W% fyv «S laatsfcjgphoudene algemeer.e vergadering van de maat schappij tot nut van't algemeen, is ook het punt der gewenschte schoolpligtighëid behandeld. Met eene kleine meerderheid heeft de vergadering zich ten gunste van dit beginsel verklaard. Ook is gehandeld over het al of niet wenschelijke van de afschaffing der doodstraf. De vergadering heeft wel den wensch uitgespro ken, dat die straf niet meer mogt toegepast worden, maar zich incompetent verklaard, om eenige poging tot'de afschaffiing te doen. Te Botterdam is dezer dagen een kinderziekenhuis opgerigt, door de weldadigheid van eenige particulieren. Daarin zullen kinderen van 2 tot 10 jaren kunnen opgenomen worden tegen betaling van 10 ets per dag. Door deze onderneming wordt aan de kleine patiënten, in den minderen stand, eene behoorlijke behandeling en verpleging gewaarborgd en eene groote verligting aangebragt voor ouders, die, bij den besten wil ook, niet in de behoefte hunner zieke kinderen kunnen voorzien. Vóór eenige dagen werd in sommige dagbladen geschreven dat op den spoorweg bij Mainz een vreesselijk ongeluk had plaats gegrepen, waarbij 160 inenschen het leven verloren hadden. Thans schrijft het Handelsblad, dat van den Nederlandschen gezant te Frankfort een telegram ontvangen is, waarin de geruchten omtrent dat ongeluk ten eenenmale ongegrond worden verklaard. rBiu'teiifttnft. In Frankrijk loopt het gerucht dat (le koning van Belgie zijnen schoonzoon, d< n aartshertog Maximiliaan aangeraden heeft om de kroon van Mexico aan te nemen. De keizer van Oostenrijk zou zich echter daaromtrent nog niet hebben verklaard. De vestiging van liet keizerrijk in Mexico is in het Noorden van Amerika met tegenzin vernomen en men zegt zelfs, dat het kabinet van den president daartegen protesteren wil. In bet Zuiden daarentegen was deze gebeurtenis met welgevallen vernomen. In Amerika worden tegenwoordig ook de godsdienstleeraars voor de militaire dienst gedesigneerd. Alleen uit den staat Maine, zijn er twintig predikanten door het lot aangewezenom als soldaat de vanen van het bondsleger te volgen. Men vindt overigens in het leger alle godsdiensten der wereld vertegenwoordigd. Sedert de oproerige bewegingen in New-York ter zake van de conscriptie, was deze maatregel tijdelijk gestaakt. Men zegt nu, dat het plan is om dien met alle kracht door te zetten en de loting te doen plaats hebben, onder bescherming van eene aan zienlijke troepenmagt. De loting zal weder plaats hebben iH dezelfde lokalen, die veertien dagen geleden werden geplunderd. Een brief nit Richmond schrijft, dat de Zuidelijken genoodzaakt zullen zijn, indien de Noordelijken volharden in het aanwerven van negers, insgelijks negers als soldaten te gebruiken. Zij zouden dan een leger van 750,000 man op de been kurtnen brengen. Het Engelschc gouvernement heeft zich formeel verklaard tegen de vestiging van het Mexicaansche keizerrijkonder het protectoraat van- Frankrijk. Tegenover de opgewondenheid der Polen in hunnen strijd tegen Rusland, openbaart zich in dit laatste rijk groote opge wektheid om tegen de Polen op te trekken. Eene proeve daarvan leverde dezer dagen eene jonge dameaan het Uralgebergte wonende, dié met toestemming haars vader vergunning verzocht om bjj de kavallerie, welke naar Polen zal worden gezonden, in dienst te treden. De vader had niet alleen zijne toestemming gegeven, maar tevens gezegd, dat hij de uitrusting zijner dochter bestrijden, daarenboven twee zijner zonen bij hetzelfde korps stellen en allen gedurende den veldtogt onderhonden zal. Dezer dagen hebben de Polen weder eene overwinning op de Russen behaald, die te belangrijker was, omdat zij daarbij een buit maakten van 225,000 roebels. Muravieff gaat nog altijd met zijne wreedheden voort. Toen rpor eenigen. tijd een man dien men voor een Russische 9pion hield in een dorp verdwenen was, liet de Russische generaal niet alleen het dorp verbranden maar de bevolking twee uren ver wegdrijven, om van honger te sterven. De kroonprins van Pruissen is van Gastein teruggekeerd, waar hij een onderhoud had met den koning. Terwijl de koning «elf ook eerlang de badplaats verlaten zal. Of hij genezen zal zijn? De uitnoodiging tot bijwoning van het door den keizer vaq Oostenrijk geïmproviseerde vorstencongres wordt door onder scheidene vorsten afgeslagen. Behalve den koning der Nederlanden hebben ook. de koningen van Denemarken en Pruissen bedankt, even als de., groothertog van Mecklenburg. De koning van Saksen zal wel deelnemen aan het vorsten congres. Gisteren heeft in al de kerken van het koningrijk Saksen eenbidstond plaats gehad, om den hemel te smeeken, dat de beraadslagingen van het congres tot naauwere aaneensluiting van het gezamenlijke vaderland moge strekken. $cmcnQÖe Ten bewijze voor den belangrijken invloed eener langdurige discussie in groote vergaderingen, kan men in het verslag van de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van het Al gemeen, lezenNadat nog eenige departementendoor het ge- druiscli niet hoorbaarhet woord hadden gevoerd, werd het voorstel bij acclamatie verworpen. ,/t Is geen wonder", zeide een niet- lid der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, „dat daar zooveel gedruisch in de vergadering heerscht, als geheele departementen daar het woord voeren." Pardon! was het antwoord, departement wil hier zeggen één afgevaardigde van hetzelve." De Maatschappij is er vooral op uit om juistheid van uitdrukking te bevorderen. Een dief (in den staat Ohio) werd ontdekt juist toen hij eenig zilverwerk bij zich gestoken had. Hij sprong uit het raam en kwam op een regenbak neder. Door de zwaarte van zijn ligchaam brak het deksel en stortte hij in den bak, waarin hij onraid- delijk den dood vond. Op een bruiloft te Lyon wierp een der gasten een brandende lucifer op den grond. Het kleed der bruid vatte daardoor vuur, en schoon men baar hoopt te behandelen heeft zij ernstige brandwonden bekomen. In Frankrijk zijn reeds meer dan tien millioen dieren afgemaakt enkel om bij de lessen in de veeartsenijkunde te kunnen dienen. Een Engelsch man heeft den keizer verzocht hieraan een einde te maken. De commissie voor de tentoonstelling van oudheden te Delft, erkent thans zelve, dat zij niet weet of wel de kist, waarin Hugo de Groot eenmaal ontsnapte is geexposeerd. 't Is niet onverstandig, dat dit nu eerst wordt bekend gemaakt, nu er geen gevaar meer is, dat de illusie der beschouwers zal weggenomen worden. De plannen van de hoofdcommissie voor het monument 1813 worden op de eene plaats geheel, op de andere half of voor één derde aangenomen, maar op de meeste plaatsen wil men eerst zekerheid alvorens men gelden inzamelt. Men zegt dat eerstdaags eene commissie zal worden benoemd, om een plan te beramen volgens hetwelk de hoofdcommissie werkzaam zijn zal, om uit den doolhof van zoovele commissien en plannen te geraken. In Groningen en Friesland wacht men veel van het bezoek van den minister van Binnenlandsche zaken voor de bespoediging van den aanleg van spoorwegen in die streken. Te Gouda is een metselaars knecht van een hoogen steiger aan de St. Jans kerk gevallenmaar ofschoon erg bezeerdheeft men toch hoop, om hem in het leven te behouden. Een Dagblad uit Weenen schrijft, dat eene nieuwe wijze van stemming is aangenomen in de beide huizen van den rijksraad. Ieder afgevaardigde heeft voor zich eenen witten en eenen zwarten knop. Eene geringe aan raking met den vinger aan een der beide knoppen is voldoende om zijne stem uit te brengen. De president heeft voor zich liggen twee tableaux. Op bet eene daarvan verschijnen witte punten op een zwart bord om de stemmen vóór aan te wijzen; op het andere vertoonen zich zwarte punten op een wit bordwelke de stemmen tegen aanduiden. Door de electriciteit wordt bij elke drukking op die knoppen met den vinger door de afge vaardigden gedaan, op een der tableaux de stem aangewezen die men heeft uitgebragt. De zangeres A. Patti, die in Frankfort zal optreden, en wel eenmaal bij de gala-voorstelling gedurende het vorsten congres, ontvangt niet minder dan 60,000 frs. voor zes voorstellingen. Een sterrekundige te Saragossa heeft bere kend dat er tusscben den 14; en 17" Augustus hevige stormen van hagel vergezeld zullen woedendat dit zich in 'September herhalen zal en dat de aanstaande wiuter buitengewoon koud zal zijn. In de Geneeskundige Courant wordt beweerd, dat vermenigvul diging van zamenkomsten als die te Wolfheze noodwendig moet leiden tot vermeerdering van de bevolking der krankzinnigen gestichten. Verkort verslag van den toestand der Provincie Zeelanddoor Gedebuteerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Statenin de Zomerverga dering van l8Co. {Vervolg.) Tot het eerste (het bevelen van den voortgang der herstemming) vonden wij ons natuurlijk onbevoegd, doch tot het laatste (het voorstellen aan Z. M. om het besluit van burgemeester en wet houders te vernietigen) zouden wij, ook zonder het gedachte be zwaarschrift, hebben overgegaannaardien het aangevallen besluit; naar ons inzien, in volkomen strijd was met de wet. Deze, toch, geeft aan niemand de bevoegdheid om in de door het bureau van stemopneming overeenkomstig art. 11 der gemeentewet opgemaakte lijst eenige verandering te brengen, terwijl uit de laatste zin snede van dat wets-artikel, in verband met art. 15, voor bur gemeester en wethouders bepaaldelijk de verpligting voortvloeit om, binnen de daarvoor gestelde tijdruimte, den dag te bepalen waarop de stemming over de op de lijst gebragte personen zal geschieden. Het gedachte besluit werd door ons mitsdien aan zijne ma jesteit ter vernietiging voorgedragen. Inmiddels was in eene vergadering van den raad deze zaak ter sprake gekomen, ten gevolge waarvan door denzelve het tweeledig besluit werd genomen, 1». om aan burgemeester eu wethouders op te dragen het gevoelen van onze vergadering, daaromtrent te vragen, 2o. om de door burgemeester en wet houders bepaalde nieuwe verkiezing te schorsen.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2