33uilmftmÖ. Heden is aan het ministerie van binnenlandsche zaken aanbe steed de voortzetting van h'ét graven van het kanaal door Zuid i Beveland. De minste inschrijver voor de massa was, de heer van der Vliet van Sliedreeht, voor eene som van 236,000. 'Xtx de vergadering van burgemeesters en secretarissen op het eiland Walcheren, te Middelburg gehouden 13 September, is be- .siöten, om van 1 January af geen gebruik meer te maken van de •■iederfc 1815 jaarlijks van wege het provinciaal bestuur toegezon den wordende registers van den burgerlijken standmaar in X"5 ï^W&rischaffing daarvan zelf te voorzien. Het gemeente-bestuur van Middelburg had daarvan in het afgeloopen jaar het eerste voorbeeld gegeven. Naar men verneemt, zal in het volgend zittingjaar eene nieuwe herziening plaats hebben van de indeeling van het rijk in kies districten, waartoe voorbereidende werkzaamheden geschieden. Het getal leden van de tweede kamer zal daardoor in evenredigheid van de vermeerdering der bevolking met 3 vergroot en dus op 75 gebragt worden. .-<*• C. Op Dingsdag 22 September zal te Zierikzee eene algemeene vergadering gehouden worden der leden van de vereenigüig voor Zeeuwsche muziekfeesten, ten einde o. a. te beraadslagen over het in 1864 te vieren zevende Zeeuwsche muziekfeest. Het is te hopen dat vele leden in dit gewest deze vergade ring zullen bijwonen. C. De commissie voor het gedenkteeken 1813 alhier heeft zich vereenigd met hen, die de uitvoering der voorgestelde plannen in de omgekeerde orde wenschen. Zij heeft als haar gevoelen openbaar gemaakt, dat de stichting eener ambachtsschool in de eerste plaats wenschelijk is. Daarna wil zij de oprigting van het monument te 's Gravenhage en in de laatste plaats den ge denknaald te Scheveningen. Van onderscheidene kanten worden mededeelimen gedaan om trent de kollekte voor het mouument 1813. In sommige plaatsen brengt die betrekkelijk veel op, in anderen is die voorbeeldeloos gering. Zoo bijv. werd te Leerdam de belangrijke som van 27|»92 ingezameld en te ITarlingen slechts 220. Uit de laatste plaats schrijft men, dat daar weinig sympathie voor de beraamde plan nen gevonden wordt. Het is dan ook te vreezen, dat de genoemde vijf tonnen gouds slechts moeijelijk zullen zamen gebragt worden. Eu bij mindere opbrengst zal het niet gemakkelijk zijn te be slissen, wat er eerst moet worden uitgevoerd, daar omtrent dit punt de bedoelingen der contribuanten zoozeer uitcenloopen. Het Utr. Dagblad zegtnaar aanleiding van een berigt a»i|t 'a Ha'ge, dat niet alleen de ambtenaren bij de verschillende dej- partementen van algemeen bestuur en bij de provinciale griffie!, maar ook andere personen, die in 'srijks dienst zijn, verhooging van tractement of abonnementsgeld zullen ontvangen. De voorraad koolzaad van den afgeloopen oogst die in de provincie Friesland ter markt is geweest, kan geschat worden op 5000 last. Wanneer men aanmeent, dat het last tegen 300 is verkocht, en deze maatstaf is zeker klein genoeg, dau is in dezen handel de kapitale som van ruim anderhalf millioen gulden besteed. Op de Dordtsche tentoonstelling voor tuin- en landbouw, welke zeer naar wensch geslaagd is, zijn twee Hollandsche dames bekroond geworden. Mevr. de wed. Visser te Dortdrecht met eene zilveren medalje voor eene verzameling van rijpe tafelvruchten, en mevr. de wed. Storm te Delft met eene zilveren vergulde medalje voor eene nieuwe verscheidenheid van tafelvruchten van uitmuntende hoedanigheid, eene zilveren medalje voor Noord Amerikaansche groenten en wortel gewassen, en eene zilveren medalje voor Noord Amerikaansche vruchten en tuinzaden. Op een dorp, in de nabijheid van Maastricht, is onlangs een landbouwersgezin teruggekeerd dat vóór weinige maanden naar N.-Amerika was vertrokken. Naauwelijks waren zij in de nieuwe wereld aangekomen, of het bleek hun, dat zij misleid waren door de voorstelling van allerlei groote verwachtingen. Gelukkig be zaten zij middelen genoeg om de terugreis te doenmaar het uitstapje kwam hun op eene som van 1200 te staan. l)e gewezen minister van justite mr. J. L. van der Brugghen 'is op zijn buitengoed bij Übbergen, door een hevigen aanval van beroerte aangetast en geheel van zijne spraak beroofd. Zijn toe stand moet zeer gevaarlijk wezen. De berigten uit Amerika omtrent den val van het fort Sumter zijn te voorbarig geweest. Het fort is wel plat geschoten, maar niet overgegeven en de Zuidelijken hebben zelfs het geschut op de puinhoopen geplant, ten gevolge waarvan de Noordelijken het bombardement van Charleston tijdelijk hebben gestaakt. De Poolsche opstandelingen gaan voort om zich toeterusten tot eenen nieuwen strijd. De Bussen daarentegen zetten hunne gewelddadige maatregelen voort en hebben onlangs weder een geheel dorp geslecht en de inwoners ten getale van duizend naar het binnenste van Busland gevoerd. Even als in Litthauen, worden thans ook in het koningrijk Polen de bosschen, die het digst bij de spoorwegen gelegen zijn, door de Bussen verbrand, ten einde de Polen te beletten 2ich daarin te verschuilen en van daar uit aanvallen op de spoor treinen te doen. Een Fransch dagblad meldt, dat het Bussische antwoord op de nota's der mogendheden, alle discussie onder de bekende punten vermijdt aangezien er overeenstemming over dit onderwerp bij de kabinetten bestaat. Ook zwijgt het over den wapen stil stand en over de conferentie. Prins Cortschakoff bepaalt zich tot discussien over het al of niet tijdige van de gevraagde concessien. De toon van het antwoord wordt zeer verzoenend genoemd. Een Engelsch dagblad meldt, dat wanneer de Mexicaansche deputatie de keizerskroon aan den aartshertog komt aanbieden deze slechts onder groote voorwaarde zal toestemmen. Hij zou in de eerste plaats eissehen, dat de orde in Mexico werd hersteld en de natie opgeroepen oin uitspraak te doen, omtrent het votum der Mexicaansche vergadering van aanzienleken. Eerst wanneer de uitslag daarvan bekend was, zou de keizerlijke kandidaat zyn definitief besluit mededeelen. Men zegt, dat prinses Charlotte, gemalin van den aarts hertog Maximiliaanzeer gestemd is voor de aanneming van de Mexicaansche keizerskroon door haren gemaal. Hare ingenomen heid daarmede zou ook van invloed zijn op de zienswijze van haren vader: koning Leopold. De feesten te Gent zijn in vollen gang; zij worden door den koning, de koningin en het koninkliik gezin bijgewoond, waardoor de vreugde niet weinig wordt verhoogd. Bij gelegenheid van den optogt der congresleden naar het akadenrie gebouw stonden op de Oude Korenmarkt 10,000 kinderen uit liet volk geschaard, die allen voor rekening der gemeente in de stads armenscholen kosteloos onderwezen worden. Het was een treffend schouwspel, dat het bewijs opleverde, hoe in Gent de méést loffelijke pogingen worden aangewend ter bevordering van het volksonderwijs. De heer Tkonissen, hoogleeraar te Luik heeft eene brochure uitgegeven, waarin hij zich bepaald voor de afschaffing der dood straf verklaart. Ook dit punt zal op het Gentsohe congres behandeld worden. Het lijk van den hoogleeraar Gallier is met groote pleg- tigheid te Gent begraven en wel in een graf, op last van den burgemeester in gewijde aarde gedolven, vermits de geestelijkheid dit geweigerd bad op grond dat de afgestorvene de genade middelen der kerk niet had willen ontvangen. Het schijnt dat de koning van Pruissen het niet langer eens kan blijven met zijne ministersallerminst met den heer ron Bismarck. Deze wil steeds voorwaarts gaan met krasse maat regelen tot beteugeling der vrijzinnige partij, en de koning schijnt meer gezind te zijn tot eenige toegevendheid. De kroonprins houdt zich buiten alle inmenging in regeringsaangelegenheden maar zijne stellige verklaring, dat hij zou protesteren tegen het octroijeren eener nieuwe verkiezingswet, heeft de gelukkige uit werking gehad, dat men tot dien maatregel niet is overgegaan. Het blijkt ook, dat de koning persoonlijk meer voor Oostenrijk is gestemd, dan zijn eerste minister. Deze toch zou eene openlijke vredebreuk met Oostenrijk willen, omdat dit hervormingsgezind is en aan den vooruitgang toegeeft, maar in tegenstelling met dien wensch heeft de koning den Oostenrijkschen aartshertog die dezer dagen te Berlijn eenige dagen heeft doorgebragt, met beleefdheden als overladen. Omtrent het antwoord des konings op het schrijven der vorsten, die te Frankfort zijn vereenigd geweest is nog niets bekend en men wil, dat dit wacht tot dat de kamers zullen vergaderd zijn. i De nieuwe koniug van Griekenland, zal op zijne reis naar zijn nieuw vaderlandook een bezoek brengen aan het hof van Busland. Omdat dit even als Frankrijk en Engeland geteld wordt onder de mogendhedendie Griekenland beschermen heeft het geene mindere aanspraak op eene dergelijke beleefdheid, De Fransche minister Be/tic heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarbij verboden wordt, dat er Zondags voor het rijk werkzaam heden worden verrigt. In eenige steden is dit bevel reeds ten uitvoer gelegd. De wijnoogst is in Frankrijk onder gelukkige voorteekenen begonnen. In onderscheidene streken is reeds nieuwe wijn geperst, die uitmuntend schijnt te zijn. De prijs is dan ook reeds aan- merkelijk verminderd en van 60 op 57 franken gedaald. Men schrijft uit Londen. Te oordeelen naar de talrijke moorden die voortdurend in ons land worden gepleegd, zou men niet zeggen' i

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2