1863. N°. <>3. DOKDE&DAG 13 AÜQÏÏSTPS, 50" Jaargang. yfiiiiisefip Ifócsfuur. Bimirnfnnftscör lengten. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan. \/'C- Wy/~$S^S'3^ f cl st.tr en nmiderdae' avond, uitgezonderd dag cn Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,95 fr. p. p. ƒ1,90 Gewone advertentiën worden a 3© ct. de regel geplaatst. Geboorte-huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels f 1,2!»behalve het zegelregt. De inzending van advertentiëu kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Eels.endlmal5.ins. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES maken bij deze bekend Dat de Plaatselijke Scbool-commissieter voldoening .aan het bepaalde bij art. 6 der verordening regelende het onderwijs in deze gemeentevastgesteld door den gemeente-raad den 12 December 1859, TOT HET AANNEMEN EN TOEE.ATEN VAN LEERLINGEN OP BE SCHOLEN VOOP. LAGER EN MEER UITGEBREID LAGER-ONDERWIJS, zijnde de Kederduitsche en Fransche scholen voor jongens en meisjes, zitting- bonden zal ten raadhnizeop de voorzaalWoensdag 19 dezer des middags 12 ure. Eu noodigen een ieder uit, om van die gelegenheid gebruik te maken tot het opgeven van kinderen die men na de groote racantie verlangt op een der bedoelde scholen te zenden, aangezien dit zonder de toelating der schoolcommissie, niet vermagte geschieden. Door afkondiging, aanplakking en opneming in de Courant zal aan deze de noodige publiciteit gegeven worden. Gedaan te Goes, den 12 Augustus 1863. Burgemeester en wethouders voornoemd, M, P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. Een regerings telegram uit Indie dd. 26 Junij, bij het mini sterie van koloniën ontvangen luidt: „niets buitengewoons." Een telegram uit 's Ha ge meldt, dat Z. M. onzen koning bedankt heeft voor de uitnoodiging door den keizer van Oostenrijk aan hem gerigtom deelteuemen aan het vorstencongres te Frankfort tot hervorming der bondsconstitutie. Eergisteren is aan de thans gecombineerde 's Gravenhaagsche en Amsterdamsche vereeniging door de regering de exploitatie van spoorwegen, definitief gegund. De heer Thorbeclce, niet in de gelegenheid zijnde, om persoonlijk zijnen dank te betuigen aan degenen, die hem tijdens zijn kort verblijf in deze stadeen bewijs van hoogachting en waardering zijnev verdiensten omtrent het algemeen belang gegeven hebben, (zie ons vorig nommer) heeft aan die allen zijn naamkaartje doen toekomen. Bij gelegenheid van de verkiezing van leden voor den ge meenteraad te Cats waren twee nieuwe leden benoemd in de plaats der aftredenden. Deze echter verzuimden zich omrent de op hen uitgebragte keus te verklaren, binnen den termijn bij art. 13 van de gemeentewet bepaald. Zij werden dus geacht hunne benoeming niet aantenemen, en er werd eene nieuwe keus gedaan. Daarbij deed zich het vreemd verschijnsel voor, dat nu de afge treden ledendie men eerst ter zijde had gezetmet groote meerderheid werden herkozen, terwijl degenen die men eerst in hunne plaats had gesteld betrekkelijk weinig stemmen bekwamen. Met zekerheid kunnen wij meldendat eenigen tijd geleden concessie gevraagd is voor den aanleg en de exploitatie van eenen spoorweg van hier over Biervliet, IJzendijke, Schoondijke, Oostburg en Sluis, naar Brugge. Wij juichen het plan zeer toe en hopen, dat de concessie spoedig zal verleend worden; de lang gevoelde behoefte aan eene betere gemeenschap van het 4de met het 5de district, zou daardoor tot het gewenscht einde worden gebragten met betrekking tot den bloei van den handel in deze en de gemeenten van het 4de district, achten wij het eene gewenschte zaak. (A. N. en Adv. van Z. VI.) Men berigtdat de laatste verkiezing van leden voor den gemeenteraad te IJzendijke niet naar behooren schijnt te zijn afgeloopen; althans de justitie doet onderzoek deswege. Men zegt, dat sommige stembriefjes door zekere personen willekeurig zijn ingevuld en aan anderen stembriefjes voor de reeds ingevulde aangeboden zijn geworden. Later zal blijken wat hiervan is. Bij gelegenheid van de Middelburgsche kermis heeft aldaar eene vechtpartij plaats gehad tusschen Vlissingsche militairen en burgers, waarbij sommigen van de laatsten door sabelhouwen zijn gekwetst. De minister van binnenlandsche zaken heeft de residentie ver laten, om zich naar eene badplaats te begeven. Zijne afwezig heid zal drie weken duren. Naar men zegt is de spoorwegbrug op den staatsspoorweg van Breda naar Tilburg, over de Mark, zoo onvoldoende bevonden, dat hij wclligt afgebroken moet worden, en de dienst op dit gedeelte van den weg zal dus nog in langen tijd niet kunnen geopend worden. Een tiental leden van de plaatselijke commissie te Groningen voor het monument 1813 heeft zijn ontslag genomen. In de vergadering van de Middelburgsche commissie voor het gedenkteeken 1813 is met algemeene stemmen het voorstel tot oprigting van eene naald te Scheveningen en met 11 tegen 2 stemmen, dat tot stichting eener ambachtsschool verworpen. Met 7 tegen 6 stemmen is aangenomen het plan van een monument in 's Hage. Indien alle leden der commissie tegenwoordig waren geweest, hadden misschien omtrent dit voorstel de stemmen ge staakt. Men wensclit liever de oprigting van een asyl voor ge wonden in 's rijks land- en Zeedienst. Met algemeene stemmen verwierp men ook het denkbeeld, om de overschietende gelden te doen strekken ten voordeele van het museum Willem I te Amsterdam. De heer Karseloom te 'sGravenbage die aldaar bij herstem ming tot lid van den gemeénte-raad was benoemd, heeft die benoeming niet aangenomen. De aartsbisschop van Utrecht mgr. Zwijzen, thans geheel her steld, zal eerstdaags zijne residentie overbrengen naar 's Herto genbosch. De Nieuwe Noord-Bralanter van 6 dezer zegt, in staat tc zijn de stellige verzekering te geven, dat het gerucht, nopens de arrestatie van drie vrouwen, in zake de poging tot moord op den aartsbisschop van allen grond ontbloot en louter uit de lucht gegrepen is. Naar men uit Brussel verneemt, zal mgr. Sacre', geheimkamerraad van den pauseerstdaags als afgevaardigde van dezen in ons land komen, belast met het doen van onderzoek met betrekking tot aanzienlijke geldsommen, afkomstig van den St. Pieterspen ning, en die niet ter plaatse van bestemming zouden zijn ontvangen. Uit Vriesland wordt geschreven, dat bij de aanstaande vakature in de Tweede Kamer der Staten-Generaaldoor het bedanken van den heer Kingma, verwacht, de aandacht van sommigen gevestigd isop den heer Uemkesvoormaals onderwijzer te Voorburg, thans te Biedt, een man algemeen bekend door zijne werkzaamheid op het 'gebied van onderwijs. Te Wijhe in Overijssel vertoont de aardappelziekte zich op on rustbarende wijze, zoo zelfs dat sommige akkers vóór eenige dagen nog groen, thans »dor zijn als in den wfcf

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1