JSuiteitfanïi. boeide, en waarin naar den aard dezer gelegenheid ernstig werd aangedrongen, op getrouwe naleving van de goddelijke wetopge wekt tot het nastreven van aartsvaderlijke deugden, tot het dienen van" den ©pperbouwheer roet het gahsche hart en met alle krachten, en \waarin dus de «hoofdzaak der plegtigheid op den voorgrond werd gesteld, de herinnering, dat dankbaarheid voor den verworven schat V zich vooral toonen moet in duurzame betrachting van den inhoud der wetsrol, die daartoe de gemeente voortdurend worden Voorgehouden. Na den voorzanger trad dhr. M. A. Emanuel als hoofd van het kerkbestuur op, en spoorde de gemeente ernstig en krachtig tot voortdurende eensgezindheid aanopdat daardoor blijken moge, hoe zij het voorregt waardeert, dat zij, door het bezit van deze prachtige wetsrol boven andere gemeenten zelfs van meerdere uitgebreidheid, heeft verkregen. Vervolgens sprak nog dhr. E. hannet, mede lid van het kerk bestuur, en bepaalde kortelijk de aandacht bij de geschiedenis dezer kleine Israëlitische gemeente, die van 1836 tot 1844 in een ge huurd vertrek zich gevestigd had. In het laatst genoemde jaar was het tegenwoordig lokaal aangekocht door wijlen zijnen vader en acht andere leden. Na den dood van dhr. JBannet weid dit in 1860 door diens kinderen en mede-eigenaren aan de gemeente in vrijen eigendom afgestaan en overgedragen. Hij bragt verder hulde aan de regering des lands en het bestuur van deze stad die getrouw aan 'hare vrijgevige beginselen, de Israëlitische gemeente op den duur in staat stelt, om ongehinderd hare eeredienst, naar de voorschriften der Israëlitische wet uitteoefenen. De beide laatste sprekers vermeldden ook met dankhaarhèid de namen van allenzoo gevers als geefsters, die hebben bijge- gedragenhetzij om de wetsrol te verkrijgenhetzij om die passend maar rijk te versieren. De wetsrol toch is uitmuntend en naar eisch uitgevoerd; zij is be dekt met een versiersel van rood fluweel, omboord met gouden franje, waarop eveneens op een btaauw veld in goud eene inscriptie in Hebreeuwsche karakters geborduurd is, en dat even keurig als net den bewerker en de geefster alle eer aandoet en haar naam bij de gemeente zal doen blijven. Ten slotte werd door het hoofd van het kerkbestuur een kort woord van dank gerigt aan de leden van het burgerlijk bestuur en verder opgekomenen, waarna de burgemeester de Israëlitische gemeente geluk wenschte met dezen heugelijken dag en den wensch uitdruktedat de gemeente hier zich ten allen tijde door eensgezindheid Liefde tot orde en gehoorzaamheid aan de wét moge onderscheiden. Hiermede was het feest afgeloopen dat voor de Israeliten te Goes steeds gedenkwaardig blijven zal. De kamér van koophandel te Leidenheeft even als die te Leeuwarden, bij den minister van finantien aangedrongen, op de instelling van een., uuiformport voor de brieven, a vijf cents. Donderdag jl. is te Amsterdam de acte van vennootschap gepas seerd waarbij de N. Indische spoorweg maatschappij wordt opgerigtter uitvoering van de concessie, doorgaans genoemd, concessie Poolman. Van het'kapitaal van 14 millioen zijn 10 mü- lioerien dadelijk geplaatst. Z. M. de koning is onder de deelhebbers. Het bestuur is opgedragen aan de HH. Poolman, van Heukelom en 's Jacob en de zetel der maatschappij zal te 's Hage zijn. De gemeenteraad te Amsterdam heeft, met 34 tegen 6 stemmen, aangenomen het voorstel betreffende den afkoop, voor vijf millioen, door de stad van de regten te heffen op het kanaal door de Amsterdamsche kanaalmaatschappij te graven. Te Amsterdam is eene vereeniging tot stand gekomendie ten doel heeft, om oppassende lieden boven de zestig jaren, die twaalf jaren achtereen bij denzelfden patroon werkzaam zijn geweest kosteloos huisvesting en zoo mogelijk eene geldelijke toelage teverschaffen. Aanvankelijk zijn reeds twintig woningen in de Willemstraat daarvoor aangewezen. Prof. Vetb van Amsterdam zal de maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen vertegenwoordigen, op het internationaal congres voorde sociale wetenschappen, dat eerstdaags te Gent zal worden gehouden. In de zaak van den aartsbisschop Zioijsen is nog geen licht maar wel eene nieuwe verwikkeling voorgekomen. Het blijkt nu, dat weinige uren na den aanslag op zijn leven een pak met effekten vermist werd, die bij hem gedeponeerd waren, en waarvan de nommers onbekend zijn. Eene nieuwe instructie is dien tengevolge aangevangen. De kollekte voor het monument 1813 heeft in de stad Delft opgebragt 431,41 en in het dorp de Lier, nabij Delft, ruim 135, Men zegt, dat de keizerin van Frankrijk een eigenhandige brief aan den paus heeft gezonden', met verzoek om de beloofde hervormingen zoo spoedig mogelijk intevoèren, opdat de keizerlijke regering niet in verlegenheid gerake tegenover het wetgevend 'ligcliaam, en opdat de heer Billault, niet met ledige handen voor dat ligchaam zou moeten verschijnen. Men schrijft uit Parijs: dat de heer de Montholon dezer dagen aldaar uit Amerika is teruggekeerd en gezegd heeft, dat er vooreerst geene kans bestaat, dat de worsteling tusschen het Noorden en het Zuiden van N-.Amerika eerlang zal ophouden. De raad van New-York heeft drie millioen dollars beschikbaar gesteld ten einde plaatsvervangers te verkrijgen voor hen die in de krijgsdienst zijn gevallen. Een fransch dagblad verzekert, dat in den familieraad van het keizerlijk stamhuis te Weenen besloten is, dat wanneer de aartshertog Maximiliaan de keizerskroon van Mexico aanneemt, hij afstand zal moeten doen van alle zijne eventuële regten als aartshertog van Oostenrijk. Aan de Parijssche beurs gelooft men algemeen, dat de aarts hertog de kroon zal aannemen, en dat zijn eerste werk zal zijn eene leening uitteschrijven, die voor de houders der tegenwoordige schuldbrieven zeer voordeelig zijn zal. De keizer van Oostenrijk geniet thans in ongelooflijke mate de sympathie van zijn volk, sedert hij zich aan het hoofd der hervormings beweging heeft geplaatst. Hongarije zelfs juicht zijne handelwijze toe en hoopt dat de gewenschte toenadering nu be reikt zal kunnen worden. De Pruissische regering schijnt plan te hebben om, indien in de aanstaande bijeenkomst van het huis der afgevaardigden het budget verworpen wordt of dreigt verworpen te worden, dat ligchaam niet te ontbinden, maar de zittingen te verdagen. Met de ontbinding zou men wachten tot kort vóór de verkiezingen in 1804, ten einde op die verkiezingen invloed te kunnen uit oefenen. Te Brussel is eene brochure verschenen onder den titelophel deringen voor het Duitsehe volk, nopens het vorsten congres te Frankfort. Men geloofde, dat deze afkomstig was van hertog jErnest van Saksen Cobnrg. De eigen correspondent van het N. Haagsche Dagblad, achtte zich reeds gelukkig iets te kunnen mededeelendat niet wereld kundig was, en het dagblad niet minder, toen het verkondigde, dat deze brochure van den hertog het licht had gezien. Jammer voor de gelukkigen, dat uit Frankfort het officiële berigt ontvan gen is, dat de hertog volstrekt niet de schrijver is van dat stuk. Intusschen moet de brochure belangrijk zijn, omdat daaruit op overtuigende wijze blijkt, welke de ware houding is van den minister von Bismarck en hoe deze staatsman moet beoordeeld worden Onder de min gunstige voorteekenen waaronder koning George 1 den Griekschen troon beklimmen zal, mag wel in de eerste plaats gerekend worden, dat het deficit op het Grieksehe budget van het loopende jaar reeds een half millioen bedraagt. Het schijnt dat de ellende in de Engelsche fabriek-districten weder toeneemt. Er zijn thans 146,231 personen, in wier onder houd geheel of gedeeltelijk wordt voorzien en waarvoor wekelijks benoodigd is 7028 Aan de Engelsche bank is echter nog eene som van 310,000 voor hen beschikbaar. Het vorsten congres te Frankfort heeft tot hier toe niet veel opgeleverd. De jeugdige groot hertog van Baden voert in hetzelve eenen hoogen toon en wordt hoog geroemd door de democratische partij, maar even daarom door anderen verre achter gesteld. Men beweert, dat hij te veel eischt en dus niets verkrijgen zal. Voorts zegt men, dat de koning van Pruissen, die te Berlijn is terug gekeerdvoornemens is zoodra mogelijk een congres van Duitsehe ministers uit te schrijven, om het vraagstuk van de hervorming van het Duitsehe verbond aan het oordeel van deze vergadering te onderwerpen. De bijeenkomst zou te Dresden gehouden worden. Het schijnt dus dat de Pruissische koning even zeer van de noodzakelijkheid der hervorming overtuigd is, maar deze liever door ministers wil laten bewerken, die dan natuurlijk de verantwoording daarvoor zullen dragen. Maar het stelsel van hervorming is niet in den geest van von Bismarck, den man die in Pruissen elke voorwaartsche schrede met geweld tegengaat. Het zal dus te bezien staan, of de koning zien op dat punt met zijnen onverzettelijken eersten minister zal kunnen verstaan. De ingenomenheid met de emancipatie der Israeliten in Zwitserland is daar nog lang niet algemeen. Een tegenpartij in Aargan zoekt het ontslag der regering te bewerken, of wil uit den grooten raad treden, oin onderhandelingen ondoenlijk te maken. De grootvorst Contstantijn heeft Warschau verlaten en zal eerlang door zijne vrouw en kinderen worden gevolgd. Zijn vertrek is zoo lang mogelijk geheim gehouden. Men vermoedt, dat hij langentijd afwezig zal blijven en dit laat zich vooral daarom denken omdat reeds dikwijls is opgemerkt, dat zijne positie onhoudbaar is geworden. De Polen denken er niet aan, om de wapenen ne-

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2