33iutenfttnft. ijemengöe lengten. openbare vergadering GEMEENTE-RAAD TE GOES, Bij de verkiezing voor den gemeenteraad te 's Gravenhage zijn ditmaal van 2740 kiezers 1303 opgekomen. Het aantal uitgebragte stemmen is dus meer geweest dan bij de vorige stemming. Als men echter nagaat, d§t nog de helft der stemgeregtigden niet is opgekomen in eene gemeente die gezegd wordt rijp te zijn voor de regtstreeksche verkiezingen", dap moet men of de waarheid van deze stelling betwijfèfen-of-aan het woord rijp eene beteekenis hechten, die men in het politieke leven liefst daaraan niet hechten wil. De couranten van heden melden dat tot lid van den [gemeente raad te 'sHage gekozen is de heer jhr. mr. Quarles van Ufford, met 758 van 1296 uitgebragte geldige stemmen. Volgens den redakteur van het N. Haagiche Dagbladdie beter dan iemand weten zal, hoe die stembriefjes verkregen zijn, wijzen die 758 stemmen aan, welke de u-are stem is van de publieke opinie. De publieke opinie wordt dus in eene stad van meer den 70,000 inwoners door ruim 700 personen uitgedrukt, welk aantal één derde uitmaakt van de kiesgeregtigden. Dat de jonge Hagenaar blijde is over den uitslag der verkiezing is zeer natuurlijk, maar dat hij daarin de ware stem der publieke opinie hoort, dat kan men niet begrijpen of men moet zijn gehoor hebben. Te Schiedam is de kollecte voor het monument 1813 al reeds gehouden en heeft aldaar opgebragt 1100. Men schrijft uit Blokzijl, dat voor het havenlicht daar de pe troleum wordt gebruikt, en dat, volgens getuigenis van de zee varenden deze een veel helderder licht verspeidt dan gewone olie en ook op merkbaar verderen afstand zigtbaar is. De geestelijken van verscheidene gezindten van de Zuide lijke Staten van N.-Amerikahebben een adres gerigt aan alle Christenen, die over de geheele aarde verspreid zijn, ten einde de zaak, waarvoor het Zuiden de wapenen heeft opgenomen, te verdedigen. Zij roemen zeer den liberalen en godsdienstigen geest die in de Zuidelijke Staten heerscht, maar zwijgen geheel van de afschaffing der slavernij, waaraan door die Zuidelijk-Amerikaan- sche Christenen niet schijnt gedacht te worden. Zoolang zij deze zaak, welke door alle beschaafde natiën wordt verlangd, onaan geroerd laten, is het niet te denken, dat hunne stem eenigen weerklank vinden zal. Het laat zich ook moeijelijk overeenbren gen, dat men met liberale beginselen bezield is, maar de slavernij in stand houdt. Omtrent den loop der zaken in het vorsten-congres is weinig- met zekerheid bekend. Alleen weet men, dat in den aanvang der beraadslaging de meest gewenschte eenstemmigheid onder de aanwezige vorsten heeft geheerscht, maar men meent grond te hebben om te vreezen, dat deze bij de behandeling van andere punten geen stand zal houden. Oostenrijk heeft zich voorgesteld om niet zonder eenig resultaat het congres te sluiten, maar daar mede zal de toestemming der afwezigen nog niet verkregen zijn. I'ruissen schijnt zich voornamelijk te hebben onttrokken, omdat het vooraf geene de minste mededeeling van de zaak heeft gekregen, en niet wilde overompeld worden door voorstellen, waarvan vooraf geene kennis gegeven werd. Wat in langen tijd niet gebeurde heeft nu plaats geluid, de koning heeftweigerende om naar het congres te gaan, in overeenstemming gehandeld met den wensch van zijn volk. De minister von Bismarck moet ver klaard hebben, dat de plannen van Oostenrijk, in het congres ontwikkeld, onvereenigbaar zijn met het belang van het Duitsehe volk en met de plaats, dien Pruissen regt heeft intenemen. Ofschoon reeds een en andermaal verzekerd is, dat de aarts hertog van Oostenrijk de keizerlijke kroon van Mexico heeft aan genomen, schijnt dit echter verre van zeker. Men zegt nu, dat zijn schoonvader koning Leopold, neutraal wil blijven, en dat er geene familieraad te Brussel zal worden gehouden. In Amerika blijft men tegen de inrigting van een Mexicaansch keizerrijk in genomen. Het katholieke congres te Mechelen is, zoo als alle congressen, met een diner gesloten. Bij die gelegenheid heeft de voorzitter, de heer Delafaittelid van den senaat, den eersten feestdronk ingesteld, op den paus. Naar de dagbladen vermelden, heeft de redenaar onder anderen tot lof van den paus gezegddat hij alle staatkundige berekeningen doet mislukken door de hem van God ingegevene twee woorden: non possunius (wij kunnen niet)" Vermoedelijk hebben de dagbladen geen naauwkeurig relaas ontvangen of zijn zij niet getrouw geweest in de repro ductie. Ten minste zou men, indien het er op gezet was, naauwelijks zooveel onzin in weinige woorden kunnen zamenbrengen als in deze zoogenaamde lofspraak vereenigd is. Het is dan ook te hopen voor de eer van den toast insteller zoowel als voor die van hem, aan wien de d^onk werd gewijd, dat men het gespro kene rectificeren zal, indien men eenigen prijs er op stelt, dat de feestdronk op regten prijs zal geschat worden. Ten slotte is een dronk ingesteld door den abt Broers uit Amsterdam, waar bij dank gebragt werd aan de commissie die het congres en het feest te Mechelen heeft georganiseerd. Eerstdaags zal een proces gevoerd worden tusschen twee zon derlingen in de omstreken van Ivetotenwel om de volgende reden. Een van deze twee had zich voor eenigen tijd opgehangen en was reeds op het punt van in den strik, die zich al naauwer en naauwer om den hals sloot, te sterven, als de ander aankwam en den strop lossneed, waardoor de zelfmoordenaar van eene vrij belangerijke hoogte naar beneden viel en een been brak, maar zijn leven behield. Deze beweert nu, dat hij het been gebroken heeft, door toedoen van den ander, die ongevraagd den knoop lossneed en die hem schadevergoeding geven moet, omdat hij hem een been liet breken, zoodat hij voor eenigen tijd ongeschikt is om te werken. De tuiniers onder Bijnsburg verzekeren dat zij bloemkool zullen kunnen blijven leveren tot besloten water. Dit jaar schijnt dus zeer vruchtbaar in deze groente te zijn. Op het budget van oorlog in Oostenrijk komt eene som voor van twaalf duizend florijnen voor het onderhoud van katten in de pro viandmagazijnen. Het zou misschien speculatie zijn, om jaarlijks de katten die nu verdronken worden naar Oostenrijk te verzenden. Te Bulse in Polen werd eene dame, omdat zij een zwart cein tuur droegnaar den kommandant gebragt en veroordeeld om terstond 25 roebels te betalen. Toen zij verklaarde geen geld bij zich te hebben werd zij door kozakken gevisiteerd, die daarbij zoo ruw te werk gingen, dat de dame in onmagt viel. In Frankfort zijn thans zoovele gedecoreerde prinsen, ministers en andere soorten aanwezigdat de soldatendie op schildwacht staan, den ganschen dag, het geweer moeten presenteren. Bij gelegenheid van het katholieke congres te Mechelen zijn de spoor wegen druk door pic-pockets bezocht, zoodat menigeen horologie, portemonaie en andere waarde heeft verloren. In de pakhuizen van de Messagéries Imperiales te Marseille heeft een hevige brand gewoed, waardoor een pakhuis en juist dat, waarin de modellen van verschillende werktuigen werden bewaard, geheel is vernield. De schade is nog niet bekendmaar moet zeer groot zijn. Even onder Leijden is een wagentje met een kind van weinige maandendat onder opzigt van een klein meisje wasin het water geloopen. Door de kloekmoedigheid eener in de buurt wonende vrouw, die geheel gekleed zich te water begaf is echter het kind gelukkig gered. De in 's Hage studerende .Tapannezen hebben den toren der groote kerk bezocht, op het oogenblik dat het carillon bespeeld werd en met de meeste bewondering en verbazingdie bespeling gadegeslagen. Voor de Willemstad is een vaartuig met planken en metselsteenen omgeslagen. Een visscher, die met zijn schokker in de nabijheid was, deed ondanks het ontstuimige weder met zijn zoon pogingen, om hulp te ver- leenen, en had het geluk den schipper van het gezonken vaartuig- te redden, maar de knecht van dezen was dadelijk bij het ongeval, in de diepte verdwenen. VAN DEN DEN 24 AUGUSTUS 1863. Afwezig mr. de Knokke van der Meulenop reis. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gearresteerd. W ordt gelezen brief van heeren gedeputeerde staten daarbij goedkeurende het raadsbesluit om 130,uit de onvoorziene uitgaven te betalen, aan de geëxamineerde sollicitanten naar de fransche jongensschool. Worden overgelegd en tot den afloop des jaars aangehouden, verzoeken om kwijtschelding van hoofdelijken omslag van P. Reijnhoudt en C. J. Hamelinck. Wordt gelezen het rapport der plaatselijke schoolcommissie over de gebreken der armenschool, waarin hoofdzakelijk vermeld wordt; lr. dat de school te laag van verdieping is2e. dat het pri vaat in de school is en de lucht bederft3e. gebrek aan lucht- verversching 4 -. het licht is te zwak en onregelmatig aangebragt; en 5 de vochtigheid van het locaal, welke gebreken zij, met aanduiding der middelen, zou wenschen verbeterd te zien. Dit schrijven is door burgemeester en wethouders gesteld in handen van het burgerlijk armbestuur, als behoorende de weezen en armenschool tot de gebouwen van het weeshuis, welk bestuur op de onmogelijkheid wijstom de jongens slaapkamer thans boven het schoollokaal, naar een ander gedeelte van het gesticht overtebrengen, terwijl de verlangde veranderingen, eene aanzienlijke uitgaaf zou vorderen, die niet wel van de armen inrigting kan gevorderd worden, waarom het armbestuur met het oog op art. 31 der wet op het onderwijs, die uitgaaf moet laten voor reke ning der gemeente. Is besloten deze stukken bij de leden van den raad rondtezenden. Nog deelt de voorzitter mede dat van de heeren raadsleden de Kanter en van de Putte is ingekomen, een gemotiveerd voorstel omte beginnen met het loopende jaarde werking van het raadsbesluit tot aflossing der gevestigde schuld, gedurende 10 jaar te schorsen en de daarvoor jaarlijks op de begrooting voorkomende som van 3000,gedurende voorschreven tijdvak, te bestemmen voor het schoolwezen of den openbaren gezondheidstoestand. Ook dit stuk zal met de daarbij gevoegde memorie van toe lichting worden rondgezonden bij de leden om behandeld te worden bij de gemeentebegrooting. Wordt gelezen het verzoekschrift van den heer H. Werri, st^ek. kende om bij zijn tuin, aangekocht van de erven van den beer

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2