Verkort verslag van den toestand der Provincie Zeelanddoor Gedeputeerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Statenin de Zomerverga dering van 1863. Vervolg VII. Contracten van Testamenten. o. een tusschen den abt van Middelburgden rentmeester Be westen-Schel de den over-dijkgraaf van Noord-Beveland de regering van Middelburg, schepenen van Cortgene en de gezwo renen der 3 derde deelen van gezegd eiland, over de benoeming van 4 goede en geërfde mannen om het opzigt te hebben over de gemeenschappelijke verdediging der polders, gesloten 13 Maart 1481, welk stuk van niet minder dan 18 zegels is voorzien; c. een tusschen den graaf van Hoochstraten en dijkgraaf en gezworens van het oude land van Borssele met ambachtsheeren van 's Heer Arendskerke c. a., over de suatie van het landwater in den St. Anthonie-polder, van 10 Julij 1531. Eindelijk teekenen wij aan dat voor eene goede bewaring der archieven naar behooren wordt gezorgd. Provinciale Bibliotheek. De uitbreiding die de bibliotheek sedert het drukken van den catalogus, van lieverlede onderging, maakte het uitgeven van eenen nieuwen en verbeterden noodzakelijk. Het zamenstellen daarvan, een uit den aard der zaak omslagtige en moeijelijke arbeidhad plaatszoo dat de thans gedrukt wordende nieuwe catalogus waarschijnlijk binnen kort zal kunnen worden uitgegeven. Finantién der Provincie. A. Begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, zoo veel het rijksbestuur is. Voor de behoeften van het provinciale rijksbestuur in Zeeland, is voor het dienstjaar 1862 53800,00 en voor het dienstjaar 1863 48950,00 toegestaan. B. Rekening en begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven. a. Rekening. De door de algemeene rekenkamer bij besluit van den 23 April 1863, voor zooveel de cijfers aangaat, deugdelijk verklaarde rekening, betrekkelijk de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1861, is met de bij het hiervoren aangehaalde wets-artikel bedoelde bijzondere ver antwoording aan de leden uwer vergadering toegezonden en mede algemeen verkrijgbaar gesteld. Uit genoemde rekening blijkt, dat de ontvangsten 128424,18 en de uitgaven 118650,15 bedroegen; zoodat de dienst 1861 een voordeelig slot oplevert van f 9774,03. De inkomsten en behoeften van dat dienstjaar waren geraamd op 129930,49; de inkomsten hebben dus 1506,31 minder opgeleverd en de uitgaven 11280,34 minder vereischt, dan waarop zij geraamd waren. HOOFDSTUK III. huisholding der gemeente. Zamenstellinq der gemeenteraden. Volgens de uitkomsten van de laatste volkstelling was de bevolking van Vlissingen boven de 10000, en die van Neuzen boven de 3000 zielen geklommen. In verband met art. 4 der gemeentewetontstond daaruit de noodzakelijkheid eener ver meerdering van het getal raadsleden, voor eerstgemelde gemeente van tweeen voor de gemeente Neuzen van vier. Zoodra nu de bedoelde uitkomsten in de Staats-courant waren medegedeeld, werd door burgemeester en wethouders van Neuzen den 14 Maart aangewezenals de dag waarop de verkiezing van vier nieuwe raadsleden zou plaats hebben. Zoo wel bij den heer Commissaris des Konings als bij ons, was echter de twijfel gerezen, of de voorschreven mededeeling al aanstondsen zonder eenige nadere officiële mededeeling, de verkiezing van het ontbrekende getal raadsleden moest ten gevolge hebben, zoo dat burgemeester en wethouders voornoemd werden uitgenoodigd om de door hen bepaalde verkiezing voor- loopig geen gevolg te geven. Zij meenden niet te min bij hun besluit dienaangaande te moeten volhardentot dat hun de zienswijze des Ministers van Binnenlandsche Zaken was medegedeeld, dat, namelijk, het meest in den geest der wet zou zijn gehandeld wanneer de bedoelde verkiezingen plaats hadden op den gewonen tijd, daarvoor bij art. 7 en 83 der gemeentewet voorgeschrevenals wanneer zij gecne verdere zwarigheid maakten om op hun besluit terug te komen. Bij de daarop gevolgde verkiezingen namen van de 452 kies- bevoegde ingezetenen te Vlissingen aan de eerste stemming aldaar 207 deel. Bij eene herstemming werden 219 stembriefjes ingeleverd terwijl bij eene nadere vrije stemming, welke, ten gevolge van het niet aannemen der benoeming door een der ge kozenen plaats had, 179 briefjes in de stembus werden gevonden. Daar hierbij niemand de volstrekte meerderheid van stemmen op zich vereenigdemoest er tot eene herstemming worden overgegaan, waaraan 176 kiezers deel namen. Te Neuzen, waar het getal kiezers 182 bedroeg, werd aan de stemming door 140 derzelven deelgenomen. Bij de opening der ingeleverde stembriefjes werd een derzelven beschouwd als niet te zijn ingevuld, en mitsdien van onwaarde verklaard, terwijl daarbij verder bleek dat drie personen de volstrekte meerderheid van stemmen hadden verkregen en alzoo tot leden van den raad waren gekozen, en dat, voor de benoeming van het vierde raadslid niemand de volstrekte meerderheid van stemmen had bekomenzoo dat het bureau van stemopneming in zijn proces-verbaal bepaaldedat eene overstemming moest plaats hebben tusschen den heer F. Weijns, landbouwer, en den heer mr. J. P. Bronkeis, burgemeester der gemeente, welke respectivelijk 67 en 58 steramen op zich hadden vereenigd. Beide werden gebragt op de in het 2e lid van art. 11 der I gemeentewet bedoelde lijst. In plaats, nu, dat burgemeester en wethouders binnen de bij de laatste zinsnede van het zoo even aangehaalde wets-artikel .gestelde tijdruimte, eenen dag voor de herstemming aanwees, j vond dat collegie goed te bepalen, dat eene nieuwe verkiezing zoude plaats hebben. Dit besluit was het gevolg van een schrijven van den heer mr. Bronkers, waarbij hij te kennen gaf „dat hij bij de aanstaande herstemming voor een lid van den i „gemeenteraad niet in aanmerking wenschte te komen, en ver- „zocht om zijnen naam van de volgens art. 11 der gemeentewet „opgemaakte lijst te doen wegvallen," welk verzoek door bur gemeester en wethouders werd toegestaan op grond „dat niemand „kan worden verpligt zich tegen zijnen wil aan eene herstemming „te onderwerpenen dat daaruit voortvloeide dat het op de „volgens 11 der gemeentewet opgemaakte lijst gebragte tweetal „ophield te bestaan." Zoo als te verwachten was vond de heer Weijns zich met deze handeling in zijne regten verkort. Bjj een aan ons ingediend bezwaarschrift verzocht hij dat onze vergadering den voortgang der herstemming zoude bevelen, of wel dat de vernietiging van het besluit van burgemeester en wethouders door ons aan zijne majesteit zoude worden voorgesteld. 'Wordt vervolgI). THERMOMETERSTAND. Dingsdag 'smorg. 9 uur 70 graden.i's nainidd. 4 uur 72 graden. 11' Au" *»-—«IJ i® TO «tian.n n rr 'smidd. 12 72 Woensdag 'smorg. 9 uur 70 graden. 12 Aug. i'smidd. 12 „72 Donderdag 's morg. 9 uur 68 graden. 13 Aug. i'smidd. 12 „72 's avonds 7 's namidd. 4 uur 70 graden, 's avonds 7 66 's namidd. 4 uur 74 graden 's avonds 7 68 251stc STAATS-LOTERIJ. Prezen van f 1000,en daarboven. 5e klasse., ïö- lijst. No. 9202 2000,—. N». 18896, 4217, 5137 58fi ieder 1000,—. u JïïrtrütGeriQtcu. GOES 11 Augustus 1863. Door de drukte van den oogst waren vele landlieden van de beurs terug gehouden, zoodat de aanvoer van koolzaad ooit minder was dan vorige week. Van nieuwe takwf. werden enkele monsters getoond, die zeer vol deden, ook van nieuwe groene erwten mede zeer gaaf van stuk. Men noteerde de nieuwe tarwe f 9'">/; rogge f 65%0. wintergerst f 5, a ƒ5,15. paardenboonen f 6,a f 6.25. koolzaad f 12,80 a 13,10. meekrap. Puike kwaliteit gevraagd. Omzet gering. AMSTERDAM, 12 Augustus 1863. Granen onveranderd koolzaad April 74'/,, Oct. 72'/2. raapolie vaster, vlieg 40 '/2 op 6/w 413 4. lijnolie iets hooger; vlieg, 46 V2 op 6 w 473'4. HAMBURG, 11 Augustus 1863. Granen. De markt is onveranderd, tlaauw. LONDEN, 12 Augustus 1863. Granen. Stil. AVIGNON8 Augustus 1863. Meekrap. Posé-wartel fr. 30 a 31, dito Palud fr. 33 a 35, Gemalen rosé fr. 41 a 42,50, dito Palud fr. 45 a 47. Er ging weinig om, maar de prijzen bleven vast, vooral voor wortels, die nog schaars zijn. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting. Tarwen brood 16 ct. Tarwen Krop brood 14 Masteluin brood Rogge brood 13 ct. 12 iflööcrtmtten. Voorspoedig bevallen van eene BOCRTER, J. M. C. SOUTENDAM Schreuder. Goes, 12 Augustus 1863. Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapen DOCHTER. S. BOSHOFF. Goes, 13 Augustus 1863. Dekker. Voor de vele bewijzen van deelnemingbetoond bij het overlijden onzer geliefde moeder en behuwdmoeder, HELENA ROTTIER, weduwe Jacobus van den Brink, betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. Krabbendijke, 11 Augustus 1863. Uit aller naam, J. K. van den BRINK. UIT DE HAND TE KOOP bij G. DEKKER Comp. aan den postweg bij het Kanaal door Zuid-Beveland 12 14 PAARDEN, uit eene keuze van 33 paarden.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3