I8ÖB. N°. 11. MAANDA014 S1PTHMBEE. 50ste Jaargang. yfaatsefp lestuur. PUBLIEKE BESTEDING. l1: c- pilaar. ItnuenfonÖsc^lertgfeiL De levering van de benoodigde STEENKOLEN ten dienste der gemeente gedurende den aanstaanden Winter. (.IIKSSdIK COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,95 fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiSn worden h SO et. de regel geplaatst. Geboorte-huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels 1 ,SO, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie nren des namiddags op den dag der nitgave. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 3 October 1363, des namiddags ten een we ten raadhnize aldaarpubliek en aan den minst aannemende trachten aan te besteden: Waarvan de conditiën ter secretarie ter lezing zullen liggen van heden af tot den dag der besteding, van des voormiddags negentot des namiddags twee ure; volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven, voor de levering van Ncw-Castehche en van llulir- kolen, beide per rand. Gedaan te Goes, den 12 September 1863. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente: Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1863 (loopende van 1 Mei 1863 tot ultimo April 1864) aangevraagd bij de primitive beschrijvingingevuld gereed liggen en tot derzelvef afgifte ter secretarie zal gevaceerd worden, tot den 29 der loopende maand, uitgenomen des zondagsdagëlijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaandom die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, vermits, vol gens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onafgehaalde patenten of de afschriften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de patentplig- tigen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien cent; waartoe dan ook den 30 dezer maand en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 12 September 1863. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. 1'. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR, ZESolx.oxl.c3. SXl.Cllx.ixxs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend datuithoofde van het. op handen zijnde vertrek van Mejufvrouw TANNA CORNELIA YERTREGT, den eersten October aanstaande vakant zal wordende betrekking van VROEDVROUW dier gemeente, aan welke eene jaarwedde van 240,00 uit de gemeente-kas verbonden is. Zij roepen diegenen welke genegen zouden zijn die plaats te vervullen bij deze op om hare sollicitatien, vergezeld van de vereischte bewijzen van bekwaamheidin persoon of met eigen handig geschreven blieven vrachtvrij intedienen bij den Burge meester van deze gemeente, vóór het einde der loopende maand. Goesden 12 September 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. In de zitting van den gemeente-raad te Zierikzee van 7 Sept. werd het voorstel gedaan om aan zekeren pachter van een gemeente eigendom op den Westhavendijk, ook de verpligting op te leggen, om tegen billijke prijzen ververschingen te verschaffen. De wethouder de Jonge stelde een amendement daarop voor strek kende om te bepalen, dat sterke drank van de ververschingen zoude uitgesloten wezen. Nadat het raadslid Fokker had gezegd, dat hij ook in dezen vrijheid verlangde en dat van het gebruik van ververschingen geene nadeelen hem bekend waren, repliceerde jlir. de Jonge dat onder ververschingen in gezonden en practischen zin ook sterke dranken begrepen waren. Na eenige verdere discussie is het voorstel van burgemeester en wethouders aan genomen en het amendement met 5 tegen 3 stemmen verworpen, waarschijnlijk wel ten gevolge der overtuigiug, dat men niet uitsluiten moest van de ververschingenwat in gezonden en practischen zin daartoe behoort. Het N. Dagblad van 's Gr. kan met zekerheid mededeelen, dat bij de aanstaande opening van de kamers der staten generaal een geheel nieuwe troon voor Z. M. mitsgaders vier nieuwe stoelen voor leden der koninklijke familie zullen gereed staan, welk een en ander vervaardigd is in de koninklijke fabriek van de Gebr. Horrix te 'sïlage. De oude troon zal bij de sluitingsplegtigheid reeds niet meer aanwezig zijn. De tijding, die met zekerheid medegedeeld wordt, is zeker hoogst gewigtig, en zal met de meeste belangstelling ontvangen worden, door het enorme aantal lezers van het Dagblad. Intusschen zullen zoovele liefhebbers van het oude, dié gaarne alles willen doen blijven wat eenmaal was, zich bedroeven over het wegvallen van dien oudeu troon en zich beklagen, dat de zucht naar nieuwigheden zich ook al in de re stauratie van zulke eerwaardige monumenten openbaart. Wij verwach ten dan ook, dat het oude gedenkstuk wel door de voorstanders der oude dingen zal worden opgekocht; zij kunnen zich dan rondom den zei ven nederzetten, om te zamen te treuren over dien ongelukkigen vooruitgang, die alles tot zelfs de troonen vernieuwt. In het kiesdistrict Dokkum, waar eerlang eene keus moet ge daan worden van een lid der tweede kamerschijnt de kandi datuur van den heer van Limburg Brouwer meerdere kans te heb ben, dan voor eenige dagen. De heer Jongstra toch heeft voor de kandidatuur bedankt. Opmerkelijk is het, dat noch daarnoch in het kiesdistrict Groningen ernstig sprake is van eenen behou denden kandidaat. De liberale partij heeft daar schier onbepaald de overhand of laat ons liever zeggen de geest is daar over het algemeen voor liberale beginselen gestemd. Het feit verdient wel opmerking. Van zekere zijde wordt steeds beweerd, dat het volk anti-liberaal is en dat de reactionaire organen de uitdrukking zijn van het grootste deel onzer natie. Wanneer het nu blijkt, dat in twee aanzienlijke provinciën als Friesland en Groningen, het libe rale element zoo sterk de overhand heeft, dat schier geene andere dan liberale afgevaardigden van daar ter staten-vergadering ko men, dan moeten die organen der meerderheid toch dit belangrijk deel der natie uitsluiten, als zij zich de stem des volks noemen. Maar het is hun ook meer om de kwantiteit dan om de kwali teit te doen. De behoudende pers ziet zoo naauw nietals zij maar den naam van eenen nieuwen bondgenoot op de lijst harer aanbidders kan schrijven. De Dagbladen behelzen gedurig allerlei geruchten omtrent den vermoedelijken dader van den aanslag op den aartsbisschop Zwijzen. Het schijnt, dat al meer en meer de vermoedens tegen hem worden bewaarheidmaar wij hehben reeds zoo dikwijls hooren tegen spreken, wat vroeger als waarheid verbreid was, dat wij huiverig zijn om alles overtenemenwat daaromtrent wordt geschreven zeker is hetdat de justitie ijverig in de weer is, om tot de waarheid te geraken en dat zij bevolen heeft een photografisch portret te maken van den op vermoeden gevangenen van Fee?i ten einde dit te verbreiden. Zij hoopt daardoor meerdere klaar heid in de geheimzinnige zaak te zullen verkrijgen, als zij de gelaatstrekken van den beschuldigden alzoo aan alien vertoont en het beeld van eenen misschien schuldigen alom doet kennen en

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1