1863. N°. 63. MAANDAG 17 AUGUSTUS. 5(^ Jaargang. yCantscfijfi Besluur. SCHOUWING DEE WEGEN. ^mnmfanöscfje lengten. (JOIiSSlllE RAM. De nitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag cn Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1.95 fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiïn worden a lO et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels 1,20, behalve het zege Ir egt, De Inzending van advertentlEn kan geschieden tot vóór drie nren des namiddags op den dog der uitgave. Putolicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES ter voldoening aan de bepalingen van het reglement op het beheer, onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden, in deze provincie, dato den 6 Julij 1838, in deze gemeente, voor zooveel de buurtwegen aangaat, ingevoerd bij publicatie van den 4 Mei 1844, zullen op Woensdag den 2 September e. k.SCHOUW HOUDEN over alle de BUURTWEGEN in deze GEMEENTE, en worden mitsdien de wegpligtigen en verdere belanghebbenden aangemaand en gewaarschuwd om te zorgen, dat de voorschreve wegen in behoorlijken staat en geëffend zijn; dat alle laagten, slagsporen, gaten en putten behoorlijk aangevuld en de kanten der wegen, van distels, brandnetels en verdere ruigten gezuiverd zijn, mitsgaders de vvatevleidingensprinken, slooten en gruppen langs de wegen volkomen zijn schoongemaakt. Alles op de boete en straffen bij het meergedacht reglement op de overtreding ge- statueerd. Aldus vastgesteld door burgemeester en wethouders voornoemd, den. 15 Augustus 1863, om door aanplakking ter gewone plaatsen en insertie in de Goessche Courant ter kennis van belanghebben den te worden gebragt. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. Putolloatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, Gezien het reglement op het brandwezen en de verordening regelende de loting en jaarlijksche aanvulling der manschappen van het personeel tot bediening der brandspuiten. Noodigen bij deze de ingezetenen uit, die genegen zijn, zich als vrijwilliger bij de brandweer te verbinden, om zich in den loop dezer maand daartoe te vervoegen ter secretarie der gemeente, alwaar de inteekenlijst voorhanden is. Gedaan te Goes, den 25 Augustus 1863. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft heden in het gebouw der teeken-akademie, de nationale tentoonstelling van metalen en daar uit vervaardigde voorwerpendoor de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid, in tegenwoordigheid der mi nisters, genoodigden en leden, plegtig met eene aanspraak geo pend, waarop door den heer burgemeester der residentie is geantwoord. De tentoonstelling moét allerluisterrijkst zijn. Den 14 Aug. jl. is te Middelburg herbesteed de vernieuwing van de rijks-zeeweringen te Vlissiugenwelk werk is aangenomen door den heer W. van TJije JJz., te Middelburg, voor 5180, Men schrijft uit Sluis, dat met zekerheid daar vernomen is, dat de regering spoedig na de opening van de kamers der Staten- Generaal een wets-ontwerp zal aanbiedentot beschikbaarstelling van gelden, benoodigd voor de indijking van het Zwin. Terwijl schuren en stapelplaatsen getuigen van den gezegen- den oogst, die alle reden tot dankbaarheid geeft, wordt het ver langen naar regen dagelijks grooter, voornamelijk smachten de weilanden, die niet in de behoeften van het grazende vee kun. nen voorzien. Aan het meeste vee, dat kort bij de bedrijven wordt geweid, wordt voeder en drinken bezorgd, aan menig an der heeft de dorst naar water, in modderige slooten reeds het leven gekost. In de moestuinen ziet het er schraal uit, de groei is gansch getemperd, de hoop op de dagelijks voorkomende be trokken luchten werd tot heden niet verlevendigd. Ook in het naburig Belgie wordt menige klagt geuit over de langdurige droogte; men noemt het eene algemeene ramp en lijdt dubbel daaronder, omdat in den laatsten tijd menigvuldige branden zijn uitgebarsten, die groote verwoestingen hebben aangerigt zonder dat er aan biusschen te denken viel. Te Verviers, Luik, Arlon en in andere steden wordt een emmer water tot fabel- achtigen prijs verkocht. Uit den Bommelerwaard schrijft men, dat over het algemeen de staat der veldgewassen gunstig is. Tarwe, rogge, gerst en zaad beloven doorgaande eenen goeden oogst. Ook de aardappelen geven goede verwachting. Alleen de vruchtboomen beloven niet veel. In Groningen is vooral overvloed van zaad. De bunders, die anders 30 a 35 mudden opbragten, hebben nu 40, 50 en hier en daar nog meer mudden opgeleverd. Daar de boeren geen gebrek aan geld hebben komt er weinig zaad ter markt, en wordt het bewaard om hoogere prijzen te kunnen bedingen. De Staats Courant meldt, dat jeugdige en liefst ongehuwde onderwijzersdie wenschen in aanmerking te komen voor eene benoeming tot onderwijzers van de derde klasse voor de dienst in Ned. O.-Indie, zich spoedig moeten aanmelden, bij request, op zegel geschreven aan het departement van binnenlandsche zaken. In die zelfde courant, n". 193 kan men nadere inlichtingen daar omtrent vinden. Met zekerheid verneemt men, dat de heer de Bordes omtrent half November naar Oost-Indien vertrekken zal, om als hoofd ingenieurvoor de aldaar aanteleggen spoorwegen in functie te treden. Met betrekking tot de emancipatie der slaven, wordt uit Su riname geschrevendat de geëmancipeerden zich bereid verklaren om werk-contracten met hunne vroegere meesters te sluiten. De botsing, die hier en daar heeft plaats gehad is gelukkig door tusschenkomst van den landvoogd uit den weg geruimd. De hooge prijzen bij den verkoop van plantaadgen besteed, strek ken tot bewijs, dat de landbouw-ondernemers met vertrouwen de toekomst te gemoet gaan. De planters in Britsch Guyana vestigen thans met ernst hunne aandacht op de voortbrenging van katoen. Eenige afschepingen hadden reeds plaats gevonden en het leed geen twijfel of de katoen zou nog lang hoog in prijs blijven. Men schrijft uit Meppel, dat ook daar een adres aan den ge meenteraad is ingediend, om vermindering van den gasprijs, die nu 18 ct. per kub. el is, en die men met een derde wilde ver minderd hebben, om bij weigering daarvan de meer goedkoope petroleum aantewenden. Er is toen een onderzoek ingesteld, waar van het resultaat was, dat het gas niet hooger in prijs komt, dan de petroleum, wanneer namelijk de lichtsterkte gelijk staat. Uit Tilburg schrijft mendat de fabrieken van wollen manu facturen meestal volop werk hebben. De verzendingen naar Hol lend en naar het buitenland zijn zeer belangrijk in den laatsten tijd. Ook in de gemeente Goirle hebben de linnen-fabrieken zoo veel werk, dat zij niet voldoen kunnen aan de talrijke orders, die zij van alle kanten ontvangen. Te Zwolle bestaat plan om een arbeiders-reis te organiseren naar de tentoonstelling van metalen in 'sGravenhage.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1