dat hij het een braven burger zou noemen, die het middel wist te vinden om de landverhuizing tegen te gaan. „Dat middel," zeide de man tot den prins, „is spoedig gevonden. Als men in de officiële courant laat plaatsen, dat Amerika op zijn Pruis- sisch geregeerd wordt, dan zal geen enkel Duitscher er meer aan denken om derwaarts te vertrekken." Bij het koekhakken te Meppel heeft een I4jarig jongeling zijne makkers een gedeelte van de vingers afgekapt. Twee leden der tweede kamer hebben onder de 64 aanwezigen niet een kunnen vinden die waardig was den voorzitterstoel te bekleeden en daarom blanco billetten inge leverd. Het beeld van de heilige maagd te Bergamo doet won deren, het doet namelijk de bogchels verdwijnen. Dezer dagen heeft op klaar lichten dag zulk een wonder plaats gehad. Een gebogchelde bood zich aanallerlei proeven werden met hem genomen en langzamerhand verdween de bogchel, terwijl het zweet tappelings daar langs liep. Dit zweeten wekte verwon dering de zaak werd onderzocht en nu bleekdat de bogchel een stuk ijs was, dat door de hitte smolt. Maandag zag een bakker te Antwerpen zijn broodwagen door eenen vreemden voor zijne deur terug brengen. Hij wachtte eenigen tijd op zijnen knecht, maar toen deze niet kwam, ging hij zelf den wagen ont laden en ontdekte bij het openen den knechtdie tusschen eenige brooden lagin eenen staat van volkomen dronkenschap. Het ergste was, dat eene beurs met 20 frs. den knecht ontno men wasdoor den gedienstigen vriend die hem naar huis had gereden. Door de Annamitische gezanten is bekend geworden hoe men bij hen te lande eenen tooneelspelerdie niet voldoet aan het publiek, critiseert. Hij wordt niet, zoo als elders, uitge- lloten maar zoodra hij reden tot ontevredenheid geeltwordt hij op het tooneel op den buik gelegd en ontvangt eene fameuse bastonnade. Onmiddelijk na deze executie wordt de voorstelling voortgezet en de gecritiseerde acteur is verpligt zijne rol verder optevoeren, schoon hij van tijd tot tijd de hand slaat aan de pijnlijke plaats, waarop de Cochin-Chinesche kritiek werd geap- pliceerd. In den "Wieringer waard bevindt zich een jongeling van 20 jaren, die niet minder dan 284 oude ponden weegt. Een Fransch blad verhaalt: twee dronkaards wilden elkander te huis brengen en begaven zich waggelende op weg. Aan het huis des eenen gekomen, moesten zij vijf verdiepingen opklimmen en op elke trap wilde de een blijven liggen. Na een uur werkens kwamen zij boven. Nu zal ik u te bed leggen zeide de een tot den ander en gij zult, als gij uitgeslapen hebt bekennen, dat ik mij als een waar vriend heb gedragen. Zoo sprekende opende hij een paar gordijnen, nam met veel moeite zijnen vriend op en wierp hem, zoo hij dacht, op bed, roepende „slaap wel!" Nu sukkelde hij weder naar beneden. Op de plaats stootte zijn voet tegen iets. Hij bukte en vond daar zijnen vriend, dien hij te slapen had gelegd. Zoo, zeide hij, zijt gij weder beneden gekomen. Ik heb geen magt meer om u 'naar boven te helpen. Blijf dus hier maar liggen. Góeden nacht'sMorgens vond men op de plaats een lijk want de vriend die meende dat hij zijnen vriend te bed had gelegdhad hem bij vergissing uit het vens ter geworpen. Verkort verslag van den toestand der Provincie Zeelanddoor Gedeputeerde Staten uitgebr.rg! aan de Provinciale Statenin de Zomerverg i dering van 1865. Vervolg.) Besturen voor huiszittende armen bedoeld bij letter b van art. 2 der wet. Kerkelijke armbesturen waren er den lsten Januarij 1862 aan wezig 148, als 23 in gemeenten boven de 5000 zielen, waarvan 4 gesubsidieerd, en 125 in gemeenten beneden de 5000 zielen, waarvan 4 gesubsidieerd. Den 31st™ December daaraanvolgende waren die in gemeenten boven de 5000 zielen in denzelfden toe stand nog aanwezigin de gemeenten beneden de 5000 zielen insgelijks hetzelfde getal, waarvan toen 3 gesubsidieerd. Sedert de invoering der wet op het armbestuuris het ver- leenen van subsidiën uit de gemeente-fondsen aan kerkelijke arm besturen van lieverlede verminderd, zoo dat in 1S62 slechts 7 dier armbesturen zijn gesubsidieerd. Deze zijn de roomsch-katholyke armbesturen te Hulst, Tholen, Flissingen, Zierikzee en Koewacht, en de evangelisch-luthersche armbesturen te Vlissintjen en te Zierikzee. Bijzondere armbesturen waren er den 1-dru Januarij 1862 aanwezig 6 in de gemeenten beneden de 5000 zielen, niet gesubsidiëerd. Van de bijzondere genootschappen voor schamele armen waren er den l-ten Januarij 1862 aanwezig 6als 3 in gemeenten boven de 5000 zielen, te Goes, Middeldurg en Zierikzee, niet gesubsidiëerd, en 3 in gemeenten beneden de 5000 zielen, te Sïwis, Tholen en st. Maartensdijk, waarvan 1 gesubsidiëerd door rene andere instelling van weldadigheid. Burgerlijke godshuizen waren er den lsts» Januarij 1862 aan wezig 13, ais 10 in gemeenten boven de 5000 zielen, te. Goes 3, te 'Middelburg 4, te Flissingen 2, en te Zierikzee 1 waarvan 5 gesubsidiëerden in gemeenten beneden de 5000 zielen 3, te FeereAardenbnrg en Brouwershaven, niet gesubsidiëerd. Eene vermeerdering der uitgaven bad alleen plaats voor on derbond van gebouwen, lasten en kosten van beheer ter som van' 3182; en wel 2574 bij de gestichten te Goes, 659 bij die te Middelburg en 334 bij dat te Brouwershaven, Bij de andere gestichten waren die uitgavèn minder. De vermeerdering te Goes was het gevolg van de gegevene uitbreiding aan een der godshuizen. Aldaar werd door de toe neming der bevolking de behoefte aan die uitbreiding gevoeld. Daartoe werd het bij het gesticht staande gebouw, gediend heb bende tot weeffabriek, ter vergrooting van het gesticht aangewend, en eene mans- en eene vrouwen-ziekenkamer ingerigt. De kosten voor onderhoud en verzorging in de gestichten, uit sluitend tot opneming van kinderen bestemd (weeshuizen)be droegen per hoofd in het weeshuis te Goes f 142,45 in 1861 f 139,13, in dat te Middelburg 130,05', in 1861 145,32, in dat te Zierikzee 136,39in 1861 130,29, en in dat te jiardenburg f 66,72 in 1861 62,58. Alleen in het weeshuis te Middelburg waren die kosten per hoofd minder dan in 1861. In de gestichten ter verpleging van oude liedengebrekkigen en kinderen te zamen, bedroegen de bedoelde kosten per ziel, in die te Goes f 113,38, in 1861 111,15, in die te Middebhurg f 115,72, in 1861 115,76 in dat te Feere f 86,77, in 1861 98,47en in de gestichten te Flissingen 93,40 en in 1861 93,67. In de gestichten te Goes alleen waren de kosten van onderhoud en verzorging per ziel dus meer dan in 1861. Banken van leening. Van deze instellingen, waren er even als in 1861, aanwezig 4, allen op openbaar gezag daargesteld, als te Goes, Middelburg, Flissingen en Zierikzee. Verpachte leenbanken zijn in de provincie niet aanwezig. De rente-standaard bleef onveranderd, als bij de bank te Goes 16 pCt. voor alle panden; bij de bank te Middelburg 8 pCt. voor panden van 500 en daarboven, 9 pCt. voor panden van ƒ100 tot ƒ500 en 14/,., pCt. voor panden beneden de 100 bij de bank te Flissingen 12 pCt. voor panden boven de 200, en 16 pCt. voor panden van 200 en daarbeneden en bij de bank te Zierikzee 12 pCt. voor alle panden. Het feit dat bij de banken van leening 13400 minder op panden is beleendniettegenstaande 2354 panden meer beleend zijn ge worden, pleit naar onze meeningvoor het reeds medegedeelde dat de toestand van het armwezen in deze provincie gunstiger is te achten. Immers moet hier aan minder waarde hebbonde panden, en aan de behoeftigste pandgevers worden gedacht. De reden die wij aangeven voor den bevredigenden toestand van het armwezen hebben ongetwijfeld kunnen voorkomen dat velen, die anders panden van eenige beteekenende waarde, van welke de eigenaars dus niet tot de behoeftigsteu geacht kunnen worden te behooren, in 1862 konden vermijden van deze inrigtingen gebruik te maken. HOOFDSTUK IX. OPENBARE VEILIGHEID EN GEVANGENISSEN. Ofschoon de bedelarij evenmin als vroeger geheel kon worden geweerd, bleef zich het kwaad binnen bevredigende grenzen bepalen. Het getal der wegens bedelarij en laudlooperij tot gevange nisstraf veroordeelde personen, beliep 78; als: 45 door de ar- rondissements-regtbank te Middelburg, 31 door die te Goes en 2 door die te Zierikzee. Het veroordeelend vonnis van 18 der- zelven bevatte bovendien het bevel om hen, na het einde hunner straf, naar een bedelaarsgesticht, over te brengen. De jaarwedden van de beide gemeente-veldwachters van Hon- tenisse werden van 200 op het dubbel gebragt, onder voor waarden dat zij zich van het vragen of aannemen van fooijen ten eenemaal zullen onthouden, dat zij geenerlei nering of bedrijf zullen uitoefenen, en zich bij uitsluiting aan de uitoefening van hunne dienst zullen wijden. Straatverlichting. De straatverlichting met gaz te Goes wordt gezegd zeer vol doende te zijn, en algemcene tevredenheid te verwekken. De straatlantaarns te Zierikzee werden gemiddeld gedurende 1662 uren verlicht. Men rekent dat hiervoor eene hoeveelheid van 41450 kub. ellen gaz is verbruikt. Eeue betere regeling der straatverlichting heeft de openbare veiligheid zeer bevorderd waardoor men zich de meerdere geldelijke opoffering, die daardoor wordt veroorzaakt, gaarne getroost. Mcoenoerooer. Er heeft Dingsdag weder eene vertraging plaats gehad in het brievenvervoer, waardoor voor velen groot ongerief is veroorzaakt. Bij aankomst van de Holiandsche post op het gewone uur was maar een gedeelte der pakketten aanwezig en door buitengewone gelegenheid werden de overgeblevene eerst in den nacht bier aan- gebragt. Dientengevolge konden brieven en couranten, waarop dien dag gerekend was, eerst den volgenden morgen worden bezorgd. Oïïarütöcriyten. GOES 23 September 1863. Ten gevolge der lager afgekomen berigten van de hoofdmarkten werd lieden de TARWE lager genoteerd, de jarize van 20 tot 30 et. de nieuwe 10 et. ROGGE, PAARDEN BOON EN" en KOOLZAAD daarentegen wel zoo willig. Men noteerde de jarige TARWE van f 8,10 tot t 8,60. Nieuwe ƒ8,40 a 8,75. ROGGE f 6,- a 6,25. GERST nominaal. De winter V 5,— de zomer f 4,75. HAVER f 3,- 5 f 3,50. Groene ERWTEN 8,25 a 7,—. PAARDENBOONEN 5,25 a 5,75. KOOLZAAD 13,10 si 13,40. MEEKRAP. Onberoofde 18,a f 1S<2. RACINE 1544 a 16,— BOTER f 1,05 a 1,10 het Ned. If. EIJEREN (kippen) 2,20 b f 2,30 de 100 stuks.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3