1863. N°. 75. 50"° Jaargang. MAANDAG 28 SEPTEMBER, POSTERIJEN. 3Simienfmibsct)e toüjlcn. mm» mmï r" Gewone advertenUBn worden A SO ct. do rsgcl geplaatst. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avond, uitgezonderd O» feestdagen. vi, Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van !*a iu3>- Prijs per kwartaal f 1,95 fr. p. p. 1,90. 1-6 regels ƒ1,30, behalve het zegelregt, De inzending van advertentiün kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te GOES, berigt bij deze aan het publiek, dat te rekenen van a. s. Donderdag den 1 October de dienst per Diligence naar MIDDELBURG wordt geregeld, als volgt: VERTREK: des morgens de brieven uiterlijk ten 6'2 uren in de bus. des avonds de brieven uiterlijk ten 2' uren in de bus. AANKOMST ten 7 uren des avonds. Het kantoor zal alzoo in plaats van 8 tot 9 uren geopend zijn des avonds tot uren. Blijvende de overige kantooruren onveranderd. Tevens wordt de belanghebbenden herinnerd dat met 1 October aanstaandete 'sheer hendrikskin deren tevens voor wissekerke zal worden gevestigd een BESTELHUIS der brieven. Goes, den 28 September 1863. De Directeur voornoemd, A. DONKER. Reeds ten vorigen jare had het oppositie-orgaan de gewoonte om bij de verslagen van de zittingen van de Staten-Generaal herhaaldelijk in te voegen, dat de hilariteit der kamer zeer werd opgewekt, bijv. door een of ander gezegde van eenen minister. Wij hebben er toen reeds op gewezen, 0111 te doen uit komen, dat of het Dagblad slechts verzon, om het volk te doen gelooven, dat hetgeen de oppositie afkeurde, door de kamer ook werd afgekeurd; of dat de leden der kamer, weinig conform met hunne roeping aan ontijdige en ongepaste hilariteit zich overga ven. Naauwelijks zijn de zittingen weder begonnen, of op nieuw wordt dit middel aangewend om de ministers en het door hen gesprokene in verdenking te brengen. Wij achten het genoeg om, waar ivij zeker weder gedurig dezelfde aardigheid (hatelijk heid) zullen lezen, al aanstonds op die verachtelijke mauoeuvrc te wijzen. De hilariteit van velen in den lande zal misschien worden opgewekt, wanneer zij tot walgens toe, op dezelfde in of bijvoeging onthaald worden. Tot verhooging vau hun genot zij er bijgevoegd, dat waar men die in- of bijvoeging leest, men er zeker van zijn kan, dat bet een onderwerp geldt, waarop liet Dagblad zicli voorstelt eene hatelijke aanmerking te maken, die al vast wordt ingeleid, opdat die aan niemand zoude ontgaan. Men gelieve dus wel te letten op de aardigheden van het Dagblad, waarop wij ons weder mogen verwachten en die doorgaans ge hecht zijn aan zulke zaken, waarmede de oppositie spot omdat zij er door overwonnen wordt. De oppositie laat intussclien niet na de hilariteit van het publiek optewekkenwaar ze zich zelve met kinderaehtigen trots laat voorstaan op de nuttige wenken, die zij geeft. Wanneer een ministerzoo als nu weder de Min. van koloniën cene belofte vervult, aan de vervulling waarvan niemand twijfelde, en die door niets werd vertraagd, dan dooi de noodzakelijkheid om een en ander tot de indiening in gereedheid te brengen dan is het de oppositie, die door hare herinneringen het geheugen van den minister is te hulp gekomen en die daarin hare nuttige strekking heeft getoond. Men zou het erne bespottelijke aanma tiging kunnen noemenindien er eenig gewigt aan te hechten was; maar het is niet veel anders dan cene kinderachtige revenge, door de beschaamde magtcloosheid genomen. Wie zich intussclien beroemt, dat hij ceu zwak geheugen verfrischt, mogt wel eerst toezien, 'dat zijn eigen geheugen hein gccne parten speelde. Zoo bijv. \ergeet het Dagblad, als het stout liet ministerie veroor deelt, oin het niet toezenden van de rede des ministers van llnancicn, dat liet door eigene onbeschaamdheid tot de veroor deelde handeling aanleiding gaf. Z. M. de koning heeft de deputatie uit de eerste kamer die het adres van antwoord overbrugt ontvangen en geantwoord, dat het hem aangenaam was de hulde der eerste kamer bij vernieuwing te ontvangen en dat hij verzocht daarvan aan de kamer de ver zekering over te brengen. De kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter der Tweede kamer, gedu rende dit zittingjaarden heer mr. G. C. J. van Feetien. I11 de zitting van Vrijdag heeft de benoemde liet voorzitterschap aan vaard met eene korte redewaarin hij gezegd heeftdat hij even als vroeger de vrije discussie niet meer zal beperken dan tot het behoud der orde volstrekt wordt vereischt. Voorts heeft hij aangespoord, om met terzijde stelling van alles wat aan de behandeling van 's landszaken vreemd behoort te blijvendoor ijverkalmte en onpartijdigheid te toonendat de leden der kamer hunne edele roeping waardig zijn en dat zij bereid zijn p medetewerkeu tot eiken maatregel, die strekken kan tot bevor dering van 's lands welvaart. Onderscheidene ontwerpen van wet zijn bij de kamer ingekomen, terwijl nog meerderen later zullen worden aangeboden. De heer Geertsema, nieuw benoemd lid voor Groningen, heeft zitting genomen de afdeelingeu hebben zich geconstitueerd en hire voorzitters benoemd. I11 de zitting van Zaturdag heeft de minister vau tinancien de begrootingswetten voor 1865 aangeboden en in eene uit voerige rede de financiële plannen van het gouvernement besproken. Die redevoering zal later worden medegedeeld maar is niet vooraf aan de dagbladen medegedeeld, zooals immer voeger tengevolge van de onbescheidenheid van liet Nieuwe Dagblad van 's Graven- hagedat ten vorigen jare deze rede liet verspreiden, 'nog vóór zij was uitgesproken. Heden zijn de afdeelingen van de Tweede kamer der staten generaal vergaderd, om het ontwerp van adres in overweging te nemen. Ten half 4 ure zal de kamer eene zitting houden waarin het ontwerp definitief ter tafel zal worden gebragt. Men verwacht, dat de beraadslagingen over het ontwerp-adres, morgen, Dingsdag, bij de kamer zullen plaats hebben. Per telegraaf). Heden zijn bij de Tweede kamer ingekomen de wets ontwerpen op1 de afschaffing van den accijns op de brandstoffen; 2 tot verhooging van den accijns op het biunen- landsch gedisteleerd; 3 tot heffing van grondbelasting in Limburg; 4tot voorzieningen omtrent de Ned. bank 5 op het regt van zegel; 6'. op de registratie; 7 op de verwisseling van muntbiljetten van 1845 en 1849; 8 tot bekrachtiging van onder- handselien verkoop van rijksgrond. De commissie voor het adres van antwoord heeft haar ontwerp definitief ter tafel gebragt de discussie daarover is bepaald op morgen Dingsdag ten 11 ure. De Indische mail heeft ons berigten aangebragt onffrent den indruk, dien de aanneming van de spoorwegwet door de tweede ka mer, ,111 Indie heeft te weeg gebragt. Overal heersclite vreugde en ingenomenheid. Algemeen werd de minister van koloniën om zijne krachtige verdediging van Indie icgt geprezen. Alle dagbladen hebben zich gehaast zijne voornaamste .ledevoering optefiemen eri dui7cnde afdrukken daarvan zijn over geheel Java verspreid. Uit een particulier schrijven kunnen wij hier het volgende bij voegen: „de mail brengt 011s het ontslag van Stieltjes-, dat is eeu fcun en cordaat besluit, enz. Men schijnt zich dus in Indie te vereenigen met hen die dezen maatregel van den minister hebben goedgekeurd en verdedigd. Wij ontvangen per telegraaf tnededeeling van particuliere be rigten uit Japan vau den butsten Julij. De bemanning der Me-

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1