luitenfanö. fJemenQfte Xerigten. éttza heeft zich 'barbij uitstekend gedragen er waren 4 dooden j^jTen 4 -gekwetsten. Ook de Fransche scheepsmagt is verschenen, eenige forten :zijn totaal tot zwijgen gebragt en door eene lan- ding van ,150 Zouaven zijn 5 stukken vernageld geworden. De ';Franschen .jnoesten ecther voor de aanzienlijk opkomende leger- 4 magt terug wijken. Zij hadden geene dooden; spoedig verwacht men eene expeditie der vereenigde magten tegen prins Nigatte. "Den 26 dezer hebben de Middelburg de aanbestedingen plaats gehad van lo. de klinkerbestrating van den grootenweg op Zuid- Beveland (KloetingeKappelle) 't welk is aangenomen door den heer A. Binders te Bre3kens voor 1489. 2o. het verplaatsen van een gedeelte der telegraaflijn op Zuid-Beveland, aangenomen door den heer J. Bierstraten te Goesvoor 469. Op Dingsdag 6 October des middags ten 12 ure, (herbesteding): het maken van de aardebaan en de kunstwerken, het bouwen van een halt'égebouw te Woensdrecht en eenige verdere werken voor den spoorweg tusschen Bergen-op-Zoom en Woensdrecht, benevens het maken van een gedeelte van den dam door de Ooster-Schelde. Het bij de tweede kamer ingediende wetsontwerp tot regeling van het fonds voortspruitende uit koopprijzen van domeinen voor. de dienst van 1864 houdt in kosten van indijking van schorren in het Zwin, prov. Zeeland 50,000. Uit de memorie van .toe lichting blijkt, dat die polder eene oppervlakte beslaat van 243 bunders, waarvan de waarde na indijking geschat wordt op 400,000. Hiervan behooren 200 bunders aan den staat.. Op algemeen verlangen wordt deze indijking voor rekening van den staat voorgesteld, in het vertrouwen dat de latere verkoop der drooggemaakte gronden' in kleine kavels bijv. van vijf bunders voor alle partijen gewenscht zal zijn. De mede-eigenaren der inte- dijken gronden hebben zich bereid verklaard in de kosten naar evenredigheid te dragen. De indijking opent ook gelegenheid tot aanleg van eehen nieuwen straatweg welke thans onmogelijk is tusschen Sluis en Nieuwvliet. De uitgaven worden aangewezen op de ontvangsten van het fonds, voortspruitende uit de koop prijzen der domeinen. De gemeente raad van s HeerArendskerke c. a. heeft met alge- meene stemmen benoemd tot secretaris en ontvanger de heer B. Vermande burgemeester der gemeente 's HeerAbtskerke c. a. De dienst op den spoorweg van Roozendaal naar Bergen-op- Zoom zal op 1 November kunnen geopend worden. De baander heerlijkheid Haamstede is dezer dagen met alle hare aanhoorigheden verkocht voor 54,810 aan de heeren mr. O. van der Lek de Clercq te Zierikzee en jhr. mr. J. F. Schuur- becque Boeije te 's Gravenhage. Maandag jl. stond voor de arrondissements regtbank alhier teregt de hoofdonderwijzer der bijzondere school L. B. beklaagd van een zijner scholieren te hebben geslagen en den armont wricht. Bij vonnis van denzelfden dag heeft de regtbank den beklaagde op grond van gebrek aan wettig bewijs vrijgesproken, daar de onbeëedigde verklaring van twee schoolkinderen geen bewijs oplevert, de overige getuigen niets hadden gezien en de beklaagde het feit niet bekende. Bij herhaling werd door het ILaagscli Genootschap ter verctedu/ing der Christelijke Godsdienst als prijsstof uitgeschreven„Eene „töo veel mogelijk volledige verzameling en wetenschappelijk- populaire verklaring van zulke bijbelplaatsen, waarvan de ver eerde opvatting vroeger en later gebleken is voor de praktijk „van het Christelijk leven verderfelijk te zijn." Het is ons aangenaam met zekerheid te kunnen melden, dat HH. bestuurders van het genoemde genootschap in hunne jongste vergadering, het op deze vraag ingekomen antwoord der be krooning waardig hebben geacht; en dat, bij de opening van het naambriefje, gebleken is daarvan schrijver te zijnonze stad genoot dr. E. Mollpredikant bij de hervormden alhieraan wien derhalve de uitgeloofde eereprijs is toegewezen. De hoofd-commissie voor het gedenkteeken 1813 heeft thans de prijsvraag voor het op te rigten monument bekend gemaakt, waaruit blijkt, dat het monument te 's Hage alleen maar 70,000 mag kosten. Men schrijft uit Amsterdam aan den Précurseur, dat het voor nemen bestaat om eene onderneming van kleine rijtuigen inte- rigten. Een belangrijk getal vervoermiddelen zou reeds in be werking zijn, waarvan de inwoners gebruik zullen kunnen maken, tegen betaling van 25 ets., om in alle rigtingen door de stad gevoerd te worden. Tegenwoordig betaalt men minstens 60 ets. per rid. Men meldt, dpt in de Noordelijke provinciën sedert eenige dagen Polen in nationale kleederdragt gezien zjjn, vermoedelijk met het doel om, even als in Limburg, vrijwilligers tegen Rusland aan te wenden. De berigten uit Warschau gaan nog voort allerlei gruwelen medetedeelendie daar dagelijks voorvallenvooral na den mislukten aanslag op den generaal Berg. Een Duitsch blad zegtdat de Russen in een klooster eene drukkerij en werkplaats voor militaire kleedingstukken ontdekt hebbenwaarop de regering besloten heeftom openlijk alle kloosters te bezetten. Volgens een ander blad zou de generaal Murawieff van zijne betrekking van gouverneur van Wilna ontslagen zijn en zou hij zich in de volgende maand naar Berlijn begeven. Blieven uit Athene melden, dat de- Grieksche nationale vertegenwoordiging eene som van 150,000 drachmen beschikbaar gesteld heeft voor de feestelijkheden bij de ontvangst des konings. Indien de berekening juist was, die onlangs omtrent de nieuwe schuld-van Griekenland werd gegeven, dan is men geneigd op te merkendat in zulke omstandigheden een feestelijke, ontvangst, tot zulk eenen prijs, voor hot land eene ware belasting en die verwisseling van koning eene dure vertooning is. Wel zegt men dat de stand der finantien gunstiger is, sedert de nationale garde in de provinciën medewerkt om de belastingen te innenmaar door dergelijke maatregelen wordt het land weinig gebaat en het volk niet bevredigd. De zaak der Zuidelijken in N.-Amerika wordt meer en meer hopeloos. De twee forten die den ingang van de haven van Charleston beschermden zijn bezweken en slechts de wanhopende tegenstand van den generaal Beauregard houdt de Noordelijken nog eenigen tijd van die stad verwijderd, die nu zeker spoedig, zij het ook in puin, aan hen zal overgaan. In de vorige week is in het dorp Weilerwist, in de Rijnpro vinciën, eene vrouw des Woensdags van een meisje verlost, Zaturdag daarna beviel zij van eenen jongen en des Zondags weder van. eenen jongen. De twee eersten zijn in leveu gebleven. Als, een bewijs van Chinesche menschelijkheid kan dienen, een berigt van een Engelsch officier, omtrent de wijze waarop met de gevan gen rebellen gehandeld wordt. Acht van dezen werden naakt aan palen gebonden, ieder werd een stuk der huid van ongeveer 8 duim van den arm getrokken. En nadat zij vijf uren zoo gestaan hadden werden zij onthoofd. Door raiddel van een mikroskocip beeft .iemand ontdekt, dat de draad van een spinne- web uit meer dan 4000 zeer dunne draadjes is zamengestelddie dóór eene gomachtige stof zijn verbonden. Geen vorst ter wereld misschien wordt minder bestormd om ridderorden, dan de koning van Anam. De reden daarvan is, dat de versierselen van den Olifantstand en van den Rhinoceroshoornnaar de verschillende graden van 15 tot 50 Ned. 16 wegen, zoodat niemand gaarne veroordeeld wordt, om met dergelijke ridderteekenen te moeten prijken. De kardinaal patriarch van Yenetie heeft een verbod uitgevaardigd, waarbij gezegd wordt, dat niemand het leven van Jezus door Penan, zonder zijn verlof mag drukken, verkoopen, lezen of bij zich in huis hebben, op straffe van doodzonde. Men heeft berekend, dat er in Frankrijk op dit oogenblik 1,800,000 huw'bare meisjes zijn. Wanneer men een zeker aantal daar af rekent, dat om het huwelijksgoed en een ander dat om schoonheid of talenten ten huwelijk gevraagd wordt, dan blijft er zeker nog een schrikwekkend cijfer overdat slechts in zeer beperkten kring misschien de maatschappij nuttig zal kunnen zijn. Er is te New-York sprake om de straten in plaats van met steenen met ijzer te beleggen. Men belooft zich daarvan veel voor den langeren duur van schoenen en laarzen. Zeker om des te meer schoen makers, van hun werk beroofd, in het leger eene plaats te geven. Onder de nieuwe R. C. kerk, die te Amsterdam wordt ge bouwd zijn een veertigtal onderaardsche kluizen aangebragt. Op de vraag van het bestuur waartoe deze moesten dienen, was het antwoorddat het provisie-kelders warenten gebruike bij de pastorie. In Italië leeft men zoo gerust en gelukkig, dat nog onlangs een grondeigenaar door elf roovers werd opgeligt en naar elders gebragt. Zij verlangden van zijne familie niets anders, dan een losgeld van 20,000 dukaten. Zekere doctor Bunlop onlangs in Amerika overledenheeft een vrij zonderling testament gemaakt, waarbij hijo. a. al zijne onroerende goederen vermaakte aan zijne beide zusters Ellen en Elisabeth; aan de eerste omdat zij getrouwd is met eenen predikant, over wien z\j den baas speelt en dien zij mishandelt, aan de andere omdat zij niet ge huwd is en het nooit zijn zalaangezien zij eene afgekeurde oude vrijster is. In de Kerk. Courant wordt als een bewijs van de onbekrompene liefdadigheid door den kerkeraad van Joure medegedeeld, dat een lid dier gemeente aan de zoig der armver- zorgers heeft toevertrouwd een certificaat 2 V» W. S. groot no minaal duizend gulden. Het schijnt daar dus als een bewijs van liefde te gelden, wanneer men zijne effecten aan armverzorgers te bewaren geeft. Deze edele daad geschiedde ter nagedachtenis van eene onvergetelijke echtgenoot.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2