zullen u worden voorgesteld. Moge de vervulling der taak, Welke u, Mijne Heeren in dit zittingjaar wachten, onder Gods zegen, tot heil van het Vaderland strekken! 'Men schrijft ons uit Cats in N.-Bev.: Wordt bijna overal in ons Vaderland vooral ten platten lande teregt geklaagd, dat de scholen in den zomer, bijzonder in den oogst, bijna ledig staan dan is het zeker een verblijdend verschijnseldat op de school te Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal Cats, eene gemeente van 457 zielen, in de verloopene maand Au gustus 49 en in September 51 leerlingen zeer geregeld de school hebben bezocht en nog bezoeken. In de laatst verloopen 10 jaren bedroeg het getal school gangers door elkander in Augustus slechts 27 en in September 30. géopend. Zijne Majesteit de Koning verlaat, na het uitspreken dezer troon rede met HH. KK. HH. de prinsen, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk Paleis terug te begeven. j Naar men verneemt is de heer J.J.van Toorenenbergen, pre- De voorzitter sluitnadat de leden der commissie van in- dikant bij de Nederlandsche Hervormde gemeente te Vlissingen, en uitgeleide in de vergaderzaal zijn teruggekeerd, de vereenigde benoemd tot directeur der Utrechtsche zendings vereeniging. zitting. Vrijdag is aan het provinciaal gouvernement te Middelburg De gewone zitting der staten-generaal 1862/63 is Zaturdagjl. bij enkele inschrijving herbesteed het herstellen en versterken van door den minister van binnenlandsche zaken, namens den koning den steiger te Zijpevan dit werk is aannemer geworden de gesloten. Bij die gelegenheid heeft de minister de volgende aan- beer P. Monjé, te Breskens, voor 3189. spraak gehouden Er zijn te Suez berigten ontvangen van Sumatra waaruit blijkt, dat Nederlandsche oorlogschepen uitgezonden zijn, om eenige rajah's te kastijden, die de Nederlandsche vlag verscheurd hebben. In dc vorige week is te s'Gravenhage eene overeenkomst ge- teekend betreffende het brieven vervoer tusschen den Pruisisohen en Nederlandschcn staat. Men verzekert, dat behalve andere voor- deelen, welke dit traclaat aanbiedt, ook eene vermindering van het briefport tusschen beide landen daarvan het gevolg zal zijn. Vrijdag heeft in dc icsidentie eene vergadering plaats gehad van de hoofd-commissie voor het gedenkteeken 1813, ten paleize van den prins voorzitter. Het is gebleken, dat 160 commissien in de eerste plaats de ambachtschool verlangen, en niet kunnen medewerken aan de uitvoering van het geheel, zonder verzekering, dat dit deel van het plan tot uitvoering komen zal. Ter gerust stellinir van dezen is door de hoofd-commissie verklaard, dat er een niet losteinaken verband bestaat tusschen de naald op het Sche- veningsche strand, het monument in het Willemspark en de am bachtschool te Amsterdam. Deze drie moeten als één geheel worden aangemerkt, zoodat het een zonder het ander niet kan bestaan. Voorts sehijnt men zulke goede uitzigten op het welslagen der kollekte te hebben, dat reeds de prijsvraag is gearresteerd voor te berinnen Gij hebt de dienst der staatsspoorwegen voor het bet opterigten monument, waarvan de eerste steen op 17 Nov. verkeer weid en het middelbaar onderwijs ingerigt. met buitengewone plegtigheid zal gelegd worden. De commissie voor Pen har van zulke uitkomsten, ter voorziening in vele vol- de regeling der godsdienstige en nationale viering van Nederlands hen Jaar van Zlu t herstelling, heeft een omstandig rapport uitgebragt, waarmede de geude jaren mogen wij erkentelijk een goed jaar vergadering zich almede heeft vereenigd en waar aan zij voor Namens den koning wordt deze vergadering der staten-gene- ^en^deel onmiddellijk uitvoering gegeven heeft, raai gesloten. y Men zegt dat op de lijst der commissie voor 1813 te Utrecht Z. M. heeft tot voorzitter van de eerste kamer der staten voor 3000 Keteekena is. generaal gedurende de zitting van 1863-64 benoemd den heer mr. J. A. Philipse. Qp t]e adressen nopens de afschaffing van den accijns op de brandstoffen, dezer dagen uit Heerenveen en omstreken bij den De oppositie heeft zich in den laatsteii j Minister van financien ingediend, heeft de minister o. a. te kennen Mijne Heeren De koning draagt mij op, aan de staten-generaal, bij het slui ten hunner vergadering dank te zeggen voor de ijverige zorg, die zij wederom aan de publieke zaak hebben gewijd. Uwe vele en velerlei werkzaamheden hebben zich niet tot de eischen van het oogenblik bepaald; uwe discussien hebben eenen wijderen kring beschreven en het is niet bij discussie gebleven. Wij zagen gewigtige maatregelen van duurzaam- internationaal en finantieel belang tot stand brengen. Ik noem de verdragen met Belgie om gemeenschappelijke rivieraangelegenheden, scheep vaart en handel op vasten grond te vestigen, de wetgeving om trent het kroondomein die omtrent een voornamen tak onzer accijnsen, aflossing en andere vermindering van staatsschulden. Andere groote maatregelenmet uwe medewerking genomen zijn bestemd om op de volkswelvaart en ontwikkeling regtstreeks beslissenden invloed uitteoefenen. Mildelijk werden door u de middelen verleend om staatswerken van algemeen nutnieuwe waterwegen ter verbinding onzer eerste koopsteden met de zee eu het net der Groningsche kanalen mogelijk te maken; om den aanleg van spoorlijnen hier te lande voorttezetten en die op Java wijzen te.leveren, dat het tegenwoordig ministerie een ministerie van gunstbetoon eu van eigenbelang is. Vooral de minister van ko loniën zal er op uit zijn, om alles te bevorderen, wat voor hem en de zijnen voordeel afwerpen kan; bij zou zich door deelneming in onderscheidene ondernemingen, terwijl hij minister is, den weg banen om dien invloed uitteoefenendie in het belang van hem zeiven en van zijne familie kan gelden. Dat beweren wordt heden zeer juist en naar waarde tentoongesteld in de Niernie Rot- terdamsche Courant. Wij vestigen de aandacht op deszelfs artikel De oppositie, en voegen er bij, ter geruststelling van hen die door de Haagsehe oppositie mogten ontrust zijn, dat zij zich troosten kunnen met de voorspelling door de oppositie-mannen in Februarij dezes jaars gedaan, dat namelijk het bestuur van - —l .1A.,- gegevendat het ontwerp van wet tot afschaffing van de accijn zen op de brandstoffen, door de regering gedurende de loopende zitting der staten generaal reeds ingediend, doch in de tweede kamer buiten behandeling gebleven, dadelijk bij den aanvang van het volgende zittingjaar andermaal zal ingediend worden, doch daar het bespoedigen der verdere behandeling niet uitsluitend van de regering afhangt, de minister onmogelijk eenige bepaalde toezegging kan doen omtrent het tijdstip waarop de afschaffing zal tot stand komen, voorts dat bij dit ontwerp reeds is voor gesteld om teruggaaf van accijns wegens voorhanden turf op het tijdstip der afschaffing te verleenen, niet alleen aan de handelaren maar ook aan de gedeeltelijken vrijdom genietende fabriekanten, waardoor dus voor de handelaren en fabriekanten geen enkel be- 111 1. KI. -J dezen minister van koloniën niet lang zal duren. Er was dan weinig reden, om zoo zeer vrees optewekken voor misbruik van i zu':ulr bestaat, om zich van den benoodigdsn voorraad te voor de ministeriële magt, als men zoo overtuigd is, dat de minister 1 /aen en a'zoo van de zijde der regering alles is gedaan wat spoedig zal moeten aftreden. Bij het departement van Koloniën is een regering telegram ontvangen, gedagteekend Buitenzorg 14 Aug. en luidende: Eene 1 aardbeving heeft te Banjoemaas onheilen aangcrigt. Blijkens eene officiële opgave, hebben de rijks-inkomsten, ge durende de acht eerste maanden van 1863 /1,119,490 meer op- gebragt, dan gedurende een gelijk tijdsverloop iu 1862. Z. M. heeft aan jlir. mr. Schuurbecque Boeije op verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaatsverv. kun- tonvegter te Zierikzee. De kerkeraad van Kattendijke heeft met medestemming van den gemagtigden van den ambachtsheerten tweede male een beroep uitgebragt, thans op den heer Rozemeijer predikant te Vleuten. mogelijk is, om stagnatie in den onderwerpelijken tak van nij verheid en handel voor te komen. Directeuren der maatschappij tot bevordering van nijverheid hebben een adres aan den koning gerigtwaarin zij aandringen op het spoedig tot stand brengen van eene wet tot regeling van den fabriek arbeid der kinderen. Zij vergelijken het lot van dezen met dat der slaven en doen uitkomen, dat deze boven onze vrije kinderen bevoorregt zijn. In een tijd waarin'het gebrek aan katoen zich zoo algemeen doet gevoelenverdient elke verbetering in de bewerking van het vlas, algemeene bekendheid. Een landbouwer te Zevenbergen beeft een werktuigvroeger reeds in Belgie uitgedacht, zoo in gerigt, dat 8 a 10 personen thans 50 steen vlas per dag kunnen afleveren. Bij deze nieuwe methode geschiedt het droogen niet boven het vuur, maar door de sneldheid van het zwingelen zelve.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2