PERSISCH INSECTENPOEDER' $oe66esc5ouroiiig. Jïïar&töerigten. «ftöoertenlten. OPENBARE AANBESTEDING. Het maken van buitengewone verdedigings- werken ter voorziening der oeverafschui- ving van den 19 Mei jl.tusschen de dijkpalen no. 19 en 21 bestaande in: die, waarbij aan de ingezetenen de verpligting wordt opgelegd om aangifte te doen bij ontdekking van brand buiten de ge meente en des gevorderd ook dienst te moeten doen bij zoodanigen brand. De vernietiging dezer bepaling beeft plaats gehad, op grond dat de werking eener gemeente-verordening zich niet buiten het grondgebied der gemeente kan uitstrekken, en daardoor alzoo geene diensten buiten de gemeente aan de inge zetenen kunnen worden opgelegd. Archieven. Omtrent het archief van Goes vinden wij aangeteekenddat de beperkte ruimte meer en meer onvoldoende wordt voor eene ordelijke plaatsing, terwijl het noodzakelijk gevolg daarvan is, dat de onderdeelen van het archief in onderscheidene lokalen moeten worden verspreiddat noch voor het gebruik noch voor het toezigt bevorderlijk is. Voorts heeft de bibliotheek behalve verschillende statistieke opgaven en de jaarverslagen van enkele gemeenteneenige boekwerken van onderscheiden aard ontvangen. De catalogus dier bibliotheek is met de uitgave van het tweede gedeelte, zijnde de catalogus der pamfletten enz., geheel gereed. Begraafplaatsen. De begraafplaats te Wilhelminadorp, gemeente Kattendijke, werd door de eigenaars van den Wilhelminapolder, aan wie zij behoorde, aan de gemeente voor 600 afgestaan. Geldmiddelen der gemeenten. Ofschoon de belangrijk meerdere uitgaven voor het lager on derwijs de geldmiddelen der gemeenten bijzonder hebben gedrukt, zoo kan nogtans gezegd worden dat de toestand dier geldmiddelen over het algemeen niet ongunstig is. Het cijfer van f 11749,91 dat de hoofdelijke omslagen en andere directe plaatselijke belastingen meer heeft bedragenis hoofdzakelijk het gevolg van de verhooging der hoofdelijke om slagen in 46 gemeenten voornamelijk voor de kosten van het lager onderwijs. Opmerkingen van belangrijken aard heeft het onderzoek der gemeente-rekeningen niet opgeleverd; de eenige die als zoodanig mededeeling verdient is, dat ia de rekening van de gemeente Sluis eene som van 6 was verantwoord, wegens vrijwillig hetaalde boete door een persoon die in overtreding had gehandeld van de verordening der plaatselijke belastingen in die gemeente. Daar die boete echter niet bij een vonnis van den strafregter was opgelegd en dus niet kon worden gevorderdhebben wij de onwettigheid van deze handelwijze onder de aandacht van het gemeente bestuur gebragt, cu het uitgenoodigd om het bedrag dier ontvangene boete aan den belanghebbende terug te geven waaraan het heeft voldaan. In de gemeente Breskens heeft zich het geval voorgedaan dat de gemeenteraad aanvankelijk nalatig bleef om zijne medewerking ■te- verleenen tot de voorloopige vaststelling der rekening van de gemeentehem bij art. 220 der gemeentewet opgedragen. De leden van den raad waren daartoe door den burgemeester driemaal, doch te vergeefs, opgeroepen; ook de wethouders schenen ongenegen om in deze te handelen naar het voorschrift van art. 126 der gemeentewet, vermits zij in eene daartoe door den bur gemeester belegde vergadering niet waren opgekomen. Dit gaf aanleiding dat de burgemeesterdie geen lid van den raad is zich tot ons wendde met verzoek om te worden onderrigt wat hij in deze. behoorde te doen. Daar de gemeentewet in een geval als waarvan hier sprake was, niet voorzag, hebben wij dienaan gaande aan den minister van binnenlandsche zaken inlichtingen gevraagd. Bij een schrijven van den 26 November 1862 gaf de minister ons te kennen, dat de artikelen 126 en 127 der gemeentwet hem niet van toepassing schenen, dewijl het hier de uitvoering van de gemeentewet gold en onder het woord wetten zoo als het in art. 126 gebezigd wordt, zijns inziens niet wel de ge meentewet zelve te begrijpen was; dat dus moest worden beproefd (hetgeen echter reeds had plaats gehad) met toepassing van art. 49 der gemeentewet, in eene derde vergadering een besluit te verkrijgen met zooveel of zoo weinig leden als dan tegene woordig mogten zijn. Voor dat die inlichtingen waren verkregen, had echter de ge meenteraad de bedoelde rekening reeds voorlooping vastgesteld. (Wordt vervolgI). Het volgende berigt wordt iu alle dagbladen gelezen. De boekhandelaar II. C. A. Campagnete Tiel, heeft de uitgave ondernomen van eenen Prachtbijbel voor alle standen, waarvan de lc aflevering bereids het licht ziet. Deze uitgave van den bijbel geschiedt in gr. 4" formaat en wordt opgeluisterd door 40 keurige staalplaten, allen expresselijk daartoe vervaardigd door Nederlandsche graveurs, zoodat deze belangrijke nationale onder neming mede strekt tot aanmoediging en opbeuring der Neder landsche graveerkunst. Eene hier te lande schier ongekende oplage van 20000 exemplaren heeft het den uitere ver mogelijk gemaakt, dezen bijbel verkrijgbaar te stellen voor een prijs zoo laag, dat daarvan, bedriegen wij ons niet, zelfs nog nimmer in het bui tenland het voorbeeld gegeven is, terwijl de uitvoering den heer Campagne allezins tot eer strekt. Wij noodigen een ieder uit, die zich eene geringe uitgave getroosten wilom zich eene pracht uitgave van het beste boek, dat tevens als een sieraad van de huiskamer dienen kan, aan te schaffen, van de in alle boekwin kels voorhanden le aflevering inzage te nemen. (Zie verder de advertentie hierachter). 251ste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 1000,en daarboven. 5s klasse. 11e lijst. N". 11951 en 16850, ieder 1500,—. N". 292, 5539,, 10770 en 18284, ieder 1000.—. 12e lijst. N 12536, 3272 en 16789, ieder 1000, 14e lijst. N". 15347 1504112159 8927 1426717161. 19936 17396 ieder 1000,—. GOES 18 Augustus 1863. Ook heden hield de drukte der inzameling van den oogst vele landlieden terug, en was de aanvoer minder dan gewacht was. Nieuwe tarwe, win- tergekst en koolzaad liedongen ruim vorige weekprijzen. Men noteerde de jarige tarwe/ 9,50 a f 10,Nieuwe dito f 10,a 10,30. rogge f 6,25 4 f 650/so- Winter gerst f 5,a f 5,25. Zomer dito f 4,75 4 5,Nieuwe haver f 3,50 a f 3,60. Groene erwten f 6S5/fl0. paab- denboonen 625/4(j. kookzaad 13,a f 14,40. meekrap onveranderd. boter f 1,20 a f 1,25 het Ned. tï,'. eijeren (kippen) 2,20 a f 2,30 de 100 stuks. AMSTERDAM, 19 Augustus 1863. tarwe flaauw met weinig handel, rogge bij kleinigheden en onveranderd. gerst lager, koolzaad April JL 72, Oct. x 7 op najaar vast, op voor jaar '/2 lager. raapolie vlieg. 40per 6/w f 41 lijnolie „47, 48 04. LONDEN, 19 Augustus 1863. Granen onveranderd. DANTZIG, 17 Augustus 1863. tarwe bijua geheel zonder kooplust, daar het schijnt dat de prijzen nog meer zullen dalen BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting. Tarwen brood 16 ct. Tarwen Krop brood 14 Masteluin brood Rogge brood 13 ct. 1 O l<u a De ondergeteekenden betuigen bij deze, aan hunne buren, hunnen hartelijken dank voor de ondubbelzinnige blijken van deelnemingbij gelegenheid van hun Huwelijk op heden. Goes J. M. DEKKER. P. DEKKER—Kramer. den 20 Augustus 1863. Op WOENSDAG DEN 2 SEPTEMBER 1863, des voormid dags ten 11 ure, zal de DIJKS-DIRECTIE van de Breede Watering Bewesten Yersekein het logement de Prins van Oranje te Goestrachten aantebesteden 1657 vierk. ellen Dwarsstroom's Zinkstuk dik 40 duim. 1114 Kraagstuk 80 214 kub. ellen Vletgrond 500 last gewone Vilvoordsche steen j tot zinking en bestorting. 240 afval van idem De besteding geschiedt naar de voorschriften van art. 68 372 der algemeene regelen en bepalingen vastgesteld door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij beschik king van den 24 April 1860 n". 160, 3e afdeeling. Het bestek en de teekening liggen ter lezing en inzageten kantore van den Heer G. H. Kakebeeke Ontvanger-Griffier dezer Watering te Goes, bij wien de verdere noodige inlichtingen te verkrijgen zijn. De inschrijvings-biljetten moeten vóór of op den 1 September 1863 ten kantore van evengemelden Heer Ontvanger-Griffier vrachtvrij worden ingezonden. Goes den 20 Augustus 1863. De Dijks-Directie voornoemd, W. A. de LAAT de KANTER, Dijkgraaf. G. H. KAKEBEEKEOntv.-Griff. Dit zaad eener bloem uit het Ararat Gebergte doodt oogenblikkelijk weeg luizen, vlooijen, motten, bladluizen, mieren en alle andere ongedierten. Men strooit het in de reten der vloeren, men strijkt het aan de wanden, in bedsteden, kisten, kasten, enz.; honden, koeijen, vogels en andere dieren wrijft men daarmede in. Wollen goederen en bontwerk kan men daardoor tegen mot bewaren en die, waarin ze reeds is, spoedig daarvan bevrijden. Bloemen en planten kan men er mede van ongedierte zuiveren. Waar het niet goed te strooijen is, kan men het met een blaaspijp inblazen. 50 ct. het zakje. AMSTERDAM, VERKOOPHUIS. Goes, J. P. van der Does Lzn., voor heen wed. C. Vreeke. Bergen-op-Zoom, D. Pouwels. Middelburg, C. J. Kruisse, Oostburg, wed. P. J. Geelhoed. Sluis, gez. Janssen. Vlissiugen A. M. Kalb- fleisch eu in de bekende dépots in de andere steden.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3