imÊmrn 1803. N*. 18. DOSDEEDAÖ 8 ÖCTOBBB, 3SïnnmfanÖscf)e lengten. Jauitenfaiiö. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prftg per kwartaal 1.55 fr. p. p. 1,9(1. Gewone adverteutlEn worden a ÏO „et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels J' 1,80behalve het zegelregt. De Inzending van advertentiCn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Naar men verneemtheeft Z. M. de koning zich op een tot HDn. gerigt verzoek, goedgunstig bereid verklaard, den eersten steen te leggen aan het in het Willemspark te stichten monu ment voor 1813. De heer de Bosch Kemper zou voor de uitnoodiging bedankt hebben om bij die gelegenheid te 'sHage eene feestrede te houden en in zijne plaats den heer J. Bosscha daartoe eene uitnoodiging zijn gedaan. De verkiezing van een lid van de Tweede kamer der Staten- Generaal in het hoofd-kiesdistrict Dokkum, ter vervanging van den heer mr. J. H. Alharda, die zijne benoeming als zoodanig niet heeft aangenomen, is bepaald op 15 October a. s. en de herstemming, zoo noodig, op 29 October daaraanvolgende. De verkiezing van een lid in het hoofd-kiesdistrict Assen is bepaald op 22 dezer en de herstemming, zoo noodig, op 5 No vember e. k. in de Londensche Shepping and Mercantile Gazette van 5 dezer leest men onder de hofberigten het volgende: „Men verwacht, dat het huwelijk van H. K. H. prinses Helena, geb. 25 Mei 1846, vijfde kind van H. M. de koningin, met den prins van Oranjemet wien zij eenigen tijd geleden verloofd is, in het aan staande voorjaar zal plaats hebben. Welke waarde aan dit berigt voor als nog moet gehecht wor den is onbekend. De gemeente-raad van Zierikzee heeft aan burgemeester en wethouders een krediet van 500,verleend voor de viering van het halve eeuwfeest van ons nationaal volksbestaan in No vember a. s. Bij de herbesteding van het maken van de aardenbaan en de kunstwerken, het bouwen van een haltegebouw te Woensdrecht en eenige verdere werken voor den spoorweg tusschen Bergen- op-Zoom en Woensdrecht, benevens het maken van een gedeelte van den dam door de Ooster-SeheJde, waren 24 biljetten inge komen het werk werd afgemijnd door den heer P. Kalisch te Sliedrecht, voor de som van 526,000, De werken tot voortzetting van het graven van het kanaal door dit eiland, den 17 September jl. aanbesteed, zijn door den minister van binn. zaken goedgekeurd en in perceelen toegewezen. Het eerste perceel aan de heeren G. van de Vrede en A. Rinders voor 113.000, het tweede perceel aan de firma P. Hartog en C°. te Sliedrecht voor 126,000. Bij het hoofd-bestuur van het fonds ter aanmoediging en on dersteuning van de gewapende dienst in de Nederlandenis een gift ingekomen van 500, als blijk van hooge ingenomenheid met die instelling. De edele gevereen aanzienlijk persoonzegt: Het schoonste monument, dat eene natie zich kan oprigten, is het niet onverzorgd laten van den soldaatdie voor het vader land eervolle wonden ontving, of verminkt uit den strijd terug keerde, deze niet te vergeten is pligt, en in Nederland zijn er nog zoovelen, die, na het vaderland gediend te hebben, door hunne medeburgers schijnen vergeten te worden. Van harte wenscht hij, dat dit gevoelen ook door anderen gedeeld moge worden en zoodoende het lot van den ouden soldaat hier te lande eene betere toekomst moge te gemoet gaan. Naar men verneemt heeft het bestuur te Vlissingen het voor nemen om een groot bassin te graven, hetwelk met het oog op den geprojecteerden spoorweg zou dienen om schepen uit zee op te nemen en de ladingen direct per spoor te vervoeren. In verschillende artikels wordt het gebeurde met de Medusa in de Japansche wateren besproken; zoozeer men onze regering lof toezwaait voor de erkenning van den betoonden moed en dapperheid door onze zeelieden van dien bodem aan den dag gelegd, zoo zeer dringt men ook aan op volledige genoegdoening voor den hoon aan de Nederlandsche vlag toegebragtop de eerbiedi ging der met Japan aangegane tractaten en verwacht, dat er met klem zal gehandeld worden, om dien smet op de Nederlandsche vlag spoedig te doen verdwijnen. In de wateren van Japan zijn thans 30 stoomschepen van En geland, Erankrijk en Rusland te zamen; ook de Medusa, en men vermoedt, dat deze magt voldoende zal zijn, om de trou- welooze handelwijze van de Japanners te straffen. Daar van de Nederlandsche zeemagt in Indie geen bodem gemist kan worden, zal vermoedelijk uit Nederland een eskader herwaarts gezonden worden, om ingeval van oorlog, de Nederlandsche strijdkrachten te versterken. Te Botterdam circuleert een adresreeds door vele handelaren onderteekend, waarbij de kamer van koophandel en fabrieken dier gemeente wordt uitgenoodigd om met kracht en klem van redenen bij de regering aantedringen op het spoedig nemen van maatregelen, welke kunnen leiden om, even als de Schelde, ook den Rijnstroom eindelijk in waarheid eene vrije rivier te doen zijn. Ten bewijze dat de longziekte, die schrik onzer dagen voor den landman, nagenoeg uitgewoed heeft, kan dienen, dat de deel- genooten in het veefonds voor Eraneker en omstreken in het af- geloopen kwartaal zijn aangeslagen voor het verlies van één rund, ter waarde van 130,De omslag bedraagt alzoo van het maatschappelijk ingeschreven kapitaal, dat in het geheel bedraagt 138,198, De heer A. Berlijn, te Amsterdam, de bekende talentvolle componist, heeft een nieuw instrumentaal werk voltooid, name lijk: „18131863, historisch tafereel," tekst van H. Zeeman, bewerkt voor groot orchest, met solo's voor onderscheidene in strumenten. Volgens La France zou Frankrijk, Engeland, Oostenrijk, Spanje, Pruissen, Turkije, Belgie, Beijeren, Saksen, Hannover, Wurtenberg, de Nederlanden, Zweden en Denemarken, reeds te kennen hebben gegeven, dat zij het nieuwe Mexikaansche keizer rijk zullen erkennen. In een hotel te Warschau is eenrussische spion vermoord. Aan de eigenaren van huizen te Warschau is een oorlogs con tributie opgelegddie 8 van de zuivere inkomst bedraagt. In Polen zullen 50,000 man nieuwe troepen gecaserneerd worden om er den winter te vertoeven, elk stadje zal daarvan een garnizoen krijgen. Ruim 60,000 bewoners uit de krim, hebben den russisohen keizer een adres van hulde aangeboden. In hetzelve wordt gelezenMogt een oorlog tegen Rusland worden gevoerd en dit schiereiland daarvan het tooneel worden, dan zijn de on- dergeteekenden bereid omzoolang die oorlog duurtvoeder te leveren voor de paarden der armee, zonder daarvoor eenige ver goeding te verlangenwordt zij elders gevoerd, dan bieden zij tot stijving der schatkist, 400,000 zilveren roebels aan." Te Londen is het officiéél berigt ontvangen, dat Oostenrijk het voorstel van Engeland, om Rusland van zijn eigendomsregt op Polen vervallen te verklaren, definitief verworpen heeft.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1