«HmneufanöscOe Jkrigten. rBmteufaiiÖ. woord van;-.den minister is niet opgeteekend, maar het komt ons voor, dat men die vraag met eene wedervraag zou kunnen beant woorden, namelijk: of de heer van Lynden zich in staat acht om 'ijuist te.formuleren welke'de verwachting is, niet die deze of gene jspaar die men algemeen van de spoorwegen heeft en of hem het t'fpiddel bekend is om van zaken, die nog in hare wording zijn KFooraf te bepalenhoe zij zullen uitvallen en wat het algemeen er dan over oordeelen zal? Misschien bezit de heer van Lynden ook als de heer Groen de gave der profetiein den zin van voorspellingskunst. In het hoofd-kiesdistrict Dokkum is tot lid van de Tweede kamer der Staten-Generaal benoemd mr. J. II. Albardamet 694 stemmen, dhr. van Catuijck verkreeg er 672, terwijl 22 stemmen van onwaarde waren. Het adres van antwoord is door de Tweede Kamer nadat de amendementen van der Linden en Wintgens op de over de regterlijke raagt verworpen waren en die zelve was afgestemd ten slotte aangenomen met 50 tegen 4 stemmen, die van de HII. Kien, Groen, van Lynden en Meylink. De Samarangscke Courant meldt, dat aan Z. M. den koning een adres, voorzien van eenige honderde handteekeningen, is of zal worden gezonden om H. D. dank te betuigen voor bet ontslag den heer Stieltjes verleend. Wij vinden daarin de bevestiging van het reeds medegedeelde partikulier berigt uit Batavia. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning een eigenhandig geschrift gerigt aan den kapt.-kommandant van Zr. Ms oorlogs bodem Medusa jhr. F. de Casembrootwegens den moed en de ■volharding door dien bevelhebber in de Japansche wateren betoond en HDs adjudant te dier zake benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde, 4e klasse. Bij Z. M. besluit van 27 Sept. is benoemd tot kantonregter te Zierikzee, mr. P. van der Meer Mohr, thans kantonregter te Hulst. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arrondissements- regtbank te Zierikzee mr. B. Ermerins, advokaat en kandidaat notaris aldaar. Tusschen 4 Aug. 1862 en 28 Julij 1863 is aan rentegevende nationale schuld ingekocht en geamortiseerd voor een totaal gel delijk bedrag van 8,297,833,80 uit verschillende kapitalen. Op de staats-begrooting voor 1864 komt wederom voor eene som van 350,000 ten behoeve van de calamiteuse polders in Zeeland. De regering teekent daarbij aanZoolang door het gou vernement geene beslissing is genomen omtrent het gevolg te geven aan de nieuwe regeling van het beheer der calamiteuse polders, door de staten van Zeeland in hunne zomervergadering vastgesteldschijnt het ongeraden uittemakenwelke vermeer dering in de eigen bijdragen dier polders en daarmede overeen stemmende vermindering van het rijks-subsidie moet plaats hebben. Bovendien, zoodra de eigen bijdragen dier polders in overeen stemming zullen zijn met het bedragbij de bestaande veror deningen bepaald of nader te bepalen, zal de uitvoering der voor stellen, door eene commissie uit den waterstaat bij het bekende rapport van October 1861 gedaan, niet achter wege mogen blijven. Tn geen geval zal dus een te hoog bedrag worden gesteld, indien even als in 1862 eene som van 350,000 wordt uitgetrokken. Den 30 October a. s. zal te Middelburg worden aanbesteed „het onderhouden van den Rijksdam en bijbehoorende voor werpen te Bath, van 1 Januarij 1864 tot en met 31 December 1866,'' waarvan de bestekken ter gewoner plaatsen ter lezing liggen. De president van de arrondissements-regtbank te Middelburg mr.Adr.P.vau Bein.se, heeft Maandag jl. gedachtenis gevierd van de 25jarige vervulling dezer betrekking. Onderscheidene geschenken zijn hem bij die gelegenheid aangeboden, maar de jubilaris heeft ten gevolge van ongesteldheid de verschillende commissien niet kunnen ontvangen. Ouder de officieren van gezondheid die in deze maand per scheepsgelegenheid naar Java zullen vertrekken komt ook voor de sinds kort als zoodanig benoemde heer A. de Graag. Re kollekte voor het monument 1813 gaat niet alleen traag voort, vooral in de groote steden van ons rijk, maar levert op de meeste plaatsen lang niet op, wat men had gedacht en be antwoordt geenszins aan de raming van 15 ets. perhoofd. Zoo bijv. bragt die te Purmerend 7 11 et., te Koog aan de Zaan 5 ct., te Zoeterwoude 3 ct.te Alkmaar slechts 2 ct. gemiddeld per hoofd op. Zijn wij wel onderrigt dan dreigt de hoofdcommissie ook in conflict te komen met de kerk, daar deze reeds eene aanschrijving heeft vastgesteld aan de gemeenten om het feest der herstelling onzer onafhankelijkheid godsdienstig te vieren op den Zondag, die aan den gedenkdag vooraf gaatterwijl de hoofdcommissie heeft vastgesteld, dat die godsdienstige viering op den dag zeiven zal plaats hebben. Naar wij vernemen heeft zich ook in de gemeente Kloetinge een geval van kinderziekte voorgedaan. Door den gemeenteraad te Heinkenszand is met 6 van de 7 stemmen (1 in blanco) tot secretaris en ontvanger benoemd, de heer B. Vermande, lid van den raad dier gemeente en burgemeester der gemeente 's HeerAbtskerke c. a. Door de arrondissements-regtbank te 's Hertogenbosch is regts- ingang verleend tegen een geïncrimineerd artikel van het Dagblad de Noord-Brabanter. In die courant was namelijk geschreven dat het openbaar ministerie zich door godsdienstige partijhaat liet besturen in de zaak van den aartsbisschop Zwijzen, en dat men uit hetzelfde beginsel den schuldige onder de geestelijkheid zocht Voor eenige dagen schreef men uit Parijs aan het belgische blad Vindépendance-. „Zou het waar kunnen zijn, wat men zegt: dat de geestelijkheid te Gend gedurende drie dagen godsdienst oefeningen heeft ingerigt om de stad te zuiveren van de verderfelijke atmospheerdie de leden van het internationale congres daar zouden achtergelaten hebben? Zou zoo iets in de 19e eeuw hebben kunnen gebeuren in eene stad als Gend? Het Journal de Gend antwoordt daarop, dat het feit volkomen waar is. Wij lazen dezer dagen in den Précurseur een geschrijf overgenomen uit het Fransche blad La Gironde, dat ons een denkbeeld geeft, hoe men in Frankrijk de vrije uiting van ge dachten verstaat. Genoemd Fransch blad ontving ook den Précurseur, waaruit een en ander, voornamelijk betreffende den handel werd overgenomen. Wanneer echter het Belgische blad politieke beschouwingen bevatte, die niet in den geest waren der Fransche bewindsmannen, dan werd het blad eenvoudig achter gehouden door de Fransche post-administratie. Vermits de redactie van la Gironde zich met dezen maatregel moeijelijk vereenigen kon, voornamelijk omdat daardoor eene gaping ontstond in de handels overzigten, bedacht zij een expedient en verzochtdat men die politieke gedeelten welke men niet gepropageerd wilde hebben zoude afscheuren en het gevolg van dat verzoek is,, dat zij nu geregeld den Précurseur ontvangt, geheel of gedeeltelijk al naar mate het politiek gedeelte aan de Fransche politieke critici voldoet. In Rusland is nog eene andere manier om hetzelfde doel te bereiken. Men maakt namelijk dat gedeelte van een dagblad dat de regering niet verspreid wil hebben onleesbaar en op deze wijze worden de dagbladen verzonden, al vind men er ook maar enkele leesbare regels in. De September-zitting van het hof van assisses te Digno (Departement Basses Alpes) heeft geen plaats gehad, omdat er geene enkele zaak aanhangig was. Ook de zitting van het vorige 'kwartaal heeft om dezelfde reden geen plaats kunnen hebben. Als tegenstelling van het berigt omtrent de mandementen der Fransche bisschoppen, schrijft men, dat de keizer aan den heer Renan 100,000 fr. geschonken heeft als belooning voor het schrijven van het leven van Jezus. Het Vlaamsche dagblad Ze Beige, dat te Dendermonde wordt uitgegeven is dezer dagen veroordeeld tot eene schadevergoeding van 1500 fr. omdat het van den gemeenteraad dier stad had gezegd, dat hij te groote uitgaven deed en daardoor het erediet en de geldmiddelen van de stad schade toebragt. Dit vonnis steekt zekerlijk wonderlijk af, bij hetgeen onlangs op het congres te Gend zoo luide werd verkondigd. Ieder meende dat in Belgie de meest gewenschte drukpersvrijheid bestond en zoo doende zou dit blijken eene ijdele gedachte te wezen. Men ziet nieuwsgierig uit of het hof van cassatie het vonnis bekrach tigen zal, hoe het omtrent den roem van Belgie zal beslissen. Men zegt, dat de aartshertog Maximiliaan zoo vast bepaald is om de kroon' van Mexico aan te nemen, dat bij, daar hij tot hiertoe kinderloos was, er reeds aan denkt om eenen anderen vorst tot zijnen eventuelen opvolger te kiezen. Uit Warschau wordt gemelddat ten gevolge van het doorzoeken van kloosters en kerken reeds twaalf geestelijken uit het Bernhardinen klooster naar de citadel zijn gebragt. Ook zijn er verscheidene capucynersna het doorzoeken van hunne kerk gearresteerd. De heilige kruiskerkdie het meest bezocht werd, is gesloten en een Russisch schildwacht daarvoor geplaatst om aan allen den toegang te beletten.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2