle terug. Iu weerwil van deze en andere feiten zien nog verschillende menschen in den predikant v. R. een martelaar en gelooven hem onregtvaardig in handen der justitie, waarvan de uitslag dan ook met belangstelling wordt te gemoet gezien. Volgens een later berigt zou de gevangenis te Zwolle zijn afgebrand en de gevangenen, waaronder ds. J. G. v. E. naar elders zijn overgebragt. Onze ruimte beperkt zijnde, laten wij de buitenlandsche be rigten tot een volgend nummer. De vrouw van den geneesheer Tuentemajor (Spanje) is van drie gezonde en flinke dochters bevallen. Zij is zes-en-veertig jaren oud en voor de dertiende maal is zij van drielingen zwanger geweest. Als alle goede dingen in drieën bestaan verdienen die echtelingen met regt tot voorbeeld gesteld te worden. In Belgie is een valsche munter ontdekt. De dader is in hechtenis genomen met eene menigte materialen. Er waren reeds eenige valsche vijf francs stukken met den stempel van Leopold 1 er in omloop gebragt, ze hebben het jaar 1851. In Californie is onlangs een boom ■geveld van 90 voet in diameter en 325 voet hoog. De schors was op sommige plaatsen vier voet dik. De gansche boom le verde 250,000 voet hout en was naar men berekent, 3100 jaren oud. Bij het regelen der financiële aangelegenheden bij het overlijden van een der leden van de familie Benazet, den pachter der speelbank te Baden-Baden is geblekendat die inrigting jaarlijks gemiddeld genomen eene winst van 1,200,000 aan de ondernemers heeft opgeleverd. Te Bonn is op klaar lichten dag een zilveren crucifixter hoogte van 11 voet van een der altaren in de hoofdkerk gestolen. Eene ongelukkige gebeurtenis bragt dezer dagen eene familie in diepe rouw. De heer X ging met. zijne ossen naar het landtoen hij een dezer die niet voort wilde een slag wilde toebrengen, doch een zijner kleine kinderen trof die met hem waren, eenige oogenblikken daarna was dit een lijk. Zijn span en kind verlatende ijlt de heer X. huiswaarts. Op de vraag zijner vrouw waar het kind blijft, antwoordt hij dit te hebben achtergelaten. Zij ongerust, neemt haren zuigeling op den arm en gaat onmiddelijk hetzelve opsporen en om te spoediger voort te kunuen legt zij de kleine in 'tgras, ijlt voort en vind haren lieveling zielloos op het veld. Ter naauwernóod daartoe in staat brengt zij nogtans met behulp van anderen het lijkje huiswaarts, doch de ongelukkige moet nog erger beproeving doorstaan de kleine aan het gras toevertrouwd ligt gedeeltelijk door var kens opgevretenterwijl haar man zich uit wanhoop had opge hangen. Zij zelf werd nog dien zelfden dag naar het krankzin nigen gesticht gebragt. ROTTERDAM, 12 October 1863. Granen met kleinen aanvoer. PAARDENBQONEN 10 et. Uooger. Witte BOONEN 25 ct. tager. MEEKRAP veel geveld, stemming flaauw. Omzet gering. AMSTERDAM, 12 October 1863. GRANEN flaauw. KOOLZAAD October 68%. LONDEN12 October 1863. TARWE </2 jj lager. HAMBURG 10 October, 1863.' TARWE onveranderd, bij kleinen omzet voor' consumptieop levering flaauw en nominaal. ROGGE lager. AVIGNON, 8 October 1863. •MEEKRAP. Rosé-wortel fr. 30 a 31, dito palud fr. 3 3 5.34. Napek sche alizari 18 m fr. 36, 30/m fr. 37,50. Oemalen-rosê. fr. 41 5 42; dito Palud fr. 45 a 46. Er wordt veel gekóebt en de prijzen zijn vaster.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3