ijeniemjöe JScrigten. Een Oostenrijkse!» blad steekt den draak met den koning van Pruissen en bevat een quasi-manifest van dien vorstwaarin hij voor zich aanspraak maakt op de keizerskroon van Duitsch- land, die door zijn overleden broeder in 1849, op grond van al te conscientieuse bedenkingendelicatesse en dergelijke overwe gingen van de hand is gewezen. De keizer van Oostenrijk heeft aan de vorsten, die aan het congres deelnemen, eene memorie gezonden, waarin hij verklaart, dat Oostenrijk bij de eindstemming over de hervormingsacte slechts eene gelieele aanneming of verwerping kan toelaten en dat het eenig voorbehoud is, de nadere toestemming van Pruissen en van de landdagen der onderscheidene staten. Het vorsten congres heeft Dingsdag deszelfs laatste zitting gehouden. De vorsten van zes staten hebben tegen het Oosten- rijksche ontwerp gestemd. Zij die hunne stem daarvoor uitbragten hebben nu een schrijven aan den koning van Pruissen gezonden. Het definitief vertrek van den nieuwen koning van Grie kenland naar zijne staten, zal eerst tegen het einde van September plaats hebben. De groote raad van Aargau heeft met 89 tegen 64 stem men overeenkomstig het bonds besluit aan de Israëlieten alle politieke regten verleend. Aangaande hunne opname tot het bur gerschap zal verder met de bonds autoriteiten onderhandeld worden. Men verhaald, dat bij de laatste verkiezing in Belgie voor het wetgevend ligchaam een Engelsman 50,000 fr. ten beste gegeven heeft om de kandidatuur van eenen kandidaat (den heer Devaux) te doen uitsluiten. In het congres der Duitsche regtsgeleerden, heeft men zich algemeen voor de afschaffing der doodstraf verklaard. Nadat on- scheidene voorstellen in dien geest behandeld maar verworpen waren, is eindelijk aangenomen het voorstel van dr. Muhefeld uit Weenen, luidende: De doodstraf dient in een toekomstig Duitsch wetboek niet meer opgenomen te worden. Uitgezonderd blijven de gevallen van het oorlog- en zeeregt. Het gerucht dat in Nederland een gedeelte der aldaar voor de pauselijke schatkist ingezamelde giften verdonkerd zoude zijn, en dat een geestelijke van hoogen rang door den paus zou zijn afgezonden, om ter plaatse onderzoek daar omtrent te doen, wordt door de Giornale di Roma tegengesproken. Dit officiële blad vau het Romeinsche gouverment verklaartdat de offeranden der Nederlandsche Katholijken, even naauwgezet en stipt als die van de andere landen der Katholijke wereld, naar Rome worden overgemaakt, en dat eene zending van dien aard aan niemand is opgedragen. Het Fransche Dagblad La Patrie bevat eenen bijzonderen brief uit Petersburg, waarin gemeld wordt, dat volgens een ge rucht, een Russisch gezant naar Parijs zal vertrekken om de Fransche regering voorloopig kennis te geven van Ruslands plannen omtrent Polen. Onder die plannen komt voorhet geven van eene constitutie waardoor Polen in een nog veel gun stiger toestand gebragt zal wordendan door de mogendheden verlangd wordt. Volgens andere berigten zou Polen een landdag bekomen, die te Warschau vergaderen zal en onder een autonoom binnenlandsch bestuur zal staan. De hof-partij moet tegen het ontwerp zijn, maar de keizer die vrijzinnige beginselen koestert zal zich daar aan niet storen. De president van de Noordelijke Amerikaansche Staten Lincoln heeft afstand gedaan van zijn traktement over het afgeloopen jaar, ten behoeve van de schatkist. In het roomsche weeshuis te 's Gravenhage is de bliksem ingeslagen, maar behalve beschadiging aan het dak, hebben er geene onheilen bij plaats gehad. Terwijl de Hollandsche liaringvisschers klagen over schrale vangst schrijft men uit Engeland, dat sedert tien dagen de vangst overvloedig is, en dat Donderdag 11. de verkoop van deze visch te Hartlepool 2000 voor de visschers heeft opgebragt. Men heeft ontdekt dat in Sydney eene vereeniging van dieven bestaat, aan wie alle in Europa gestolen voorwerpen van waarde worden toegezonden en die daar verwisseld worden voor stofgoud. Te Parijs zijn proeven genomen om gas uit Petroleum voorttebrengen. Een wetenschappelijk onderzoek heeft den schitterenden uitslag dezer proeven bevestigd. Het licht moet bijzonder schoon zijn en de prijs, gelijk men denken kan, is zeer gering. Een dagblad van San Francisco verhaalt de volgende trek van tegenwoordigheid van geest eener vrouw. Zekere dame reisde met haar kind, van die plaats naar hare woonplaats, en had plaats genomen in eene diligence, waarin buiten haar en den voerman slechts één reiziger gezeten was. Onderweg werden zij aangevallen door Indianen. De reiziger viel doodelijk getroffen uit het rijtuig en de koetsier ontving eene doodelijke wond; maar bleef in het rijtuig liggen. De vrouw zocht haar kind onder banken en kussens te beveiligen, greep de teugels en liet de paarden voortrennen, terwijl de kogels rondom haar vlogen. Plotseling valt een der paarden dood, ook door de aanvallers ge troffen. Zij maakt zich echter gereed om het andere paard los te maken en zich met haar kind daarop te zettenals gelukkig eene andere diligence aankwam en de Indianen de vlugt namen. Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd melding ge maakt werd van het proceswaarin eene danseres gewikkeld was, omdat, naar het oordeel van den tooneeldirecteurhare kuiten te dik waren. De regtbank heeft thans beslistdat de kuiten niet te dik zijn en den directeur veroordeeld, om aan de danseres 1500 frs. schade vergoeding te betalen. Bij de Gala voorstelling te Frankfort, ter gelegenheid van het vorsten congres, heeft een Engelschman vergeefs 100 frs. geboden voor eene zitplaats. Bij gelegenheid dat zekere mvr. Svttern met hare menagerie van wilde dieren het dorp Moravi in N.-Amerika bezocht, ging zij naar gewoonte in het hok van eenen beer, maar werd door dezen verraderlijk aangevallen en met een slag gedood. De beer scheurde onmiddelijk het lijk in stukken en men moest hem met een ge weerschot dooden om de overblijfsels van het lijk te kunnen magtig worden.Woensdag jl. hielp mevr. Mauleyechtgenoot van den postdirecteur te Westminster, haar man in het stempelen van brieven. Eensklaps hoorde de directeur eene zware ont ploffing en zag dat zijne vrouw nedervielterwijl de stempel op grooten afstand van haar afvloog. Een der brieven was ontploft. De briefis aan de justitie overgegeven.Te Coblenz heeft in den namiddag van 28 dezer een zwaar onweder gewoed vergezeld van een geduchten orkaan. Reeds eenige dagen te voren had het gerucht geloopen dat ingevolge eene oude profetie op gemelden dag een vreesselijk onweder zou uitbarsten. De schrik der bijgeloovigen was groot, toen juist op den bepaalden dag de bui losbrak. Bij eenen verkoop van landerijen, meest gelegen in den Zwijndrechtschen waard is gemiddeld 1180 per bunder besteed. Enkele bunders land zijn tot den prijs van f 1730 verkocht. De geheele massa van 195 bunders werd ingezet op f 220,470. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD TE GOES, DEN 1 SEPTEMBER 1863. Bij den aanvang der zitting afwezig de heeren van de Putte en mr. de Kanter. De resumtie der notulen van de vorige vergadering wordt aangehoudenuit-hoofde van de ongeschiktheid van den dag. De Voorzitter stelt voor overtegaan tot beëediging en instal latie der herbenoemde raadsleden en noodigt de heeren mr. de Knokke van der Meulen, C. Pilaar en mr. Saaijmans Vader uit, in zijne handen de eeden afteleggen voorgeschreven bij art. 83 der grondwet en art. 39 der gemeentewetwaaraan door die heeren successivelyk wordt voldaan. Hierna legt de Voorzitter zelf, insgelijks dezelfde eeden afin handen van den oudsten wethouder, waarna die leden zijn gein- stalleerd en op nieuw zitting nemen. Daarna wordt overgegaan tot benoeming van een' wethouder in plaats van den heden aftredenden heer van Kerkwijk, waarbij de heeren Smallegange en Soutendam tot stemopnemers zijn be noemd. Bij de stemming erlangt de heer van Kerkwijk 8 stem men de heer Soutendam eene stem zoodat dhr. van Kerkwijk herbenoemd is die daartoe uitgenoodigd verklaart die betrek king bij vernieuwing te aanvaarden. De heeren de Kanter en van de Putte treden binnen. De Voorzitter zegtdat tengevolge zijner aftreding als raads lid ook zijn mandaat als ambtenaar van den burgerlijken stand vervalt, waarom hij voorstelt tot benoeming daarvan overtegaan. Bij de stemming verkrijgt ZEd. 10 stemmen, terwijl een biljet in blanco is gelatenzoodat hij herbenoemd is. Daarna is de vergadering gesloten. rlïïfti&töcrüjtcii, GOES 1 September 1863. Ten gevolge van den drukken kermisdag was de beurs weinig bezoekt toch werden de meeste granen lager genoteerd. Jarige tarwe 8,7b a, ƒ9,10. Nieuwe dito 8,75 a II,Nieuwe rogge f 5,90 a f 6,10 wintergerst f 5,a f 5,15. zomer gerst 4,75 a 5,haver 3,— a 3,50. groene erwten ƒ6,90 a 7,25. winter koolzaad 13,— a 13,25. meekrap. In één doen, puike kwaliteit steeds gevraagd. boter f 1,25 a f 1,30 het Ned. ffi. eijeren (kippen) 2,20 a 2,60 dc 100 stuks. AMSTERDAM, 2 September 1863. tarwe en rogge stil. gerst onveranderd, boekweit flaauw.. kooi. zaad. Eriesch JL 69, per Se.p. JL 70. raapolie vlieg, 41 voorjaar 403/4. lijnolie 47 najaar 44'/,. NEW-YORK, 22 Augustus. meel en granen Üaaauw. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting*. Tarwen brood 15 ct. I Masteluin brood 12 ct. Tarwen Krop brood 13 Rogge brood 11 v

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3