I ii A0 De Emmond Whig schat het verlies in den jongsten slag tusschen de (Zuidelijken en de Bondstroepen op nagenoeg 30,000 man. De Bondstroepen zouden nagenoeg V3 van dat verlies ge- VX-' jeden^ hebben. ^Éet gerucht loopt dat den 33 September de strijd X', XServat is. Men ~Eegt_.dat de Zuidelijken in Frankrijk tegen hy potheek op katoen eene leening van 100 millioen frs. gesloten hebben. De positie van Oostenrijk ten opzigte van de Poolsche zaken, is alles behalve gemakkelijk, maar men verwachtte, dat de minis ters zich niet ligt zullen wagen aan een oorlog tegen Kusland zonder een oorlogsverbond met Engeland, waarop voor alsnog geen uitzigt bestaat. In Italië wordt de sympathie voor Polen niet alleen in woorden maar ook in daden getoond. Bijna der provinciale raden van Italië, hebben naar evenredigheid der middelen waar over zij beschikken kunnen, grootere of kleinere sommen toe gestaan voor de Poolsche zaak. Eene reeks van steden heeft daar toe bijgedragen. Een aanzienlijk getal gewezen Garibaldianen is in den laatsten tijd naar Polen vertrokken. De meeste aristocratische familien, die na de gebeurtenissen van 1860 uit Napels, naar Parijs vlugtten, zijn besloten derwaarts terug te keeren. De Spaansche geestelijkheid beijvert zich om de ministeriele eandidaten te ondersteunen. Zoo doorrijdt de pastoor van Baeza (Grenade) alle districten en dreigt de leken met alle mogelijke helsche en aardsche straffen, indien zij een voor het ministerie vijandigen candidaat kiezen. De Opinion Nationaledie zeer goed onderrigt kan zijn houdt vol, dat tusschen Parijs en Londen onderhandelingen zijn gevoerd, welk de nietig verklaring der traktaten van 1815 tot grondslag hebben. In de laatste dagen wordt de aandacht van het publiek meer bepaald op de betrekkingen tusschen Frankrijk en Amerika gevestigd. Algemeen verwacht men eene botsing tusschen beide rijken door de Mexicaansche aangelegenheid. De berigten uit New-York enWasliington door veronderstellen dat de amerikaansche regering zich ernstig tot een oorlog met Frankrijk gereed maakt. Volgens berigten uit Japan is het bevel tot verdrijving der vreemdelingen thans openbaar gemaakt. Het halve eeuwfeest van den slag van Leipzig zal ook in Hanover plegtig gevierd worden. Op uitdrukkelijk bevel des konings is eene algemeene feestviering in alle volksscholen uit geschreven en moeten de onderwijzers zich op het houden van voordragten voorbereiden. De tot dusverre verboden Duitsche driekleur wordt niet alleen weder toegelaten maar er is zelfs een crsdiet aangevraagd om Duitsche -vaandels te maken. $emengöK Okrtglen. De reusachtige luchtballon van den pothograaf Nador is ver leden Zondag op het Champs de Mars opgelaten. De ballon is «oo groot als ongeveer het beurspaleis, heeft 90 voet in door snede en is met den op een klein huis geljjkenden gondel, die vier kajuiten, eene drukkerijkeuken en een dak bevat bijna 180 voet hoog. Er hadden zich slechts elf passagiers aange meld, die zoodra zij tot zekere hoogte waren gekomende ramen opschoven en bouquetten naar de toeschouwers wierpen. Men bere kende dat hij dienzelfden dag Duitschland zou bereiken.Bij zekere familie te Scbijndel woonde vroeger eene dienstmaagd, die later moeder geworden door tussehenkomst harer ouders het kind bij haren vroegeren meester liet bezorgen. Deze voorgevende daarvan niets te weten is met zijn knecht gearresteerddewijl er ver moeden bestaat dat beiden het wichtje levend zouden begraven hebben. De knecht moet eene bekentenis gedaan hebben die tot dit vermoeden aanleiding beeft gegeven. Door de Italiaansche regering wordt eene telegrafische verbinding over Italië naar Konstantinopel en van daar door de Persische golf naar Indie tot stand gebragt. Een jonge franschman, wil een nieuw stelsel van verzending der telegrafische dépêcheszonder draden of dergelijke kunstmatige hulpmiddelen uitgevonden hebben. Door den heer Finsterwolde is een Syrrhaptes paradocus, of Steppen- zandhoen geschoten, voor zoo ver bekend het 3e exemplaar dat ooit in Nederland is gezien. De vogel heeft veel overeenkomst met een patrijs, met ruwe behaarde pooten en behoort in de steppen van Tartarije te huis. De Sport deelt de volgende statistiek medeals een voorbeeld hoe verschillende adelijke familien in ver al zijn geraakt. Hij noemt eerst een nog bestaand afstammeling van de koninklijke stam der Valois waaruit de vermaarde gravin de I.a Motte wiens vader in de voorstad van Troije als schoenlapper leefde. Een lacerda, verwant aan de regerende Spaansche familie, die de koeijen weidt op eene hofstede in dezelfde gemeente. Een neef van den keizer van Oostenrijk, pastijbakker. Te Valencia eene oude fruitvrouw, in regte linie afstammende van den koninklijken geneesheer van Karei VII. Bij gelegenheid der kermis te Leuven was voor het stadhuis een sierlijk kiosk opgerigt ten diensteder muziek van het 2-regiment jagers. Het auditorium was groot, de kapelmeester rangschikt de muzikanten die hunne instrumenten stemmen, de maat wordt aangegeven met een twee drie en ouder het inzetten van de eerste noot tuimelen al de virtuosen vijf voet naar beneden en verrijzen met hunne gebroken instrumenten van onder de stukken en brokken der ingestorte muziektent, om het concert tot nadere gelegenheid uittestellen. Een liefhebber heeft naauwkeurig berekend, dat sedert de crinolines te Londen gedragen worden van 1847 tot 1861 door dat kleedingstuk 37,927 onge lukken zijn ontstaan, dat is gemiddeld acht per dag. George Shepheid heeft voorspeld dat October vrij winderig zal zijn, het zal het hevigst waaijen tusschen den 11 en 15, 19 en 20, 23 en 24 en op den 30. Door den nood zijn de Zuidelijken in ervaring gekomen dat het vleesch van paarden, muildieren en ratten verre van verwerpelijk is. Vooral dat der muildieren is malsch, saprijk en gelijkt veel op ossen vleesch met eene nasmaak van wild. G. E. en zijn zoon II werklieden onder de gemeente Axel zijn gearresteerd als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt eene vrouw van 74 jaren (schoonmoeder van eerstgenoemde door vergiftiging en het toebrengen van slagenvan het leven te hebben beroofd. Naar wij vernemen heeft eene lijkschouwing tot de kennis geleid dat zware verwondingen zijn toegebragt. Men wil in een tuin nabij Parijs een verkleind plan van Europa met zijne bergen, spoorwegen enz. aanleggen. Eene stoommachine zou de wateren voeden en in beweginghouden. Een twaalfjarig meisje te Havre heeft zich met vitriool vergiftigdomdat zij voor eene kleine fout, strengelijk door hare ouders was berispt. Na een vreesselijk lijden van tien uren gaf de kleine den geest. Te Londen is James Maijoss in ruim lOOjarigen leeftijd overleden. Hij woonde den geduchten zeeslag op den 12 April 1782 bij tusschen de Engelsche en Fransshe vloten, was tegenwoordig bij het bestormen van Seringapatam, het bombardement van Reunion en Mauritius, de overgaaf van Colombo enz. Zestig gevangen vrouwen allen jong, schoon en ongehuwd zullen Frankrijk ver laten om de fransche koloniën te bevolken. De oudste is hoogstens 20 jaar en allen verkiezen zoodanige vrijheid boven eene lang durige gevangenschap. Te Londen zijn thans lijktreinen ingerigt. waardoor het gebruik der gewone rouwkoetsen vervalt. De dood kisten worden even als koffers en balen aan de stations afgegeven, soms staan er 50 tot 60 van die kisten op begrafenis te wachten, omringd door bedroefde bloedverwanten of vrienden. De bengel luidt, men stijgt in de wagons, de locomotief fluit en dooden en levenden vertrekken met een plaatsbriefje naar het doel hunner bestemming. Te Borger is voor Nov. 1813 uit de gemeente kas 15,afgestaan. De directie der gasfabriek te 's Graven- hage zal met 1 Jan. eene prijsvermindering toestaan van 10 De Zuidelijken willen Texas afstaan aan Frankrijk als prijs hunner erkenning. Vvrlcort verslag van den toestand der Provincie Zeelanddoor Gedeputeerde Staten uitgelmujt aan de Provinciale Stalenin de Zomerverga dering ran 1865. Vervolg en slot.) HOOFDSTUK XHI. landbouw. Over het algemeen is, op enkele uitzonderingen na, de oogst van 1862 èn wat hoedanigheid, èn wat hoeveelheid betreft, vrij goed te noemen. tarwe. De tarwe vooral, hoewel zeer gunstig uitgezaaid zijnde, had veel geleden door de laat ingevallen nachtvorsten en stond tijdens het voorjaar op vele plaatsen vrij dun. rogge. De rogge heeft dit jaar ook veel reden tot tevreden heid gegeven. gerst. De wintergerst heeft een gezond gewas opgeleverd; de gewonnen hoeveelheid is echter slechts die van eenen middel- matigen oogst. haver. De haver is dit jaar bijzonder goed gelukt. Op sommige plaatsen waar het stroo bijzonder zwaar was is het eenigzins door den wind ter nedergeslagen. koolzaad. Nachtvorsten gedurende den bloeitijd, en vooral regen en wind, deden veel bloesems verwelken en afvallen, zoodat enkele stukken zijn moeten worden omgeploegd. paarden- en duivenboonen. De paarden- en duivenboonen hebben over het algemeen slecht aan de verwachting beantwoord. witte en bruine boonen. De witte en bruine boonen die aanvankelijk zeer slecht stonden, zijn veel bijgegroeid. Zij hebben echter slechts een middelmatig beschot opgeleverd. erwten. Aanvankelijk beloofden de erwten eene zeer ruime opbrengst, en was de verwachting hoog gespannen. Alleen de strooöpbrengst heeft geheel aan de verwachting beantwoord. aardappelen. De oogst der aardappelen is dit jaar uitmuntend

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2