1863. .V. 74. 24 SEPTEMBER. 50 Ja«rsatHï. Tl O QJ Uc uitgave dezer Courant geschiedt .Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen» Prijs per kwartaal 1,95 fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiSn wordeu a SO et. de regel geplaatst. Geboorte-huweljjks- en doodberigten van 1>6 regels 1,20behalve het zegelregt. Sic inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Toen in het vorige zittingjaar der Staten Generaal enkele stem mingen niet in den zin der oppositie waren uitgevallen werd herhaaldelijk gezegd, dat de president der Eerste Kamer zijn ontslag als zoodanig zoude nemen. Als wij nu lezen, dat dezelfde pre sident zijne betrekking op nieuw aanvaardt, met te zeggen, dat hij dit doet met gevoel van diepe erkentelijkheid voor de bij zondere onderscheiding, waarmede hij op nieuw is vereerddan blijkt daaruit wel, dat aan het plan om ontslag te nemen niet ernstig gedacht is, en dat men zich niet zoo spoedig behoeft te laten ontrusten als er soms weder dergelijke geruchten werden uit gestrooid. liet is kennelijk dat de oppositie weder goede vrienden zoekt te worden met het bolwerk van den troon. Bij de laatste stem mingen in de Eerste Kamer, werd haar, de eerwaardige grijze, door het jonge Dagblad geducht de les opgelezen, en stelde dit haar voor als een tamelijk onnut meubel in den staat. Thans is de toon gedaald en het streven duidelijk om de vernederde te rele veren. Wel wordt haar minzaam onder het oog gebragt, dat zij voortaan wat meer tijd moet nemen, om te onderzoeken en over de aanhangige ontwerpen te beraadslagenmaar de hoop is toch weder op de goede oude gebouwd, cn daarom wordt zij met de meest mogelijke bonhommie begroet en den voorzitter een pluimpje gegeven. Het begin is dus vrede, en wie zou dat niet gelukkig achten. Indien nu de heeren maar hooren cn volgen willen, dan hebben de goede ouden hun steun en leidsman bij de hand. De zitting van Dingsdag geeft hoop op de dagen die naderen. Met die betuiging van het opponerende blad vereenigen wij ons ten volle. De stemming over de nominatie voor eenen voorzitter 'is in alle opzigten merkwaardig geweest. Daaruit is duidelijk geblekendat de leden der kamers zich volkomen gelijk blijven. Bij de eerste stemming reeds verkreeg de afgetreden voorzitter de meerderheid als eerste kandidaatniettegenstaande hij in het vorige jaar niet dien lof van onpartijdigheid kon verwerven, dien men hem vroeger had gegeven. Mogten sommige meer gëavan- ceerdcn hem liever door den heer Gevers Beijnoct vervangen ge zien hebben anderen hebben het voorzigtiger geacht niet te bre ken met eene keusdie eenmaal met goed overleg was gedaan. Het blijkt verder uit die stemming, dat de mannen der oppositie maar zeer weinig bij de kamer in aanmerking kwamen, daar bijv. de heeren Kien en Hoekwater maar ééne stem verkregenen de heer Heemstra slechts eenmaal drie stemmen op zich vereenigde. Voegen wij daarbijdat de liberalen steeds hunne kandidaten vasthielden, terwijl het aantal namen dergenen, die door de tegen partij gestemd, eene of twee stemmen verkregen, vrij wat grooter is. Wij gelooven daarom dat die stemming de honne augure is voor het ministerie, dat in de kamer een aantal onafhankelijke t zelfstandige, maar ook liberale mannen wedervindt, die bij hunne eerste handeling getoond hebbendat zij den geest, die en het ministerie en hen bezielt, niet willen verloochenen, en die zonder met deze handeling het ministerie eenen triumf te willen doen vieren, daardoor hetzelve eenen krachtigen steun hebben toegezegd. In de zitting der Eerste Kamer van de Staten-Generaal van Dingsdag heeft de heer mr. J. A. B/dlipse, door Z. M. tot voor zitter voor dit zittingjaar benoemdzijne betrekking aanvaard met het houden eener korte redewaarin hij zijn vertrouwen uitdrukte, dat hij op de krachtige ondersteuning der leden zou mogen rekenen, ook zonder die interoepen, en waarin hij opwekte, om de beste pogingen aantewenden tot bevordering van de alge- meene staatsbelangen, waartoe allen zeker met de beste bedoelin gen zijn bezield. Bij de kamer is ingekomen een adres van den heer 'F. J. Stieltjes, adviseur voor de zaken der spoorwegen in Ned.-Indie, terugkomende op zijn betoog, omtrent de noodzakelijkheid 'tot raadpleging van de door hem ingezonden bescheiden nopens den aanleg van spoorwegen op Java. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is Dingsdag vergaderd geweesttot het opmaken eener nominatie voor het voorzitter schap. Bij eene eerste stemming is de afgetreden voorzitter mr, G. C. J. van Reenen als eerste kandidaat gekozen, met 34 van 64 stemmen. Na herhaalde stemmingen zijn verder op het drietal geplaatst de heeren Bullert en Jespers. De ontwerpen betrekkelijk de staatsbegrooting voor 1864 zijn door den raad van state afgedaan en thans ter landsdrukkerij. Waarschijnlijk zal aanstaanden Zaterdag de indiening der begroo ting plaats hebben. Het vermoedelijk koloniaal batig slot voor 1863 wordt begroot op 19 miilioen. Dientengevolge zal een post worden opgenomen van ruim 6 miilioen tot amortisatie. Voor den aanleg van staats» j spoorwegen wordt ruim 15 miilioen aangevraagd en voor den waterweg van Rotterdam naar zee 1 miilioen. In de Dingsdag te Zierikzee gehouden vergadering der veree- niging voor Zeeuwsche muziekfeesten is besloten, om het zevende Zeeuwsch muziekfeest te doen plaats hebben te Zierikzee in Junij 1864. Nopens de werkzaamheden aan het kanaal door dit eiland schrijft men ons: Te Hansweert is het heijen voor de fundering der kleinste sluis geëindigd, en met het vloeren een aanvang gemaakt. Met de heijing aan de andere sluis aldaar is men druk bezig. Het baggeren bij Vlake, wordt steeds goed voortgezet. De ver- rigtingen aan het meer noordelijk deel bestaan in eindbezighèden, die weldra geheel afgeloopen zullen zijn. Te Wemeldinge is eene stoom-heimachiene aangebragt, die spoe dig zal werken, waardoor de funderingen der sluizen, welke bij die te Hansweert ten achteren zijn, sneller zullen kunnen worden voortgezet. Ofschoon er nog geruiraen tijd zal verstrijken, alvorens zelfs alleenlijk op de voltooijing der houten fundering, voor de schut sluizen aan de beide eindpunten van het kanaal, die met 1 Au gustus 11. gereed hadden moeten zijn, te kunnen wijzen, kan men den gang der werkzaamheden over het algemeen bevredigend noemen. De werkzaamheden aan den Schoorschen Zouteweg worden zeer goed voortgezet. Uit de omstreken van Kruiningen schrijft men ons dat men daar druk bezig is met het rooijen van aardappelendat deze goed van st.uk zijn, maar dat hier en daar nog al sporen worden ontdekt, dat ook de vrucht weder door de ziekte is aangetast- Zondag 11. had aldaar een treurig voorval plaats. Een arbeider L. Brand kwam naar het dorp, om aldaav te kerk te gaan. Vooraf wilde hij een bezoek brengen aan zijne zuster, maar naauwelijks was hij daar aangekomen of hij werd door eene beroerte getroffen, viel neder en was onmiddelijk aood. Naar wij vernemen is door de werkende leden van de Rederijkers kamer Vondel alhier, het plan gemaakt om op 17 November a. g den gedenkdag van Nederlands herstelde onafhankelijkheid, eene openbare opvoering te geven, bij welke gelegenheid het voornemen zou zijn om de zaai doelmatig en in verband tot de feestviering

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1