1863. IN". «7. MAAKDAG 31 AUGUSTUS. 50'" Jaarna»#. 3ksluur. 35mtictifünöscf)c 3aerigfcn. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,35 fr. p. p. 1,9#. Gewone odvcrtentlPn worden a 20 et. de i' m regel geplaatst. Geboorte», huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels ƒ1,20, behalve het zegelregt, De inzending van advertentiCn kon geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave^ Putolloat lo BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, Gezien art. 235 en 6 der verordening regelende de loting en jaarlijkschc aanvulling der manschappen van het personeel tot bediening der brandspuiten. Brengen ter kennis van allen die zulks aaugaat dat het REGISTER van INSCHRIJVING voor de LOTING is opgemaakt en dat het gedurende de eerste helft der maand September, des voormiddags van 9 tot des namiddags 2 ureter secretarie ter visie zal liggenmet uitnoodiging- om daarvan kennis te nemen en verkeerdheden ontdekkende, daarvan vóór of op den 15 dier maand ter secretarie kennis te geven, met overlegging der noodige bewijsstukken. En worden de ingeschrevenen bij deze opgeroepen om te LOTEN op Woensdag den 23 September 18G3, des middags ten 12 ure, en daartoe ten gestelden dage en ure te verschijnen ten raadhuize van Goes en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan of vooraf schriftelijk optegeven. Gedaan te Goes, den 29 Augustus 1863. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, II. C. PILAAR. In het N. Dagblad van 26 en 27 Augustus 11. (n\ 200 en 201) komt, onder het opschrift: „De Nieuwe Suikerregeling," eene kritiek voor van het koninklijk besluit van 20 Julij 1863, u°. lit. II 3, betrekkelijk de zoogenaamde suiker-contracten in Ned.- Indie, die in meer dan een opzigt de aandacht verdient en die de strekking heeft om te betoogen: „1°. dat onder het ministerie Thorbevke de regeling der uitgifte „van gouvcrnements-suiker-contracten in Nederl.-Indie niet bij de „wet, maar bij besluit plaats heeft; „2°. dat deze regeling niet alleen niet voldoet aan art. 56 van „het regerings-reglement, omdat zij niet instandhoudingmaar afloop der gouvernements-suiker-cultuur beoogt, maar dat zij „met letter en geest van dat wets-artikel in strijd is, en 3". dat deze regeling voor de staatskas veel minder voor- „declig is dan de regeling van 1860, en dat alzoo het ministerie Thorbecke die verafschuwde suiker lords" aau voordeeleii helpt, „die het ministerie Rochussen gemeend heeft, dat aan den staat „dat is aan het publiek toekwamen." Met uitzondering van het inleidend gedeelte, heerscht in dit artikel eene betrekkelijke bedaardheid en gematigdheid in vorm en uitdrukkingen, die wij niet gewoon zijn in het dagblad aan- tetrelfen en die zoo zonderling afsteekt bij den groven en over- moedigen toon, waarop in den regel over de regering en de personen der ministers gesproken wordt, dat de redactie zelve er over verbaasd is en nu reeds in twee volgende nummers(202 en 204) die weer geheel in den gebruikclijken trant zijn geschreven, en waarin de schade ruimschoots wordt ingehaaldniet kan nalaten er de aandacht op te vestigen. Voegt men hierbij, dat het besproken koninklijk besluit reeds is openbaar gemaakt in de Staats-Courant van 28 Julij, en het Dagblad alzoo eene geheele maand heeft laten vcrloopen, alvorens het in behandeling te nemen voor welk uitstel de kluchtigste motieven worden opgedischt dan blijkt het ten duidelijkste dat de kleine partij, die het Dagblad onderhoudt om het ministerie op allerlei wijze te verguizen, on danks zieh zelve tot de erkenning is moeten komen van de ver dienste van den maatregel waardoor zij in de eerste plaats is bevoordeeld en waardoor aan de gewone beschuldiging van fa- voritisme en nepotisme zulk een éclatant démenti is gegeven; maar tevens, dat hare partijzucht zulk eene hoogte heeft bereikt, dat zij ten slotte, zij het dan ook na weken zoekens en schoor voetend, ook uit die handelingen der regering, van wier doel matigheid zij overtuigd is, aanleiding neemt, om door eene on juiste voorstelling der zaken het publiek te misleiden en tegen de personen dér ministers in te nemen. Multatuli heeft ergens gezegd: „Publiek, ik veracht u met „groote innigheid" en onwillekeurig kwam ons bij het lezen van de „suikerregeling" van het dagblad dit gezegde voor den geest. Maar terwijl hij dit zegttoont die schrijver zijne achting voor het publiek, door te gelijkertijd bij dat zelfde publiek in beroep te komen ter zake zijner beweerde grieven; het dag blad daarentegen, dat altijd hoog opgeeft van zijn eerbied voor „het gezond verstand der natie" toont door de wijze waarop het zijn publiek misleidt, het in de daad al zeer laag te schatten. Wij zagen, om van vroegere zaken niet te spreken, hoe het de bekende Russische nota heeft toegelicht; nog dezer dagen kon- Jen wij waarnemen door welke middelen de Haagsche kiezers werden bewerkt; wij zullen thans een blik slaan op de wijze, ulo het oppositie-orgaan aanwendt, om zijne lezers met betrek king tot de „suikerregeling" op het dwaalspoor te brengen. Wordt vervolgd.) Ds. Nahuis, van ter Aa, heeft bedankt voor het beroep naar Kattendijke. Bij de verkiezing voor den gemeente-raad te Zierikzee hebben zes personen de vereischte meerderheid verkregen terwijl slechts vijf moesten gekozen worden. Na langdurige discussien heeft de raad besloten de gekozenen niet toetelaten, waarvan aan hen en aan gedeputeerde staten zal worden kennis gegeven. Gelijk wij in ons vorig nommer mededeelden hielden jl. Don derdag de Zuid-Bevelandsche schutterijen een concours op den vogel, de 54 deelnemende schutters vertegenwoordigden de volgende gilden, als: „De drie Korenbloemkens" van Kruiningen, „de Edele Handboog" van Kappelle, Wemeldinge„St. Sebastiaan" en „Soranus" beide van Heinkenszand, St. Sebastiaanen „St. Bar barabeide van 's Heerenlioek „St. Sebastiaan" van Ovezand „St. Sebastiaanvan Kwadendamme, Willem Teil" „de Arend" en Jacoba van Beijerenuit Goes. Denzelfden schutter P. van den Bries, lid van Soranusdie ten vorigen jare de hoofd vogel schoot, viel ook thans dit geluk te beurtterwijl zijn medelid J. van den Bries en Jan Rijk, lid van „St. Barbara" de beide zijvogels behaalden. Het heerlijke weder, eene opge ruimde stemming en het verdere kermisgejoel werkte alles mede om dit eigenaardig feest dat in vrolijkheid en de beste orde afliep in aangename herinnering te houden. Vrijdag 11. had hier, bij de Israëlitische gemeente, de aange kondigde godsdienstige feestviering plaats, ter gelegenheid van de inwijding eener nieuwe wetsrol, ten gebruike bij de gods dienstoefeningen in de Synagoge. Een groot aantalook van elders opgekomen geloofsgenootenvulde de kleine plaats der zamen- komst, die met bloemen en guirlandes, met wapenschilden en opschriften, aan den koning en de koningin gewijd, keurig was versierd. Ook burgemeester en wethouders, van den secretaris vergezeldwoonden op voor hen bestemde gedistingueerde plaatsen de plegtigheid bij. Nadat de nieuwe wetsrol was binnengebragt en rondgedragen, onder het gezang ook der gemeente, van de liederen en psalmen voor deze gelegenheid in een tekstboekje zamengebragthield de voorzanger eene stichtelijke toespraak, die alle de aanwezigen

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1