JüiitleiifcmD. Gisteren heeft de aangekondigde besteding van zinkwerken door de Dijks-directie van de Breede watering Bewesten Yerseke plaats gehadals minste inschrijver is aannemer geworden de heer G. Dekker te Sliedrecht voor 8139, Z. M. heeft benoemd tot ridders grootkruis van den Nederlandschen Leeuw, de Belgische ministers Rogier, Frère Orban en ran der Stigchelen, benevens den baron Dujardin, Belgisch gezant aan het hof, tot kommandeur van die orde den heer Groetaers, inspecteur der in- en uitgaande regten in Belgietot ridders den baron d'Auethansecretaris van legatie te 's Hage en lebeau Chef de bureau van het ministerie van buitenlandsche zaken te Brussel. Men verneemt dat bij den minister van oorlog het voornemen bestaat om bij zijne in te dienen begrooting het voorstel te doen om de traktementen der kapiteins en luitenants te verhoogen en in verband daarmede de eersten, thans in drie klassen verdeeld, voortaan slechts in twee klassen te verdeelen. Te Cortgene is, in de plaats van J. C. IIoogendorpdie op gehouden heeft lid van den raad te zijntot wethouder benoemd, M. C. de Koster. De treurige mare, die zich Diogsdag door de stad verspreidde omtrent eenen hevigen brand te Kruiningen is maar al te zeer waarheid geweest. Men schrijft ons uit Kruiningen het volgende: Dingsdag morgen ten half tien ure barstte hier een hevigen brand uit, op de hofstede van A. Nieuwenhuijze. De eigenaar was des morgens met zijne vrouw en kinderen naar de kermis alhier gekomen en niet lang na zijn vertrek greep het onheil plaats. De schuur met geheel den ingezamelden oogst en verder daarin aanwezige goederen, alsmede twee vette varkens, drie kalveren en een geit zijn een prooi der vlammen geworden. Door den bijzonderen ijver van het personeel van Hansweerd en door de spoedige hulp van de spuiten van Schore en van Kruiningen, het is gelukt om het woonhuis met het zich daarin bevindende huisraad te redden. Huis en schuur waren voor brandschade verzekerd te Zierikzee, maar niet de roerende goederen en de oogst, zoodat de schade berekend wordt op 9 a 10,000. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. Men roemt zeer den ijver van de brandweer der genoemde gemeenten, die beide op eenigen afstand van de plaats van het onheil gelegen zijn, maar die dadelijk ter hulp snelden. De werkzaamheden tot het verbeteren van den Schoorsohen Zouteweg zijn dezer dagen begonnen. Uil de omstreken van Kruiningen schrijft men ons dat "sedert eenige dagen vooral na den laatsten regen de ziekte weder wordt waargenomen in het loof en ook in de knol der aardap pelen. Men hoopte echter, dat het kwaad niet voort zoude gaan. De aanvang van de maand September heeft zich voor de ge meente Neuzen door allerlei onheilen gekenmerkt. In den na middag van 1 dezer werd een 'tjalk met grind geladen, door den hevigen wind en lellen storm eensklaps op de steenbezet- tiug van het Ooster havenhoofd gezetwaardoor het zoodanig geteisterd werd, dat het na weinige oogenblikken in de diepte vei'dween. Door spoedige hulp is een groot deel van den inven taris' gered. Menschen levens zijn niet te betreuren. Schip noch lading waren verzekerd. Weinige uren daarna werd een kind van 7 jaren in bewusteloozeri toestand uit de haven opgehaald. In den daaropvolgenden nacht ontstond er brand en het is alleen door spoedige hulp gelukt, om de schuur van de commissie der vlasserij en andere gebouwen, die groot gevaar liepen, ,te be houden. Eindelijk heeft in den namiddag van 2 Sept. een man j van het naburig dorp den Hoek, zich op de scheepstimmerwerf te Neuzen, door ophanging van het leven beroofd. De gemeenteraad te Middelburg heeft besloten, zich bij adres aan den minister van binnenlandsche zaken te wenden en aan- tedringen op eene spoedige en gunstige beschikking ten opzigte van het, voor Middelburg zoef gewenschte, kanaal door Walcheren. De raad heeft aan de regering aangeboden eene jaarlijksche bij drage van 20,000, gedurende de 25 eerstvolgende jaren, onder afstand aan het lïijk van de havengelden, de leidijkeu van het havenkanaal en van het kanaal zelf De Zeeuwsche vereeniging tot verbetering van het paardenras heeft den commissaris des konings in deze provincie tot haren eere-voorzitter benoemd. De gas verbruikers te Middelburg, die bij de directie der fabriek op vermindering van den gasprijs hebben aangedrongenzijn in hun pogen niet geslaagd. Genoemde directie heeft 1°. gewezen op de belangrijke prijsvermindering waartoe zij reeds in 1862 is overgegaan 2zich beroepen op de noodzakelijke kosten voor het bouwen eener geheel nieuwe fabriek en 3,J. verklaard een meer algemeen verbruik te moeten afwachten, alvorens zij goed- kooper voorwaarden stellen kan. In de vergadering van gasverbruikers, waarin dit besluit werd medegedeeld is besloten aan de directie der fabriek kennis te geven, dat zoo zij in dit besluit volhardt, velen het gebruik van gas zullen nalaten. In dezelfde bijeenkomst is ook nog besloten een adres aan den minister van binnenlandsche zaken te rigten ten einde het in voeren eener wettige verordening voor den ijk der gasmeters te verkrijgen. De redenen, waarom de Middelburgsche gasfabriek het verzoek heeft afgewezen, liggen grootendeels buiten onze beoordeeling. Wij kunnen echter niet nalaten onze verwondering te kennen te geven over de. laatste der aangevoerde motieven. Wij meenden dat goedkooper levering tot vermeerderd gebruik moest uitlokken, en denken bij het besluit der directie onwillekeurig aan den Czaar, die eerst onbepaalde onderwerping wil alvorens hij eenige concessie doet. De Middelburgsche Courant van Dingsdag schrijft: In ons nommer van 25 Junij 11. deelden wij een te 'sHage loopend gerucht mede, dat er van wege de directie van het N. Dagblad van's Graven- hage, het bekende orgaan der reaktie, onderhandelingen waren aangeknoopt met de eigenaren van het Dagblad van Zuid Holland en 's Gravenhage, om dit laatste blad overteneraen. Men noemde toen eene som van 250,ÜU0 welk voor den eigendom werd gevraagd. Thans deelt men ons mede, dat de verkoop is tot stand gekomen, zonder dat nu echter de som wordt opgegeven. De schuldige aan den aanslag op het leven van den aarts bisschop van Utrecht is eindelijk gevonden. Het is een der huisbedienden van den kerkvoogd. In een der leeggemaakte grachten rondom den huize Gerra heeft men een nagemaakte sleutel van den brandkast gevonden. De dader is bereids naar het huis van arrest te 's Hertogenbosch overgebragt. Sommige dagbladen verzekeren, dat er nu ook concessie is gevraagd voor eene spoorweg-lijn van Dordrecht over Gorinchero naar Nijmegen. Reeds zou men te dien einde begonnen zijn op- metingen te doen te Panendrecht en te Sliedrecht. De kollekte voor het. monument 1813 heeft te Harderwijk op- gebragt de som van 70,Te Utrecht is men bezig om gelden intezamelen, maar de sympathie is aldaar niet sterk, vooral niet bij den burgerstand. Men verwacht, dat een krachtig middel zal worden aangewend om de geestdrift aantemoedigen. De plaatselijke commissie te Steenwijk heeft aan de hoofd commissie kennis gegeven, dat zij aan haar overlaat om te be palen, op welke wijze de inzameling der gelden plaats hebben zal. De commissie te Domburg heeft, een geheel nieuw denkbeeld aan de hand gedaan, om de zaak zoowel voor de hoofdcommissie als in de uitvoering te vereenvoudigen. Zij hoeft alle drie de plannen afgekeurd voornamelijk op grond dat monumenten op ééne plaats voor liet grootste deel der natie niets opleveren. Zij wil daarom in iedere provinciale hoofdplaats een gedenkteeken natuurlijk in 11"" van het geprojecteerde, waartoe de gelden in iedere provincie zameugebra ,tzouden aangewend worden. In de commissie te Oostburg zijn eenige leden nog een stap verder gegaan, en hebben gesproken van de oprigting van een gedenkteeken op kleine schaal in elke gemeente. De meerderheid heeft zich echter met het voorstel der hoofdcommissie vereenigd. Misschien zal nu de eene of andere commissie nog wel voor stellen, dat ieder maar voor zijn eigen geld in zijn eigen huis een gedenkteeken oprigtte. Dat was het eenvoudigste van allen. Een dagblad van Yerona meldt, dat het boek van Renan Leven van Jezus, bij de boekverkoopers in de Oostenrijksch- Italiaansche Staten in beslag was genomen, maar op bevel der regering dadelijk weder in circulatie is gebragt. De regering heeft wijzer gedaan, dan de paus die het boek op den index plaatste en de Fransche bisschoppen, die het hevig bestrijden, zeker gedachtig aan de waarheid, dat tegenstand het beste middel is om zijn doel niet te bereiken. De Polen gaan voort met ernst en kracht zich ten strijde toe te rusten. Zij hopen, dat de bezwaren voor de Russen nu eerst een aanvang zullen nemen, zij gronden zich daarbij op de zekerheid, dat de voorraad van wapenen en ammunitie, ondanks allen tegenstand is toegenomen en ook daarop, dat thans de boeren zich wel in massa bij de opstandelingen zullen aansluiten, omdat zij zien, dat er geen vrede komen kan zoo lang de Russen in het land zijn. Voorts denkt men, dat het vertrek van den groot vorst tot eene verandering van stelsel leiden zal en als zijn op volger wordt de zachtmoedige Murawieff genoemd, wiens naam reeds een schrik is zoowel in Polen als daar buiten. De katoenoogst in Italië is verbazend groot geweest. Er was dit jaar vier malen meer dan in vorige jaren geplant. Ook in de noordelijke provinciën van het schiereiland zijn daarmede proeven genomen, waartoe men zich van Amerikaansche, Egyp tische cn Indische soorten heeft bediend.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2