1863. N°. 64. DONDERDAG 20 AUGUSTUS, 50m Jaargang. yftttttsefiift bestuur. JSmneiifanftscije Jkrifltcn. i i»umu -WCT 60ESSCHE De uitgave «lexer Courant geschiedt Maan. V'jiK dag en Donderdag avond, uitgezonderd Gewone advertentlën worden h 86 et. de regel geplaatst. Geboorte, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels Ï.IObehalve het eegelregt, De Inzending van advertentlën kan geschieden tot vóór drie nren des namiddags op den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den Gomeonte-raad. t© Goes, ten raadhuize aldaar, OP MAANDAG DEN 24 AUGUSTUS 1863, des namiddags ten 1 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Verzoek van den heer H. Werri, om modder uit de vest op zijn grond te mogen brengen. 3. Idem om grond in erfpacht door den heer J. H. C. Kakeleeke. 4. 'Vaststelling gemeente-rekening 1862. 6. Overlegging gemeente-begrooting 1864. 6. Opneming rekening van de Vereeniging van werklieden over 1862. 7. Overlegging rekening 1862 en begrooting 1864 van het burgerlijk armbestuur. 8. Idem begrooting van het Gasthuis voor 1864, 9. Idem rekening 1862 en begrooting 1864 voor de schutterij. 10. Onderzoek der geloofsbrieven van de benoemde raadsleden. BoRconcirtialtlns. BUBGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend: dat de Directie der Goessche Gasmaat schappij heeft besloten, met den eersten September eerstkomende, den GASPRIJS voor PARTICULIEREN met TWEE CENT per CUB. EL te VERMINDEREN en alzoo te brengen op ZESTIEN CENT; blijvende voor de gemeente gebouwen en in stellingen op zestien cent bepaald, met uitzondering van het gast en weeshuis, welke gestichten voor den prijs van vijftien cent per el moeten verlicht worden, volgens raadsbesluit van den 31 Julij 11. Gedaan te Goes den 20 Augustus 1863. Buvgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. P1LAAB. Heden wordt van wege den minister van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage aanbesteed: de voortzetting van het graven van het kanaal door Zuid-Beveland, in twee perceelen. Voorts vernemen wij dat de graving van het kanaal tusschen den rijksweg en den hooiweg, dat, indien wij ons niet vergissen, eene lengte van 2150 ellen heeft, dezer dagen voltooid is en het baggeren in het andere gedeelte goed wordt voortgezet. Aan welke zijde van het kanaal te Hansweert de bijsluis voor kleinere schepen gebruikt zal worden, is nog niet met juistheid te bepalen, hoeveel men aan de meest bebouwde zijde met het aanjkoopen van grond en huizen voortgaat. Gisteren zijn te Middelburg aanbesteed eenige buitengewone herstellingen aan de provinciale waterstaatswerken en wegen, als 11. het vernieuwen van de steenen heul met frontsmuur op den weg van Zierikzee naar Zijpe, aangenomen door dhr. Vink te Noordgouwe voor 236. 2o. Het herstellen en versterken van den steiger te Zijpe aan genomen door dhr. P. Monjé te Breskens voor 3375, 3Het bestraten en verstraten van wegen in het voormalig 4-' district, aangenomen door denzelfden voor 1864. De arrondissements-regtbank te Middelburg heeft dezer dagen een drietal opgemaakt voor de vacerende betrekking van kanton- regter te Sluis. Het bestaat uit de heeren mrs. Z. D. Suringar procureur bij de arrondissements-regtbank te Leijden, IV. van der Os, advok'. te Vlissingen en A. VerhoeJJ', advok'. te Utrecht. Volgens kennisgeving door den heer commissaris des konings in Zeeland, is de opening der jagt op klein wild in deze provincie bepaald op Maandag den 31 Augustus a. s., met bepaling, dat de korte jagt dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jagt op den Maandag, Woensdag en Zaturdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jagt, zal geoorloofd wezen. De kerkeraad van Wolfaartsdijk heeft ten tiendenmale een be roep uitgebragt in dezelfde vakature. Hij heeft thans met mede stemming van ambachtsheeren, met algemeene stemmen beroepen den jheer A. Macphersonpredikant te Nijkerk op de Veluwe. Men schrijft ons uit Kruiningen. Gelukkig is voor het invallen van den regen de oogst in onze streken voor het grootste gedeelte geëindigd, daar welligt de wensch naar dat verkwikkende levensvocht spoedig in eene klagt zou veranderen. Het snijden der paardenboonen is ook reeds hier en daar be gonnen, terwijl het eentooning gebrom van den hoorn der meede del vers ons zegtdat met het delven der hier zoo algemeen gebpuwde meekrap een aanvang gemaakt is. •ïïdt nog toe wordt er weinig of geene ziekte in de aardappels waargenomen. Misschien wordt de voorspelling van dr. Utéléplie De mat tis te Bordeaux bewaarheid, die, uit den meer aanzienlijken overvloed der grootere paddenstoel soortendan in jaren het geval was, sedert den herfst van het vorige jaar, beweeit, dat de kleinere schimmel plantjes, die zooveel schade aan den wijnstok de aardappelen- en maïsvelden hebben aangerigt, hun verdwijnen nabij zijn. Men schrijft uit Wissenkerke van den 9 Aug. Eergisteren, des middags tusschen 11 en 12 ure onttlaste zich boven dit dorp een kort maar zwaar onweder; was de mildelijk vloeijende regen eene verkwikking voor het dorstende aardrijk, en eene voorziening in de groote behoefte aan drinkwater, zoo vervulde een zwaren donderslagonmiddelijk volgende op den bliksemvelen met ontzetting. Spoedig bleek het dan ook dat de vrees niet geheel ongegrond was geweest, daar de bliksem in de onmiddelijke nabijheid van den bebouwden kring dezer gemeente, op den dijk voor het buiten van den heer van der Loeff in een boom was geslagen, en dezelve geheel verbrijzeld had, gelukkig zonder andere ongelukken te veroorzaken. Treuriger was het ongeluk dat gisteren onder de gemeente Cortgene plaats had De vrouw van den arbeider J. K.wonende onder Geersdijk, voor het binden van boonen stroo benoodigd hebbendebegaf zich in den vroegen morgen naar de werf van den landbouwer Geelhoedvoor wien zij de paardenboonen moest binden, en schijnt het benoodigde stroo uit eene klamp te hebben willen trekken met dat ongelukkig gevolg dat een gedeelte der klamp voorover is gevallen en haar heeft bedolven. Toen men haar vond was zij reeds een lijk. Aan het stations-gebouw te Leeuwarden voor den staatsspoor weg van Harlingen derwaarts, wordt met kracht gearbeid, ten einde het tegen den 11 October aanstaande voor het verkeer op dien weg te kunnen doen dienen. De berigten omtrent de haringvangst blijven zeer treurig, zoodat de rederijen met zware verliezen bedreigd worden. In de afge- loopen week zijn vijf schepen aangekomen met eene vangst van 70 a 112 tonnen haring, maar niettegenstaande de geringe aan voer, zijn de prijzen gedaald. Uit 's Hertogenbosch wordt geschreven, dat er weder nieuwe ge tuigen gehoord zijn in zake den moordaanslag op den aartsbisschop van Utrecht, doch ook dit onderzoek moet, evenalsal het voorgaande, geen het minste licht over deze duistere zaakhebben verspreid.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1