ridder "gróqtkruis der orde van Niesjan-Iftihar van Tnnis. Toen loery aan deze passage gekomen was,barstte de Turksehe am- fiasiadeüf, de heer Mussurus-Beijin een zoo schaterend gelach ras, fat hij in langen tijd niet tot bedaren was te brengen en |icj| geheel'é vergadering in zijne uitbundige vrolijkheid medesleepte, tzohdat de, vercfëyq voorlezing gedurende eenige oogenblikken moest ^ést^nkk word^r. 'n- C Mep h'ad^. gelezen in het N. B. v.'s Grav. (n». 142), dat de ministervan buitenlandsehe zaken versierd was met de nog altijd onwettige ridderorde van den Niesjan-Iftihar van den Beij van Tunis. Zal men nu ook lezen in het N. D. v. 'sGrav., dat sommige leden van het état major van Zr. Ms. fregat Zeeland, eene on wettige ridderorde hebben ontvangen en dat de Turksche ambas sadeur in schaterend gelach is uitgebarsten?! De O. I. land-mail die ditmaal eenige dagen op zich heeft laten wachten, is, volgens telegram 26 Julij te Suez aangekomen en men verwachttedat die heden of morgen hier te lande zoude zijn. De vertraging is veroorzaakt doordien de boot met den Chineschen post te laat bij Ceylon is aangekomen. De reden der ongerustheid, die bij sommigen was opgewekt is dus weg genomen. Door de regering is aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal aangeboden, de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor Nederlandsch-Indie over 1862. Daaruit blijkt, dat de uitgaven die in dat jaar zouden gedaan worden, geraamd waren op 84,018,936,04 in Indie en 18,351,304,66 in Nederland. De ontvangsten over dat jaar werden geraamd op 108,684,978. Men dacht over dat dienstjaar een overschot van de ontvangsten boven de uitgaven te zullen verkrijgen van 6,314,000. Men verwachtdat het ministerie in de aanstaande zitting der Staten-Generaal zal aanbieden een ontwerp van strafwetgeving in Oost-Indie en het regerings-reglement voor West-Indie. Men wil, dat vooreerst geene memorie van beantwoording zal worden toe gezonden nopens het wetsontwerp op de regterlijke indeeling zoodat dit ontwerp in de aanstaande zitting op nieuw zal wor den aangeboden. Naar wij vernemen is de raad van state thans bezig met het onderzoek in hare vergadering van het outwerp-wetboek van straf vordering. Het rapport van den staatsraad T'.orret is, naar wij vernemen, een zeer lijvig stuk, eenige honderde bladzijden groot, en is bereids, eenigen tijd geleden bij den raad uitgebragt. Naar men verneemt is door eene nieuwe vereeniging aan den minister van binnenlandsche zaken eene aanbieding gedaan betref fende de exploitatie der staats-spoorwegen. Het examen voor de vakante hoofd-onderwijzersplaats hier ter stede heeft geen resultaat opgeleverd, zijnde geene voordragt aan den raad gedaan. Men zie het onderstaande verslag van de zitting van den gemeente-raad. In de openbare raads-vergadering van Vrijdag zijn: 1. Eenige ingekomen stukken medegedeeld. 2. De gemeente-rekening van 1862 overgelegd. 3. Ingewilligd het verzoek van de gasmaatschappij, om den gasprijs met 2 cent per el te verminderen, mits de godshuizen de voovdeelen aan fabrieken toegekend, blijven genieten 4. Nader behandeld het verzoek om groud op erfpacht van H. Ellefrink. Afgewezen tot hij aan de door den raad vroeger gestelde voor waarden zal hebben voldaan. 5. Afgewezen het verzoek van d. liroe/ce Co. tot het roeijen van boomeu bij de buizenfabriek. 6. Medegedeeld dat de sollicitanten naar de fransche jongens school niet aan de verwachting hebben voldaanzoodat Burg. en Weth. in overleg met den heer schoolopziener bezwaar maken eene voordragt te doen en er dus eene nadere oproeping zal moeten geschieden. Tot het vergoeden der reis- en verblijfkosten der van elders gekonienen stelt do raad beschikbaar 130,terwijl tea slotte burg. en weth. worden gemagtigd, omtrent de tijdelijke hulp op die school be-noodigd, in overleg met den schoolopzie ner te voorzien. Kader verslag in een volgend nommer.) Uit Paramaribo, Suriname en ook van St. Martin zijn berigten ontvangendie allezihs gunstig luiden omtrent de wijze waarop de vrij-verklaring der slaven op 1 Julij beeft plaats gehad. Overal had men de kerken versierd en stroomde de menigte der negers derwaarts om het Opperwezen voor de ontvangen weldaad te danken. Allerlei feestelijkheden kenmerkten den dag en de vrij-verklaarden bleven niet in gebreke om ook de overheid hunnen dank te be tuigen gelukkig ais zij waren over de eindelijke wending in hun lot. Op St. Martin heeft men een protest opgemaakt tegen de wet van 1862 en nogmaals aangedrongen dat de volle schadevergoe ding aan de slavenhouders moge worden uitbetaald, en zij alzoo gelijk gesteld met de andere koloniëndie in dit opzigt meer bevoorregt werden Het H. E. Had schreef Zaturdag: Uit familie berigten in Engeland, ontvangen wij de tijding, dat de heer P. I. Stieltjes, reeds vóór met zijn ontslag bekend te zijn, Indie verlaten heeft en zich op reis naar Nederland bevindt en dat hij zijne vrouw en kinderen in Indie heeft achtergelaten en van gedachte is daarheen terug te keeren, vermeenende na zijne verdediging en gegeven inlichtingen, door de regering in het gelijk gesteld te -Zullen worden. Onlangs werd de gemeente Eist bij Rhenen zeer door hagel slag geteisterd. Men verneemt nudat de schade voor die ge meente, die uit 1200 zielen bestaat, berekend wordt op omstreeks 40,000, een verlies, dat zjj onmogelijk kan dragen. Er zal dan ook, een beroep op het algemeen worden gedaan, om leni ging in deze ramp te vragen. Men deelt uit Gorinchem eene proeve van buitengewone groei kracht mede. Op een stuk land namelijk even buiten de stad, groot 2 bunders, 70 roeden, zijnde nieuw land en de 10e schoof dragende, zonder mest, is de opbrengst van koolzaad geweest 131 mud 70 kop. Het zaad is verkocht voor ƒ13,75 het mud. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. Zwij senis thans geheel hersteld. Woensdag 11. is hij te Tilburg aangekomen en aldaar feestelijk ingehaald. Vermoedelijk zal hij aldaar voorloopig zijn verblijf vestigen. Omtrent den dader van het op den kerkvoogd gepleegde misdrijf is nog geen licht opgegaan. Te Tilburg loopt een gerucht, dat Vrijdag te Haaren, na afloop van het laatst gehouden regterlijk onderzoek in zake de poging tot moord op mgr. den aartsbisschop van Utrecht, drie vrouwen zouden gearresteerd zijn. Men is nieuwsgierig naar tijding, die dat berigt, bevestigen of weerspreken zal. (N. B. v. 's Gr.) De plaatselijke commissie voor het gedenkteeken 1813 te Utrecht, heeft hare adhaesie geschonken aan de plannen, door den prins-voorzitter medegedeeld. Men zal daar spoedig met de inzameling van gelden een aanvang maken en heeft besloten, dat geen afgevaardigde ter hoofd-commissie zal worden benoemd. De opening van den centraal spoorweg voor het publiek ver keer, zal plaats hebben op Woensdag 12 Aug. e. k. en op dien dag en avond zullen er feesten te Amersfoort gegeven worden. Vrijdag heeft op den Rhijnspoorweg een ongeluk plaats gehad bij Oberhausen, waar twee treinen tegen-elkander gereden zijn. In sommige bladen wordt gezegddat een achttal personen zoude omgekomen zijn, maar de Arnhemsr.he Courant schrijft, dat een conducteur verpletterd, een machinist doodelijk gewond en eenige passagiers gekwetst werdendoch dat er verder geene menschen- levens te betreuren zijn. De residentie zal eene nieuwe uitbreiding ondergaan. In het zuidelijk gedeelte der stad, nabij het spoorw eg-stationzullen niet minder dan twaalf nieuwe straten worden aangelegd. Niet zonder reden is men vervuld en begaan met de treurige gebeurtenis, in de afgeloopen week te Arnhem voorgevallen. Een moordaanslag door een ruim 70jarig grijsaard gepleegd; eeu moordaanslag volbragt door een gepensioneerd Engelsch kolonel, .man van aanzien en fortuin op een evenzoo gepensioneerd Neder- landsch officierbij allen geacht en gezieneen moordaanslag naar aanleiding van een schijnbaar onbeduidende aanleiding; een moordaanslag eindelijk gepaard met verwonding van eene ter hulp snellende vrouwdie op zoo wreede wijze plotseling weduwe werden getuige moest zijn van den smartelijken dood van haren echtgenoot; dat alles zamen genomen moet wel met afgrijzen vervullen en medelijden opwekkenzoowel met het ongelukkig slagtoffer als met den door drift verblinden moordenaarthans in de gevangenis aan de w roegingen van het geweten prijs ge geven. Het is geen wonder dat ieder er over spreekt, en ieder zijn oordeel bepaalt over eene daad, gelukkig zoo ongehoord. Ongehoord! als of niet dikwijls ook in ons beschaafd land soort gelijke moorden plaats hadden, zonder niet zooVeel wel verdienden smaad te worden bejegend. De kolonel 1.. wordt mi als een moor denaar gevangen gezet, door het publick veroordeeld, door de justitie gevonnisd en ondergaat eelie straf, die men wel verdiend noemt. Indien hijeven ala nu) zoo hij meende belee- digdeene uitdaging gezonden had aan zijnen buurman indien ze beiden de zaak behoorlijk geregeld hadden indien hij zijne partij volgens alle regelen, met liet meest mogelijke fashion eeu kogel in het lijf had gejaagd, om daarna, vóór de justitie hem bereiken kon, zich in een ander land in veiligheid tc stellen, dan zou men eenvoudig lezen: „Er heeft een duel plaats gehad te A. De kapitein F. is doodelijk gewond. De kolonel L. is over de grenzen." Nu wordt de zaak bij baren waren naam genoemd. Er is een moord gepleegd. En hoeveel verschoonlijker is deze. Hier was driftbij een duel is tijd geweest om tot koel besef weder te keeren. Hier was niemand die verhinderen kon, bij een duel zijn minstens vier personendie den moord konden ver-

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2