luitenfanö. ijemengöfi lengten. op exbare" vergadering De laatste tijdingen uit New-York verzekeren, dat de staats secretaris Seward bij het N. Amerikaansche kabinet heeft aange drongen op het sluiten van den vrede met de separatistenen zulks op grond van den dreigenden aard der buitenlansche be trekkingen van het federaal gouvernement. Hij wilde tot voor waarde aan het Zuiden stellen, intrekking der proclamatie waarbij de slaven vrij verklaard zijn en herstelling van de slavernij, waar die thans bestaat. Naar zijne meening heeft de slavernij door den oorlog een doodelijken slag gekregen en kan men gerust aan den tijd overlaten, om deze geheel te doen ophouden. De president van het Noorden, Lincoln, moet zeer neerslagtig zijn. De Zuidelijken ontkennen nietdat zij veel geleden hebben in den jongsten tijd, maar denken er daarom nog niet aan om den strijd op te geven. Uit Ostende wordt geschreven, dat koning Leopold den Ame rikaan Jewett ten gehoore ontvangen en dezen verzekerd heeft, dat naar zijne inzigten het Amerikaansche verschil vatbaar was voor eene scheidsregterlijke beslissing. Volgens den koning zal de slavernij trapsgewijze moeten worden afgeschaft en zou Amerika zich met Europa moeten verstaan tot regeling van den maatschap- pelijken toestand der negers. Voorts zou men moeten zorgen dat de voorgestelde regeling nooit den schijn had van eene tusschen- komst. De koning zou deze zaak bespreken met de koningin van Engeland en met hare ministers en had de overtuiging uit gesproken dat Frankrijk en de andere gouvernementen gezind zouden bevonden worden, om medetewerken tot herstel van den vrede aan gene zijde van den Oceaan. Men spreekt van een verschil tusschen Engeland en Frank rijk betreffende de Grieksche verwikkelingen. De Engelsche gezant zou voorgesteld hebben de grondslagen te regelen eener gewa pende tusschenkomst der beide mogendheden in de Grieksche bin- nenlandsche aangelegenheden, maar de Fransche gezant zou dit geweigerd hebben, op grond, dat hij daartoe niet gemagtigd was. In Mexico wil men den keizerlijken regeringsvorm aan nemen, even als in Frankrijk. Men heeft daar, den Oostenrijkschen aartshertog Maxmiliaan tot keizer geproclameerd, met de bepaling, dat deze zijnen opvolger zal mogen aanwijzen en zelfs zal ver zocht worden dit te doen, voor het geval dat hij bedanken mogt,. om voor zich zeiven die kroon te aanvaarden. Uit Stockholm wordt gemeld, dat eene nieuwe wet op het onderwijs door den raad van state is onderzocht. Volgens die wét zuilen de onderwijzers der lagere scholen, beter dan te voren orden bezoldigd. Het minimum van het tractement is daarbij vastgesteld op 400 rijksth. (ongeveer 1000 N. C.), daarenboven wordt hun verleend, vrije woningvrij brand en voeder voor eene koe, op het platte land. Wijders zal eene som van 4000 rijksth. beschikbaar worden gesteld tot ondersteuning van bekwame schrijvers die in min gunstige omstandigheden verkeeren, en 2000 rijksth. tot ondersteuning van jonge lieden wier aanleg en ont wikkeling het regt geeft om te onderstellen, dat zij groote diensten aan de wetenschap zullen bewijzen. Onder den titelhet Duël veredeld, hebben de Oostenrijksche bladendezer dagen het volgende medegedeeldEen Hongaar behoorende tot eene der voornaamste familienkreeg met den verloofde zijner zuster, zulk een hevige twist, dat een duël onver mijdelijk werd Op raad der jeugdige verloofde besloten zij echter, dat het lot zou beslissen en dat de verliezer drie maanden met de Polen tegen de Russen zou strijden. Dit werd gedaan en het gevolg wasdat de verliezerde jeugdige Schumadij in een der jongste gevechten tegen de Russengesneuveld is. Indien die beslissing door het lot achterwege gebleven ware en de beide partijen hadden ieder voor drie maanden de wapenen opgevat tot eenen edelen strijd, dan zou dit waarlijk een eergerigt kunnen genoemd worden. Nu valt er weinig te zeggen tot eer van den gespaarden, die door een blind lot de overblijvende is en «leehts aan anderen de taak opdroeg om zijne partij te vermoor den zonder zelf aan eenig gevaar blootgesteld te zijn. Met hooge belangstelling zal men zeker in alle oorden der werêldhet berigt ontvangen, door de Engelsche Hof Courant medegedeeld en door de Opregte Haarlemmer overgenomendat H. K. H. de prinses van Wallis zich in den besten gezondheids toestand bevindt. Men zegt, dat in Frankrijk een ministerie van openbare orde zal worden opgerigt. Onlangs werd in den staat Ohio in N. Amerika een vreesselijke moord gepleegd op een man, zijne vrouw en kinderen, waarbij ook eene belangrijke geldsom, die zij onder hun hoofdkussen verborgen hadden, werd ontvreemd. Des morgens, toen het gerucht van den moord zich verspreidde, kwam een jongen van acht jaren, die aan de andere zijde der stad woonde, verhalen, dat hij, in zijn droom den moord had zien plegen. Hij gaf alle bijzonderheden daarvan naauwkeurig op, en beschreef den moordenaar zoo naauwkeurig, dat deze terstond kon gevat worden, terwijl het geld weder gevonden werd op de plaats door hem aangewezen. Het schijnt wel eene bijzonderheid te zijn, dat bij gelegenheid van de zamenkomst te Wolfheze van 7000 menschen de orde niet is verstoord. Ten minste alle dag bladen maken daarvan gewag, maar schijnen te vergeten, dat het weinig strooken zou met eene zamenkomst van dien aard, indien daar de orde door de aanwezigen was gestoord geworden. De stad Manilla is door eene aardbeving voor een groot deel verwoest gewor den.Te Volteline in Italië is eene dertigjarige vrouw van vier kinderen bevallen, die allen in leven en welvarende zijn. Twee dagen na hare bevaling hervatte zij hare huisselijke bezigheden Door het hof van assises van Loire et Cher werd onlangs een jong meisje tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld omdat zij een moord gepleegd had, die in meer dan één opzigt, in haar een vreesselijk karakter had doen kennen. Zij was herderin en ont moette menigmalen eene ander meisje in dezelfde betrekking werk zaam. Deze laatste toonde haar op zekeren dag eene muts die zij gekocht had om zich daarmede op het eerstkomende dorpsfeest te tooijen. Het gezigt van dit kleedingstuk wekte de begeerte der andere in zoodanige mate op, dat zij van een band van haar schort eene strik maaktedie zij om den hals van hare gezellin wierp en haar daarmede zonder medelijden verworgde. Zij had de onbeschaamdheid om op het bewuste feest zich voor aller oog te tooijen met de muts, door zoo schrikkelijke misdaad ver kregen. Te Taintaignies heeft eene achttienjarige moeder haar pasgeboren kind gedood, nadat zij zorgvuldig hare zwangerschap verborgen had gehouden. Zij heeft het kind bij de beenen ge nomen en het hoofd tegen den grond verbrijzeld. Nadat de waar heid der daaromtrent loopende geruchten gebleken was, is zij in hechtenis genomen en naar Doornik overgebragt. Zekere Pieter Hendrik Christojfel Meijerden 2 Junij 1-ftfrt in Denemarken geboren, verrigt thans nog als poldergast bij de Apoort te Gro ningen, het zelfde ruwe werk dat voor veel jeugdiger menschen iri dat vak nog te moeijelijk is, hij hééft nog het voorkomen van een man van 50 jaren. Zijn vader bereikte den ouderdom van 126 en zijne moeder dien van 124, zijn grootvader 128 en groot moeder 121 jaren; thans heeft hij nog een krachtigen broeder in leven die den ouderdom van 108 jaren heeft bereikt en dagelijks nog zijn veld arbeid verrigt. Te Brandenburg is eene proef genomen met het bezigen van eene locomotief, tot het vervoeren vim een groot aantal geladen wagens op de openbare straat aldaar. Dé locomotief bleek geheel aan het doel te beantwoorden, want de trein heeft met het meeste gemak de enge straten der voorstad doorkruist. VAN DEN GEMEENTE-RAAD TE GOES, DEN 31 JULIJ 1863. {vervolg en slot.) Aaa de orde wordt gesteld het verzoek van de heeren van den Broeke Cie.draineerbuis-fabriekanten alhier, tot het roeijen van eenige boomen in de nabijheid hunner fabriek, die aan dezelve hinderlijk zijn, doch bovendien zoodanig aan de hitte en den rook der ovens zijn blootgestelddat ze zullen verkwijnen en sterven. 1 Waarop burg. en weth. berigten dat werkelijk eenige boomen te dier plaatse kwijnen en dienen geroeid te wordendoch dat zij zouden wenschen de beslissing daaromtrent aantehouden tot het behandelen der gemeente-begrooting voor 1864, waarin alsdan de waarde zal worden uitgetrokken van diegene welke noodwendig moeten weggeruimd worden. De heeren mr. Saaijmans Vader en Pilaar verklaren de boomen ifi kwestie te hebben opgenomen en bevonden dat het roeijen van enkele hun noodig is voorgekomendoch niet van alle. Dhr mr. de Laat de Kanter acht het verzoek der adressanten vrij willekeurig, daar zij vóór het nederzetten hunner ovens met het bestaan der boomen bekend warenhij zou wei wenschen te weten of die fabriekanten ook genegen zouden zijn die boomen van de gemeente af te koopen De Voorzitter zegt dat burg. en weth. daarin bezwaar moeten maken, omdat er bij de vergunning tot stichting niet aan gedacht is om daaromtrent eenige bepaling te maken. Het voorstel van burg. en weth. in omvraag gebragtwordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter legt over eene lijst der opgekomen sollicitanten naar de betrekking van hoofd-onderwijzer op de fransche jongens school in deze gemeentemet berigt dat 8 hunner hebben deel genomen aan het vergelijkend examen op 29 en 30 dezer. Met leedwezen geeft ZEd. kennis, dat burg. en weth. in overleg met den heer districts-schoolopziener, de plaatselijke sehool-com- missie en de examinatoren, geen vrijheid vinden uit die sollici tanten eene voordragt te doen, zoodat er later tot eene nadere oproeping of anderen maatregel zal moeten overgegaan worden. Burg. en weth. stellen wijders voor te dier zake ter hunner beschikking 130,te stellen, om de sollicitanten te gemoet te komen in de reis en verblijfkosten. Welk voorstel met algemeene stemmen aangenomen wordt. Hierna verzoekt de heer mr. de Laat de Kanter het woord en zegtdat het na den ongunstigen uitslag van het gehouden exa men te voorzien isdat er nog een geruimen tijd zal verloopen alvorens in de vacante hoofdonderwijzers betrekking zal voorzien wezen, en geeft in zijne betrekking van schoolopziener den wenseh te kennen, dat de vergadering hem magtige, om in overleg Btet

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3